|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 16 17 [18]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.1.2015 19:51:43   
tea 88
Moze ne e skapo na klinika ama vo Avicena e 1700(za transportot na krvta i ispituvanjeto). Jas ne sum od Sk i koga pravev mikro.brisevi i TORCH zaedno plativ 1200 vo mikrobiologija ama sigurno deka privatno ova zatoa e tolku mnogu.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.1.2015 21:06:19   
Melanija RR

јас имам правено во Адриалаб пред 4 години ,кратенките не ги знам но да за стара и сегашна инфекција.Двата заедно 1.800 ,а еден 900ден.Кој ти бил позитивен преку брис па сега преку крв?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.1.2015 23:22:19   
tea 88
Preku bris bese negativen a preku krv pisale uste ednas da se zeme primerok.i sega maticnava moja mi rece da ispratime Avicena za IgA za momentalna , sveza infekcija, tamu bilo pisigurno i pobrzo rezultati zasto pred da pravam ifv ja izleciv klamidijata.Sigurno porazlicno e ova IgA od IgM (prisutna)i IgM (minata )infekcija.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.1.2015 23:24:05   
tea 88
Greska IgG e minata infekcija.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.1.2015 1:39:34   
kapina
E toa neznam jas moite bea uredni rezultati

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.1.2016 10:40:13   
Neurotoxin RR
Женички, ај помош додека барам информации, некој ако има некое познавање или искуство. Се работи за инфекција вагинална со Клебсиела, значи бељата е направила, жената е отворена, на клиника лежи, во 29 недела. Тој момент го одржуваат, бебушот е добар на ехо, цтг одлично нема контакции, супер е бебето, но... дали некој има инфо дали инфекцијава може да наштети и како може да наштети на плодот додека сеуште е внатре?

Докторите таму даваат одговор дека тоа не се знае, неможе сега да знаат за тоа, тоа би се видело отккао ќе се роди.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.1.2016 20:57:15   
lukajana RR
Neurotoxin сум слушнала дека оваа бактерија се добива во болнички услови и по се изгледа е многу опасна и лоша за предвреме родени деца но незнам дали може да се пренесе врз плодот додека е во мајката .
А што викаат до кога може да ја држат под контрола ситуацијата сепак е рано за раѓање.
Може ли да ја излечат со некоја терапија ?

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.1.2016 23:07:42   
Neurotoxin RR
Пробаа со два антибиотици до сега, и не е излечена, и дале одговор дека неможе целосно да се отсрани бактеријата. Сега вклучуваат трет и плус вагиналети. Она таму лежи, со инфузија магнезиум и не смее да мрдне. Нема изгледи и викаат секој ден е плус... незнам што да кажам,мислам дека грижата за овие случаеви треба да е поголема, а не да им фрлаат само сувопарни недоискажани информации.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.2.2016 20:16:30   
scared RR
Е значи раат немам од бактерииве. На вагиналниот брис ми се јави гарднерела докторов ми препиша амоксиклав, полигинакс вагиналети и спреј октенисепт.
Но она што ме загрижува е кламидијата, за неа ноември пиев терапија и пак позитивна. Докторот не ми даде ништо за неа, не го загрижувала , ама мене ме загрижува не е безопасна.
Не знам каде да појдам на друго мислење user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.2.2016 10:58:38   
sandriana RR
scared rr, побарај да ти направи скрининг за скриени/стари инфекции, па ќе знаеш на што си. Заборавив како точно се вика - некаков панел беше, матичниот зема брис, а анализата се прави на клиника, на принцип на днк анализа (како за типизација на хпв). Резултати има за 1-2 недели.
Мене во 2та бременост нон стоп ми јавуваше или Уреаплазма или Кламидија, а на панелот не покажа ништо.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.2.2016 11:03:40   
scared RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

scared rr, побарај да ти направи скрининг за скриени/стари инфекции, па ќе знаеш на што си. Заборавив како точно се вика - некаков панел беше, матичниот зема брис, а анализата се прави на клиника, на принцип на днк анализа (како за типизација на хпв). Резултати има за 1-2 недели.
Мене во 2та бременост нон стоп ми јавуваше или Уреаплазма или Кламидија, а на панелот не покажа ништо.

