|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
19.2.2016 23:00:55   
MademoiselleNina
butterfly 00 како си? Одамна не сум те читала, и јас планирам да замрзнам ако има што да се замрзне :) ај утре ќе ни јават дали се оплодиле, уф исчекување...

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
19.2.2016 23:46:51   
kapina
Ova e deri koza znaci 650 evra zamrznuvanje10000 plus godisno i 400 evra transfer ova e stvarno premnogu znaci pola ivf na privatno izleguva ama neli nie samo si davame i ne kazuvame nisto oni ke pravat sto sakaat bolnicite ako vi kazam oti vo drugite okolni zemji e po 300 evra zamrznuvanjeto neznam kolku ke mi veruvate ova e navistina bezobrazno i na taka niskite plati pa i ova nekoj da se bogati na nasa smetka

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
7.4.2016 13:04:43   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bea

..................Кога ќе се сетам само не знам дали да плачам или да се смеам. Си викав - таман сега јули, до септември нема да ми се познава стомакот на свадба!!! ........

............Sega konecno me informiraa deka zamrznale 9 blastocisti. Fala mu na boga, toa e odlicna brojka, pa ostanuva nareden ciklus da vidime kako ke se odvivaat rabotite za FET. Ете мене повторно после преглед - фоликул 20mm. Наредна контрола сум во петок сабајле, па тогаш ќе знаеме што како. Заборавив да напишам: го прашав докторот кои се неговите препораки за мирување, ми рече 2 дена. Во дилема сум околу тоа, бидејќи кај нас, па еве и на форумов, практикуваат мирување до 7 дена, а по странскиве форуми и препораки на клиники што сум прочитала, дискусијата е дали да се мирува 24 часа или ВООПШТО да не се мирува, туку пациентката да си се врати на секојдневната рутина??? Еве го и докторов вика 2 дена.
Мене искрено ми е во план, зависи задравје боже кој ден би бил трансферот, пример среда, остатотокот од неделата да не одам на работа, а наредната да почнам. Со тоа што работата ми е канцелариска, имам стресни моменти и хаотични периоди, но ќе гледам да се изолирам од тоа. ....

.....Zdravo devojki! Periodov bev vo nekoi guzvi, pa poretko pisuvam, no tuka sum :) Bev kaj doktor Dimitrov, malku mi e prolongirana ovulatornata faza ciklusov, vcera na 15 den duri vidovme vodecki folikul od 14.7mm, pa nego ke go brkame. Utre sum povtorno na folikulometrija, pa zdravje ke vidime kako ke tece postapkata.....Денес бев на ехо, уште ми е тука фоликулот 23mm, не е прснат. Ме боцнаа со прегнил и ми рекоа секс Утре пак на ехо, мислам дека се преселив во ходникон на Ремедика :).....18- ден ми е, со тоа што јас знам да имам продолжена фоликуларна фаза и циклус на 32 дена. Така да, таман е за прскање денес, освен ако чичко Марфи не замеша прсти.

.......Transferot mi bese na priroden ciklus, nisto ne primav (osven bromergonot i folna). Sledevme eden folikul i koga prsna, pocnav so utrogestan i aspirin. Na pettiot den bese transferot, dve odmrznati blastocisti, dvete mi gi vratija......

.....Ништо, му најавив на мажле да се спреми за после за активности. Комплетно сум на природен. Пијам само фолна и Бромергонот како редовна терапија од претходно, заради покачениот пролактин.....

.....Vo zivo od Remedika :) Ete pomina tranaferot, mi vratija 2 blastocisti. 2 odmrznale, dvete mi se vrateni. Mi dadoa fotografija, no ne vidov nikade grade za kvalietot. Kako i da e, moi se najprekrasni i se nadevam ke gi zapoznaam za 9 meseci :) Toa e, sega pozitivno, guskanje, odmaranje i se nadevame na dobri vesti. Vi blagodaram na site za poddrskata, mnogu znaci koga covek ne e sam vo seto ova. Inaku denes glavno si leskaram, stanuvam do kujna i toalet samo. Utre planiram poveke da se vrtkam. Nego, pievte li kafe posle transfer i kolku?

........Една недела помина, ќе помине уште една. Јас за сега добро се држам, се надевам нема да паднам во искушение да направам рано домашен тест. За симптомите, ти реков, ич немај гајле. Ете Kvisko ќе ја земам последна за пример, имаше карактеристични болки за менструација - па ете не доби :D . Мене градите ме болат, ама низ годиниве наназад и ме болеле и не ме болеле, па ме болеле - па неколку дена престанувале - па пак ме болеле. Така да, во еден дел прифатив дека ние нашето сме го направиле, па во среда среќно, што би се рекло, нали :)........

