|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Впечатоци од училишните денови
15.9.2013 19:16:46   
Snowhite RR
Бидејќи веќе имаме неколку првачиња на рр во оваа тема може да се пишува за училишните денови, првиот училишен ден, како и за позначајни денови на училиште, како патронен празник на училиштето, приредби, смотри и секакви позитивни и негативни впечатоци
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Впечатоци од училишните денови
15.9.2013 19:31:04   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ајде мамички, пишете ни како поминуваат вашите првачиња? Се запознаа ли со другарчињата, се прилагодија ли на новата средина? Ги добија ли првите петки на рачињата?


ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Јас и порано пишав дека моето има АДХД. Прво го запишавме во целодневна и му се паднаа 2 нервозни кокошки. Не знам колку се запознаени со тоа како се постапува со деца со АДХД, ама ќе ви објаснам. Прво критиката е забранета. Второ треба да им наоѓаш различни занимации на определено време. Треба цело време да им викаш браво, да ги поттикнуваш колку пример и да не им е убав цртежот. Можеш да речеш браво, многу убав цртеж си нацртал, ама си можел оџакот да го направиш поисправен. Браво. Значи ова кај нив не постоеше. Го исмејувале и критикувале цело време и му викале бришка нонстоп.Исите деца му се смееле.  Сите деца играле со кукли како куклен театар, само него не му дале кукла иако имало слободна. Од старт го исфрлија и ни викаа да си го префрлиме, досадно му било. Па како кога не му даваат занимација. Детето престана да работи во школо и терал други деца да му работат во книгите, се само од страв од неуспех. Го префрливме во класична кај друга учителка. Разликата е огромна. Возрасен педагог, со одличен пристап. Вчера се фалеше дека нацртал многу убави цреши и учителката му рекла браво. Радосен прерадосен. И пристапот и е друг. Вика што да очекувам од овие деца. Се уште се мали. Има вика и петгодишни во одделението. Полека полека ќе ги затегам и ќе ги учам на одговорност. Додека во другото одделение втората недела од септември учеа за множества????!!! Алоо абе треба да ги навикнеш прво. Ама тоа е, сега важно е и посреќен со новава учителка.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Не знам што да напишам за тие две учителки. Критиката треба да е забранета кај сите дечиња, а посебно кај оние што се почуствителни.



ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Жалосно е што такви учителки има многу кај нас. На дете со АДХД треба особено да се посвети внимание за да се стимулира и да се окупира со разни активности, не така да се отфрла и да му се создаде одбивност спрема училиштето и соучениците. Истото важи за сите ученици. Им треба посветување внимание, адаптирање на средината...




ИЗВОРНА ПОРАКА: ferdunde

Andespro se potpisuvam pod tvojot pos 100%
Istata maka si ja imame
temperamentno dete i nemotivirani ucitelki
Celo vreme samo kritiki
I jas im presekov...im rekov od utre nesakam da cujam los zbor za deteto...toa treba da se fali a ne da se kritikuva celo vreme...duri i da napravilo nesto loso ke me trgnete na strana i mene ke mi kazete pred nego nikako ...i ke si go smenite odnosot vo sprotivno baram sostanos so psihologot i pismena izjava od vas za odnesuvanjeto na deteto vo uciliste
E sega ne me sakaat mene no zatoa veke ne go kritikuvaat deteto
Obrazovniot sistem ni e katastrofa
Jas sum totalno razocarana od ucilistata
Gradinkite funkcioniraat 10000 pati podobro, barem taa kade sto nie odevme
Pozdrav


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

David e vooduseven od nastavnickata i od ucilisteto:) vtora smena e i cel den me prasuva uste kolku vreme ke odime na uciliste. Vcera iako ne im dade ucitelkata domasno mene mi veli aj mamo daj mi za domasno nesto da pisuvam:) srcko pocna da crta koristejki go ucilishniot pribor- cel radosen sreken sto da vi kazuvam. Uste sinoka si stavi vo rance se sto im rece nastavnickata da donesat denesuser posted image izgleda dobro gi opusti nastavnickata vcera, oti prethodno bese zbunet i ne znaese sto go ocekuva, no posle vcerasniot cas se smeni kon pozitivna vozbuda.


