|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

5 предности на летната бременост

Редакција Рингераја, 3.7.2019
Секоја сезона има некои предности, но летото е несомнено една скала погоре, ако зборуваме за поволно време за бременост и породување. Погледнете 5 предности на летната бременост

image
/11


Удобна облека

Ако во зимските месеци идните мајки се прашуваат како да го покријат стомакот, тогаш во лето овој проблем целосно се намалува. Високите температури ви овозможуваат да одите со минимална количина на облека. Вашата облека лесно може да се состои од фустан (долг или краток, зависи од вашиот личен вкус) или туника со 3/4 должина.

 

Многу бремени жени, исто така, се жалат на отечени нозе - непријатност што во студеното време создава многу потешкотии при облекување на чизми. И во лето е доволно да се шетате со влечки или удобни патики, кои нема потреба да ги врзувате.

 

Можност за долги прошетки

Повеќето луѓе го поврзуваат летото со топлина, но вистината е дека наутро до 10 часот и навечер по 18-19ч. времето е идеално за прошетка во воздух. Ако во зима, бремените жени се повеќе ограничени, бидејќи снегот и дождот не дозволуваат пешачење, во потоплите месеци нема место за изговори.

 

Корисна храна

Летото е сезона на свежите овошја и зеленчуци, а разновидноста им е голема. Повеќе свежи производи значи побогато мени, повеќе витамини и минерали за организмот и подобар имунитет – нешто за што телото на идната мајка има потреба. Во многу од овошјето и зеленчукот, кои ги консумираме во текот на летото, се содржат корисни материи и за бебето, кои помагаат во неговиот развој.

 

Повеќе сонце

Кога е лето, тогаш нема да пропуштите сонце, а колку повеќе сте изложени на сонце, толку повеќе организмот собира витамин D. Во зима многу бремени се жалат дека страдаат од недостиг на витамин D и морале да го прифатат како додаток на менито, бидејќи ниските нивоа можат да придонесат за развојот на гестациски дијабетес или бактериска вагиноза. Во текот на потоплите месеци можете да го добиете директно од сонцето.

 

Вежби во водата

Иако на бремените им се препорачува да внимаваат со базените, сепак летото е идеално време за релаксација или движење во водата. Пливање за бремени жени и водни аеробик вежби се спортски активности што им се препорачува на идните мајки. А релаксирачките процедури го подготвуваат телото за раѓање и ги олеснуваат болестите на кои се жалат многу бремени жени. Сепак, треба да внимавате водата да не е многу хлорирана или премногу топла, да не посетувате преполни базени, плажи и аквапаркови и да внимавате на интимната хигиена по плажа, за да не се заразите со габи.

Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
8
Први фотографии од бремената Бергузар Корел
Една од најплатените и најубавите турски актерки и пејачки, Бергузар Корел или попозната како Шехерезад, е бремена со вт...
5
Подготовка за доаѓање на бебето дома
Секоја идна мајка во бременоста се прашува што треба да подготви за доаѓањето на новиот член во семејството.
4
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste nekade kumovi?

Da (60%)

Ne (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!