|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 49 50 [51]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.10.2016 9:45:35   
Pipi_88
Zdravo trudnici,jas sum nova na forumov i taze mama 6n+5 dena pa me interesira od vase iskustvo kako pominavte vie so macnini i povrakanje na pocetokot.Mene od 5ta nedela pocna samo da mi se gadi od mirizbi i da mi se natkreva eve sega koga vlegov vo 6ta nedela povrativ 2 pati i nemam mnogu apetit i stomakot isto taka me naboluva pod papokot i od leva strana od papokot i kako grcevi mali osekam sakav da ve prasam dali e normalno seto ova zosto mi e prva bremenost i neznam.Za 2 nedeli ke odam da mu go slusnime srcenceto na bebus pa se plasam malku radi ova sto mi e maka olku kako omalaksana sum.Se nadevam deka ke e se dobro za 2 nedeli.Fala vi odnapred i na site vi posakuvam lesna bremenostuser posted image

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 1251
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
10.10.2016 9:30:57   
kavadar4anka
Добредојде, нека ти е добра мисла и имај лесна бременост!
Симптомите кај сите се различни, немаш потреба за паника се додека не е болка која не се издржува... Сепак докторот кој ти ја води бременоста најдобро ќе ти објасни и ќе те советува!
Без нервози и страв, ќе биде се во ред!
Поздрав и уживај во бременоста!

(Одговор на членот Pipi_88)
Непосредна врска до пораките: 1252
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
10.10.2016 15:29:16   
Neurotoxin RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pipi_88

Zdravo trudnici,jas sum nova na forumov i taze mama 6n+5 dena pa me interesira od vase iskustvo kako pominavte vie so macnini i povrakanje na pocetokot.Mene od 5ta nedela pocna samo da mi se gadi od mirizbi i da mi se natkreva eve sega koga vlegov vo 6ta nedela povrativ 2 pati i nemam mnogu apetit i stomakot isto taka me naboluva pod papokot i od leva strana od papokot i kako grcevi mali osekam sakav da ve prasam dali e normalno set_o ova zosto mi e prva bremenost i neznam.Za 2 nedeli ke odam da mu go slusnime srcenceto na bebus pa se plasam malku radi ova sto mi e maka olku kako omalaksana sum.Se nadevam deka ke e se dobro za 2 nedeli.Fala vi odnapred i na site vi posakuvam lesna bremenostuser posted image


Pipi88 Добредојде!
Најпрво честитки за твојата бременост, ти посакувам лесна и школска бременост, ист таков пораѓај и среќа кога ќе си го гушкаш бебушот. Симптомите ти се сосема нормални, без паника, само позитивни мисли гали меше и чекај наредна контрола. Ние ќе чекаме да ни пишеш кога ќе го слушнете срценцето.

(Одговор на членот Pipi_88)
Непосредна врска до пораките: 1253
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.10.2016 18:06:23   
gogobe
Здраво труднички :) Многу се радувам што сум овде конечно.После една биохемиска бременост сега нормална :) Седма недела сум и сакав да прашам како се справувавте со симптомите?Јас имам гадење неверојатно,по цел ден без прекин.Не повраќам ама цело време ми се лоши

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1254
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.12.2016 19:49:01   
sesilia
zdravo na site. posle 2 spontani i pauza od 3 god vcera vidov pak 2 crti☺️ Spored moja presmetka sum 4 plus 3 dena.Bev na pregled no uste e rano ,se gleda tocka od 1,9mm . Pijam aspirin folna od 5 i dabroston. imam mthfr heterozigot i 2 operacii-vadenje na septum na matka. imav mnogu jaki bolki bo gradite edna nedela pred ocekuvaniot termin i silni menstrualni bolki mislev gotovo kje dobijam sekojmoment.bolkite od graditd mi se namslija a grcevi imav sabajle sega vekje ne. strav mi e zosto so 2sponran koga prestanaa simpyomite prestana se.... moram da cekam sledna nedela za da vidat povekje na ehoto.Vtornik sum na transfuziolog za da mi kaze dali treba kleksani. Pustajte sreka 😘

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1255
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.12.2016 23:11:44   
kapina
Ispitaj ddimeri na transfuziologija i ke ti kazat se za kleksanite

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 1256
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
17.12.2016 12:47:59   
sesilia
Dali e ok vrednost 563 beta hcg ? 4 plus 5 dena sum . Mnogu mi e strav maticnata veli da pocekame do vtornik?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1257
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
20.12.2016 0:00:22   
kapina
Ima na net za koja nedela kolku treba da bide betahcg za 3 nedela treba da e od 5do 50

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 1258
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
23.12.2016 11:04:41   
Nena20
Zdravo,
Be zamoluvam za mislenje,trudna sum sest nedeli,so predhodna terapija(klomifrn+pregnil) sledena bremenost...bevme na pregled vcera za srceva akcija nemase...za 4-5 Dena treba da odime pak...formitana bese zolcna kesa..sto mislite Dali IMA prostor za panika..predhodno imav dve neuspesni bremenosti...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1259
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
23.12.2016 14:05:52   
sesilia
Nena i jas sum vo slicna situacija ko tebe. Vcera bev 5 plus 2 imase samo gest. Kesa a embrion ne. Mi rece da odam7 ma nedela , mislam deka kje se vidi nesto i kaj dvete i se kje bide ok. Mora da se naucime na trpenie....

