|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совет од правник
15.12.2013 22:31:11   
eli 25
Nova sum i samata si se cudam kako dosega ne sum bila aktivna na vaka dobra stranica, na prv pogled me voodusevi a sega i podlaboko ke navlezam user posted image I vednas sakam nesto da prasam dokolku ima odgovor nekoj bi bila blagodarna. Dali pose razvod mazot moze da pobara poranesnata sopruga da si go promeni negovoto prezime koe go nosela dodeka bile vo brak ili toa e nejzino pravo? user posted image user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Совет од правник
15.12.2013 22:42:07   
kapina
Jas mislam oti toa e nejzino pravo

(Одговор на членот eli 25)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Совет од правник
15.12.2013 22:49:58   
kapina
Astor tesko deka ke si go zemes deteto mnogu e malo

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Совет од правник
17.12.2013 14:17:00   
eli 25
dobro kakva e ovaa pravda ovaa nasa drzava, znaci te tuzi deka ti dal pari i deka ne si mu gi vratil i pritoa ne prilozuva nikakov dokaz za toa i na krajot ti presuduvaat deka si vinoven zatoa sto nemalo dokazi da se dokaze sprotivnoto. Strasno. Predlozete mi advokat ili pak nekoj sovet pojma nemam sto da se stori sega

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Совет од правник
3.7.2014 14:52:00   
marina111
Ако има сеуште некој адвокат/правник на темава ке го заолам за одговор
Ситуацијата што ке ја пишам и се случува на мојата сестра Во брак е 11 години има две деца 7-11 години По години брак поминати со нервози со маж што игра комар и ја оставал без леб и млеко неа и децата она решава да го остави(едно од децата е со посериозни болести со хроничан терапија)
Живејат во кука која гласи на мојот татко она не е вработена а он е шофер и е надвор од мк по 3 месеци Колку има шански да ги земе децата кај него ?Имено без докази ја обвинува и дека имала лјубовник Како тоа би влијаело врз одлуката на судот ?

(Одговор на членот eli 25)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Совет од правник
3.7.2014 23:12:56   
bucko mal
marina 111 jas ne sum pravnik ama go imam pominato toj pat i mnogu dobro znam kako odat tie raboti.
Prvo ke ti kazam deka odlukata za staratelstvo na decata ja donesuva centarot za socijalni raboti(sto se naoga sproti avtobuskata stanica,zboram za Sk)
Dodeka nema dogovor za decata od dvete strain,ne se odi na sud.Sudot go potvruva samo toa sto e dogovoreno vo socijalno i uste ednas prasuva dali se soglasuvate so toa.
Edno na site majki da im e jasno deka voopsto ne e lesno tuka taka da se odzeme dete na majka,pa neznam koj i da tatkoto.Neznam kolku jaki dokazi treba da se ima,za da se dokaze deka majkata ne e dobra majka pa da i se odzeme dete.
E,sega koga se dvete deca cesto gi delat edno kaj majkata edno kaj tatkoto,no so takvo rabota kako sto ima tatkoto vo ovaa situacija teshko.Decata se dodeluvaat da gi cuvaat,vospituvaat roditelite a ne babi i dedovci.
Posle 7 godishna vozdrast i decata se vikaat vi socijalno,se razgovara so niv.Ako oni posakaat da ziveata so tatkoto togash da,ali sepak socijalnite sluzbenici ke pritiskaat decata da bidat so majkata.
Voopsto ne vlijae dali si vrabotena ili ne,najmnogu vlijae vo ocite na decata da si dobar roditel i oni da sakaat da ziveat so tebe.
Kako i da bide,eden moj sovet,sestrati sekogash da bide smirena koga ke odi vo socijalno,da se dokazuva deka e podobar roditel od tatkoto no nikako da ne go navreduva i ocrnuva tatkoto.Kolku sto moze se da se resi na miren nacin i da se ostane vo dobri odnosi so tatkoto,vo sprotivno i dvajcata ke izgubat.
Vo vakvi situcii nema pobednici,site sme gubitnici.Na sestrati i posakuvam mnogu sreka i sila da go pomine ovoj tezok perioduser posted image user posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот marina111)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Совет од правник
12.1.2015 20:24:00   
sonc90
znam deka temava e odamna "neaktivna" ama me zamoli edna drugarka da prasam(bidejki neli jas imam profil na RR) za eden nejzin problem...ziveat vo zaednica i kako i site taka i oni si imaat problemi,karanici megjutoa svekor i koj e gazda na nivniot dom nekako e mn laden koga se vo prasanje decata i sekogas koga se karaat ili direktno ili indirektno im kazuva da si odat...pa resivme da prasame tuka...moze li (bez da se otkaze od sinot) tuku taka da gi izbrka?moze li tuku taka da gi napravi bezdomnici?postoi li nekoj zakon koj gi stiti onie deca koi ziveaat pod krovot na mama i tato a se polnoletni?ima li nekoi prava i obvrski roditelot kon deteto i deteto kon roditelot po navrsuvanje na 18 godini?

