|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  59 60 [61] 62 63   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на бебето
9.10.2014 23:15:04   
Melanija RR
Dilina касно читам ,тоа е тројните вакцини и од нив нема реакции, само може облога како што ти кажаа.До 1 година нема ништо реактивно од вакцините ,уживај.Да видев на време ќе те предупреде да одиш најкасно до 9 часот ама еве шиши како си поминала .

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1501
   RE: Вакцинирање на бебето
10.10.2014 11:04:47   
sandriana RR
Во понеделник треба да ја носам Илина да прими ревакцина за Хепатит(таа во болница што ја примаат). Ама овие 3-4 дена ми е со затнат нос, па не знам дали воопшто да ја носам, дали ќе ја боцнат, или ќе не вратат..


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1502
   RE: Вакцинирање на бебето
10.10.2014 13:56:13   
Melanija RR
Ако може да се подобри одложи ден два ,ако не оди секако ќе ја прегледат.Но мислам дека не е причина да не се вакцинира

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1503
   RE: Вакцинирање на бебето
13.10.2014 0:42:43   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Во понеделник треба да ја носам Илина да прими ревакцина за Хепатит(таа во болница што ја примаат). Ама овие 3-4 дена ми е со затнат нос, па не знам дали воопшто да ја носам, дали ќе ја боцнат, или ќе не вратат..



Нема никаков проблем, ако крвната слика е ок.... и ние бевме со затнат нос (и ние сме Илина хехе) па крвната слика рекоа дека е ок и ја боцкаа....

Инаку ние се утепавме од плачки, најпрво кога ја боцнаа за крвна слика во прстето не осети, ама кога почна да ја стега сестрата за да истече крв плачеше.... па после на вакцина се утепа плачејки пошто татко и несакајки ја фати со ладни раце на меше и така цел ден плачки и на ортопед плачки итн.....
Но за среќа поминавме лесно одпосле. Само одспа дента повеќе од вообичаено (4 саата сврзани) а спие дење неколку пати по пола саат само.....

Инаку слушнав дека можело да се нарачаат вакциниве од Грчка и тоа оваа вакцина на 3ти месец била целосна, а не со две боцкања и лажиче.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1504
   RE: Вакцинирање на бебето
13.10.2014 1:47:03   
tincule

Инаку слушнав дека можело да се нарачаат вакциниве од Грчка и тоа оваа вакцина на 3ти месец била целосна, а не со две боцкања и лажиче.
[/quote]


Јас колку што знам нашиве доктори не сакаат да ставаат вакцини донесени од надвор, смеат да ги ставаат само нашите. А ако имало случај кај некого таков со сигурно ме интересира зашто и јас размислував за таква опција ама мене ме исекоа со тоа дека нема никој да се сложи да и ја стави.Па ако знаеш со сигурно те молам пиши.Позз

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 1505
   RE: Вакцинирање на бебето
13.10.2014 9:40:46   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule


Инаку слушнав дека можело да се нарачаат вакциниве од Грчка и тоа оваа вакцина на 3ти месец била целосна, а не со две боцкања и лажиче.



Јас колку што знам нашиве доктори не сакаат да ставаат вакцини донесени од надвор, смеат да ги ставаат само нашите. А ако имало случај кај некого таков со сигурно ме интересира зашто и јас размислував за таква опција ама мене ме исекоа со тоа дека нема никој да се сложи да и ја стави.Па ако знаеш со сигурно те молам пиши.Позз


Па на комшика ќерка и ја зимала.... незнам што како точно ама ќе ја прашам прва прлика чим ја сретнам и ќе те известам....

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 1506
   RE: Вакцинирање на бебето
13.10.2014 10:43:30   
nataly86
Внимавајте при транспорт на вакцини од надвор, знам луѓе што ги земаат од грција и србија но треба да се внимава за температуара мислма дека во фрижидер ги транспортираат. сепак треба д аимаш некој што ке ја стави и завери во картонот дека си ја ставил..

Ние сеуште не сме примиле вакцина ниту една сега Д планирам да го носам за првите две да ги прими а Т ке почека уште малку..е сега за тие прочестени вакцини што се ставаат на клиника има некој информаации кај што треба и кои вакцини се??

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 1507
   RE: Вакцинирање на бебето
13.10.2014 10:43:36   
tincule
Ок фала ти user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 1508
   RE: Вакцинирање на бебето
13.10.2014 16:43:56   
sandriana RR
Денес ја примивме ревакцината на Хепатит, не ни побара крвна слика, само ја прегледаа и измерија. Ја боцнаа во ноџе.
Следна ни е ДТП, во декември и за неа ни дадоа упат за крвна слика.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 1509
   RE: Вакцинирање на бебето
15.10.2014 11:52:28   
sandriana RR
Прашањето на Миана и постот на Фели се префрлени во темата Вакцинирање на детето ---> ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1510
   RE: Вакцинирање на бебето
15.10.2014 15:27:04   
Dilina
Еве инфо за мајките што сакаат да ги вакцинираат бебињата со вакцини од надвор, во ремедика се вакцинирало бебчево и таму докторите не правеле проблем.... барем така кажа бабата на бебчето ....

