|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (30.03 - 03.04.2015) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  61 62 63 64 [65]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на бебето
26.4.2015 16:28:46   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin

Тие се лепенки, облоги кои имаат гел во себе, наместо да се прават домашни облози, на пр при покачена температура, да не се иритира кожата со оцети алкохоли и сл. Они се супер, ако сакате да си оленсите во однос на традиционалните техники за намалување на локализирана болка и температура.

Значи овие лепенки можат да се користат и кога има тт не само за вакцина? Супер е ако е така, како не сте ми кажале до сега, зимава со Јана на два пати кога креваше висока тт, се отепав од облоги менување. Здравје сега, дај боже да немам потреба повеќе, ама добро е да се знаеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Neurotoxin)
Непосредна врска до пораките: 1601
   RE: Вакцинирање на бебето
27.4.2015 22:21:16   
vezilka RR
Поднесовме барање на имунологија за ацелуларни вакцини. Ни го одобрија и отидовме да се боцкаме, кога тоа нема ацелуларни вакцини веќе три недели, и не се знае кога ќе ги добијат. Не тамам се решивме да се вакцинирамеи нема вакцини. Сега треба да се јавувам на имунологија од врерме на време и да прашувам дали добиле вакцини. Ако некој има инфо кога ќе добојат, или штом има инфо нека пише веднаш.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1602
   RE: Вакцинирање на бебето
27.4.2015 22:29:52   
Melanija RR
Одма давам инфо ,веќе 2 месеци немале вакциниuser posted image и ние висиме и незнам што да правам.Во јуни ќе одам барем да се консултирам. Како да се прави ревакцина на со Полио и Инфлуенса,што со ДПТ ???
Ако дознаат ќе пишам, и на мој термин покажува колку празни термини имаат

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 1603
   RE: Вакцинирање на бебето
28.4.2015 10:27:29   
Ilina87
Денес примивме ревакцина на ДПТ. Засега е ок. Кажете како послено да му мерам температура? Никако не ми седи, ни со помош не можам да му измерам, а и кога е заспан осеќа.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1604
   RE: Вакцинирање на бебето
28.4.2015 10:59:36   
Neurotoxin
Ако нејќеш да го чепкаш има дигитални тополмери за во уво или чело, со кои не го ни допираш, а читаш температура за две до три секунди, ама поскапи се, баеѓи поскапи

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1605
   RE: Вакцинирање на бебето
28.4.2015 12:38:53   
lukajana RR
Јас со Л имав како лента за на чело и со неа мерев,ја споредував си дигитален топломер и точно беше,а имав и цуцла топломер и тоа е практично ако прифаќа цуцла ,незнам дали уште има такви мислам не беа скапи

_____________________________

Голема несреќа е кога човек не знае што сака,а вистинска катастрофа е кога не знае што може

(Одговор на членот Neurotoxin)
Непосредна врска до пораките: 1606
   RE: Вакцинирање на бебето
28.4.2015 13:16:50   
Ilina87
Значи да прашам во аптеките.
Пола саат плачеше непрекинато и сега заспа, вака нема никогаш плачено од вакцина. Има црвенило на раката и нон стоп си ја држи. Му ставив само ладна облога. Кажете нешто за да се намали болката. Многу се исплашив. Никогаш не му се јавило ни оток, ни црвенило, само малку температура ги поминавме другите вакцини.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1607
   RE: Вакцинирање на бебето
28.4.2015 13:47:24   
Melanija RR
Ilina87 облога на местото и како што погоре пишаа за лентите.Што ти кажаа ,до кога може да има црвенило и оток?
Со лесно да помине


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1608
   RE: Вакцинирање на бебето
28.4.2015 14:10:09   
Ilina87
Фала, дај Боже лесно да помине. Ќе земам лепенки.
Не ми кажаа до кога ќе има црвенило и оток, само дека може да се појави.
Првпат му се јавува ваква реакција, затоа сум загрижена, а и многу плачеше user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1609
   RE: Вакцинирање на бебето
28.4.2015 18:18:23   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Значи да прашам во аптеките.
Пола саат плачеше непрекинато и сега заспа, вака нема никогаш плачено од вакцина. Има црвенило на раката и нон стоп си ја држи. Му ставив само ладна облога. Кажете нешто за да се намали болката. Многу се исплашив. Никогаш не му се јавило ни оток, ни црвенило, само малку температура ги поминавме другите вакцини.