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Добро утро женички..Ајде да се преброиме
Ние поѓаме во прво одделение оваа година ,кој друг? user posted image
И ајде да ве прашам,како го доживувате првиот училишен ден на вашето дете и како го подготвувате за истиот? Незнаев дали да отворам ваква тема,ако треба нека отворат модераториве.Би ве замолила да ми објасните нешто подетално ,како течат подготовкие за првиот училишен ден.
Јас лично имам повеке трема од керками.Не е многу воодушевена,ја припремам со тоа што и зборувам колку е убаво на училиште,се учат нови работи и дека како мама што мора да оди на работа така и секое дете има обврска да оди на училиште за да научи да пишува,да чита и сл. И објаснувам дека кога јас бев дете,многу сакав да одам на училиште и дека тргнав цела година порано бидејки бев нетрпелива ( и вистина е така ) сега кога и да се спомне училиштето таа ме прашува - Мамо,ти многу сакаше да одиш на училиште? Порано си пошла ? Вчера бевме во градинка да си ги собереме работите,ја земав и неа со мене.Сите учителки што ја видоа ја изгушкаа и честитаа,и посакаа само 5 ки да носи,а таа некако е зачудена и сигурно во тоа главче се прашува - што е тоа толку важно,што сите толку го потенцираат. Знам дека ке има плачење,сигурна сум и тоа најмногу ме плаши. И да,признавам,имам повеке трема од неа. user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Majki na prvacinja, kazete mi sto mu kupuvaat drugite luge na vaseto prvace?

Sakam da kupam nesto za kumasinceto ama ne znam sto. Najstandarden poklon mi e ranes i komplet za molivi. Ama pa moze ona saka da si odbere, ili babite, dedovcite sigurno toa ke i kupat. Mi tekna deka edno vreme vo Chicco imase komplet kabanica, cadorce i cizmicki za dozd, kako buba mara, no ne znam dali gi ima se uste. Kazete mi nesto sto realno vi treba, a e ubavo za poklon.


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Jas sakam merakot za ranecot da bide nas,nie licno da i kupime. Inaku do sega znam deka majkami ke i kupi ,mobilen telefon ( znam deka e rano ama ke ja ucime po doma kako da go rakuva prvata godina ) babami i kupi obleka,tetka na mm i kupi komplet molivi,ostrilka i gumicka ( taka simbolicno ) drugava baba neznam sto ke i kupu,ama mislam deka ke bide garderoba i toa bi mi olesnalo najmnogu.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние немаме прваче од некој близок, ама вака кога ве прочитав - ова стварно со цела прослава се обележува - торта и се пропратно???

Е истото се запрашав... па и јас бев прваче, и сите моите блиски, и никогаш немав слушнато прослави да се организираат за тоа... Нормално беше да се купи нешто ново, нова гардероба, прибор и сл. ама тоа како нешто најнормално, не од сите во фамилија честитки и подароци. Ах, модерни времиња... user posted image

Во секој случај, претпоставувам дека ќе биде голема возбуда и моето кога ќе тргнува на училиште, па да му купуваме ранец и се остало што ќе треба. Со среќа и со лесно на сите првачиња, а и на родителите user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние немаме прваче од некој близок, ама вака кога ве прочитав - ова стварно со цела прослава се обележува - торта и се пропратно???

Е истото се запрашав... па и јас бев прваче, и сите моите блиски, и никогаш немав слушнато прослави да се организираат за тоа... Нормално беше да се купи нешто ново, нова гардероба, прибор и сл. ама тоа како нешто најнормално, не од сите во фамилија честитки и подароци. Ах, модерни времиња... user posted image

Во секој случај, претпоставувам дека ќе биде голема возбуда и моето кога ќе тргнува на училиште, па да му купуваме ранец и се остало што ќе треба. Со среќа и со лесно на сите првачиња, а и на родителите user posted image


Jas nema da organiziram proslava no znam deka se casti blago,so blago da trgelo i zatoa si poracav torta vo forma na kniga. \Do sega za sekoe prvace znam deka se casti so blago,deka sum odela na torta,pa normalno deka i jas so merak ke kupam torta i ke gi pokanam najbliskite da gi pocastime.


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

За тортите за прваче - кога јас тргнував во прво одделение (минатиот век, во доцните 80ти user posted image ), мама ми направи торта и дојде цел комшилук на частенка. Исто беше и за сите деца од соседството. А ни носеа/носевме симболични подароци-тетратки, прибори з апишување, линиари и сл.
Т е многу мала за училиште се уште, но кумчето ќе ни биде прваче. И многу е радосен и возбуден дека ќе оди на училиште, едвај чека. Подарок не сум му одбрала сеуште, но мислам дека ќе биде или парче облека, или некој додаток за училишниот прибор.


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние немаме прваче од некој близок, ама вака кога ве прочитав - ова стварно со цела прослава се обележува - торта и се пропратно???

Е истото се запрашав... па и јас бев прваче, и сите моите блиски, и никогаш немав слушнато прослави да се организираат за тоа... Нормално беше да се купи нешто ново, нова гардероба, прибор и сл. ама тоа како нешто најнормално, не од сите во фамилија честитки и подароци. Ах, модерни времиња... user posted image

Во секој случај, претпоставувам дека ќе биде голема возбуда и моето кога ќе тргнува на училиште, па да му купуваме ранец и се остало што ќе треба. Со среќа и со лесно на сите првачиња, а и на родителите user posted image


Па не се прави прослава класична со канење гости и слично, ама баби, дедовци, тетки и чичковци сигурно ќе дојдат да честитаат. И секако не значи дека во еден ден мора да се соберат. Ама јас секогаш кога од најблиските дечиња некое тргнувало во школо, тие денови околу први септември сум одела да им честитам и сум им носела по нешто.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


Ама јас секогаш кога од најблиските дечиња некое тргнувало во школо, тие денови околу први септември сум одела да им честитам и сум им носела по нешто.



