|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14 - 18.04.2014) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  56 57 58 59 [60]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
6.3.2014 15:03:51   
Melanija RR
tnade ревакцина за хепатитис Б се прави од 1 до 2 месец кога можеш тогаш, значи пример родена 10.10.20113 треба да ја прими од 10.11 до 10.12.2013

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 1476
   RE: Вакцинирање на детето
25.3.2014 18:29:46   
Bela rada
Денес примивме прва ревакцинациjа на Детепер. До сега не сме имаме реакции, но пред малку почна да плаче без престан, како никогаш до сега и ништо не jа смируваше. И дадов Далерон и малку помалку се смири. Дали сте имале ваков проблем? Фала многу!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1477
   RE: Вакцинирање на детето
25.3.2014 23:37:14   
deluxe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bela rada

Денес примивме прва ревакцинациjа на Детепер. До сега не сме имаме реакции, но пред малку почна да плаче без престан, како никогаш до сега и ништо не jа смируваше. И дадов Далерон и малку помалку се смири. Дали сте имале ваков проблем? Фала многу!


И кај моетоuser posted image имаше вака слична реакција од оваа вакцина.Давај му слободно сирупче,и обавезно облога(со водичка или ациди борици) на боцнатото место.За ден или два ќе се смири.Битно е да не крева Ттuser posted image

_____________________________

„ Секогаш простувајте им на своите непријатели. Ништо не ги нервира повеќе“

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 1478
   RE: Вакцинирање на бебе
26.3.2014 8:50:38   
Bela rada
Фала многу Делуx!

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 9:47:36 >

(Одговор на членот deluxe RR)
Непосредна врска до пораките: 1479
   RE: Вакцинирање на бебе
26.3.2014 10:23:22   
miana
Можно е и да плаче одболка од местото на кое што е боцнато..Ставајте облоги задолжително.. Јас ставам АЛПА од плавата и делува многу смирувачки,како анестетик. Јас не би давала сируп доколку нема висока Т, над 38,6

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 9:53:32 >

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 1480
   RE: Вакцинирање на бебе
26.3.2014 23:21:22   
deluxe RR
Сирупчето како што е Далеронот или Ефералганот,овен што ја намалуваат температурата,се и аналгетици,односно ја смируваат и болката.Така нема потреба да се чека детето да крене Тт,за да се напие сируп.Напротив треба да му се намали болката што ја чувствива и поради која е плачливо.Затоа јас во ваква ситуација го давам Ефералганот единствено за да детето си остане смирено и нормално да не крене Ттuser posted image

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 9:53:58 >


_____________________________

„ Секогаш простувајте им на своите непријатели. Ништо не ги нервира повеќе“

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1481
   RE: Вакцинирање на бебе
26.3.2014 23:24:20   
Defne90
Да и јас исто ќе ги однесам на вакцина и веднаш штом си дојдеме дома јас веднаш им давам блок макс без разлика дали качиле или не температура.И како што рече делукс тие ја намалуваат и болката па затоа се посмирени и не ги боли толку.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:02:41 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe RR)
Непосредна врска до пораките: 1482
   RE: Вакцинирање на бебе
27.3.2014 13:47:18   
Melanija RR
Кажете ми од искуство што за Т за 7-8 месечно?Матичната ни има спомнато сируп Далерон,ама сум читала дека баш Блокмакс е најделотворен но незнам дали може за таа возраст.Да мислам за Т како реакција од вакција

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:03:02 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90)
Непосредна врска до пораките: 1483
   RE: Вакцинирање на бебе
27.3.2014 13:54:48   
Mihaela 2010
Melanija dodeka bese M bebce i nie daleronot go koristevme,i bas ni bese dobar,neli po preporaka od pedijatar,taka da sto znam za Blokmaksot konsultiraj si se so pedijatar,ama ja sepak bi ti preporacala Daleronce

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:03:24 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1484
   RE: Вакцинирање на бебе
27.3.2014 14:08:37   
blue_blue
Основна разлика помеѓу блокмакс и еферлаган (далерон) е тоа што Блокмакс е бруфен, а другите две се парацетамол. Генерално педијатрите повеќе препорачуваат да се дава парацетамол а да се избегнува бруфен бидејќи бруфенот е посилен и може да презивика стомачни проблеми, а и поради посилното дејство дава лажна слика за реалната состојба на детето, односно детето ви нема темепратура подолг период ради бруфенот, а реално може да му е состојбата доволно лоша за да мора да се реагира. За вакцина јас не би давала ама баш ништо се додека нема некоја индикација. Ако има температура тогаш би дала парацетамол

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:04:27 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1485
   RE: Вакцинирање на бебе
27.3.2014 14:13:37   
Melanija RR
Фала ви user posted image blue_blue баш добро што објасни сега ја разбирам разликата и причината за изборот user posted image

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:04:51 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1486
   RE: Вакцинирање на бебе
27.3.2014 14:16:25   
Bethany
јас на Ј досега само му имам давано парацетамол. Ете и не ни знаев разликите помеѓу БлокМакс и Парацетамол.
После вакцинирање, во советувалиште, ни кажуваа да му даваме парацетамол и превентивно.
Јас му давав превентивно те. веднаш од кога се вратиме дома само од ДТП мислам и ММР.
Во секој случај, ако би било вознемирено и плачливо после вакцинација (на било која вакцина), и ако нема тт, би му дадела една доза парацетамол.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:05:14 >


_____________________________

“We don't see things as they are, we see them as we are.”

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1487
   RE: Вакцинирање на бебе
27.3.2014 14:18:36   
MMM27
Се согласувам потполно со blue_blue. Нас истото ни беше објаснато и од педијатар. Блокмакс е многу јак, едно време бил и забранет, па сега пак актуелизиран, ни препорача да го користиме само во исклучителни ситуации кога со далерон не се спушта високата температура (како што беше кај нас случај), па да комбинираме далерон и блокмакс во тек на 24 часа (далерон, па 5-6 часа па блокмакс итн, да не ме сфати некој погрешно, да направам беља со постот.)

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:06:04 >

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1488
   RE: Вакцинирање на бебе
27.3.2014 14:19:08   
Defne90
Бруфенот не треба да се дава на деца помали од 9 месеци и општо сите лекови како што е и блок макс кои што содржат бруфен.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:06:27 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1489
   RE: Вакцинирање на бебе
27.3.2014 15:37:40   
Defne90
Инаку да се надоврзам јас посебно на првото синче му ставав чепчиња ефералган најчесто така кога го носев на вакцини и после веќе кога потпорасна почнав да му давам блок макс.На второто си му давав парацетамол сируп до девет месечна возраст и после и нему почнав да му давам блок макс.И него нај ми го пијат и секогаш ми е нај делотворен и ефикасен во симнувањето на температурата и во намалувањето на болката од вакцината.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:06:57 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90)
Непосредна врска до пораките: 1490
   RE: Вакцинирање на бебе
29.4.2014 15:09:33   
Defne90
Денеска бевме на ревакцина за онаа детепер што е и дете леле колку само плачеше,кутрото,дури почна да ги мава и сестрите од нервоза.А олку само среќен излезе отсабалје,си мислеше дека ќе го водам конечно на прошетка.Сега го гледам расположен си е,нема температура и не му ни дадов сирупче.Па ќе чекам да видам дали ќе има некоја реакција или не,за да не му давам само за џабе сируп.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:07:42 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90)
Непосредна врска до пораките: 1491
   RE: Вакцинирање на бебе
29.4.2014 16:01:09   
Melanija RR
Не сум пишала ,М ја прими првата доза на ДТП ,втората на 27 мај.
Се помина од , нормално плачка при боцкање и кенкавост .Но таа недела значи ги прими тие три и плус БСЖ, и плус ми излегуваа три заба.Превентивно не дадов ништо само облога на местот на полио два дена со Ацидиборици 3%.
Се надевам и следната ќе помине добро

