|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Алергија на мобилен телефон?

Редакција Рингераја, 29.1.2011
Американските експерти откриле дека долгото држење на мобилните телефони може да предизвика алергиска реакција на никел.
Клучни зборови:

image
/11


 

Алергиите ни се заканувааат на секој чекор – од ефтиниот накит, до мобилните телефони, очилата и пирсингот. Станува збор за најчеста причина за контактна алергија во индустријализираниот свет.

Кај чувствителните лица овој процес го поттикнува организмот да го препознава никелот како причинител за воспаление. Бидејќи имунолошкиот систем станува премногу активен, доаѓа до појава на класичните симптоми на воспалението: црвенило, оток, јадеж, меурчиња и лузни.

Никелот е метал со сребренобела боја, отпорен на корозија. Се употребува за обложување на други метали, за да се заштитат од корозија. Легурите на никел и бакар се користат за изработка на метални пари, прибори за јадење итн. Никелот, исто така, се додава и на челикот и другите легури за да се зголеми нивната отпоност на корозија.

„Зголеменото користење на мобилните телефони со неоограничени тарифи довело до продолжена изложеност на никелот во мобилните телефони. Пациентите доаѓаат со суви делови на образите и ушите, кои многу чешаат. Пациентите не знаат што ја предизвикало ваквата алергиска реакција“, објаснува Dr. Luz Fonacier, алерголог на Факултетот за алергија, астма и имунологија во Феникс.

Контактот со повеќето предмети, кои го содржат овој метал, е краток, на пример со клучевите или металните пари, но дури и кога станува збор за краткотрајна изложеност, честичките може да се пренесат од прстите на лицето или очите и таму да предизвикаат алергиска реакција.

Научниците советуваат да се избегнува долготрајно телефонирање, а препорачуваат употреба на пластични или кожни навлаки за мобилните телефони.

Прашавме доктор: Психолошки проблеми кај д...
Рингераја постојано и будно ги следи Вашите проблеми од сите области. Со цел да Ви помогнеме воспоставивме соработка со ...
6
9 работи кои нема да ги правам со второто ...
Јас немам фотографија од себе како бебе. Сериозно. Такви фотографии воопшто не постојат. Тоа е затоа што сум најмала од ...
4
Ноќни стравови кај децата
Во средината на ноќта сте разбудени од Вашето дете кое пишти во неговата соба. Трчате за да видите што не е во ред и го ...
4
Инфективна мононуклеоза – болест на бакнежот
Инфективната мононуклеоза е една од болестите која предизвикува паничен страв кај родителите. Затоа решивме да ви ја пр...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Име за бебе
Alexia04

Здраво р-рајки. Јас сакам да Ве замолам за помош. Ни треба име за бебенце, кумови сме викендов. Родителите ни понудија нешто, т.е. ние ги прашавме за предлози, па ете ни предложија:

Петра (23%)

Лепосава (3%)

Маја (32%)

Емилија (29%)

Наташа (13%)


Број на сите гласови: 397

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!