|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.9.2012 1:16:12   
Nate76
Emi so sreka srcko user posted image user posted image user posted image neka ti e lesna bremenosta user posted image user posted image user posted image
i ajde povleci noga i nie da slavime user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 1176
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.9.2012 7:03:43   
Нивеа
emi79 pa toa e toa user posted image user posted image user posted image user posted image
CESTITKI, sega si uzivkaj i najlesno da si mines 9-te meseci,ajde so srekja...kolku e ubavo vaka samo ubavi vesti da slusame user posted image

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 1177
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.9.2012 9:31:35   
LUBA
Cestitki Emi79 imaj si lesna i ubava bremenost mnogu se raduvam koga slusam pozitivni rezultati ajde daj Boze vo skoru i kaj mene i jas sum vo procedura eve se bockam sekoj den so inekcii,pa se nadevam ke bide se vo red so ivf, ne znam dr sto da kazam osven niz golemi maki mineme site po ovoj pat i nikoj ne moze da gi svati osven nie sto mineme niz ova i zatoa posakuvam site vo najbrzo vreme da se izraduvam i stavime kraj na problemot.

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 1178
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.9.2012 10:10:06   
Bogdancanka
cestitki za nasata nova trudnicauser posted image user posted image user posted image Emi79 od srce ti poakuvam ubava i lesna bremenost...

inaku da vi kazam konecno zavrsiv so vleckanjeto i gi podnesev dokumentite vo fondot,tamu mi rekoa deka za dva dena ke gi pratat i mozno e do petok da odat i na komisija pa sega ke vidime sto ke bide,ednas dobiv pozitiven odgovor za dvor pat bi trebalo da bide polesno ali kaj nas nikogas ne se znae

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Emi79)
Непосредна врска до пораките: 1179
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.9.2012 10:33:51   
miana
Devojki aj da ve prasam nesto - imam drugarka koja sto so godini se bori za da ostane user posted image no nekako ne im odi bas..Moze li da mi kazete ova so in vitroto kako odi ( za finansiranjeto mislam ) nelli za tri obidi plakase drzavata ? Taa vika deka pokrivala 70 % drzavata a 30 % trebala sama da gi plati .Pa se prasuvam dali moze da mi objasnite kako odi ova? Vi blagodaram

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 1180
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.9.2012 12:01:13   
Bogdancanka
miana za invitro preku fondot se plajka samo 6000 iljadi denari barem jas tolku plativ prviot pat,tie si imaat nekoj sema sekoj pacient po kolku sto go sleduva, ako se nadmine del od terapijata moze nesto da se doplati no mislam deka nema sto drugo da se plajka bidejki jas pravev initro so dolg protokol i ne ja iskoristiv celata terapija a plativ samo 6000 denari participacija...za poveke informacii moze da se obrati vo fondot i tie se ke i razjasnat...pozzzz

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1181
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.9.2012 12:31:37   
gina
Bogdancanka mila ti posakuvam sreca od fond sigurno ce ti odobrat.

miana se placa samo 6000 den. participacija, ama jas si plativ i za hormoni posto sega 3 pati imas pravo da proveris jas trebase plus da proveram, ama kaj mene dojdoa nepredvideni raboti i jas si plativ + 60.000 den. ako ne uspeam vo dekemvri ce pravam uste edno ivf i togas ce go iskoristam vaucerot

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 1182
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.9.2012 13:19:13   
Emi79
Фала ви дечки на сите за убавите честитки , што побрзо кај сите да се фати и да имаме мнооогу user posted image на форумот па да пишуваме и за другите послатки маки user posted image user posted image
ви ја праќам целата среќа и добра мисла да успеете сите.
Ќе ви пишам пак
Ве user posted image user posted image
позззз

_____________________________

Always look on the bright side of life !!!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1183
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.9.2012 14:59:55   
energy
I od mene cestitki, navistina e ubavo koga ke slusne covek pozitivni vesti... daj boze site da imame prilika da gi slusneme..
Ubava i slatka bremenost, uzivaj vo slatkite maki :user posted image ))