Sto se nosi? user posted image Prasuvav pogore...


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Јас би однела нешто потребно за во училиште прибор стандарден или за ликовно, ранец, облека, лектири комплет или ако немам идеја би отишла во некоја специјализирана продавница и би избрала таму.


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

kniga mi e sovrsen podarok za pocetok na uciliste
nekoja za ucenje na bukvi ili brojki, a moze i nekoja sovremena prikazna na tema uciliste ili nekoja enciklopedija na tema sto go interesira deteto
sekako podarokot za vakov povod bi go barala vo knizara



ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Најпотребно им е облека мислам нели. Ете и сестра ми сега тоа ми кажа. Јас на внуката фустанче за првиот ден ќе и купам. Иначе сум купувала новчаничиња за моливи, лани во Просветно имаше едиција на дизни, новчаничиња, паричници, чадорчиња, оние бубрежиња (како ги викаат) ептен беа слатки.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


Ама јас секогаш кога од најблиските дечиња некое тргнувало во школо, тие денови околу први септември сум одела да им честитам и сум им носела по нешто.



Sto se nosi? user posted image Prasuvav pogore...

Јас бев на роденден кај другарка чие дете тргнува на училиште во септември и му купив енциклопедија детска и термо ранче, тоа како за на екскурзија да му држи ладно внатре за сендвичина и нешто таму што се носи. ПА кефови бил со ранецот, а и од книгата читале


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ajde jas da se javam na temava i da kazam kako sme si pominale.
Prvo da vi se zablagodaram na site za cestitkite,da si docekate i vie da go doziveete ova cuvstvo.
Jas bev mnogu vozbudena ( pa priznaam i dijazepamce od 2mg lapnav - za lepo ponasanje )
Imase priredba za decata,gradonacalnikot delese podaroci ,ubavi skolsku pribori ( blok,boenka,plastelin,boicki,flomasteri,moliv,guma,linijar i sl ) pa otidovme do ucilnica. Imase malce placki,ama kako smo se nadali- dobro smo se udali user posted image
Prvive dve nedeli ke bidat po 1 cas na uciliste od 08 do 09h ..Mi padna cudno sto imaat i bajagi casovi..4 dena po 4 a eden den 5 casa..Imaat i angliski jazik - toa mnogu me bendisa.. AJ da ne sum mngu oftopik..O utre ke ja ostavam sama,pa ke vidime kako ke terame...So sreka na site prvacinja...
P.S Tortata bese prevkusna user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Со среќа на сите првачиња и да засакаат да одат на училиште user posted image

А ми се бендиса тоа дека две недели имаат само по еден час, баш убаво, полесно и побезболно ќе се адаптираат.

Се сеќавам ние кога одевме, првиот училишен ден, какви родители со нас присутни, влегуваш сам и снаоѓај се user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ajde nekoja druga majka neka pise prvi vpecatoci od prviot ucilisen den,pa i poopsirno. Mozda i treba da se otvori tema so vpecatoci od prviot ucilisen den? Ajde moderatorite neka kazat user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

Имаше убава приредба вчера. Децата ги поделија по одделенија и отидоа на првиот училишен час, само не знам кој беше повеќе збунет:децата или родителите user posted image

Оваа недела се од 8:15 до 10:00, за да се адаптираат.

Во четврток имаме родителска, па ќе знаеме колку треба да го одврземе ќесето user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Ete, pomina i prviot den vo uciliste. Mi se cini deka nie roditelite bevme povozbudeni od niv. Srcinja mali, nekoi duri i placea. Stom stignavme si go zema nastavnickata za raka i go vnese vo ucilnica. Ne se buni za odenje vo uciliste pa se nadevam deka se ke bide super. Ovaa nedela ke odat od7.30 do 9-9.30 pa slednata verojatno ke pocnat so celodnevnata. Cekame ovaa nedela i roditelska za da vidime sto podetalno ke treba...
Na site prvacinja im posakuvam mnogu uspeh! user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ние вториот ден имавме родителска.Ни поделија списоци,што треба да се купи. Првите двв недели одиме по еден сааат,а после ке одиме и во смени. Јас веке и купив се што ни е потребно и мислам дека сите овие работи што ги купивме ја прават најсрекна. Секој ден ме изненадува,со осмех одиме на училиште и едвај го чекаме часот по ликовно user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Prvacinja, kako ste?