.........Kako ste devojcinja? Kako so toplovo vreme? Jas tuka da si se pozalam, denes imav stresen den, imavme sudar so mm, na parking eden ne udri vo vrata. Sreka mm samo sto ja imase otvoreno vratata, a ne bese seuste izlezen, inaku ke go udrese nego. Fala mu na Boga, samo vratata otide. Gledav da se iskontroliram ama se potresov. Se napiv B6, sega sum smirena, samo se nadevam deka ne napraviv nekoja steta...

....Девојчиња мои, ги добив резултатите од бетата - 1315!!!Уште не ми се верува, пресреќна сум! Нека ми ги чува Господ, тоа ми е најважно. Останувам на истата терапија и за 2 недели ехо. ........Примав Utrogestan 2x200, aspirn 100 и фолна. Исто така примам и Брогергон уште од претходно заради покачен пролактин, ми рекоа и него да го продолжам додека не ми кажат поинаку :)

......Prodolzuvam so istata terapija kako i po transfer - utrogestan, aspirin i folna. Dva pati go prasuvam doktorot za vitamini, mi vika da ne zemam za sega. Nemam nekoi izrazeni simptomi. Gradite mi se zgolemeni i na periodi bolni, pupkite osobeno, a macnini nemam. Ponekogas se cuvstvuvam kako prejadena i tolku. E mnogu se izmoruvam brzo, popladne osobeno i mi se spieeeee, site me zezaat po doma, samo si pridremnuvam :) .....

.....февруари 2016 година

Еве и јас да се пријавам, ДЕНЕС СТАНАВ МАМА на прекрасно момче - 3650 гр и 52 цм!! Добро поминав со спиналната, сега сум на одделение и едвај чекам да ми го донесат на гушкање!_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
7.4.2016 13:24:12   
Bea
Loveable, ti blagodaram sto me potstei na moeto patuvanje. Solzi mi odat na oci, so ogromna neznost i emocii se sekavam na toj period... Mnogu e teska borbata, no vo momentov moeto angelce mi spie na gradi i nema nisto povredno na svetot.
Site ne ceka uspeh na krajot, samo upornost i verba. Ve guskame!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
29.6.2016 18:14:06   
pcelka3
zdravo rr imame zamrznato embrioni od pethodnoto invitro i sega se slusnavme so dr veli treba mikrobioloski analizi i tiroidnata zlezda da bide pod 2,5 i da pojdeme na 2 den od ciklus za ponatamu sto ke bide neznam ni jas kako odi samata postapka no mi bese prasanjeto veke imam jas napraveno mik. analizi na 27 01 posle spontaniot vo 22 nedela mu se javiv na dr mu kazav i veli nema potreba od povtorno pravenje ako se negativni a negativni se vie sto ke me posovetuvate dali e potrebno povtorno novi mikrobiolooski da pravam pred transferot so zamrznati embrioni i vaseto iskustvo ve molam pisete pozz i ubav den

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
29.6.2016 23:03:07   
bambina34

ИЗВОРНА ПОРАКА: pcelka3

zdravo rr imame zamrznato embrioni od pethodnoto invitro i sega se slusnavme so dr veli treba mikrobioloski analizi i tiroidnata zlezda da bide pod 2,5 i da pojdeme na 2 den od ciklus za ponatamu sto ke bide neznam ni jas kako odi samata postapka no mi bese prasanjeto veke imam jas napraveno mik. analizi na 27 01 posle spontaniot vo 22 nedela mu se javiv na dr mu kazav i veli nema potreba od povtorno pravenje ako se negativni a negativni se vie sto ke me posovetuvate dali e potrebno povtorno novi mikrobiolooski da pravam pred transferot so zamrznati embrioni i vaseto iskustvo ve molam pisete pozz i ubav den

Da si bides nasigurno najubavo e da si napravis novi brisevi i pap , barem jas taka napraviv...Okolu postapkata , zavisi kakov ti e ciklusot ..Mene doktorot me sledese od 9 den , pa posledovatelno na 3 dena da vidi kako rastat folikulite ...5 dena posle prirodnata ovulacija go pravat transferot ..so sreka

