|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  64 65 66 67 [68]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на бебето
7.4.2016 12:02:22   
lolla RR
Мислам дека таа е шеестовалентна, коктел од дифтерија, тетанус, пертусис, хемофилус инфлуенза б, полиомиелитис и хепатитис б.

И не се истите со тие од Грција, овие се на друг производител.

< Поракaта ја уредил lolla RR -- 7.4.2016 12:03:02 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1676
   RE: Вакцинирање на бебето
12.6.2016 12:48:43   
Milicka 30
Мајки ве молам за совет, за една недела полниме годинка и одма наредниот ден имаме покана за вакцина МРП. Планирам да ја одложам неколку месеци, педијатар пријател ме советува прво да пробаме и белка па дури тогаш да ја примаме. Вие како направивте за вашите малечки?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1677
   RE: Вакцинирање на бебето
13.6.2016 11:09:28   
Hopeful RR
Обавезно белка да има пробано, не ја даваат инаку. Кај нас не е со покани, имаме датум после кој треба да одиме, но ни рекоа не е проблем да се одложи за некој месец, и секако пред да одат во градинка. Моите пробаа белка, немаат реакции, што е супер, па сега на есен веројатно ќе ги боцнеме.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1678
   RE: Вакцинирање на бебето
13.6.2016 13:59:00   
sandriana RR
И има 19 месеци и нема примено ММР. Требаше на крај на Април да ја носам, ама фати сезоната на сипаници во нејзината група во градинка, па потоа ги прележа иона сипаниците, и сега се мислам на крај на месецов да ја однесам да видат дали е ок да ја прими. И онака после сипаници имунитет е крш, уште вакцина фали.
Се надевам дека 1 месец после прележани сипаници ќе биде ок.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1679
   RE: Вакцинирање на бебето
13.6.2016 15:20:32   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

И има 19 месеци и нема примено ММР. Требаше на крај на Април да ја носам, ама фати сезоната на сипаници во нејзината група во градинка, па потоа ги прележа иона сипаниците, и сега се мислам на крај на месецов да ја однесам да видат дали е ок да ја прими. И онака после сипаници имунитет е крш, уште вакцина фали.
Се надевам дека 1 месец после прележани сипаници ќе биде ок.

Затоа што и јас одложував многу време,ни поминало рокот на примање на една од тие на 18 месеци,па не примивме ревакцина.Прашај си како и што им се процедурите.
Инаку и јас сеуште не ја однесов на таа со полни 4 години.
Ух кој паничар ми е детево,само Бог нека ни е на помош кога ќе одиме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1680
   RE: Вакцинирање на бебето
14.6.2016 0:22:12   
Cvekelencule
Sandriana многу малу време е изминато од прележувањето на сипаниците моето второ дете прележа сипаници како бебе значи на 6 месечна возраст,и нели дури се бебина имаат најмногу вакцини и јас заплашена леле касниме со вакцините ја однесов кај матичанта и таа ми кажа дека нај малку три месеци треба да помини од прележувањто на вакцини ,исто така пијаше имуно бор капсули за имунитет и ги отварав и прашакот го давав да го пија значи некаде скоро 4 месеци поминаа и јас однесов на вакцинаи примивме три наеднаш леле кога ми крена дете температура се пореметив на чисто ,никако не се симнуваше и примаше инекции гарамицин утро вечер заради тие вакцинии несакам да се сеќавам Затоа не брзај што не мора да значи дека ќе биди страшно ама почекај си и консултирај се со матичен лекар обавезно

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 1681
   RE: Вакцинирање на бебето
14.6.2016 16:46:00   
Milicka 30
И јас планирам на есен, рано ми е некако и страв ми е. Инаку еден куп мајки прашав што веќе си ги имат вакцинирано малите со мрп и нитуедно не пробало белка демек не е битно...а и па педијатрите си молчат.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1682
   RE: Вакцинирање на бебето
15.6.2016 19:21:03   
ivoni4ka
Мојата прележа сипаници во февруари. А требаше да прими ревакцина дтпр во март. Таа што е на 4 години. И со кога ја однесовме да ја вакцинираме др ни ја одложи за после мин 3 месеци. И еве пред 5 дена ја прими и никаква реакција немаше.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1683
   RE: Вакцинирање на бебето
17.6.2016 0:15:08   
Melanija RR
Да не ве плашат муабети,си има на нет која вакцина на која и до која возраст се прима.Па нели сега рекоа ММР дека календарски е пролонгирана.Какви покани и сл. кога ќе мислите тогаш.ММр од секогаш била до 3 год ,како па да не одма по роденден. Ако има покана мислите ќе ве казнат не е точно ,точно си има до кога треба да се прими.И нема повеќе тоа ах до тогаш ако не се прими не се прима ,и тоа не е точно.Да најдам линк ќе ви пуштам тоа се одредби од Министерство за здравство најмеродавно од матични педијатри.
Одете си во диспанзер и прашајте си се.
ММр и белка ќе ви речат да има пробано и толко.Моето е со документ алергично на белка па не ми признават, вакцината нема врска со белката и така јас на картонот си пишав дека јас ја одлагам.Само они да си бидат чисти. Ревакцината ДТП,Полио и Инфлуенса која наводно е до 2 год ,со одредба сега е и до 4 год мислам,со тоа што следната место на 4 год ќе се прими покасно.
Не паничете и информирајте се ,се ова е инфо од министерство ,законски и јавно објавено

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1684
Страница:   <<   < Претходна страница  64 65 66 67 [68]
Страница: <<   < Претходна страница  64 65 66 67 [68]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali denot go zapocnuvate so utrinsko kafence?

Da (50%)

Ne (0%)

Ponekogas (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!