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:08:10 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90)
Непосредна врска до пораките: 1492
   RE: Вакцинирање на бебе
20.5.2014 13:19:30   
mommy_angels RR
Конечно собрав храброст и ја однесов А на МРП вакцинација user posted image .Бевме на преглед кај матичната,направивме крвна слика и отидовме.Па и не беше толку страшно,заплаче само дури ја боцкаше и толку.Не се жали уште,еве поминаа некои 5 часа,ама не ми дава да и ставам облоги user posted image .И личи на памукот што ја избриша сестрта таму и сега не дозволува user posted image .Ајде сега уште овие 2 недели да поминат во најдобар ред,па ќе дишам user posted image .Инаку доцниме точно 12 месеци,па затоа сега следна вакцина ќе ни биде после еден месец и да одмориме после до 4 години

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:08:36 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1493
   RE: Вакцинирање на бебе
23.5.2014 9:46:17   
sandriana RR
Постовите што се однесуваа на вакцинирање на дечињата на 4 години се префрлени во темата Вакцинирање на детето..
Во оваа тема ќе пишуваме за вакцините до 13 месеци - заклучно со ММР.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2014 10:08:56 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 1494
   RE: Вакцинирање на бебе
24.5.2014 13:58:13   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Конечно собрав храброст и ја однесов А на МРП вакцинација user posted image .Бевме на преглед кај матичната,направивме крвна слика и отидовме.Па и не беше толку страшно,заплаче само дури ја боцкаше и толку.Не се жали уште,еве поминаа некои 5 часа,ама не ми дава да и ставам облоги user posted image .И личи на памукот што ја избриша сестрта таму и сега не дозволува user posted image .Ајде сега уште овие 2 недели да поминат во најдобар ред,па ќе дишам user posted image .Инаку доцниме точно 12 месеци,па затоа сега следна вакцина ќе ни биде после еден месец и да одмориме после до 4 години

Мене докторката ми рече за оваа вакцина дека нема потреба одма да се ставаат ниту облоги, ниту сируп, туку по една недела до 10 дена да се очекува реакција и тогаш да се даде сируп ако има потреба се разбира. Инаку Јана минатиот месец ја прими оваа вакцина и по една недела крена малку тт, ама во исто време извади и заб 4ка, така да не сум сигурна дека тт беше од вакцината, со оглед на тоа што после тоа и другите 4ки ги изваде со тт

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 1495
   RE: Вакцинирање на бебето
29.5.2014 23:30:18   
natalibt
Sakam da ve prasam vakcinata sto mu se dava na bebeto na eden mesec vozrast dali e so reakcija ili bez reakcija ..pozz inaku nova sum na forumeot i se nadevam deka ke se druzime :)user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 30.5.2014 9:05:33 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 1496
   RE: Вакцинирање на бебето
30.5.2014 0:13:54   
Defne90
Здраво наталибт и добредојде на форум.Инаку за вакцината на еден месец што се прима можам да кажам дека нема реакција.Значи слободно однеси си го и не биди загрижена оклу тоа дали ќе качи температура малото.Мене матичната ми рече дека првите реакција има дури од вакцината на две месеци што се става и тоа многу слабо тоа се случувало кај многу малку деца.Е дури од вакцината што е на третиот месец може да се очекува поголема реакција но и не мора се си зависи од детето.Така да без грижа од оваат вакцина бебето нема да има никаква реакција.Поздрав и секое добро.user posted image А овде можеш да ни се претставиш и да се запознаеме со тебе поубаво.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 30.5.2014 9:05:22 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот natalibt)
Непосредна врска до пораките: 1497
Страница:   <<   < Претходна страница  56 57 58 59 [60]
Страница: <<   < Претходна страница  56 57 58 59 [60]
Оди на:


Анкета

Двоумење :)
RedRain

За кое име сте вие?

Sofia (87%)

Sirma (13%)


Број на сите гласови: 133

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!