|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

3 видови на пластика кои треба да ги избегнувате!

Редакција Рингераја, 30.8.2013
Најверојатно сте забележале дека на повеќето пластични амбалажи се наведни кодови за рециклирање. Овие кодови може да ви помогнат да го заштите вашето семејство. Дознајте кои видови на пластични шишиња не би сакале да им ги дадете на децата

image
/11


 

 

Пластика означена со број 3 -  V (Vinyl) или PVC  - испушта токсини во храната и пијалоците, а ризикот е поголем како што садот старее, или доколку се стави во машина за садови или во микробранова печка. Доколку сепак морате да готвите во PVC, не дозволувајте храната да го допира садот. Исто така никогаш не горете PVC пластика, бидејќи испушта токсини.

 

Пластика означена со број 6 - PS (polystyrene)  - Избегнувајте ја колку што можете повеќе. Испушта канцерогени материи особено кога се загрева. Ја има во чинии и чаши за еднократна употреба.

 

Пластика означена со број 7 (останати видови) – Широк спектар на пластика која не се класифицира во ниту една од шесте категории, се става во број 7. Некои видови од оваа пластика  се доста безбедни, но оние кои треба да не загрижуваат се видовите на поликарбонат кои се најдуваат во различни садови за пиење и бебешки шишиња. Поликарбонатот ослободува бисфенол А, потенцијален нарушител на делувањето на хормоните, во течностите.

 

Иако е најдобро пластиката во целост да се избегнува – доколку сепак морате да користите - Избегнувајте симболи 3,6 и 7. Иако број 1 се смета за безбеден, најдобро е да се избегнува и оваа пластика, бидејќи е познато дека дозволува  акомулирање на бактерии. Барајте ги симболите 2, 4, и 5 бидејќи тие се сметаат за најбезбедни.

 

 

1

 

2

 

Избор и превод: Фросина Ацевска, Felly RR

Што им се случува на бебињата кога ќе се р...
Доаѓањето на новороденчето е магичен миг, тоа за првпат плаче, чувствува студ и светлина и му се случуваат низа други пр...
4
Нетолеранција на глутен - Целијакија
Целијакија или Целијачна болест е хронична автоимуна болест што се карактеризира со неподносливост на организмот на глут...
4
Не сум очајна, само сум уморна, вработена ...
Таа никогаш и не се смеела кога ја фотографираат, но од нејзините јавни настапи застанувал здивот. Но, во новото интервј...
4
Рота вирус инфекции и нивно спречување
Овој вирус е одговорен за 30% од инфекциите на гастроинтестиналниот систем кај бебињата и малите деца. Не постои лек кој...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali bi stavile silikoni vo gradite ako toa ve pravi posrekna?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!