|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

7 правила за слабеење од нашите баби

Редакција Рингераја, 5.11.2018
Секоја генерација на жени се грижи за својот изглед. Без разлика на времето и развојот на технологијата и нашите баби си имале свои трикови кои им помагале да изгледаат неверојатно во нивната младост
Клучни зборови:

image
/11


1. Јадете помали порции

Често сме склони кон дебелеење кога несвесно во нашата порција ставаме поголемо количество на храна кое на нашиот организам не му е ни потребно. Еден од најлесните трикови за да ослабете е да јадете онолку колку што на вашиот организам му е доволно, а не на вашите очи.

 

2. Јадете органски продукти

Во минатото нашите баби имале подобар пристап до свежи и органски производи. Но тоа не значи дека тие не се достапни и денес. Доколку на вашето тело му обезбедите здрава исхрана тоа ќе ви се заблагодари на соодветен начин.

 

3. Почесто гответе дома

Поради брзото и стресно темпо на живот можеби најлесна опција е да порачаме храна од некој ресторан или да јадеме надвор од дома. Но, многу често тоа не е здрава опција. Одвојте малку повеќе време да ја приготвите вашата храна дома и ќе бидете сигурни дека се исхранувате здраво.

1

 

4. Не јадете пред телевизор

Јадењето пред телевизор значително може да го зголеми бројот на калории кои ќе ги внесете за време на оброкот. Послушајте ја вашата баба и јадете ги оброците на трпезариската маса во кругот на вашето семејство.

 

5. Заменете го грицкањето со некое хоби

Доколку сте навикнале навечер да грицкате непотребни и нездрави грицки кои придонесуваат за вашата тежина, пронајдете некое здраво и корисно хоби, кое ќе ја замени оваа нездрава навика.

 

6. Движете се секогаш кога имате можност

Пешачењето е одлична активност со која може да ги согорите вишокот на калории. За да добиете убаво тело не е потребно многу. Само 1 час пешачење може да согори и до 200 калории.

 

1

 

7. Избегнувајте индустриски преработени производи

Нашите баби дефинитивно имале поголеми можности за здрава исхрана. Денес живееме во свет каде секој ден на пазарот се појавуваат илјадници лоши и нездрави производи кои може да влијаат на вашата тежина. Органската и здрава храна е секогаш најдобриот избор. 

Масти и видови на масти
На етикетите на многу производи ќе прочитате дека се со “малку масти” или се “без масти”. Диетите со мала количина на ма...
3
Динамични вежби за рамен стомак во домашни...
Рамен стомак во домашни услови? Звучи неверојатно, но не е толку тешко да се постигне како што навидум изгледа
3
Зошто зелениот чај го намалува стомакот?
Зошто катехините од зелениот чај го намалуваат стомакот? Научните истражувања докажаа дека зелениот чај директно ги пого...
3
Avicii бил во тајна врска со чешки модел
Авичи пред смртта живееше подалеку од очите на јавноста, па малкумина знаеја дека тој беше во тајна врска со моделот Тер...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

кравјо млеко пред наполнета 1 год.
cucamaca

Дали би му дале на детето кравјо млеко пред да наполни 1 год.

да (59%)

не (41%)


Број на сите гласови: 54

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!