|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Целосно повивање на бебиња - да или не?

Редакција Рингераја, 23.1.2020
Традиционалното целосно повивање на бебињата повторно се враќа како тренд меѓу младите мајки, но експертите нагласуваат дека нивната најголема загриженост во врска со ова се однесува на слободното движење на колковите
Клучни зборови:

image
/11


Во Британското медицинско научно списание стои, „многу бебиња спијат подобро кога се повиени целосно, но ова може да се постигне и преку фокусирање на горниот дел од телото.“ Педијатрите со ова целосно се согласуваат и сметаат дека родителите кои сепак ќе се одлучат за целосно повивање на децата треба да го научат безбедниот начин, односно да му овозможат на бебето да има доволно простор за целосно да ги испружи ножињата.

Повивката треба да биде стегната во горниот дел од телото, а полабава во долниот. Цврстото повивање околу колковите и нозете може да доведе до подоцнежно проодување кај дечиња родени со абнормалитет на колковите. Воедно, доколку повивањето не биде правилно изведено, постои ризик и од дислокација на колковите, што во подоцнежните години може да резултира со операција на колк.

Се случува родителите да ги повиваат децата на овој начин дури до 6 месечна возраст. Експертите сметаат дека ова го зголемува ризикот од дислокација на колковите за дури 50 проценти, што доколку се открие на време може да се третира, но сметаат дека е непотребно децата да се изложуваат на овој ризик. Но, новите мајки несвесни за ризиците кои тоа ги носи, безрезервно и се враќаат на традицијата.

Пред да се одлучите за начинот на повивање на бебето, посетете педијатар и советувајте се со него затоа што е подобро нешто да се спречи додека бебето е мало, отколку да се лечи во подоцнежните години.

Лукот - чудо на природата
Лукот уште од далечното минато се користи во медицината. Некои од неговите квалитети се докажани од современата наука, н...
9
5 работи што мајките ги забораваат по поро...
По раѓањето, многу мајки забораваат на себе, на своите потреби, нивното здравје. Целото нивно внимание се посветува на ...
7
Исхрана за време на доењето
Додека доите зголемена е потребата за калории. Разновидната и здрава исхрана во која уживавте во бременоста треба да про...
6
Зборувајте им на бебињата за да прозборат
Родителите во просек почнуваат да им читаат на децата дури кога имаат девет месеци или повеќе, а би требало многу порано...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

imence
kaja123

Ve molam za pomos

mario (21%)

david (34%)

oleg (8%)

maksim (13%)

pavel (23%)


Број на сите гласови: 143

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!