|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали е добро децата да делат иста соба?

Редакција Рингераја, 26.5.2018
Многу родители се одлучуваат да ги стават своите деца да растат во заедничка соба во домот, без разлика дали е поради желба или ограничен простор
Клучни зборови:

image
/11


Но, доколку тоа ви е единствената опција, не очајувајте, и ова има неколку предности.

Многу браќа и сестрички пораснале заедно и ништо не им фалело.

Доколку ви е потребна утеха, погледнете ги предностите од делење заедничка соба:

Децата ќе имаат повеќе разбирање

Децата ретко сакаат да споделуваат работи, но тоа е важна вештина која мора да ја научат со тек на време. А, делењето соба со брат/сестра е одличен начин за развивање на таа способност.

Децата кои делат соба учат како да се почитуваат и имаат повеќе трпение и разбирање. Ова им помага на децата да бидат погрижливи и да имаат сочувство.

 

1

 

Ќе бидат подобри соученици и колеги понатаму

Во одреден период од животот понатаму, очекувано е дека вашето дете ќе мора да живее со некого, без разлика дали тоа ќе биде со пријател на одмор, со партнерот, а истото може да важи и за делење канцеларија со колега.

А, децата кои во детството делеле соба со брат/сестра ќе можат полесно да се приспособат на оваа промена и ќе им биде од корист таа способност понатаму во животот за многу работи.

Повеќе ќе се наспиете

Кога децата ќе се разбудат во текот на ноќта, потребен им е комфор и сигурност и најчесто се упатуваат кон вашата спална соба. Но, доколку делат соба со брат/сестра, тие ќе се потпираат еден на друг и ќе знаат дека не се сами во текот на цела ноќ.

 

2

 

Врската помеѓу нив ќе стане посилна

Желбата на сите родители е децата да им се согласуваат и да прераснат во најдобри пријатели кои ќе си помагаат еден со друг. Децата кои делат соба поминуваат повеќе време заедно, што значи дека шансите да развијат поблиска и силна врска се многу поголеми.

Тие ќе бараат комфор и сигурност еден во друг кога ќе бидат вознемирени, ќе имаат со кого да си играат кога ќе им биде досадно и ќе имаат со кого да разговараат кога ќе имаат потреба. 

 

3

Зошто строгите мајки одгледуваат поуспешни...
Постојаните приговарања од вашата мајка од кои ве боли главата, всушност ќе ве направат подобра и поуспешна личност во ж...
25
Грицкање на ноктите
Грицкањето на ноктите е чест начин со кој децата се ослободуваат од интензивните, но минливи напнати ситуации кои им се ...
10
Што кога детето се плаши од фризер?
Викање, плачење и тргање се најчестите “несакани ефекти”, кога родителите ги носат своите деца за потстрижување во фризе...
4
Дали изложувањето на сонце е здраво?
На сите им е веќе добро познато дека ултравиолетовите зраци од сонцето се многу штетни за здравјето и за предвременото с...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

изглед
Mila na mama

Колку се промени вашиот надворешен изглед (стил на облекување и шминкање, тежина, фризура, став и држење)откако сте сопруга и мајка?

Многу, не можам да се препознаам (48%)

Има суптилни промени но нижто драстично (52%)


Број на сите гласови: 88

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!