(Одговор на членот Nena20)
Непосредна врска до пораките: 1260
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.12.2016 16:19:47   
kapina
A ddimeri merevte li sega ili ne

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 1261
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2017 14:10:43   
sweety86
Здраво на сите јас сум нова идна мама, пред недела дена дознав дека сум бремена ми доцнеше два дена направив тест испадна позитивен по два дена појдов на преглед и се виде една мала точкичка докторот ми кажа да појдам за две до три недели за да се види убаво е сега се супер се израдувавме многу ама овие два три дена имам болки како пред да добијам еднаш силно ме боли па не ме боли, дали е нормално? Немам никакво крварење ништо само болка. Дали да чекам за две недели да секако ќе одам на преглед или? Поздрав

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1262
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2017 18:34:27   
kapina
Odi na ginekolog no najverojatno toa ti e od sto ti se sire matkata mozda ke treba da pies magnezium no so sovet od ginekologot

(Одговор на членот sweety86)
Непосредна врска до пораките: 1263
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.2.2017 9:42:37   
вераинадеж
Знае ли некој инекциите прогестерон депо дали ги даваат без рецепт во аптека и кој треба да ве боцне,сестрата кај матичниот гинеколог или може и кај општиот лекар ?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1264
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
17.2.2017 12:05:05   
nina
Здраво мамички ме немаше одамна но еве ме сега па едно прашање ако може помош...бремена сум со второ дете веке 7ма недела. Со првата бременост поминав супер (немав ни мачнини ни ништо) но со оваа многу мачнини имам и гладна и сита секако имам нонстоп мачнини дури и болки на желудникот јадам многу малце и тоа храната ми се состои од кисели јаболка, супа, бадеми, геврече и тоа по малку јадам и од ручекот овие два три дена една кришка со шо и да е оти неможам постојано гладна а прашањето ми е да не му штети на бебето после оти ограничени работи јадам а имам апетит се да изедам ама после ке ми е лошо многу и не јадам, и веке столицата ми е потечна како да сум на дита утсвари храната која ја јадам моментално ттоа прави ве молам за совет или некоја идеја поздравuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Pipi_88)
Непосредна врска до пораките: 1265
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.3.2017 9:26:51   
Linche
Дали имате пиено кардиопирин кога планирате и за време на бременост?

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 1266
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
20.3.2017 8:39:43   
Neurotoxin RR
Da, duri nekade kaj nekoi bremenosti preporacuvaat za podobra cirkulacija vo predelot na matkata, NO sepak obavezno konsultacija so tvojot ginekolog, kaj nekoi moze da predizvika i krvarenje osobeno vo prvoto tromesecie

(Одговор на членот Linche)
Непосредна врска до пораките: 1267
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.4.2017 13:14:52   
Jagotka123
Здраво мамички, 5та недела сум бремена ама многу сум испаничена🙁🙁 имам нон стоп болки во стомакот бев на гинеколог ништо не ми кажа па незнам дали е нормално или да го менам гиникологот? Исто така во извештај ми напиша постоење на недефинирани ембрионални маси па нели во 5та недела треба да е дефиниран ??? 😘

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1268
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.6.2017 15:39:43   
orhidea242
Здраво 6недела сум но јас воопшто немам апетит можам цел ден да.не јадам и секоја храна ми е одбивна. Дали е нормално или има некој проблем.

(Одговор на членот Jagotka123)
Непосредна врска до пораките: 1269
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
10.6.2017 19:10:40   
Sreklika
Zdravo ringerajki nova sum na forumov vaka imam eden problem se godam kako 9ta nedela od bremenosta no pred 5 dena mi se pojavi kafeav iscedok i za prv pat otidov na ultrazvuk kade samo gestaciskata kesa ja imase a plod nemase mi rekoa deka mozebi e prazna i bev na ispituvanje za hcg go napraviv prviot test sega ovaa nedwla treba uste 1 da napravam za da se vidi tocno vo koja nedela sum

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 1270
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.8.2017 22:33:02   
Milicka*
Zdravo zenski kako ste?? Jas minatata nedela napraviv test i vo 5 nedela i 2 dena bev na pregled i se vide samo mala crna tocka. Doktorot rece deka e pomala nego sto ocekuval i da se vidime za edna nedela da se vidi dali se raboti za kasna ovulacija ili ne se raviva plodot.. imala nekoja slicno iskustvo? Eho vo 5ta nedela??

(Одговор на членот Pipi_88)
Непосредна врска до пораките: 1271
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.8.2017 4:41:22   
kapina
A da odes da ti izmerat ddimeri na transfuziologija oti plodot e pomalko da ne treba kleksan da primas

(Одговор на членот Milicka*)
Непосредна врска до пораките: 1272
Страница:   <<   < Претходна страница  47 48 49 50 [51]
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 49 50 [51]
Оди на: