|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.4.2013 23:59:59   
Melanija RR
Lacrymosa има тема за витамини ТУКА само што они основните од типот 23 витамини не се врзани за квалитеттот н акрвната слика и железото.Доколку тие не се во ред се плус дополнителни витамини на овие Мамавит,Прегназон ,,,, и сл. е во ови ја има фолната затоа с епијат овие комплетни а не само фолна како фолна.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.4.2013 11:04:09   
Lower
Здраво Здраво

Јас сум нова на форумот. Инаку сум 16 недела и 3 дена. Вчера бев за Приска 2 во ГАК и искрено да ви кажам поминав лошо. Небеше истата докторка од Приска 1 . Оваа вчера ми правеше ехо за неполни 5 минути и ништо не ми кажа. Запиша набрзина нешто на листот и право отидов за земање крв а резултатите ќе се готови утре. Инаку сум 33 години и 9 месеци и размислувам за амниоцентеза. Треба да отидам наредниот вторник и ако ми дозволи комисијата да направам амниоцентеза. Знаете ли нешто повеќе за тоа, некое искуство или слично. Благодарам и се надевам ќе се дружиме со сите кои сме на форумот а воедно и во иста ситуација и со иста цел.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.4.2013 12:12:15   
arh_diz
Dobredojde na RR Lower , imaj si ubava i lesna bremenost
Okolu amniocenteza mozes da procitas tuka http://www.ringeraja.mk/statija/amniocenteza_1061.html i tuka http://www.ringeraja.mk/forum/m_1232/mpage_1/key_/tm.htm#1232

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Lower)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.4.2013 13:38:06   
Elce
Здраво девојки,јас денес бев на Гак да испитам скриен шеќер,вредностите ми се 4,3 после 1 час 8,7 после 2 часа 7,2.(до 8 е нормална вредност)Инаку добро поминав отидов рано сабајле и не ме фати гужва.Сега сум 25 недела,во петок сум на преглед па ке ви пишам како ке поминам.Поздрав

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.4.2013 14:07:30   
Melanija RR
Скриен шеќер се испитува и во зградата на ГАК?

Го поминавме скринингот во вторникот во 22н+4д на ГАК кај др.Ана Данева Маркова и убаво поминавме.Се е во ред само неможеше да го види во профил лицето па ни рече на контрола за 1 месец.За овој скринин се јавив 5 недели однапред.Се јавувам денес да закажам за 1 месец ми викаат фул е се до 13 јуни user posted image
Некако се најде термин блиц бидејќи сум за контрола.
Затоа за памет и 2 месеци порано да се закажува,и ви кажуваат во која амбуланта но не знаете кој доктор ќе виде тогаш на распоред.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.4.2013 14:30:42   
Nate76
Sveceno se odjavuvam od ova tromesece user posted image i se prefrlam vo poslednoto user posted image Vi blagodaram na site za prijatnata druzba , vi posakuvam lesno da vi pomine ova tromesecie site da site dobri i ve cekame vo treto tromesecie kade ke go trcame zavrsniot krug user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Nate76 -- 25.4.2013 14:31:41 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.4.2013 15:57:51   
Bela rada
So sreka Nate76. Site poleka poleka ke ti se pridruzime, samo da e se kako sto treba so user posted image .
Jas sum 25 nedela znaci za dve nedeli ke ti se priklucam vo trcanjeto na zavrsniot krug user posted image .

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.4.2013 17:50:46   
Melanija RR
Nate76 user posted image user posted image user posted image за последниот круг до гушкање со user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.4.2013 23:24:49   
alai
zdravo devojki me nemase dolg period no eve sum pakkk so izvinuvanje, inace dobra summ i mie milo sto site mi ste dobri no sakam da spodelam nesto so vasss i daa dobijamm nekakvi soveti. Go napraviv PRISKA se bese vo reed potoa i so skrinik bese vo red no sega koga otidov na ginikolog mi kaza deka se bilo vo red no mi rece imalo nekoe zadebeluvanje na matkata ama bilo nesto kako miomm, sto pati ja prasuvav da ne e strassnoo no mi rece deka ne biloo nistoo se javuvalo vo poradi hormoniteee no moralo da go sledime paa zatoo mnn sum uplasenaaaaa no od dryuga stranaa bebcetoo ee vo reddddd i sme 16 nedela i 4 denaa dobro napreduvameee ve molamm za sovet nekakovv pozzz milicki do vasss gospod da ee so site nassss mwahh ve ocekuvammm sto ppbrzooo mwahhhhh

