|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14 - 18.04.2014) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  56 57 58 59 [60]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
6.3.2014 15:03:51   
Melanija RR
tnade ревакцина за хепатитис Б се прави од 1 до 2 месец кога можеш тогаш, значи пример родена 10.10.20113 треба да ја прими од 10.11 до 10.12.2013

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 1476
   RE: Вакцинирање на детето
25.3.2014 18:29:46   
Bela rada
Денес примивме прва ревакцинациjа на Детепер. До сега не сме имаме реакции, но пред малку почна да плаче без престан, како никогаш до сега и ништо не jа смируваше. И дадов Далерон и малку помалку се смири. Дали сте имале ваков проблем? Фала многу!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1477
   RE: Вакцинирање на детето
25.3.2014 23:37:14   
deluxe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bela rada

Денес примивме прва ревакцинациjа на Детепер. До сега не сме имаме реакции, но пред малку почна да плаче без престан, како никогаш до сега и ништо не jа смируваше. И дадов Далерон и малку помалку се смири. Дали сте имале ваков проблем? Фала многу!


И кај моетоuser posted image имаше вака слична реакција од оваа вакцина.Давај му слободно сирупче,и обавезно облога(со водичка или ациди борици) на боцнатото место.За ден или два ќе се смири.Битно е да не крева Ттuser posted image

_____________________________

„ Секогаш простувајте им на своите непријатели. Ништо не ги нервира повеќе“

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 1478
   RE: Вакцинирање на детето
26.3.2014 8:50:38   
Bela rada
Фала многу Делуx!

(Одговор на членот deluxe RR)
Непосредна врска до пораките: 1479
   RE: Вакцинирање на детето
26.3.2014 10:23:22   
miana
Можно е и да плаче одболка од местото на кое што е боцнато..Ставајте облоги задолжително.. Јас ставам АЛПА од плавата и делува многу смирувачки,како анестетик. Јас не би давала сируп доколку нема висока Т, над 38,6

< Поракaта ја уредил miana -- 26.3.2014 10:24:42 >

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 1480
   RE: Вакцинирање на детето
26.3.2014 23:21:22   
deluxe RR
Сирупчето како што е Далеронот или Ефералганот,овен што ја намалуваат температурата,се и аналгетици,односно ја смируваат и болката.Така нема потреба да се чека детето да крене Тт,за да се напие сируп.Напротив треба да му се намали болката што ја чувствива и поради која е плачливо.Затоа јас во ваква ситуација го давам Ефералганот единствено за да детето си остане смирено и нормално да не крене Ттuser posted image

_____________________________

„ Секогаш простувајте им на своите непријатели. Ништо не ги нервира повеќе“

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1481
   RE: Вакцинирање на детето
26.3.2014 23:24:20   
Defne90
Да и јас исто ќе ги однесам на вакцина и веднаш штом си дојдеме дома јас веднаш им давам блок макс без разлика дали качиле или не температура.И како што рече делукс тие ја намалуваат и болката па затоа се посмирени и не ги боли толку.

_____________________________

Срцето на мајката е длабока бездна, на чие дно секогаш ќе најдете прошка.

(Одговор на членот deluxe RR)
Непосредна врска до пораките: 1482
   RE: Вакцинирање на детето
27.3.2014 13:47:18   
Melanija RR
Кажете ми од искуство што за Т за 7-8 месечно?Матичната ни има спомнато сируп Далерон,ама сум читала дека баш Блокмакс е најделотворен но незнам дали може за таа возраст.Да мислам за Т како реакција од вакција

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90)
Непосредна врска до пораките: 1483
   RE: Вакцинирање на детето
27.3.2014 13:54:48   
Mihaela 2010
Melanija dodeka bese M bebce i nie daleronot go koristevme,i bas ni bese dobar,neli po preporaka od pedijatar,taka da sto znam za Blokmaksot konsultiraj si se so pedijatar,ama ja sepak bi ti preporacala Daleronce

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1484
   RE: Вакцинирање на детето
27.3.2014 14:08:37   
blue_blue
Основна разлика помеѓу блокмакс и еферлаган (далерон) е тоа што Блокмакс е бруфен, а другите две се парацетамол. Генерално педијатрите повеќе препорачуваат да се дава парацетамол а да се избегнува бруфен бидејќи бруфенот е посилен и може да презивика стомачни проблеми, а и поради посилното дејство дава лажна слика за реалната состојба на детето, односно детето ви нема темепратура подолг период ради бруфенот, а реално може да му е состојбата доволно лоша за да мора да се реагира. За вакцина јас не би давала ама баш ништо се додека нема некоја индикација. Ако има температура тогаш би дала парацетамол

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1485
   RE: Вакцинирање на детето
27.3.2014 14:13:37   
Melanija RR
Фала ви user posted image blue_blue баш добро што објасни сега ја разбирам разликата и причината за изборот user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1486
   RE: Вакцинирање на детето
27.3.2014 14:16:25   
Bethany RR
јас на Ј досега само му имам давано парацетамол. Ете и не ни знаев разликите помеѓу БлокМакс и Парацетамол.
После вакцинирање, во советувалиште, ни кажуваа да му даваме парацетамол и превентивно.
Јас му давав превентивно те. веднаш од кога се вратиме дома само од ДТП мислам и ММР.
Во секој случај, ако би било вознемирено и плачливо после вакцинација (на било која вакцина), и ако нема тт, би му дадела една доза парацетамол.

_____________________________

“We don't see things as they are, we see them as we are.”

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1487
   RE: Вакцинирање на детето
27.3.2014 14:18:36   
MMM27
Се согласувам потполно со blue_blue. Нас истото ни беше објаснато и од педијатар. Блокмакс е многу јак, едно време бил и забранет, па сега пак актуелизиран, ни препорача да го користиме само во исклучителни ситуации кога со далерон не се спушта високата температура (како што беше кај нас случај), па да комбинираме далерон и блокмакс во тек на 24 часа (далерон, па 5-6 часа па блокмакс итн, да не ме сфати некој погрешно, да направам беља со постот.)

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1488
   RE: Вакцинирање на детето
27.3.2014 14:19:08   
Defne90
Бруфенот не треба да се дава на деца помали од 9 месеци и општо сите лекови како што е и блок макс кои што содржат бруфен.

_____________________________

Срцето на мајката е длабока бездна, на чие дно секогаш ќе најдете прошка.

(Одговор на членот Bethany RR)
Непосредна врска до пораките: 1489
   RE: Вакцинирање на детето
27.3.2014 15:37:40   
Defne90
Инаку да се надоврзам јас посебно на првото синче му ставав чепчиња ефералган најчесто така кога го носев на вакцини и после веќе кога потпорасна почнав да му давам блок макс.На второто си му давав парацетамол сируп до девет месечна возраст и после и нему почнав да му давам блок макс.И него нај ми го пијат и секогаш ми е нај делотворен и ефикасен во симнувањето на температурата и во намалувањето на болката од вакцината.

_____________________________

Срцето на мајката е длабока бездна, на чие дно секогаш ќе најдете прошка.

(Одговор на членот Defne90)
Непосредна врска до пораките: 1490
Страница:   <<   < Претходна страница  56 57 58 59 [60]
Страница: <<   < Претходна страница  56 57 58 59 [60]
Оди на:


Анкета

Име за девојче
lp136

Кое име за девојче најмногу ви се допаѓа?

Учествувај во наградната игра
помеѓу 14ти и 18ти април 2014
Вклучете се во наградната игра и со лов на производи и велигденски јајца наполнете ја велигденската кошница и освојте богати награди.

Собирајте поени со кликање на производите и шарените велигденски јајца. Освојувајте дневни и главни награди.
Повеќе за играта Пријави се СОКРИЈ ГИ ИКОНИТЕ