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1511
   RE: Вакцинирање на бебето
15.10.2014 15:28:30   
Dilina
И тоа немора да бидат сите вакцини туку само таа тројната..... инаку тројните вакцини ги има во една и тука ама овие нашиве сакаат старите да ги потрошат..... ова сега го дознав..... user posted image

Да се корегирам петовалентна е таа и може да се прими само во третиот месец. Ама затоа уште во болница нетреба да се вакцинира...... барем така дознав... да знаев порано немаше да го мачам бебево сто пати

< Поракaта ја уредил Dilina -- 15.10.2014 15:30:21 >

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 1512
   RE: Вакцинирање на бебето
18.10.2014 18:09:17   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: katalina1

Dragi r-rajki posle podolgo vreme povtorno pisam tuka na forumov.Nie imame skoro 18 meseci i denovive treba da ja primime prvata revakcina na dtp.Sakam da cujam iskustva i soveti od mamicki koi ja primile,kako pominaa malite,imavte temp i slicno?!



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 1513
   RE: Вакцинирање на бебето
21.10.2014 14:30:11   
Ilina87
Какви искуства имате од ММР вакцината? Дали ја примивте точно навреме? user posted image има скоро 13 месеци и кај и да е треба во скоро време да го однесиме. Досега сите вакцини ги имаме примено, но за оваа ми е некако страв. И плус матичната ми рече може да се одложи некое време user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1514
   RE: Вакцинирање на бе'бето
23.10.2014 22:44:19   
sandriana RR
T ja прими ММР малку подоцна -мислам 1-2 месеци, поради настинки, а и ми беше шубе некако од се што имав читано претходно, но лесно ја поднесе, без видлива реакција.
Инаку, можни симптоми се Тт, осип како сипаница, или оток зад ушите и плунковите жлезди - како заушки, но дури по 14 дена од примањето.
За девојчиња и не е толку ризична - велат дека за машките е поопасна, но тоа е друга тема.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1515
   RE: Вакцинирање на бебето
23.10.2014 23:28:56   
Ilina87
Фала Sandriana за одговорот. Јас одлучив да ја одлагам дури можам, а и тоа што ми го кажа матичната малку ме замисли. Да не знаеш по колку време стигнува опомена?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1516
   RE: Вакцинирање на бебето
24.10.2014 10:38:34   
sandriana RR
Не знам за опомени, ама со оглед на времево на настинки и вируси, нема да праат проблем, верувам.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1517
   RE: Вакцинирање на бебето
25.10.2014 12:29:49   
tincule
Мене ме советуваа да каснам по можност за секоја вакцина нема да прават проблем и плус детето ќе има позајакнат имунитеот и ми рекоа обавезно пред секоја да инсистирам да прават крвна слика и детално да ја прегледаат доколку не сакаат да не давам да и стават вакцина, зашто не секогаш етето има видливи симптоми на настинка а може фатило и тогаш настанувале компликации.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1518
   RE: Вакцинирање на бебето
12.11.2014 18:56:40   
Dilina
Мамички ве молам за помош. Ние последната вакцина ја примивме на 12ти претходниот месец. Тогаш Илина полнеше 3 месеци. Кога сега наредна вакцина треба да се прими? Ние ја примивме тројната дитепер нели што се боцка во двете бутчиња и со лажичка..... дали сега треба да ја носам? Тогаш мн се испаничивме малата плачеше како никад и не ни прашавме нареден пат кога да идеме......

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 1519
   RE: Вакцинирање на бе'бето
12.11.2014 18:59:29   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

T ja прими ММР малку подоцна -мислам 1-2 месеци, поради настинки, а и ми беше шубе некако од се што имав читано претходно, но лесно ја поднесе, без видлива реакција.
Инаку, можни симптоми се Тт, осип како сипаница, или оток зад ушите и плунковите жлезди - како заушки, но дури по 14 дена од примањето.
За девојчиња и не е толку ризична - велат дека за машките е поопасна, но тоа е друга тема.


Сандриана, онаа вакцина против заушки не е опасна ниту за машките ниту за женските како што знам. Мнофгу поопасно е да не го вакцинираш затоа што ако е машко и ако фати заушки недај боже може да настане стерилитет.... јас така имам слушнато а и знам неколку луѓе од постарите ѓенерации што прележале заушки и го имаат тој проблем денес.......