(Одговор на членот Emi79)
Непосредна врска до пораките: 1184
   RE: Вештачко оплодување III дел
12.9.2012 17:08:59   
bekulino
Emi 79 cestitki ti ja prakam seta sreka,sila i hrabrost da gi izdrzis do kraj ovie ubavi broeni denovi,imaj lesna bremenost i te cekame so novi i ubavi vesti.Inaku citajki ve site vas i jas dobiv hrabrost i donesov konecno resenie da pravam invitro.Pa vo vrska so toa sakam da im se obratam na site koi ste go minale ovoj pat vo vrska so terapijata.Znaci kako i na poveketo i jas od vtor den na mestruacija ke pocnam da pijam Yasmin.Potoa ke prodolzam so Superfact inekcii pa sakam da prasam obicno od koj den na cikusot se zapocnuva so superfact.Pozdrav do site i daj boze poveke radosni novinini da slusame

(Одговор на членот energy)
Непосредна врска до пораките: 1185
   RE: Вештачко оплодување III дел
13.9.2012 15:09:16   
Emi79

ИЗВОРНА ПОРАКА: bekulino

Emi 79 cestitki ti ja prakam seta sreka,sila i hrabrost da gi izdrzis do kraj ovie ubavi broeni denovi,imaj lesna bremenost i te cekame so novi i ubavi vesti.Inaku citajki ve site vas i jas dobiv hrabrost i donesov konecno resenie da pravam invitro.Pa vo vrska so toa sakam da im se obratam na site koi ste go minale ovoj pat vo vrska so terapijata.Znaci kako i na poveketo i jas od vtor den na mestruacija ke pocnam da pijam Yasmin.Potoa ke prodolzam so Superfact inekcii pa sakam da prasam obicno od koj den na cikusot se zapocnuva so superfact.Pozdrav do site i daj boze poveke radosni novinini da slusame


Фала на сите за убавите желби дечки , да си дочекате сите user posted image , инаку од мојот случај можам да кажам дека од 2 ден на циклус почнав јасмин , од 14 ден понав супрефакт 0,5 од сабајле да ги боцкам и така две недели , после 14 дена почнав фостимон-стимулации и од тој ден ја намалив дозата на супрефакт на 0,3 од сабајле , а поручек 3 ампули фостимон и се така во наредните 10 дена , ама во меѓувреме секојдневно одев речиси на прегледи , фоликулометрија и д-р ме водеше низ овој протокол зависно како реагира организмот , значи за било кој препарат д-р ќе ти каже што и како треба да правиш што зависи од контролите како ќе ти минат , те поддржувам и само смирено , кога е човек смирен и присебен многу полесно го минува целиот процес , ова од искуство го кажувам пошто првиот пат бев толку испаничена што не знаев кај сум и не бидна , додека вториот пат-сега бев скроз смирена и нон стоп си викав дека сега мора да биде - и бидна user posted image . Ајде само храбро и дај боже да има user posted image
поздрав девојки , до скоро пишување

_____________________________

Always look on the bright side of life !!!

(Одговор на членот bekulino)
Непосредна врска до пораките: 1186
   RE: Вештачко оплодување III дел
13.9.2012 19:03:20   
gina
devojki neznam kako ce docekam do utre da se razdeni treba da pravam test utre mie 14 den od punkcija user posted image se nadevam se ce bide ok samo se molam na gospod i bogorodica. I nekako me naboluva dolniot del od stomakot kako bodezi a gradite nemozam da si gi dopram i mi zezat neznambekulino jas pocnav od prv den menst. so mikroginon na 15 den superfakt 0,4 pa posle 14 den superfakt 0,2 i menogon 3 ampuli od prilika 8 dena se bockav navecer vo 7:30 edna vo stomak edna vo kolk i posle stop

(Одговор на членот Emi79)
Непосредна врска до пораките: 1187
   RE: Вештачко оплодување III дел
13.9.2012 21:46:34   
Bogdancanka
gina mila od srce ti posakuvam se najdobro, ajde opusti se mila stiskam placi za tebeuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1188
   RE: Вештачко оплодување III дел
14.9.2012 10:39:12   
Нивеа
gina srce so srekjicka neka ti e,daj boze da se izraduvas utrovo...lele kojznae kolku e golema neizvesnosta...ajde pa da ne izvestis so ubavi vesti

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 1189
   RE: Вештачко оплодување III дел
14.9.2012 15:12:54   
gina
devojki utrovo napraviv test i pokaza samo edna crta kako i sekogasuser posted image nemozam da se smiram placam i vi pisuvam solzite sami bez prestan si tecat i 4 ivf bezuspesno do koga li vaka ce bide vo nedela treba pak da napravam ama ne ocekuvam deka nesto ce se smeni sekogas istouser posted image dusata me boli sakam da vikam na cel glas user posted image