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Совет од правник
13.1.2015 12:50:31   
niki
ne sum pravnik no dosega nemam slusnato za zakon koj gi odreduva odnosite vo edna posiroka zaednica
so dostignuvanje na polnoletsvo decata stanuvaat ramnopravni so svoite roditeli po prava i obvrski ili bi trebalo takvi da bidat
no taa ramnopravnost vo zaednica tesko se postignuva
imotot sepak im pripaga na roditelite bidejki tie go steknale i imaat pravo so nego da raspolagaat onaka kako sto tie posakuvaat duri i da gi lisat sopstvenite deca od koristenje na istiot
decata zakonski imaat pravo na nuzen del koj mislam e 1/4 no pak toa pravo mozat da go ostvarat duri po smrtta na roditelite, ili dodeka se zivi no ako samite odlucat da napravat podelba na imot so decata
sto znaci po polnoletstvo mladite se dolzni sami da si obezbedat ziveliste i uslovi za zivot, starite nemaat obvrska da im pomagaat tuku go pravat toa po slobodna volja i procena
a vo makedonski uslovi (besparica i patrijahalni ubeduvanja) na mladite koi ziveat vo zaednica ne im ostanuva mnogu izbor
vo konkretniot slucaj ne veruvam deka mladite ke bidat izbrkani na ulica, no se dodeka samite ne si obezbedat svoe zivealiste ke moraat da go trpat karakterot na glavata na kukata i za sekoja nivna inicijativa vo domot ako ocekuvaat finansiska i bilo kakva druga poddrska koja roditelite ne se rasopolozeni da ja dadat ke go dobivaat odgovorot sto veke go dobivaat: ako ne im se dopaga slobodno mozat da si odat...
nema zakon koj ke gi spasi od toa, vo niedna drzava ne postoi
i nitu eden covek nikade na svetot ne moze da se zdobie so prava pred da gi ispolni obvrskite koi tie prava gi nalagaat

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Совет од правник
14.7.2015 23:48:09   
Felicia
Здраво. Може ли некој кој поминал низ развод или има познавање да ми одговори?

Како оди процесот за спогодбена бракоразводна посгапка?
Колку време трае од прилика, од почеток до крај?
Какви и колку судски и сл. Трошоци има?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Совет од правник
20.7.2015 18:28:59   
AjrinAriel
Me interesira kolku vreme otprilika treba da pomine OTKAKO KE GI PODNESETE DOKUMENTITE ZA SPOGODBEN RAZVOD ZA DA VI STIGNE POKANA OD SUD ? BLAGODARAM

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Совет од правник
20.7.2015 23:25:38   
bucko mal

Tocno vreme nikoj ne moze da kaze bidejki zavisi kolku e sudot zafaten. Posebno sega vo letniot period odi posporo.
Jas imav spogodben razvod I traese tocno 5 meseci so toa sto bivsiot soprug prviot pat ne se pojavi vo socijalno I sud pa morase da se odloze. Znaci, pod vtora za 5 meseci.
Sudskite taksi se okolu 4000 den. I obicno vo spogodben razvod se plajkaat pola pola. Advokat ne vi ni treba.

Vaka otprilika zapocnuva celata procedura:
Podnesuvash baranje za razvod na sud I se plaka 2000den I na kraj uste 2000. Sudot praka dokumenti do centarot za socijalni raboti-ako imate zaednicki deca a za bez deca neznam kako ide.
Site klucni raboti se resavaat vo socijalno, ako partnerite se dogovorat vo vrska so decata se ide brzo ako ne treba mnogu breme. Duri otkako ke se postigne soglasnost vo socijalno, dobivate pokana za na sud. Na sud samo se potvrduva toa sto e dogovoreno vo socijalno. Ako ima nekoe nedorazbiranje pak ve vrakaat vo socijalno.