sandriana на гинекологија ли се прави или на микробиологија и колку чинеше се секаваш? Брисот е обичен мислам со обично стапче како за брисевите?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.2.2016 11:22:03   
sandriana RR
Чинеше околу 500-700 денари мислам, и они го носеа на Клиника, дали на Микро или Гинекологија не сум сигурна, мислам на микро. Се зема брис со стандардна процедура.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.2.2016 15:49:50   
mommy_angels RR
Јас само би додала на муабетов,ако навистина се покаже позитивна кламидија,инсистирај на терапија.Воопшто не е безопасна,туку напротив...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
7.2.2016 10:58:18   
Alexija123
Дали некој знае што значат овие резултати од брис од цервикс за микоплазми
Doxicilin. S
Josamicin. S
Ofloxacin. S
Eritromicin S
Pristinamicin S
Ciprofloxacin I
S-осетливо I-умерено осетливо

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
7.2.2016 11:08:34   
Bea
Alexija, значи дека е детектирано присуство на микоплазма, а тоа е антибиограмот. Кај што има ознака S, на тие антибиотици е осетлива бактеријата, односно докторот ќе ти даде како терапија некој од нив.

(Одговор на членот Alexija123)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
7.2.2016 12:36:49   
Alexija123
A kazimi dali toa e opasno bidejki do Sega ne sum imala nikakva bakterija inaku bremena sum dva meseci blagodaram Bea :)

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
7.2.2016 15:04:45   
Bea
Може да биде опасно ако не се третира.
Обавезно со резултатите кај матичниот. Во меѓувреме поработи на имунитетот, повеќе витамини, свежо овошје и зеленчук, магнезиум и витамин ц.
Уреаплазмата и микоплазмата се бактерии, но се однесуваат како вируси и се активираат и при пад на имуниетот.

(Одговор на членот Alexija123)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.2.2016 12:14:52   
scared RR
Деновиве прочитав куп артикли за кламидија. Секаде пишува дека дозволена терапија во бременост е сумамед, еритромицин и она што не го знаев до сега амоксицилин 1500 мг дневно,
Баш во амоксиклавот има амоксицилин дневно ми доага по околу 1700 мг, се надевам дека точни се артикливе. user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.2.2016 9:17:17   
Anamama
Здраво мајки ! Јас сум нова на форумов. Бремена сум 5 недели и3 дена . Вчера ми се појави некакво чеѓање а денес гледам го има пак . Не е ужасно ама зошто да го има? сабајлево при прво мокрење забележав жплтеникаво портокалов блед исцедок. До сега бев два три пат и нема ништо. нДали е ова нормално со исцедоков. За чешашево утре имам преглед . фала

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
31.3.2016 12:22:59   
Anamama
Ima li uste aktivni na grupava. Stignav devetta nedela i od vcera pri brisenje bprimetiv gust rastegliv zelen sekret kako od nos. Nikakvi simptopni nema. Poveke ne mozam da primetam zosto mi istekuva i vaginaletata utrogestan. Ne se javuva na sekoe brisenje ama grozno e. Sto bi mozelo ? Na pregled sum duri za dve nedeli

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
31.3.2016 13:39:24   
Neurotoxin RR
Анамама, со сигурност не би знаеле да ти кажеме, но јас на твое место не би чекала до преглед, би отишла на гинеколог за консултација, па нека излезе дека е од вагиналетата, ама бар мирна ќе бидеш.

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.8.2017 10:57:21   
P.S. I Love You
Ќе пишам тука, тешко ми е да се снајдам низ форумиве,не сум некој активен член. Бремена 33недела, примам утрогестан вагинално долго време, сега ми се појави чешање, па се прашувам дали е од утрогестснот. Додека дојдат др од одмор и терминот за брис, освен одмивање со камилица, што препорачувате? Фала 😘😘😘

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.8.2017 12:58:47   
soncuska
zdravo...nova sum na forumov..sakam da prasham za mislenje od poiskusni dali mozhi DA bidi shteten za plodot ova crvenilo I cheshanje od iscedokot...fala odnapreduser posted image

(Одговор на членот P.S. I Love You)
Непосредна врска до пораките: 448
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 16 17 [18]
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 16 17 [18]
Оди на:


Анкета

Кое име е поубаво:
Antimona

Кое име е поубаво: