|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14 - 18.04.2014) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  58 59 60 61 [62]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на бебето
17.11.2014 11:50:48   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamita83

tincule, jas imav slusnato za jane sandanski slicni muabeti i zatoa ja odnesovme vo idadija, tamu zenite se mnogu ok, vnimatelni so deteto, nema guzva, i ubavo objasnuvaat koi se moznite reakcii, ti kazuvaat i kakvi oblogi treba da stavas. Nie posle taa revakcina na hep B resivme deka povekje nema da vakcinirame, zaradi rizicite od vakcinite, no i pokraj toa zenite bea krajno korektni i samo me izvestija deka treba da im odneseme izjava vo vrska so nasata odluka, za da bidat pokrieni deka ne izvestile za slednata vakcina.

Фала ти мамита мене и една другарка ми сппомна за Идадија ама скрос ја изумив. Ќе видам картончето го имам што како примила не би требало да прават проблем никаде, во секој случај фала.

(Одговор на членот mamita83)
Непосредна врска до пораките: 1526
   RE: Вакцинирање на бебето
17.11.2014 13:28:48   
Felly RR
Мамички, дали некој има користено Антипиреа лепенки кои се ставаат наместо облоги на местото каде е ставена вакцината? Практични се за мало бебе, зошто го лепиш и дејството му е 8-10 часа, да не мора на секое да му менуваш облоги. Исто ги користеле и за симнување на висока Т.
Има некој искуство?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 1527
   RE: Вакцинирање на бебето
9.12.2014 20:17:58   
sandriana RR
Денес бебе И прими ДТПер прва доза и едното ноџе и е решето, со подливи и оток. Сега го праќам мм по лепенките Антипиреа лепенка, па ќе пишам искуство.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1528
   RE: Вакцинирање на бебето
10.12.2014 9:52:23   
sandriana RR
Во суштина Антипиреа лепенките се за симнување на температура, но нам ни помогнаа и за отоците на ноџето. Направени се како гел на лента, и содржат вода,ментол глицерол глицерол, гел мраз. Делуваат и до 12 часа. Цената им е околу 120 денари од лента.

Сакав да Ве предупредам за упатите за крвна слика што ги даваат од диспанзерот за вакцини - НЕ ВАЖАТ! Треба да се има упат од матичен лекар, инаку крвната слика во лаб.ќе ја наплатат приватно. Зошто е тоа така, не ми објаснија.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1529
   RE: Вакцинирање на бебето
10.12.2014 11:53:43   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Во суштина Антипиреа лепенките се за симнување на температура, но нам ни помогнаа и за отоците на ноџето. Направени се како гел на лента, и содржат вода,ментол глицерол глицерол, гел мраз. Делуваат и до 12 часа. Цената им е околу 120 денари од лента.

Сакав да Ве предупредам за упатите за крвна слика што ги даваат од диспанзерот за вакцини - НЕ ВАЖАТ! Треба да се има упат од матичен лекар, инаку крвната слика во лаб.ќе ја наплатат приватно. Зошто е тоа така, не ми објаснија.

Може да ми објасните, како може лепенка да симне температура?
Јас знам за АЛПА, може и сум досадна со ова алпава ама на сите ви ја препорачувам..Плавата алпа за облога после вакциниа...Делува како анестетик и смалува отоци веднаш..Може и вие да си ја користите да чистење на лице како тоник ( малце е јака ) ама ептен помага за отоци..
Ај за лепенкиве објаснете ве молам

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1530
   RE: Вакцинирање на бебето
10.12.2014 12:18:14   
sandriana RR
Лепенкиве содржат голем процент на вода, што го стимулира процесот на евапорација на кожата, а со тоа и ладењето на телото, односно намалување на температурата.
Како се покачува телесна температура, преку кожата, така се стимулира евапорација на водата од гелните ленти, што пак предизвикува ладење на површината на кожата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1531
   RE: Вакцинирање на бебето
13.12.2014 8:34:21   
tincule
Ние вчера бевме на вакцина во Букурешт и можам да кажам дека нема споредба со ЈАне Сандански ептен ми е мило што ја префрлив од таму. Персоналот беше супер се да ти објаснат, секое дете си го прегледуваат, културни, нежни со децата јас бев пријатно изненадена. Вчера ја примивме ХИП и сме супер без никакви реакции и на мама и падна камен од срце што се вика user posted image .Следната ни е ДТП во јануар.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1532
   RE: Вакцинирање на бебе
17.12.2014 14:12:34   
Ilina87
Денес добивме покана за вакцинирање за ММР вакцината, пишува итно и доколку не се јавиме следува парична казна. Ме интересира дали само еднаш праќаат покана и веднаш следи казна или ќе има уште некоја опомена? Ај Ве молам некој ако знае нека пише, сакам да ја одлагам вакцината уште некое време.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 1533
   RE: Вакцинирање на бебе
17.12.2014 14:20:36   
deluxe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Денес добивме покана за вакцинирање за ММР вакцината, пишува итно и доколку не се јавиме следува парична казна. Ме интересира дали само еднаш праќаат покана и веднаш следи казна или ќе има уште некоја опомена? Ај Ве молам некој ако знае нека пише, сакам да ја одлагам вакцината уште некое време.