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 1190
   RE: Вештачко оплодување III дел
14.9.2012 17:01:29   
Nate76
Gina dusicke user posted image user posted image user posted image te razbiram potpolno kako se cuvstvuvas user posted image user posted image user posted image (imav i jas 3 neuspesni in -vitra i sega se spremam za 4 -to) tesko e , bolno e , koj ne pominal niz toa ne znae, no sto mozeme ??? Sudbina ni bila takva da se macime za edno user posted image , morame da gledame napred kolku i da e tesko i razocaruvacki, sto drugo mozeme ??Da se samounistuvame???? Nadesta posledna umira kako vikaat, ne bi sakala ova da bide slucaj so nikogo od nas koi pominuvame niz in-vitro oploduvanje no ako e za nekakov si primer mozam da kazam deka upoznav edna zena pred izvesno vreme cija zolva zabremenila pri 9 -totot in-vitro so bliznaci, ne sakam da cekame do tolku, samo ke kzama gospod neka ni e na pomos na siteuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1191
   RE: Вештачко оплодување III дел
14.9.2012 23:35:21   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: ines.

denes se registrirav na forumot pa me interesira slednoto:
dali moze nekoj nsto pravel inv da mi ja objasni postapkata (no NE vo FONDOT) tuku samo medicinskiot proces.Kolku trae, posle kolku vreme otkako ke se napravat prvite testirnja (hormonalen status, spermogram) zapocnuva inv postapkata ?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Нивеа

ines. imas tema vestacko oploduvanje, no eve jas ke ti ja kazam postapkata...
jas sega skoro ja zapocnav,
po ispituvanjata doktorot ti dava yasmin da pies na 2 den od mensturacija i gi pies do 14 den, od 15 den (ako se e vo red) se zapocnuva so ampuli koi se bockaat vo stomak za sozdavanje na poveke folikuli i jajce kletki...se sledi situacijata celo vreme i zavisi,mene doktorot mi kaza ke mi trebale od 20 do 25 ampuli,zavisi kaj sekoj e razlicno.po ampulite se pravi punkcija,se vadat jajce kletkite,a mazot ti dava sperma koja se obrabotuva i se zemaat najpodviznite spermatozoidi i embriolozite si ja rabotat nivnata rabota a toa e da se oplodi jajcekletkata ili jajcekletkite ,koga ke se oplodi/oplodat se pravi ET-embriotransferot...obicno vrakjaat 3 ili 2 embrioncinja vnatre,zavisi znaci epten od situacijata,se nadevam kolku tolku ti stana jasno barem :) pozzz i da ti kazam imas prekrasen nick,koj mi e vo listata na zenski iminja...INES mnogu ubavo!!!


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 1192
   RE: Вештачко оплодување III дел
15.9.2012 1:20:47   
bella80
Zdravo zenski,odamna nemam pisano tuka,nekako mi e bolna temava..Koj ne pominal niz tie maki ne znae,ama redovno ve citam.Gina duso epten mi e zal,nemozam da zamislam kako ti e,jas imam pominato niz edna procedura i strav mi e da pomislam na vtora a ne ti posle 4 obidi,no toa e zivotot,glavata gore i gledaj napred....Najdi si nekoj ventil,relaksiraj se ,odmori malku,misli na ubavi raboti i koga ke si gi napolnis bateriite so Gospod napred probaj pak,ne se otkazuvaj.
Ve guskam moi hrabri damiuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1193
   RE: Вештачко оплодување III дел
15.9.2012 4:47:12   
crvce
zdravo na site ,imam drugarka koja ima policisticni jajnici,neredovna menstruacija i do sega ima napraveno samo edna inseminacija,podnese lani dokumenti za in vitro no od fondot i rekoa deka mora da napravi 3 inseminacii,SAKAM da ve prasam kakva e sega procedurata ,dali se uste baraat 3 inseminacii i sto se dr se bara,,VI POZELUVAM MNOGUU SREka,,pozdravuser posted image

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 1194
   RE: Вештачко оплодување III дел
15.9.2012 10:38:14   
bekulino
emi79 i gina mnogu vi blagodarm za spodeluvanjeto na vaseto iskustvo,da vi kazam deka veke od vtoriot den gi zapocnav yasmin tabletite,treba da se javam na lekar na 12 den i od 17 den ke pocnam so superfactot so doza od 0.6,do dobivanje na mensiz,pa od tret den na ciklus ke pocnam so fostimon od 1.5 na den,pa ke vidime,posto gledam deka sekoj lekar si ima svoja sema,moze i od samite nas pak da zavisi sto terapija se prima,no so gospod napred mislam deka ke uspeeme,pozdrav

