|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Буцкасто дете – идеал на родителите

Редакција Рингераја, 24.5.2012
Мајките на буцкастите деца често мислат дека нивните деца имаат здрава и нормална телесна тежина, додека мајките на децата со нормална телесна тежина сметаат дека тие би требало да се здебелат, покажа најновото америчко истражување

image
/11


 

 

“Некогаш одамна беше разбирливо да се ценат буцкастите деца, бидејќи децата воопшто беа неухранети и владееше глад. Тоа всушност беше знак дека добро Ви оди” изјави Ерин Хаџер од Универзитетот во Мериленд чие истражување покажа дека споредбата на буцкасто со здраво дете е се уште присутна.

Во кругот на истражување 280 мајки требало да погледнат фотографии на мали деца во пелени со различна телесна маса, од неухранети до дебели и да изберат која слика е најблиска до телесната тежина на нивното дете.

Околу 70% од жените погрешно ја процениле тежината на своето дете, а најголема грешка во проценката направиле мајките на подебелите деца.

Истражувањето покажало дека 20% од мајките на деца со нормална тежина и многу мајки на подебели деца сакале нивните деца да бидат буцкасти.

“Тоа сугерира на фактот дека имаме многу родители кои се обидуваат да ги здебелат своите деца. Децата кои ќе добијат на тежина како мали ја задржуваат прекумерната тежина подолго и имаат шанса да бидат дебели за време на адолесценција и кога ќе станат возрасни”, изјави Стивен Кук од Универзитетот во Рочестер.

Дали е токсична конзервираната храна?
Колку конзервирана храна консумирате? Новото истражување спроведено во соработка меѓу шест здравствени невладини организ...
7
Игри за поттик на интелегенцијата кај децата
Општо познато е дека периодот од раѓањето до седмата година е период на најинтензивен раст и развој на детето, како во ф...
4
Детски бонтон
Примерот на однесување научен до седмата година од животот најдолго се помни. Децата и пред да станат ученици треба да ...
4
Симптоми на недостаток на железо во крвта
Недостатокот на железо е едно од најчестите пореметувања кај здравите луѓе. Без доволно железо во крвта кислородот не се...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое?
Jana9

Кое месо ви е омилено?

Свинско (33%)

Телешко (0%)

Јагнешко (0%)

Пилешко (0%)

Риба (67%)

Некое друго (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!