Kaj nas skolskata godina zapocna pred tri dena.
Prviot den nemase nastava, tradicionalno deca roditeli i nastavnici prisustvuvaa na sveceno osvetuvanje na skolskata godina vo skolskiot dvor. Dedo pope ispea molitva, odrza govor i izrazi zelbi za uspesna godina na site ucenici, roditeli i nastaven kadar. Potoa govori odrzaa direktorkata na ucilisteto, i gradonacalnikot. Roditelskiot sovet imase podgotveno podarok za site ucenici tetratka so fotografija od naseto naseleno mesto so kalendar.
Vtoriot den zapocna klasicnata nastava od 08:10 do 12:25, prvacinjata bea podeleni vo 2 paralelki pred nas roditelite, po azbucen red dve vi edna, dve vo druga paralelka, a ucitelki bea dodeleni so izvlekuvanje zdrebka isto taka pred da zapocne nastavata vo skolskiot dvor pred roditelite.
Tretiot den im podelija knigi za cela ucebna godina i spisok so potreben ucilisen pribor, poln list A4 format, poprilicno ke ne ispotrosatuser posted image i ni zakazale roditelska sredba vo vtornik

So ucenje seuste ne pocnale, no sekoj den pred da vlezat vo ucilni se redat vo skolskiot dvor i kazuvaat molitva se krstat i na kraj glasno site ucenici vikaat Dobar den. Direktorkata gi otpozdravuva i im dava po nekolku gatanki za pogoduvanje. Potoa vleguvaat vo ucilnici.
Na prvacinjava sekoj den ucitelkata im cita prikazna, crtaat, si igrale so plastelin.
Najgolemo dozivuvanje im se novite ranci, futrolite so molivi i boicki iiiiiiiiiiiii golemiot odmoruser posted image

Vtoriot den se razocaravme malku bidejki kerka mi ja odvoia od drustvoto sto go imase dve godini vo predskolsko, ama denes ne izraduva so vesta deka ima nova najdobra drugarka, si igrale zaedno i odlucile da bidat najdobri drugarkiuser posted image user posted image user posted image
mnogu mnogu mi se slatki
denovive sme vo osobeno pozitivna atmosvera, i ne mozam da se iznacudam kakva cudesija e da rastes edno malo covece user posted image prekrasno cuvstvo
kerka mi veli Mamo mamo edvaj cekam da vidam kako ke ucime... obzemena od znacajnosta na ucilisteto sto site mu go pridavaat, nemajki seuste pretstava sto toa konkretno znaci.....
taka i jas edvaj cekam da ja pisuvame i prvata domasna zadaca....

Neka ni e so sreka na site, samo radosti neka ni nosat nasite malecki entuzijastiuser posted image



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Впечатоци од училишните денови
16.9.2013 13:35:20   
miana
Е,жени,ми треба ваше мислење.. Керками појде во прво одделение со 5 ипол години. Од пред некој ден им дојде ново "другарче" во одделението,кое има 11 години,ромче што дури сега го запишуваат во училиште. Детето е запуштено ептен. Тоа што е ромче не ми пречи ( има и други ) но ова што е толку неуредно и толку поголемо од останатите деца,ме збунува.Навистина сум замислена? Дали сакам детето да ми учи со дете толку поголемо од неа? Се прашувам,како ке влијае тоа девојче врз останатите врсници.. Зборуваме за дете што нема никаква контрола. Некни бевме на систематски,таа дојде со чопор деца,извалкани,искинати,неисчешлани и ја вратија бидејки ги има примено вакцините. Незнам,навистнина сум загрижена.. Немојте да ме сватите погрешно,јас не мразам деца,не ги делам по националност или по мокност или финансиски..Ова дете е неугледно,нечисто,буквално како оние кои просат на семафори,а за култура не ни правам муабет ..Како да и го објаснам ова на карками? КАко да и речам да внимава со ова дете,а да не направам глупост ???? Дали е ова законски можно и нормално, 11 годишно дете,да учи со дупло помали деца?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Впечатоци од училишните денови
16.9.2013 14:13:47   
Bethany
Не знам колку е можно законски, не се разбирам, ама па што има ти па да и кажуваш и објаснуваш на твојата ќерка?
Нема тука ништо за објаснување, ќе и речеш само тоа што е ако те прашува, поголема е од нејзе, не одила во школо на време, и бидејќи е поголема да случајно не оди по неа или со неа било каде.
Ама јас верувам дека децата многу добро знаат да проценат што и како, и да си направат круг во друштвото. На неа самата ќе и биде чудно и неприкладно она што го прави девојчето, а на шта она не е навикната. Барем јас така мислам.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Впечатоци од училишните денови
17.9.2013 10:57:21   
miana
Abe zeni nemate mislenje???
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Не знам колку е можно законски, не се разбирам, ама па што има ти па да и кажуваш и објаснуваш на твојата ќерка?
Нема тука ништо за објаснување, ќе и речеш само тоа што е ако те прашува, поголема е од нејзе, не одила во школо на време, и бидејќи е поголема да случајно не оди по неа или со неа било каде.
Ама јас верувам дека децата многу добро знаат да проценат што и како, и да си направат круг во друштвото. На неа самата ќе и биде чудно и неприкладно она што го прави девојчето, а на шта она не е навикната. Барем јас така мислам.