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
29.6.2016 23:04:37   
bambina34
dragi moi edno prasanje ....dali nekoja od vas koja ima zamrznato embrioni , pravela transfer vo dr klinka ..Jas imam smrznati embrioni vo Remedika , ama uste sum vo dilema dali da prodolzam tamu

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
30.6.2016 0:13:49   
pcelka3
bambina mislis da gi zemes od remedika vo slucajov kaj tebe i da pravis transfer vo dr klinika neznam dali e toa izvodlivo i dali tie bi gi predale embrionite bas me interesira i kolku bi cinelo toa i ti bidi pozitivna ako ne bidnalo minatiot pat sega so bozja pomos ovoj pat moze da vrodi so plod inace ti blagodaram na odgovorot

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
30.6.2016 9:38:21   
LoveableMe RR
pcelka3, јас се би испитала и хормонски статус и би направила вагинални брисеви, за да бидам начисто кога ќе го правам трансферот. На тој начин ќе си посигурна дека се ти е ок, да не ти биде грижа на совест ако после излезе нешто на брисевите во бременост.

Бамбина34, јас имам уште 3 смрзнати ембриони во стадиум на бластоцисти од 2-рото ИВФ кога го правев во Ремедика. Пред да правам 3-то ИВФ, се мислевме со сопругот дали да ги искористиме смрзнатите ембриони или да одиме со нов циклус и бевме на консултација во Њуборн. Ембриологот ми кажа дека ако сакаме, можеме кај него со нов циклус ИВФ или ако сакаме, можеме со смрзнатите да правиме кај нив. Рече дека е дозволено и дека тој ќе оди со специјален контејнер и ќе ги земе од Ремедика ако сакаме. Само не прашавме за цена, така што не знам колку чини само преносот од една клиника до друга, а потоа трансферот во матка мислам околу 18.000 денари е некаде. Ние отидовме со нов циклус на ИВФ во Систина потоа, а смрзнатите ми се сеуште во Ремедика.

Бамбина34, ти каде мислиш да правиш трансфер со смрзнативе, ако ги земеш?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
2.7.2016 11:28:00   
pcelka3
Loveable bi te prasala zosto ne probuvas so zamrznatite embrioni transfer namesto nov ciklus ivf dr te sovetuvaa taka da probas ili vie taka sakavte nesto poveke za toa ako sakas da mi pises eve gledam po forumive deka ima uspeh i so zamrznati i samiot tase koga go prasuvav veli znaes kakvi naucnici izlegle bas od zamrznati embrioni i bas ce izbegnes inekcii i dr stimulacii .

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
4.7.2016 10:23:28   
LoveableMe RR
pcelka3, ние така решивме да ги оставиме бидејќи рекоа се во добра состојба, а потоа да одиме со нов циклус, во кој немаше ниедна за смрзнување и покрај извадените 10 јајце клетки. Смрзнатите ембриони ми ги чуваат во Ремедика, можеме да одиме со нив наредно, само пак ќе ти кажам, се е среќа, да точно е голем е успехот со смрзнати ембриони и во светски рамки, докторот точно ти кажал, ама пак на крајот на денот останува среќата да те прати и Господ да помогне. Среќно и пиши кога ќе ти биде трансферот.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
4.7.2016 11:38:55   
bambina34

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

pcelka3, јас се би испитала и хормонски статус и би направила вагинални брисеви, за да бидам начисто кога ќе го правам трансферот. На тој начин ќе си посигурна дека се ти е ок, да не ти биде грижа на совест ако после излезе нешто на брисевите во бременост.

Бамбина34, јас имам уште 3 смрзнати ембриони во стадиум на бластоцисти од 2-рото ИВФ кога го правев во Ремедика. Пред да правам 3-то ИВФ, се мислевме со сопругот дали да ги искористиме смрзнатите ембриони или да одиме со нов циклус и бевме на консултација во Њуборн. Ембриологот ми кажа дека ако сакаме, можеме кај него со нов циклус ИВФ или ако сакаме, можеме со смрзнатите да правиме кај нив. Рече дека е дозволено и дека тој ќе оди со специјален контејнер и ќе ги земе од Ремедика ако сакаме. Само не прашавме за цена, така што не знам колку чини само преносот од една клиника до друга, а потоа трансферот во матка мислам околу 18.000 денари е некаде. Ние отидовме со нов циклус на ИВФ во Систина потоа, а смрзнатите ми се сеуште во Ремедика.

Бамбина34, ти каде мислиш да правиш трансфер со смрзнативе, ако ги земеш?

