|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

5 совети за мирна ноќ со бебето

Редакција Рингераја, 7.4.2021
Дали веќе сте уморни од непроспиените нoќи и чувствувате дека немате повеќе сила? Послушајте ги нашите совети и помогнете му на бебето да ја преспие цела ноќ
Клучни зборови:

image
/11


Иако сте забележале дека Вашето бебе разликува ден и ноќ, тоа се уште често се буди во текот на ноќта. Стручњаците кажуваат дека, со навршени четири месеци, сонот е основна потреба на бебето, но некои деца се уште не знаат како да се успијат сами. Меѓутоа, некои лоши навики можат да се исправат за само неколку денови.

Ова се стратегиите кои можат да Ви обезбедат мирен сон:

 

Цуцла, да или не?

Со наполнети осум месеци бебињата веќе можат сами да се ја вратат цуцлата ако им испадне во текот на ноќта. До тогаш, изборот е Ваш. Можете да се обидете да го одвикнете бебето од цуцлата или да го оставите да се успие со плачење. Што и да одлучите, вооружете се со трпение.

 

1

 

Бебињата реагираат на звуци

Користете апарати кои произведуваат т.н. бели звуци, или фен за коса, за да ги маскирате останатите звуци. На интернет може да најдете снимени бели звуци, звуци на фен или правосмукалка, кои ќе го смират Вашето бебе и ќе го потсетат дека е време за спиење.

 

2

 

Игра во средината на ноќта

Ако Вашето дете минува низ некоја од важните фази на развојот, како што е лазење, одвај ќе чека да вежба и да ја покаже својата умешност. Ставете му до знаење дека ноќта не е време за играње и останете цврсти во своите ставови. Кога детето поминува од една во друга развојна фаза кај негое присутен страв од одвојување, кој се појавува ако бебето го оставите во соба и ја игнорирате неговата желба за разонода во текот на ноќта. Ако тоа се случи неколку часа пред вообичаеното време за будење, објаснете му на детето дека мора да спие, а дека наскоро ќе си играте.

 

3

 

Заспивање со доење

Единствена  работа која може да ги смири бебињата е доењето. Меѓутоа, можете лесно да дојдете во ситуација кога Вашето бебе сака да цица премногу пати во текот на ноќта. Педијатрите советуваат да го одвоите заспивањето од доењето, за детето да не ги поврзи тие две ситуации и да очекува да се смири и да заспие со цицање секој пат кога ќе се разбуди. Научниците дошле до заклучок дека бебињата постари од шест месеци можат да ја преспијат ноќта без да имаат потреба од ноќен оброк. Консултирајте се со педијатар кога е вистинско време да го прекинете ноќното доење или оброк.

 

4

 

Бебето да не го разбуди братчето или сестричето

Ако реагирате на секој плач на бебето и веднаш трчате до неговото креветче за да не го разбуди постарото дете, може да му создадете навика да заспива само додека Вие сте покрај него. Објаснете му на постарото дете дека бебето ќе се буди во текот на ноќта, но дека треба да продолжи да си спие. Додека го тешите постарото дете може да се случи бебето повторно да заспие. Ако ночите стануваат напорни и времето го поминувате смирувајќи ги децата , имајте ја во предвид можноста постарото дете  да го испратите на неколку дена кај баба и дедо.

 

5

Генијален трик за да му дадете лек на ваше...
Да се ??има болно бебе е доволно тешко. Не ви е потребен дополнителен стрес при обидот да му дадете лекови на вашето беб...
16
Еве како изгледа љубовта на прв поглед
Фотографијата на која се гледаат две сестри како за прв пат го гледаат својот новороден брат брзо го заобиколи светот по...
6
Зошто бебето `рчи?
Збунето гледате во ангелското лице на Вашето бебе, додека спие. Се прашувате од каде одеднаш тоа бучно дишење? Просто не...
4
20 идеи за декорација на торта за крштевка
Разубавете го најубавиот ден со најубава торта
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

seks za vreme na bremenosta
katerinceb

prasanje

da (56%)

ne (23%)

mozebi (21%)


Број на сите гласови: 48

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!