(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Впечатоци од училишните денови
17.9.2013 11:18:00   
Mihaela 2010
Off miana abe nezgodna situacija e,neznam kako bi postapila da sum na tvoe mesto,ama vo sekoj slucaj bi i kazala na kerka mi da se drzi na strana,da ne se zakaca,ako nea pa ja zakaca da kaze na ucitelkata i slicno...jas se nadevam deka toa devojce ke go dovedat do nekade vo red,ama iskreno i mene bi mi precelo da sum na tvoe mesto taa situacija...
neka si se druzi so svoite drugarki i toa e toa za pocetok...
Eve bas denes ja nosam M vo gradinka i pred mene eden tatko so pogolemo devojce,mozebi imase nekoi 5 god,i ja prasuvam ucitelkava sto vaka golemko dete ili moevo e malo??? i onaka samo mi napravi facka kao samo ova e pogolemo,i neznam za sto stanuva zbor nemav vreme da prasam a i doagaa drugi roditeli...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Впечатоци од училишните денови
17.9.2013 13:18:03   
blue_blue
Miana, јас имам проблем од твојот пост да сфатам што точно ти пречи? Возраста на детето, што нема култура, што е неуредно? И ај што требе ти пречи не сфаќам што има на тоа врска со ќерка ти, односно што те плаши? Да не ја удри дека е поголема, да не ја наговори нешто дека е поголема, да не фати некоја зараза од неа дека е нечиста? да не научи лоши манири од неа? Не разбирам што точно ти е проблемот...Радо би дала свое мислење и гледање на ситуацијата кога би знаеле што уствари те мачи и од што се плашиш...Мене лично ич не би ми сметало, можеби би ми сметале само годините и сметам дека тотално несоодветно за детето да го ставаш во иста група со деца помали од него 5-6 години...Мислам дека тоа дете нема да може да се прилагоди ниту да добие желба да учи, а исто мислам дека е несоодветно за него самото да го ставиш во одделение каде толку многу отскокнува по се од другите деца аи со учителка која гарант нема да направи ништо да го вклучи во образовниот процес туку само ќе чека тоа едноставно да престане да иде во школо и да почне да се бави со просење и проституција...Значи за мене не би гледала проблем за моите деца ако учат со девојчево, мислам дека штетата е никаква за другите деца, а огромна за девојчето...Децата или ќе го игнорираат, или ќе го исмеваат бидјеќи ниту учителката ниту родителите дома нема да им кажат што да прават, односно ќе им речат да се држат настрана од него...Иако не знам зоштп - што може тоа кутро, необразовано и несакано дете да им направи во училична зграда и зошто детето на некој си таму „големец“ кое оди со таблет и мобилен во школо и си игра на час со нив при тоа оневозможувајќи ги другите деца да учат е подобро од ова?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Впечатоци од училишните денови
17.9.2013 13:46:38   
vezilka RR
А каква глупост се плашиш дека може да направи ќерка ти? Тоа што ставиле 11 годишно дете во прво одделение, и мене не ми јасно како се случило. Тоа е сигурно некој пропуст, или што вика блу-блу претпоставуваат дека повторно нема да посетува часови, па го пикнале, каде им дошло и чекаат да се откаже. Ако те загрижува возраста, можеш да ја прашаш директорката како дошло до тоа, иако тоа не е директна закана по помалите деца.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Впечатоци од училишните денови
17.9.2013 21:28:21   
niki
Miana deteto e grevce, toa e veke kazneto so samiot fakt sto zivee bez osnovna , najminimalna roditelska griza.
Zakonski osnovno obrazovanie e zadolzitelno za site deca.
Dobro delo ke napravite ako go prifatite I se obidete bar malku nekako da mu pomognete, bar da mu ponudite alista, banjanje, pomos vo ucenjeto, bilo sto...bar razbiranje za negovata nesrekna sudbina...

Inaku, da prasam, pocnavte li so nastava, domasni im davaat, kako gi prezivuvate

Kaj nas denes prva domasna, tri reda kosi linii vo levo I tri reda vo desno
I imavme I placki malku, tesko I dosadno bilo