Loveableme , seuste se mislam so da pravam ...KOga go pravev transferot so zamrznative tolku mnogu se razocarav od doktorot pa i od sestrite i iskreno ne mi se odi vo Remedka .. Se mislev da odam vo New born ..Zasto ti ne prodolzi tamu , tuka pak vo Remedika otide???

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
4.7.2016 12:43:12   
LoveableMe RR
Bambina34, откога ги смрзнавме ембрионите, имав еден трансфер со смрзнати во Ремедика и беше неуспешен. Потоа ги оставивме другите што останаа и не сум била оттогаш во Ремедика. Потоа отидовме на нов циклус ИВФ во Систина во февруари оваа година, немав за смрзнување таму. Сеуште не сум била во Ремедика да видам што so тие ембриони што ми останаа.

Ти можеш да ги земеш од Ремедика и да одиш во Њуборн, само не знам колку се наплаќа за пренос...

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
19.7.2016 10:59:33   
gina
neznam dalie e za ovde moeto prasanje
imam zazmrznati spermatozoidi vo plodnost mislam deka 4 godini i nikoj ne ni se javil dali sakame dagi cuvame ili ponistime kako sto pravat od sistina sekoja godina ednas im pisav za da se ponistat mi kaza deka treba da se pojd i da se potpise ama jas sakav da prasam ako sega pojdeme za da se ponistat dali treba da platam za izminative godini sto stoele kako sto citam godisna doplata e 100 evra a porano bese 50 evra sto e mnogu a jas ne sum barala da stojat koga pravevme tamu ivf zamrznavme za da ne go secat na sekoe mm posle gi pravevme so zamrznati
sega sme vo misla sto da pravime sami da odime za da se ponistat ili da si ostavime ama pak da ne ni se zbirat za doplacanje a jas ne planiram da plakam toa e mnogu moze treba da platam 400 evra
dali ima nekoj da spodeli iskustvouser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
20.7.2016 15:04:50   
LoveableMe RR
Инструкции: Трансфер со смррзнати ембриони

Што ќе треба пред 3-5 дена и на денот на трансферот:
- Estrace (естрадиол) 2 mg орални таблети или естрадиол валерат (Delestrogen) инјекции (5 mg = 1 вв). Ова е природен естроген дадени за поддршка на матката, имплантација на ембрионот и како резултат за бременост. Тоа е од суштинско значење за да им помогне да се згусне ендометриумот за да бидете сигурни дека е приемчив на ембриони. Тоа е безбедно да се користи пред и по ембриотрансферот и во текот на бременоста. Администрација започнува околу 14 дена пред вашиот трансфер и обично ќе трае до 9 недела од бременоста.

- Прогестеронот [прогестерон во масло инјекции 50 mg = 1 кубика или вагинален прогестерон вагиналети (прогестерон 200 mg или Endometrin 100 mg капсули)]. Ова се дава за поддршка на имплантација на ембрионот и за бременост. Администрација почнува точно 3 дена или точно 5 дена пред ембриотрансфер, во зависност од тоа дали ембрионите се стари 3 или 5 дена, соодветно. Администрацијата обично ќе трае до 9 недела од бременоста.

- Medrol (метилпреднизолон) 4 mg орални таблети x 16. Ова е кортикостероид за да се намали воспалението, со лесно потиснување на имунолошкиот систем. Администрацијата почнува 3 дена пред ембриотрансфер и продолжува за 4 последователни дена; во некои случаи, ќе бидат потребни за да продолжи со 1 таблета од Medrol секојдневно до 6-недела од бременоста. Тоа може да предизвика блага реакција на желудец и треба да се зема со храна.

- Valium (дијазепам) 5 mg орална таблета. Ова се дава за да помогне да се релаксираат мускулите на матката и да се спречат грчеви на матката за време и по трансферот и исто така им помага на пациентите да се релаксираат во текот на постапката за ембриотрансфер. Valium се дава еднаш во предвечерјето на постапката за ембриотрансфер.

- Ибупрофенот (Motrin) 600 mg орална таблета. Овој лек е не-стероиден анти-воспалителни агент, кој може да намали контракции за време на трансфер на ембрионот. Со користење, овој лек се покажа дека ја подобрува имплантација на ембрионот. Ибупрофен се дава еднаш во предвечерјето на постапката за ембриотрансфер.

- Беби Аспирин 81 mg орални таблети. Ова е таблета на ниски дози на аспирин кој се користи за да се подобри протокот на крв во матката и може да помогне со имплантација на ембрионот. Администрација започнува од моментот кога повеќе немате менструален циклус и ќе трае до 2-ри триместар од бременоста, освен ако не е поинаку назначено.