Ilina 87 ne se plasi od pokanata,kaj nas za taa vakcina prakaa 3-4 pati.Ke si otides vo zdravstveniot dom so pokanata I ke im kazes deka deteto ti e nastinato,tie Ke si evidentiraat,ponatamu ako ti pratat ti pak izvesti gi deka deteto e nastinato i taka dodeka ne se resis da ja primite vakcinata.Ti ja kazuvam ovaa opcija dokolku sakas da ja odlozis privremeno MMR.Jas taka pravev,bidejki zimata ne e dobar period za vakcini,najdobro da si pocekas do prolet,leto.Dokolku voopsto ne sakas da ja primi,ne znam kako odi postapkata,mozebi ne treba da se pojavuvas tamu I da odlagas...najdobro ke ti kazat tie sto se upateni vo toa.
Sepak ne ocekuvaj deka ke the kaznat bez prethodno da te izvestat.Na prvo ne pisuvaat kazna a do sega ne sum sretnala roditel sto e kaznet...

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 17.12.2014 14:22:20 >


_____________________________

„ Секогаш простувајте им на своите непријатели. Ништо не ги нервира повеќе“

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1534
   RE: Вакцинирање на бебе
17.12.2014 15:09:27   
mamita83
Во нашата правна регулатива, Законот за заштита на правата на пациентите(1 (сл весник на РМ 82/08), исто така е усогласен со начелото на информирана согласност, и го отфрла патерналистичкиот приод. Во член членот 3 во ставовите 1-4, јасно е ставено задолжението за почитување на определбите на пациентот: Заштитата на правата на пациентите се заснова на начелата на хуманост и достапност
Начелото на хуманост се занова на:
1) почитување на личноста на човекот како хумано суштество
2) почитување на личната самоопределба
3) физичкиот и психичкиот интегритет на личноста, како и сигурноста на човекот4) почитување на приватноста на личноста
Начелото на информирана согласност е вкључена во законот во член 6 став 1 :
„Правото на пациентот на учество во одлучувањето го опфаќа правото на информираност и правото на прифаќање или одбивање на определена медицинска интервенција“
Вакцинирањето Е медицинска интервенција и тоа според член 4 став 2:
„„Медицинска интервенција” е секој преглед, третман или друга активностсо превентивна, дијагностичка, терапевтска цел или со цел за рехабилитација штоја презема овластен здравствен работник“

(Одговор на членот deluxe RR)
Непосредна врска до пораките: 1535
   RE: Вакцинирање на бебето
18.12.2014 12:19:13   
Ilina87
Фала многу. Јас се испаничив кога ја видов поканата, аман веќе со овие вакцини user posted image

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 1536
   RE: Вакцинирање на бебето
18.12.2014 13:24:30   
Cvekelencule
Леле и мене колку ми е страв од овие вакцини не знам шо ми се случува имам три деца ама како со третово што ме фаќа паника тоа чудо едно.ние имаме 15 месеци и дури минатиот чевтрток ја примивме оваа што се прима на годината и мене ми дојде покана ако не го однесам ќе следувало казна реакција од 7 до 10 дена си викам ќе помини без реакција

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1537
   RE: Вакцинирање на бебето
18.12.2014 13:37:09   
tincule
Да казна има доколку детето не го носиш на вакцинирање воопшто за оние вакцини кои се задолжителни,треба да си однесеш документ со кој наложуваш дека не сакаш детето да ти се вакцинира, а мислам дека форсираат со оваа вакцина поради тоа што нема заинтересираност и така им стојат вакцините. На крај краева мое право е кога ќе го носам, за секоја вакцина имате право да касните најмногу 2-3 месеци. А тоа што го праќаат е чиста формалност ја бар така мислам.