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Впечатоци од училишните денови
17.9.2013 22:37:21   
Snowhite RR
Јас додека учев во осново до четврто имаше секогаш по 2-3 циганчина кои беа поголеми од нас и немаше никаков проблем дека тие нас ни влијаеа негативно или нешто слично и верувај никогаш не обрнавме внимание дали биле поголеми од нас, самите деца си знаат да се оттргнат од тие што не им се допаѓаат. И јас не можам да те разберам што точно бараш од нас. Ти едноставно одговори и на ќерката како што е вистината, а ако нешто друго ти е проблем разговарај со наставничката или директорката, мада не знам дали имаш некое друго решение, да го преместиш детето во друга паралелка или што сакаш да те советуваме.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Впечатоци од училишните денови
18.9.2013 10:27:02   
miana
Побарав мислење - како вие би постапиле на мое место??? Фала ви на одговорите... Мислев дека постапувам лошо со тоа што гледам така на работиве,се надевам дека добро ке поминеме..Ке зборувам многу со моето дете..Мислам дека околината влијае на децата,особено на деца што тек ке се развиваат..Тие гледаат едно од друго. Мислам дека ова само ми го отежна она што и онака требаше да го правам,сега ке ми треба многу повеке залагање,ама јас знам дека можам.Не реков дека е детето криво што е такво,криви се оние што на време не го запишале во училиште и што не знаат како да го одгледаат..

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Впечатоци од училишните денови
18.9.2013 10:29:37   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki



Inaku, da prasam, pocnavte li so nastava, domasni im davaat, kako gi prezivuvate

Kaj nas denes prva domasna, tri reda kosi linii vo levo I tri reda vo desno
I imavme I placki malku, tesko I dosadno bilo


ПОчнавме со настава,.Моето дете оди во две смени..Оваа недела е втора смена има по 4 часа а во вторник има 5 часа. Домашни задачи ни рекоа дека нема да имаат,да не ги замараме,кога ке си дојдат дома ,да си продолжат со детската игра (така рече наставничката )

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Впечатоци од училишните денови
18.9.2013 21:38:56   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Побарав мислење - како вие би постапиле на мое место??? Фала ви на одговорите... Мислев дека постапувам лошо со тоа што гледам така на работиве,се надевам дека добро ке поминеме..Ке зборувам многу со моето дете..Мислам дека околината влијае на децата,особено на деца што тек ке се развиваат..Тие гледаат едно од друго. Мислам дека ова само ми го отежна она што и онака требаше да го правам,сега ке ми треба многу повеке залагање,ама јас знам дека можам.Не реков дека е детето криво што е такво,криви се оние што на време не го запишале во училиште и што не знаат како да го одгледаат..



navistina ke bese mnogu polesno da mozevme da gi zastitime decata da ne vidat i cujat nisto loso i da bidat daleku od site iskusenija, no toa e utopija
nasa zadaca ne e da gi zastituvame vecno tuku da gi naucime koj e podobriot nacin, a i niz vakvi i slicni primeri da naucat da go cenat ona sto go imaat i sto im ovozmozuvame


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Впечатоци од училишните денови
19.9.2013 7:05:45   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Е,жени,ми треба ваше мислење.. Керками појде во прво одделение со 5 ипол години. Од пред некој ден им дојде ново "другарче" во одделението,кое има 11 години,ромче што дури сега го запишуваат во училиште. Детето е запуштено ептен. Тоа што е ромче не ми пречи ( има и други ) но ова што е толку неуредно и толку поголемо од останатите деца,ме збунува.Навистина сум замислена? Дали сакам детето да ми учи со дете толку поголемо од неа? Се прашувам,како ке влијае тоа девојче врз останатите врсници.. Зборуваме за дете што нема никаква контрола. Некни бевме на систематски,таа дојде со чопор деца,извалкани,искинати,неисчешлани и ја вратија бидејки ги има примено вакцините. Незнам,навистнина сум загрижена.. Немојте да ме сватите погрешно,јас не мразам деца,не ги делам по националност или по мокност или финансиски..Ова дете е неугледно,нечисто,буквално како оние кои просат на семафори,а за култура не ни правам муабет ..Како да и го објаснам ова на карками? КАко да и речам да внимава со ова дете,а да не направам глупост ???? Дали е ова законски можно и нормално, 11 годишно дете,да учи со дупло помали деца?


Jas bi urgirala po brza postapka kaj direktorot..da se razbereme,nema nikakva logika 5-6godishni dechinja,shto se veli shtotuku ispileni(a po stariot zakon se ushte ke odea vo gradinka ili zabavishte)da bidat staveni so deca shto se vo pubertetskite godini da se staveni vo isto
oddelenieuser posted image ,kade kade se po psihichki na razlichna branova dolzina..zalosno e i za ednite i za drugite.A za vlijanie na karakterite na decata,i losho vlijanie i te kako ima udel kaj tolku mali deca,mene poveke bi me zagrizuvalo manipuliranjeto i ucenuvanjeto od povozrasnite deca kon pomalite(ama ne mora da znachi,samo karikiram)..e od tuka pochnuvaat poserioznite problemi kaj malive decauser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Впечатоци од училишните денови
10.6.2014 7:59:56   
Felly RR
Мамички темава не сме ја активирале од септември, ајде барем сега на крајов на учебната година да си кажете впечатоци - како вашите најмили се снајдоа во училишните клупи - другарчиња, домашни, учење...

Миана, што се случи со ситуацијата кај вас?