А зашто во рака, обично во ноџе ги боцкаат од причина што во рака многу повеќе пече и боли. Инаку ако е само црвенило ништо страшно само облоги ладни и треба да му спадне ама ако продолжи да го боли многу или да му се шири црвенилото на лекар.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1610
   RE: Вакцинирање на бебето
28.4.2015 19:49:37   
Neurotoxin
Облоги, ама само со Борна киселина, се друго само ќе го лади, ова ќе му намали црвенило и воспаление.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 1611
   RE: Вакцинирање на бебето
28.4.2015 22:11:39   
Ilina87
Во двете раце му ставија по една и плус напивка. Му ставив лепенка antipyrea и се повлече црвенилото. Има температура 39.5 и многу е вознемирен. Се надевам утре ќе биде подобар.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1612
   RE: Вакцинирање на бебето
29.4.2015 7:34:04   
Malecka23
Ste primile diteper i polio.Obicno e so den dva temperatura i voznemirenost.Ako go dois stavaj go na grada oblogi i brzo da mine

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1613
   RE: Вакцинирање на бебето
29.4.2015 8:07:28   
Neurotoxin
Ако крева толкава температура слободно дај му парацетамол, со него и болката локално ќе му се намали нема да биде толку вознемирен

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1614
   RE: Вакцинирање на бебето
29.4.2015 14:05:59   
lukajana RR
А зошто две боцкања,нели ви даваат опција да дојдете за една недела,јас не давам да ги боцкаат два пати ,а и во секој случај ако боцкаат двапати има едно ноџе едно раче во двете рачиња не боцкаат одеднаш.
Како сте денес ви спадна ли температурата?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Во двете раце му ставија по една и плус напивка. Му ставив лепенка antipyrea и се повлече црвенилото. Има температура 39.5 и многу е вознемирен. Се надевам утре ќе биде подобар.< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 29.4.2015 14:07:13 >


_____________________________

Голема несреќа е кога човек не знае што сака,а вистинска катастрофа е кога не знае што може

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1615
   RE: Вакцинирање на бебето
29.4.2015 15:11:12   
Ilina87
Благодарам за грижата, подобар е денес. Нема температура, а и ноќта мирно ја поминавме. Му дадов парацетамол пред спиење и во текот на ноќта не крена повторно.
Не ми дадоа опција одделно да го вакцинирам, сите наеднаш ги прими. Еве и други познаници исто така ги вакцинираа. Изгледа така е спрема календарот на вакцинација.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1616
   RE: Вакцинирање на бебето
29.4.2015 15:24:04   
Neurotoxin
Има опција да бираш, кога ќе ја прима нареден пат ревакцината, спомни им дека реагирал и нека ти ја разделат

Сега видов ревакцина ви било, како и да е прашуваат ако ништо друго. Ајде добро е што поминало.

< Поракaта ја уредил Neurotoxin -- 29.4.2015 15:25:54 >

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1617
   RE: Вакцинирање на бебето
15.5.2015 22:15:22   
Melanija RR
Неразбрав, дали ревакцината ДТП.Полио ,Инфлуенца ,може и на колку да се разделат?
Знам за дозите дека се двојат Дтп олио со Инфлуенса

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Neurotoxin)
Непосредна врска до пораките: 1618
   RE: Вакцинирање на бебето
16.5.2015 9:09:22   
Neurotoxin
Ние кога ја примавме ревакцината не прашаа дали наеднаш или да ја двојат, јас цела во прашалници као зашто да ја двојат. Ме прашаа како реагирала првиот пат, ако имала силна реакција, подобро сега да ја раздвоеле, мојата среќа немаше, освен локално мало зацрвенување, ама со облоги ациди борици се реши, па така наеднаш и ја ставија. Мислам на два или три пати се двои.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1619
   RE: Вакцинирање на бебето
16.5.2015 15:36:51   
Ilina87
Melanija, како поминавте со алерго тестот, што покажа? Ја прими ММР вакцината?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1620
   RE: Вакцинирање на бебето
16.5.2015 17:01:52   
Melanija RR
Ilina87 Не во понеделник ќе одиме, па викаат резултат за 10 дена.Па ќе видиме.Како сте вие?


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1621
   RE: Вакцинирање на бебето
17.5.2015 9:11:29   
Ilina87
Добри сме, фала. Јас планирам крајот на мај да го однесам за ММР вакцината. Сега внимавам да не се настине.
Убаво да поминете со тестот, дај Боже да не е алергичен.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1622
   RE: Вакцинирање на бебето
20.5.2015 12:49:07   
vezilka RR
Дали некој има инфо дали пристигнаа ацелуларните вакцини. И ако има некој број од Имунологија на Детска клиника во пп да ми пише.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1623
   RE: Вакцинирање на бебето
20.5.2015 13:02:46   
Melanija RR
Според термините ни половина од јуни нема user posted image но прашај и кај матичната кај нив во термини ако немало пишува дека нема

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 1624
Страница:   <<   < Претходна страница  61 62 63 64 [65]
Страница: <<   < Претходна страница  61 62 63 64 [65]
Оди на:


Анкета

Еднократни пелени
linak

Од кои еднократни пелени сте најзадоволни?