Конкретни упатства ПРЕД И на денот на замрзнати ембриони ТРАНСФЕР:

- Ако сте земале Estrace 2 мг орална таблета три пати на ден - да се намали до 2 mg два пати на ден (околу 12 часа). Ако сте земале естрадиол валерат (Delestrogen) 0.5 кубика (2,5 mg) инјекција еднаш на секои 2-3 дена (како што е наведено) , да се намали фреквенцијата на дозирање на еден 0,5 кубика инјекција на секои 3 дена.

- Ако сте земале прогестерон во масло инјекции, 1 кубика (50 mg / CC концентрација = 50 mg) интрамускулна инјекција, потребно е да се зголеми дозата на 2 кубика (100 mg) и да се продолжи се додека не е поинаку определено. Ако примате прогестерон вагиналети од 200 mg прогестерон или 100 mg Endometrin капсула), вметнете 1 вагинална капсула во попладневните часови и 2 вагинални капсули навечер пред спиење, а потоа наредниот ден да се започне со администрирање прогестерон вагинален 3-пати на ден (наутро, попладне и навечер), се додека не е поинаку определено.

- Medrol 4 mg таблети x 4 таблети (заедно) дневно x 4 дена (3 дена пред трансфер).

- Valium 5 mg таблети - да се земе една пилула околу 45 минути пред да трансфер.

- Ибупрофен 600 mg таблети - да се земе една пилула околу 45 минути пред трансфер.


Треба да се пристигне со полна бешика и треба да избегнувате да носите миризливи лосиони, парфеми, колонски ... како тие можат да влијаат на јајцата, спермата и ембриони во лабораторијата на вештачко оплодување.

Преземено од: centre 4 reproduction

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
20.7.2016 15:07:29   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

neznam dalie e za ovde moeto prasanje. imam zazmrznati spermatozoidi vo plodnost mislam deka 4 godini i nikoj ne ni se javil dali sakame dagi cuvame ili ponistime........

sega sme vo misla sto da pravime sami da odime za da se ponistat ili da si ostavime ama pak da ne ni se zbirat za doplacanje......dali ima nekoj da spodeli iskustvouser posted image


gina, бидејќи имавте проблем со спермограмот, мислам да ги чувате, штом никој не ви се јавил, не треба доплата барем за 5 години. Инаку досега сигурно ќе ви се јавеа. Можно е догодина да ви се јават дали сакате и понатаму да ги чувате и ќе ви побараат тогаш пари. Во секој случај, вредно е да се искористат бидејќи веќе сте се измачиле претходно да ги смрзнете со труд....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
22.7.2016 14:11:37   
gina
da ama pak od sistina ni se javija uste pred nova god. za da platime godisno za cuvanjeto
a i prethodno koga pravevme vo plodnost ivf si plativme za prethodnite god, sto stoele godisna doplatauser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
8.5.2017 14:55:42   
5678m
Devojki, bi sakala da prasam dali nekoja od Vas ima zamrznato jajce kletki. Ve molam spodelete iskustvo i kazete mi kolku cini celata postapka.
Vi blagodaram mnoguuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
9.5.2017 11:51:08   
Kvisko
5678m јас имам замрзнато јајце клетки во Ремедика.
Јас ги замрзнам бидејќи завршив со хиперстимуалција па од таму ми предложија да замрзнам и неоплодени јајце клетки, не само ембриони.
За замрзнување би требало да одиш со стимулација како за ИВФ и пункција. После пункција кажуваат колку зрели јајце клетки извадиле и ги замрзнуваат.
За чување од 5 години платив 34000 денари.

Со среќа.

(Одговор на членот 5678m)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
3.9.2018 16:07:03   
kate..
devojki smrznaavme dva embriona da go otstranam polipot ke pravam tramsfer so smrznati embrioni

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Замрзнување на јајце клетки и ембриони и ...
25.9.2018 15:39:50   
Leoo1
Devojki pravev invitro Fala bogu iskoci pozitivno se e Sega mi ostanaa estrogen 2 kutivcinja I krinon gel 5 aplikatori gi Davam po simbolicna Cena ako na nekogo my trebaat


(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 46
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:


Анкета

rodendeni
LIUBICAdoma so najbliski sabe se frla parata (35%)

igroteki (50%)

kafani (6%)

da muse kupi nesto na deteto okolku da se trosat pari za gosti (9%)


Број на сите гласови: 66

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!