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 10.6.2014 8:01:12 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Впечатоци од училишните денови
10.6.2014 10:25:24   
Tanjat7880
Eh letna I ovaa shkolska godina,turbulentna za nas od povekje strani.Mnogu se razboluvaa decata ovaa godina za razlika od lani,toa bi izdvoila kako golem problem,a se drugo bi izignorirala,edno naucivme nie roditelite deka treba da se reagira dokolku se javi problem,GLASNO,EDINSTVENO I SLOZNO!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Впечатоци од училишните денови
16.6.2014 22:04:09   
niki
Bo petokot zavrsi i kaj nas ucebnata godina
vpecatoci sredno zalosni, me razocara faktot sto ne ne povikaa na zavrsna roditelska na koja bi se sublimirale vpecatocite na ucitelkata za cela godina i bi se dala barem usna opisna ocena za napredokot na sekoe dete
me razocara faktot sto na hartija e predvideno da se ucat eden kup predmeti no vo praksa za istite nema nastaven kadar pa nastavata se svede na jazik i matematika

nastrana negativnite raboti mnogu sum gorda na kerka mi, cita i pisuva na tri jazici(ova e nejzin i moj uspeh von ramkite na skolskiot sistem) so drugarite od teatarska sekcija ni priredija prekrasna pretstava igraa adaptacija za deca na komedija na Aristofan "Lisistrati" i ne nasmejaa do solzi pretstavuvajki ni ja borbata za ramnopravnost na antickite zeni so mazite vojnici
so netrpenie ocekuvame uste da ja vidime so drugarkite od gimnastika na 25ti koga ke ni se pretstavat so tocki vo ritmicka gimnastika
od site uciteli, predavaci, treneri so koi bese vo kontakt izminatava godina dobivame postojano pofalbi kolku e fina, neproblematicna, raspolozena za sorabotka, polna so zelba i istrajnost da nauci novi raboti....
se na se mnogu sme zadovolni od naseto prvace, od septemvri vtorace

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Впечатоци од училишните денови
16.12.2014 22:34:00   
niki
kaj nas privrsuva prvo polugodie uste tri-cetiri dena
vcera imavme roditelska so vpecatoci od ucitelkata
mi ja ispofali kako e super ucenice i dete, neproblematicna, kreativna raspolozena za ucenje, da pomogne na drugarcinjata i sl.
edinstvena zamerka bese sto vo posledno vreme ortografija poslabo i odi sto ne mi bese nisto novo bidejki veke nekoe vreme maka macam so detevo, ne deka ne moze da nauci ili nesto slicno tuku nekoja neodgovornost ja fatila i se nekako i e seedno kako ke napise, se onaka nonsalantno nema veze sto zgresila ili zaboravila nekoj akcent, demek ne e bitno site deca gresat mi veli, pa nikoj nemalo sekogas da dobiva odlicno i takvi slicni opravduvanja
i jas djabe si zboram, se nadevam deka sega koga i ucitelkata kaza zamerka ke gi svati rabotite poseriozno i ke vnimava poveke

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Впечатоци од училишните денови
17.12.2014 0:40:22   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

kaj nas privrsuva prvo polugodie uste tri-cetiri dena
vcera imavme roditelska so vpecatoci od ucitelkata
mi ja ispofali kako e super ucenice i dete, neproblematicna, kreativna raspolozena za ucenje, da pomogne na drugarcinjata i sl.
edinstvena zamerka bese sto vo posledno vreme ortografija poslabo i odi sto ne mi bese nisto novo bidejki veke nekoe vreme maka macam so detevo, ne deka ne moze da nauci ili nesto slicno tuku nekoja neodgovornost ja fatila i se nekako i e seedno kako ke napise, se onaka nonsalantno nema veze sto zgresila ili zaboravila nekoj akcent, demek ne e bitno site deca gresat mi veli, pa nikoj nemalo sekogas da dobiva odlicno i takvi slicni opravduvanja
i jas djabe si zboram, se nadevam deka sega koga i ucitelkata kaza zamerka ke gi svati rabotite poseriozno i ke vnimava poveke



Niki da to kazam I kerka mi ja fati nekoja takva faza na neodgovornost minatiot mesec,odnosno 1tromesecie od skolska godina.Demek mi vika ,pa mamo ete i Taa (devoice sto uci so nea) zaborava domasna zadaca,pa I jas ednas ako zaboravam ne e nisto...user posted image Potoa test mi donese so nekolku (glupavi)greski,I na toa mi odgovori is to,demek Taa I Taa imaa isti greski Kako mene,pa stouser posted image Od toa zakluciv deka decata megu sebe se pregleduvaat,deka dokolku nekoe sto vazi vo klasot za jak ucenik popusti ,vednas I drugi si zemaat za pravo da olabavat.Jas na ovie raboti reagirav so seriozen razgovor.GI razjasnivme nekoi raboti,deka taa ne treba da se ogleduva na nikoj,deka treba da se trudi ,deka mene ne me interesira drugite deca sto imaat Na test I takvi nekoi raboti,deka nejziniot uspeh e samo nejzin I SL ....Ja pojacavme samodovrebata,sega ne sum zabelezala vakvo mrzlivo odnesuvanje,testovite se odlicni,sega na polugodie ke ima za prv pat ocenki(4odd.e).