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.4.2013 13:14:14   
Sajna
alai ne se sekiraj jas kolku sto znam sto mi objasnija na vremeto ne e opasno...mene na eden pregled im se pricini deka e miomce i mi rekoa nisto strasno poroduvanje so carski i pri poroduvanjeto ke se ostrani ili pak odposle so laparoskopija uzivaj sledi si instrukcii od doktorot i ne sekiraj pozdrav

(Одговор на членот alai)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.4.2013 9:22:04   
surce
ви недостигав нели user posted image

алаи немој да се секираш, опушти се и мисли позитивно, се е добро штом се следи. а на пораѓај ако е миом ќе го извадат, битно вие да сте добри и да си напредувате.

е па мамички и јас завршив во болница, ми правеа серклаж. неможам да најдат тука тема за серклажот...... дали некој има инфо за ова? од време на време имам малку болки ама строго мирувам....

поздравче и убав ден

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.4.2013 12:10:14   
arh_diz
surce eve tuka imame pisuvano za serklaz http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B6/m_2188/tm.htm

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.4.2013 10:43:20   
Bela rada
Ne najdov posoodvetna tema pa zatoa trudnicki ke si prasam tuka. Jas sum 26 nedela i ovie 2-3 dena imam problem so stolicata (imam zapek), a do sega ne sum imala takov problem, samo vo prvite nedeli od bremenosta. Dali nekoja od Vas imala vakov problem i kako ste go resile? Vi blagodaram mnogu!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.4.2013 10:47:43   
princessa
bela rada zapekot najverojatno ti se pojavil ako vnesuvas suplementi so zelezo, a jas toplo ti preporacuvam da si kupis leneno seme i da si rastavras po edna lazica od nego vo sok od portokal ili drug sok od sabajle l vecer. Toa e proverena i tehnika koja 100% deluva. Isto taka mozes da jades suvi slivi, da si pravis kompot od niv, mnogu pomagaat i ovesnite snegulki kako i praskite. Znaci se raboti sto sodrzat vlakna.

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.4.2013 10:55:31   
Bela rada
Vnesuvam Feroglobin sirup (mislam taka se vikase). Fala ti mnogu princessa, ke se snabdam so namirnicive za da se opravam user posted image . Pozdrav

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.4.2013 23:13:08   
alai
zdr dusicki eve pak jass gi napraviv mikro analizite se e vo red osven nekoi epitelni kletki i lakto bacili sto mi gi najdoja no doktorkata mi rece deka ne bili strasno pa mi dade antibiotik sto ke go pijam 10 dena jas i 5dena soprugot i nekakvi vaginaletii, so miomcetoo se e vo reddd taka daaa dusickata mi se smire i od koga se vidovme so bebussott hehe ve molamm za nekakov sovett na ovie mikro analizi I za ovie antibiotici za vremem na bremenost .pozz golem do site vaaaaasss i dobar pominnn za 1-vi Majj I SREKENII PRAZNICII VE SAKAMMM DUSICKIIIIII MWAHH

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.5.2013 12:51:11   
kikicka
Алаи чим имаш бактерија мораш да пиеш антибиотик, а кога лекарот ти препишал соодветен лек тогаш значи смееш да го примаш за време на бременост. Е сега тоа не е вечно па и не е страшно, полошо е да не ја излечиш бактеријата.
Инаку еве да си кажам јас сум добра, мешко расте, килограмите не се качуваатuser posted image секој ден се мерам и толку за овие 5 месеци само 5 килограми и се надевам дека уште толку ќе ставам. Плодот да поминат празниците ќе одам да го видам и да потврдиме околу полотuser posted image Позз труднички!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот alai)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.5.2013 14:08:17   
iviv
Zencinja kako ste mi ? user posted image

nie sme dobro mazinjava klocaat stignavme 24 + 5 vo sreda na 7 mi na kontrola i so gospod napred user posted image

