|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

6 лесни начини за отстранување на афти

Редакција Рингераја, 11.4.2018
Афти се непријатни формации во устата, од кои никој не е поштеден. Често се појавуваат при стрес, ослабен имунолошки систем или вирусни инфекции. Еве неколку опции за да ги елиминирате брзо
Клучни зборови:

image
/11


Лут црвен пипер

Лутиот црвен пипер е рангиран меѓу најлесните и ефтини начини за отстранување на афти. Во случај да ја изберете оваа опција, избегнувајте да го допирате со јазикот. Направете си паста од лут црвен пипер и вода и нанесете мала количина од неа врз афтата. Ќе почувствувате кратка иритација што сепак брзо ќе исчезне. Но, не нанесувајте од пастата на афтата повеќе од два пати на ден.

Кокосово масло

Кокосовото масло има антифунгални и антибактериски својства, поради што е ефикасен лек против афти. Нанесете го директно на афтата по неколку пати на ден со помош на памук. Може исто така да се “плакне” устата по два пати на ден со 1 лажица кокосово масло.

Kоријандер

Коријандерот е еден неочекуван начин за да се излечат афтите. Ако имате листови од коријандер, сварете неколку од нив во 200-250 мл вода. Откако водата ќе стане млака, исцедете ја и правете гаргара со неа по четири пати на ден. Ако пак имате семиња – ставете 1 лажичка од нив во 200-250 мл вода. Оставете да отстои еден ден, а потоа исцедете и правете си гаргата по четири пати на ден.

Mед

Медот содржи витамини и минерали, а неговите антисептички својства помагаат во брзо излекување на афти. Оваа опција сепак, е и малку болна. Нанесете 1 лажичка мед врз и околу афтата. Оставете така неколку минути (болката нема да трае толку долго). Исплакнете со млака вода и повторувајте ја постапката по два пати на ден.

Kујнска сода

Солта е уште една добар варијанта – бидејќи ја има способноста да ја неутрализира киселоста. Комбинирајте 1 лажичка сода бикарбона со филтрирана вода и нанесете од течноста по четири пати на ден. Држете ја 10-тина минути и исплакнете ја устата.

Сол

Солта е веројатно најлесниот начин за отстранување на афти – но најдобро да е морска или хималајска. Солта ја извлекува течноста од воспалените афти и така помага за побрзо исчезнување. Измешајте половина лажичка сол во една четвртина чаша топла вода. Правете гаргара, со задржување на течноста врз афтата. Повторувајте четири пати на ден.

Домашна или купечка кашичка за бебе?
Кога ќе дојде време за прихранување на бебето, многу мајки си го поставуваат прашањето, кој е вистинскиот избор - дали д...
4
Косата Ви паѓа откако се породивте?
Дали Вашите сјајни прамени коса почнаа да опаѓаат сега откако бебето е тука? Дознајте зошто тоа се случува и кога треба ...
4
7 намирници за одличен имунитет
Во секој период од годината треба да се трудите што повеќе здрави намирници да консумирате, намирници кои се богати со в...
4
Има ли Вашето бебе теменица?
Теменица (себороичен дерматитис кај бебињата, познат под називот „crusta lutea“, млечна краста, pytiriasis capitis), пре...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Како да се вика братчето на Филип???
snegulce

Мала помош?

Марко (38%)

Бојан (18%)

Петар (44%)


Број на сите гласови: 220

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!