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1520
   RE: Вакцинирање на бебето
12.11.2014 19:00:43   
Dilina
ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

T ja прими ММР малку подоцна -мислам 1-2 месеци, поради настинки, а и ми беше шубе некако од се што имав читано претходно, но лесно ја поднесе, без видлива реакција.
Инаку, можни симптоми се Тт, осип како сипаница, или оток зад ушите и плунковите жлезди - како заушки, но дури по 14 дена од примањето.
За девојчиња и не е толку ризична - велат дека за машките е поопасна, но тоа е друга тема.


Јас сум слушнала дека заушките се опасни за машките дека ако прележи детето заушки може да остане стерилно, така да контрадикторно на ова е дека подобро е да се вакцинира.....

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 13.11.2014 11:46:45 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1521
   RE: Вакцинирање на бебето
13.11.2014 11:11:04   
sonc90
dilina mozes da ja odneses zaso gore-dole site vakcini se so vremenska razlika od otprilika 2-3 nedeli a kaj vas prosol cel mesec...iminjata na vakcinite ne gi pamtam,niti pak za sto se stavaat,samo znam deka sakam da si bidam na cisto so vakcinite i koga ke mi recat da ja donesam-ja nosam i gotovo...

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 13.11.2014 11:47:34 >

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 1522
   RE: Вакцинирање на бебето
13.11.2014 11:24:06   
sandriana RR
Моментот за ММР вакцината зошто е поопасна за момчињата реков дека е друга тема, ама да не останам недоречена - ја сметам за поопасна (но тоа не значи дека не треба да се прими никогаш, туку само малку подоцна - тоа е мој став) поради сомнежот дека е тригер за појава на аутизам, на кој се поподложни машките деца.
Инаку ДТП се прима во три дози, во размак од 1-1,5 месец отприлика. Значи до 6 месеци треба да ги има примено 3те дози ( 3 пати да ја однесете).
Јави се најдобро во диспанзер, ќе ти кажат - а може и во книшката да ти запишале, провери.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 13.11.2014 11:47:21 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 1523
   RE: Вакцинирање на бебето
17.11.2014 9:55:52   
tincule
Мамички јас пред скоро 2 недели ја однесов малата на ревакцинација за хепатит Б, и сега треба да ја носам за прва вакцина на ДТП, имаме 4 месеци, ја носев во Јане Сандански ама некако не сум задоволна прво многу се некултурни, второ ми се дереа како нетачни зашто до сега не сум ја однела не ме оставија ни да им кажам како сега имало нов календар на вакцини и сите вакцини за разлика од стариот се ставени еден месец понапред да се примаат. А според старио си бевме на време дојдени. И откако ми се дереше таа со убаво ја прашав дали прави некоја разлика тоа што касниме со вакцината да не има последици и сл. и најладнокрвно ми вика а па не нема врска кога ќе ја прими да е отприлика тука негдеuser posted image user posted image user posted image Епа госпоѓо зашто ми се дереш и ме понижаваш кога нема разликаuser posted image user posted image Ај помина тоа што помина па се шушкаа замисли кој сомнеж ти го ставаат околу вакцината за ДТП кога како да ја прими ќе си помислиш свашта значи така се осетив и ми вика не за десет за седум дена донеси ја. Да и стават друга вакцина а сеуште под реакција на првата нема шанси. Плус ништо не ти објаснуваат реакции ќе има ќе нема, зборови од уста да им вадам, и некако сега се мислам дали да идам пак таму, гужва ненормална беше промаја не утепа здраво дете ќе однесеш болно ќе го вратиш.
Се мислев да ја носам во Букурешт па сакав да прашам дали има некоја искуство таму и за вакцинава дали касниме, или ни е рано пошто сега ја примаше хепатит Б ама колку што знам таа има ефект 10 дена и толку. За совет некаков пошто сум на 2 ума фала однапред и позз

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1524
   RE: Вакцинирање на бебето
17.11.2014 10:07:42   
mamita83
tincule, jas imav slusnato za jane sandanski slicni muabeti i zatoa ja odnesovme vo idadija, tamu zenite se mnogu ok, vnimatelni so deteto, nema guzva, i ubavo objasnuvaat koi se moznite reakcii, ti kazuvaat i kakvi oblogi treba da stavas. Nie posle taa revakcina na hep B resivme deka povekje nema da vakcinirame, zaradi rizicite od vakcinite, no i pokraj toa zenite bea krajno korektni i samo me izvestija deka treba da im odneseme izjava vo vrska so nasata odluka, za da bidat pokrieni deka ne izvestile za slednata vakcina.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 1525
Страница:   <<   < Претходна страница  59 60 [61] 62 63   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  59 60 [61] 62 63   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?