Toa zeni, ako nesto ve interesira prasajte mada sto jas ova go pominav pred 10 godini ama ne bi trebalo da ima nekoi promeni.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот AjrinAriel)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Совет од правник
6.10.2015 17:20:20   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Eva72

Jas sum nov clen tuka I golem pozdrav do tvorecot na ovoj sajt koj e dosta sodrzaen.
Imam prasanje do pravnik/advokat za semejno pravo.
Pred razvodot so poranesniot soprug na negovo insistiranje gi podelivme decata ednoto kaj mene a drugoto kaj nego bidejki ne sakase da plaka alimentacija koja jas nikogas ne ja barav no sudot odlucuva sepak.
Po pominata godina dena od razvodot I poveke sinot vrz koj on ima staratelsvto ne saka da zivee so nego.Decata imaat 17 I 10god.Me interesira kako do promena na staratelsvoto I sto se jas mozam da napravam za da
dokazam deka na deteto ke mu bide podobro so mene.Za zal tatkoto se odnesuva kon nego kako kon predmet koj go poseduva I sekogas mu go nafrla toa deka on e negov straratel i ke bide kako
on sto ke kaze dodeka deteto ne napolni 18 god.Jas nemam kontakt so poranesniot soprug bidejki on taka saka ne odgovara na mote poraki nikogas za nisto ne se sovetuva so mene za decata smeta deka nema potreba.
Jas ziveam vo London momentalno I ne znam kako toa bi vlijaelo na odlukata na sudot za promenana staratelstvo.
Sekoe iskustvo I sovet e dobredojden.

Odnared blagodaram



_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Совет од правник
22.10.2015 23:16:50   
anaana
Член 80
Со пресудата со која се разведува бракот судот ќе одлучи за чувањето, воспитанието и издржувањето на заедничките деца.
Ако родителите не се спогодиле за ова или ако нивната спогодба не одговара на интересите на децата, судот, откако ќе прибави мислење од центарот за социјална работа и ќе ги испита сите околности, ќе одлучи дали децата ќе останат на чување и воспитание кај еден родител или некои ќе останат кај мајката, а некои кај таткото или сите ќе бидат доверени на некое трето лице или установа.
Родителот на кого не му се доверени децата има право да одржува лични односи и непосредни контакти со нив, ако судот не определи поинаку со оглед на интересите на децата.
Судот, по барање на еден од разведените брачни другари или центарот за социјална работа, ќе ја измени одлуката за чување и воспитание на децата и за односите на разведените брачни другари спрема нивните заеднички деца, доколку тоа го бараат изменетите околности.

ova e soglasno zakon za semejstvo
mozes sama da se obratis do sudot ili da baras preku centar za soc.raboti
ako stanuva zbor za pogolemoto dete, toa e veke golemo i moze i samo da kaze kaj saka da zivee i so koj roditel


< Поракaта ја уредил anaana -- 22.10.2015 23:17:50 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Совет од правник
15.11.2015 17:12:37   
Mila sk
Прашање - Бракот може да се поништи на база ако е склучен присилно и на база на измама . Под измама спаѓа доколку користи наркотични средства а тоа го крие од партнерот и доколку здравствената состојба е сокриена од брачниот другар ( има семејна наследна болест или партнерот боледува од одредена болест или веке се има лечено од болест која истата ја крие од партнерот ) . Може ли да кажете каква е процедурата доколку партнерот одбива да оди на доктор за да се докаже дека нема една од горенаведените причини ?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Совет од правник
17.5.2016 13:26:48   
kapina
Mi treba preporaka za dobar advokat

(Одговор на членот Mila sk)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Совет од правник
29.6.2016 12:28:15   
Neurotoxin RR
Знам дека прашањево ми е повеќе за во породилно отсуство, ако треба префрлете го, но повеќе ме интересира правниот дел, значи некој кој со сигурност е запознаен, дали лани е изгласано, право на породилно отсуство да имаат и работнички кои рабоотат во фирнми кои пропаѓааат, на пример ако не им е платен придонес за здравсвтвено боледување. Да не постирам линкови, ама вчера барајќи по нет информација, ми излезе некоја статија од „Вечер“„, за ова дека било предлог и овие работнички да имаат право на надоместок, но незнам дали е изгласано. Зашто според законот кој јас го читав, право има вработена со непрекинато здравствено осигурување или пак плаќањето на придонесите да биде со задоцнување најмногу од 60 дена. Јас им пишав и во фондот ама нема некој да ми одговори, сеуште.


(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Совет од правник
22.4.2017 15:40:51   
IvanaLuka1
zdravoo...imam edno prasanje za imot e povrzana
mojata familija zivee na imot koj e na vujko od tatkomi i negovata baba...babata e umrena a vujkoto e avstralija 30-40 godini kolku sto ziveat moite na imotot..sega moeto prasanje e kako mozi da se prefrli mestoto na nasata familija posto vujkoto nema namera da se vrati vo mk..pozz

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Совет од правник
22.4.2017 22:02:05   
kapina
Vujko ti treba da si najde advokat sto ke bide opolnomosten da go zastapuvana nego i ne mora da se vraka vo mk barem kaj mas bese taka koga se resavase toa prasanje moite najblizni se site vo stranstvo

(Одговор на членот IvanaLuka1)
Непосредна врска до пораките: 243
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?