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Впечатоци од училишните денови
18.12.2014 12:29:49   
bucko mal
Vo ucilishteto na sin mi,shkolskata godina zavrsi vo vtornikot.Sin mi zavrshi shesto oddelenie I od Februari odi vo drugo shkolo(7,8 odd)pa posle sredno.
Sin mi dobo pofalnica za primerno I kulturno odnesuvanje.nie si znaeme deka detetvo epten se smeni ama ete koga nekoj drug ke ti kaze uste e poubavo.
Vo vrska so ucenjeto toa shto e toa e,za niv mnogu za nas malku.Nema ocenki,pismeno e ocenuvanjeto I onaka e standardno nisto poveke.Oni se prezadovolni bidejke Angliskiot mu e vtor jazik ama ete jas mislam deka moze mnogu poveke.
Se nadevav na nesto poveke za slednata godina deka ke ucat ama neznam od sto ke ucat.Dobivme izvestuvanje sto da kupime gledam pak isto moliv,penkalo,tetratki,ucebnici nigde ne vidovuser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Впечатоци од училишните денови
1.9.2015 17:56:00   
lukajana RR
Ајде да пишеме нешто за првиот училишен ден user posted image
Поминавме супер,имаше представа па ги читаа децата кај која учителка се и секоја учителка си ги однесе во училна децата.
Училницата многу убава како во градинка си мали столчиња ,со шкафчиња,од училницата има една врата за во ходник а една за во тоалет што ке го користи само нивното одделение што ме зачуди ама сигурно дека нема да ги пуштаат додека траат часовите.
Лука пресреќен вика утре да не заборавам да го однесам требало во 07:15 да е таму user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Впечатоци од училишните денови
3.9.2015 11:50:55   
Snowhite RR
И кај нас супер помина првиот училишен ден, исто имаше претстава од поголемите деца, потоа ги читаа по паралелки, им поделија учебници и ги однесоа во училница. Учителката на прв поглед добра, мила, добар впечаток ми остави, ни се претстави, ни кажа да не се плашиме од зборот Кембриџ, дека ќе се труди повеќе од работите да ги решаваат на училиште, таа и учениците, а помалку да не оптеретува нас родителите. Михаил малку се расплачи, малку по мене, дека јас не ги видов кога се влегоа во училница, а може малку и поради другарчето кое седеше до него и плачеше, а со кое се познаваме фамилијарно. Ама кога ги виде книгите веднаш се смириuser posted image
Исто така имаше и донација најверојатно е само за нашето училиште со скоро цел прибор што ќе им треба, тетратки, блокчина, моливи, боички, ножички, самолеплива, пластелин.
И да не заборавам, заедно учат со Матеа на Felly rr i Миа на Paleska rr, а има уште неколку од градинка, така да мислам дека убаво ќе му биде.
Вчера имаа еден час, а денеска два и англиски имаа денеска и нема плачки повеќе, сака да оди

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Впечатоци од училишните денови
3.9.2015 14:42:53   
Палешка РР
И Миа е сета радосна и возбудена од училиштето, од ранецот, книгите, приборот, се чувствува голема и пресреќна е.
Ја прашувам дали сака да оди в градинка или на училиште и ми вели:
На училиште сакам да одам, таму не мора да спијам user posted image user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Впечатоци од училишните денови
12.9.2015 18:58:11   
niki
i taka vcera bevme i nie na tradicionalnoto osvetuvanje na skolskata godina
ovaa godina vo naseto uciliste ke zapocne so novo igraliste za kosakra i odbojka i so nedostatok od 3 nastavnici za redovna nastavauser posted image ni ostanuva da vidime vo ponedelnik kako 12 paralelki ke bidat raspredeleni na 8 nastavniciuser posted image
sekako nastavata ke bide skratena od 8 do 11:30, namesto da zavrsuva vo 13:30, celodnevna nastava nema voopsto da ima zaradi nedostatok na nastavnici, nitu pak ke ima nastava po angliski, fizicko, muzicko i informatikauser posted image
i se toa zaradi vladata koja odluci da organizira izbori na 20 septemvri i se obiduva da zastedi na vrabotuvanje na nastavnici koi imaat sezonski dogovoriuser posted image
ke se ubieme od ucenje, ne znam dal da user posted image ili da user posted image
user posted image za grckoto drzavno besplatno obrazovanie

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Koe vi e poubavo ime ?
1mama

Se dvoumime so mm za slednive iminja.....sakam i vase mislenje :)

Stefan (49%)

Jovan (40%)

Jordan (11%)


Број на сите гласови: 332

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!