(Одговор на членот crvce)
Непосредна врска до пораките: 1195
   RE: Вештачко оплодување III дел
15.9.2012 11:33:26   
Melanija RR
gina навистина ми е жал user posted image и немам зборови, освен исплачисе и продолжи понатаму,зошто еден ден солзите ќе бидат од радост user posted image
crvce потребни се 4 инсеминации преку еден циклус, тоа е едноставно мора.Еве јас месецов ќе правам 3та.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bekulino)
Непосредна врска до пораките: 1196
   RE: Вештачко оплодување III дел
15.9.2012 14:15:54   
bekulino
gina navistina mi e zal no te molam nemoj da ocajuvas i ga ja gubis nadezta i verbata.Iako ne sum minala niz,i molam boga da me postedi od vakvi rozacaruvanja i mene isite koi minuvame niz ovoj pat,i znam deka ti e mnogu tesko i deprimirano no te molam imaj verba i veruvaj deka toa sto e tvoe ke si dojde.Bidi hrabra izdrzi veruvaj i prodolzi da se molis na gospod i bodorodica,moze da bavi no tie ne zaboravaat.Ponekogas zivotot ne stava pred golemo iskusenie no mora da istrpime i izddrzime do kraj.Neznam kolku ke ti pomognam no jas sekogas se podgotvuvam za najlosoto za da mi bide polesno ako se sluci da go doziveam.I sega koga se spremam za ivf ne se optovaruvam i ne razmisluvam mnogu za toa,samo se molam i veruvam deka gospod e sekogas so mene i nikogas nema da me napusti.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1197
   RE: Вештачко оплодување III дел
15.9.2012 21:22:54   
gina
devojki fala vi na site za utesnite zborovi sto bi pravela jas bez vas znam deka ste sekogas tuka mnogu e tesko pred drugite se pravam silna pred moite bliski sto ne ni znat kade odam i niz sto se ne pominuvam se smeam so sila ve user posted image site.

E sega sakam soveti oti navistina neznam sto da pravam oti jas bev preku fond ama rabotite ne izlegoa kako sto treba nemase da ima transfer oti embrionite kasnea so razvojot i so dr. se dogovorime da ne go trosam zaludno vaucerot embr.pocna da se razvivat ama mnogu da ne se nadevam mi rece dr. ce gi vratime moze i cudo da se desi da ne gi frlame jas da si platam pola suma isto kako na privatno da sum bila sto nema da me kosta kako cela postapka a vaucerot da go iskoristam dekemvri oti dotogas mi vazi i jas se soglasiv ama makata mie sto neli 6 meseci da se ima razlika od edno ivf do drugo a ja kolku ce imam ni 3 meseci a dali ce mozam da izdrzam da ne mi se sluci nesto?user posted image koga go prasav dr. mi rece moze a isto i embriologot mi rece nema da ima problem moja prijatelka go praza nejziniot dr. toj rece deka bilo mn.brzo of neznam sto da pravam pa ako ne ce rizikuvam user posted image

(Одговор на членот bekulino)
Непосредна врска до пораките: 1198
   RE: Вештачко оплодување III дел
16.9.2012 16:33:57   
mesecina83
имам едно прашање до вас се осеќам многу малаксана немам многу апетит,на гаќите имам кафеав исцедок и понекогаш многу јаки болки како напади да имам кои траат по пола минута и во текот на денот ги нема толку,но навечер кога спијам претерано многу како некој да те лече како да те раскине и еве 2-3 дена ставам вагиналетки канестен 2 дена и синоќа ставив кантарион вагиналетки и многу ми се спие и многу сум не расположена во текот на денот незнам што да правам и дури и мажот ми се уплаши синоќа кога почнав да офкам од болки ве молам за совет

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1199
   RE: Вештачко оплодување III дел
16.9.2012 19:30:54   
Emilij@
девојки како ми се наближува пункцијата,за некој ден(утре ке знам точно user posted image ), ме интересираат вашите искуства по ембриотрансферот, дали лежевте цели две недели, одевте ли на работа, или си теравте како и претходно? прв пат ми е, па малку сум збунета што-како. споделете искуства. поздрав

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1200
Страница:   <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Дали ви се допаѓа името Дино ?
dinoppДа (29%)

Не (71%)


Број на сите гласови: 178

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!