Da vi posakam srekni praznici pa ke vi pisam kako sme pominale vo sredauser posted image

Melanija kurle i kaj tebe user posted image haahahahhaah mnogu mazinja godinava

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.5.2013 15:34:31   
Melanija RR
Лани се беа дудиња а годинава курлиња user posted image
Ивив 7ми е во вторник,а ти кога си на контрола да не се збуниш па утнеш ден user posted image
Значи од 23 недела (денес сум 24 недела) секој ден го чуствувам мојот дечко и ептен ми е мерак ах какво чуство user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.5.2013 12:03:28   
masa
Веќе накај 14та недела одам,а ниако да се најавам на темава и да ве поздравам.user posted image сите овде!Се надевам Melanija и мене ќе ме фати ова со курлињава user posted image .Сега за сега сме добро си растеме,во понеделникот ги закопчив фармерките што ги носев претходно за последен пат,вчера пробав нема шанси.Имам само едно прашање до мајките што се по втор пат бремени.Дали кога ги кревате првите деца ве боли стомак?Јас го прашав и докторот за тоа ми рече да не претерувам,но дека телото на жената си има заштитен механизам и дека првите деца мора да си ги кренат мајките понекогаш и ако е уредна бременоста не треба да има проблем.Ќерката има околу 15кг и голема е не ја кревам често,но особено кога спие и ја кренам осеќам болка во стомакот,па се мислам да не направам нешто.А па од друга стана трудниците што имаат помали деца на година и нешто кои мора да се креваат често што да праватuser posted image Иако изгледа како нормално малку ме загрижува.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.5.2013 13:31:59   
kikicka
Маса моето има 13 кг и ја кревам кога морам, мада да мм сега го задолжувам за се. Е сега мене ме болеше стомакот кога нагло растеше и тоа кај резот зошто сум царски со првото, така да докторката кажа дека не е страшно тоа само пак морам да пазам и да пијам магнезиум 2х 250 од шумливите таблети.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.5.2013 14:30:29   
princessa
i jas mora da ja krevam, ama koga mora i e neizbezno, koga maz mi ne e doma naprimer sakala-nejkela mora da ja stavam vo hranilka da jade. Ima nekade 12kila a jas sum vo 30ta nedela. Ne e strasno toa mislam i mene me zaboluvase stomak vo 2ro tromesecje poveke a sega ne osekam veke bolka pri krevanje. Samo sekako ne treba da se preteruva so podolgo nosenje vo race, ama takvo kratko podignuvanje ne e strasno.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.5.2013 18:22:16   
surce
мене многу споро ми поминува времево. дали зошто лежам од јануари....незнам.

веќе помина 7 дена од серклажот, дури во вторник сум на контрола и ќе бидам 20 недела.

сакав да ве прашам.... последниве неколку дена од време на време, неколку пати во денот осеќам болка како бодеж, де на десната страна, де на левата, де доле ниско. се тешам дека расте бебето и е нормално. дали вие сте чувствувале ваква слична болка?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.5.2013 10:56:52   
iviv
auuuuuuu melanija imas pravo ke zgresev .Da vo vtornik sum zaboraviv deka doktorkata go smeni denot user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.5.2013 9:57:30   
masa
Јас еве да се пофалам нешто,ноктиве никогаш до сега не ми биле толку убави user posted image .Во првата бременост имав гел и неможев да приметам,ама пред да се породам го извадив и не ставив повеќе,па цело време ги носам кратки,само за прилика малку ќе ги пуштам зошто и ми беше шубе со нокти заради малата.Сега со празнициве не дојде ред да ги исечам и вчера баш си ги гледам и им се радувам user posted image Косата секако ми е убава и густа,ама сега и помалку ми се мрси и лицево ми се исчисти,во прво тормесечје бев бетер од пубертет.Значи второ тромесечје е дефинитивно најдобар период user posted image .Иако сум поправена кога ќе се погледнам во огледало убаво се доживувам.

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste licnost sto docni?

Da (25%)

Ne (75%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!