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 1538
   RE: Вакцинирање на бебето
18.12.2014 13:46:05   
tincule
А да и мене во Јане Сандански ми се дереа без никаква си причина зашто сум каснела демек според новиот календар што го формирале user posted image Па јас не дремам на нет секојдневно да знам дека они го менуваат од недела за недела, по стариот си бевме на време дојдени за вакцина и кога ги прашав дали воопшто има некаква последицва од тоа што сега ја носам малата а не сум ја донела месец уназад ми вика а не нема врска кога ќе ја прими вакцинатаuser posted image Уште одозгора ме тераа за недела дена да ја носам да прими друга вакцина. Културно и реков нема проблем фала многу и покрај тоа што беа крајно некултурни, следната недела си го земав картонот и ја пријавив во Букурешт, нема шанси да го носам детето на друга вакцина додека има реакции од првата, тво Букурешт пак ми рекоа се е во ред се си е супер, нема потреба од брзање па што ако касните не е страшно еден месец. Е ај сега. Сакаат да си ги завршат нивните обврски и да им се истрошат оние кои веќе ги имаат набавено за да можат да си земат нови овие да не пропаднат, јас жими се така ги сватив во Јане Сандански никаква грижа околу тоа дека работат со мали деца дај ние нашето да го истераме и готово.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 1539
   RE: Вакцинирање на бебето
18.12.2014 13:50:41   
Cvekelencule
Да и нас ни закажаја на 15 јануари да примиме уште една ама нема око да ми видат до напролет дури да помини реакцијава од оваа вакцина.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 1540
   RE: Вакцинирање на бебето
19.12.2014 14:23:47   
vezilka RR
Ајде ве мола за информација ако некоја знае. Јосиф, нели има хидронерфроза, и до сега има примено само вакцините што има ги ставаат во породилиште. Нефрологот ни спомена, така срамежливо, да го однесам на имунологија, да му направат некои тестови, за тоа дали смее и од кои вакцини смее да ги прима во оваа состојба. Ме интересира како иде таа процедураё/ И како изгледаат тие тестови?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 1541
   RE: Вакцинирање на бебето
19.12.2014 19:13:11   
Melanija RR
vezilka RR ако детето има некое заболување,алергија,реакција .....ако од диспанзер е вратено да не се вакцинира или како кај вас специјалист проценил тогаш кај матичниот педијатар проценува и закажува преку мој термин за Имунологија. Таму следи преглед и кажуваат и даваат интерен упат што да се испита.После со резултати без термин одиш и следи тоа Да или Не.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 1542
   RE: Вакцинирање на бебето
22.12.2014 13:22:29   
vezilka RR
Ок фала тоа ми е за неделава у план. Дали знаеш дали за испитувањево има врска што до денес е на антибиотици?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1543
   RE: Вакцинирање на бебето
22.12.2014 13:40:31   
Melanija RR
Тоа незнам,зошто незнам ни што би испитале.Во амбуланта а ќе отворат термин тогашземаат крв а ако дрема за на друг институт ќе ти дадат епруветки за да не го боцкаат пак.На М му зимаа од вена биди спремна на таа опција.Инаку не се секирај пиши се кај матичната па кога ќе отворат термин тогаш,се чека месец.Многу е важно сестрата постојано на 30мин да проверува термини само така ќе добиеш прв термин побрзо.
Сега видов ако им е точен мој термин конкретно кај нашата др.Карева има термин на 27 јануари.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 1544
   RE: Вакцинирање на бебето
22.12.2014 14:58:15   
vezilka RR
Абе матичниов ми рече ќе ми даде приоритетен, тоа нема гајле, туку сега да не ми одложи оти е настинат. Ај ќе видм денес што же ми рече.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1545
   RE: Вакцинирање на бебето
23.12.2014 12:17:12   
tincule
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Абе матичниов ми рече ќе ми даде приоритетен, тоа нема гајле, туку сега да не ми одложи оти е настинат. Ај ќе видм денес што же ми рече.
[/quоте


Ако е настинато мој предлог ти е да не го носиш на вакцина, тогаш не дај боже можат да настанат компликации. Почекај си да ти оздрави малото и да му помине онаа недела инкубација па носи си го. Ова ти е мој совет а ти си знаеш најубаво. А за враќање зависи каков персонал ќе ти се погоди некои како што е ред треба да те вратат, ама може и да се сложат да му стават.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 1546
   RE: Вакцинирање на бебето
23.12.2014 13:37:09   
lukajana
Мамички дали носите бебе на вакцина кога вади заби?Ние за два дена правиме 7 месеци а вакцина не сме примиле од 5 месеци.Ни излегоа доле единиците две и една горе сега расте втората ама вади заби со температура и проливче и ми е страв таква да ја носам на вакцина.А трба и системацки незнам што да правам.А какви сме нервозни никако не не бива.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 1547
   RE: Вакцинирање на бебето
23.12.2014 13:53:10   
Melanija RR
Секогаш ќе вади заби но во момент ако има Т тогаш не,а ако нема правете крвна слика и ако е ок може вакција

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana)
Непосредна врска до пораките: 1548
   RE: Вакцинирање на бебето
23.12.2014 22:00:16   
Defne90

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana

Мамички дали носите бебе на вакцина кога вади заби?Ние за два дена правиме 7 месеци а вакцина не сме примиле од 5 месеци.Ни излегоа доле единиците две и една горе сега расте втората ама вади заби со температура и проливче и ми е страв таква да ја носам на вакцина.А трба и системацки незнам што да правам.А какви сме нервозни никако не не бива.

Кога се носи дете на вакцина битно е да биде здраво и да нема температура.Има право меланија заби ќе вади постојано додека не и излезат сите,само да нема температура и пролив кога треба да прими вакцина.Инаку може слободно да си ја прими.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот lukajana)
Непосредна врска до пораките: 1549
   RE: Вакцинирање на бебето
23.12.2014 22:33:35   
lukajana
Taka ke pravime mora da se primat,malku e problem za krvna slika zasto ja nosam vo cento vo ambulantata za vakcina a tamu ne e zadolzitelna krvna slika pa ke mora edniot den krvna slika kaj maticen a drugiot den vakcina .Fala zenski za sovetot

(Одговор на членот Defne90)
Непосредна врска до пораките: 1550
Страница:   <<   < Претходна страница  58 59 60 61 [62]
Страница: <<   < Претходна страница  58 59 60 61 [62]
Оди на: