|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што кога деловниот партнер ќе се заљуби во вас?
23.1.2016 13:16:31   
Anonimen
Ја отворам оваа тема за да чујам ваши мислења околу проблемов што ми тежи на глава.
Членка сум тука, но со својот ник не можам да пишам, па морам анонимно.
Мажена сум и имам две деца, вработена и колку што се може среќна.

На работа соработувам со многу луѓе и компании, работата ми е таква. Со некои од нив се слушам и секојдневно и по неколку пати на ден. Има еден средовечен човек на 57 години кој е меѓу луѓето со кои нашата фирма има поинтензивна соработка. Контакт лице за него сум јас. Човекот е навистина професионалец, услужлив, чесен, добар. Ми помогнал многу пати кога сум била во густо, некогаш и ме советувал пријателски.
Но сета таа секојдневна соработка и обврзаноста меѓу нашите фирми со договори и услуги, тој почна пред извесно време да ја злоупотребува. Почна да се јавува без потреба, да пишува не службени мејлови (да те прашам како си, дали си денес добра...) и да ме контактира и после работно време каооо нешто итно. Почнав да чувствувам дека човеков почнува да се затрескува во мене и почнав да не кревам секогаш телефон, да не одговарам на мејлови. Тој наместо да се повлече - ми изјави љубов.
?!
Буквално и отворено ми кажа дека е заљубен во мене и дека не крие дека би сакал да бидеме интимни.
Мислам стварно стварно се замрзнав. Ни на крај на памет не ми паѓа дека може маж пред своите 60-ти да треси вакви глупости. Значи не можам да ви опишам колку ми е надвор од памет сето ова. Со која храброст ми го рече ова? Со кој памет?
Помина време додека се освестив од шокот...повторно го одбегнував и тоа многу очигледно. И бидејќи мораме да соработуваме, мораме да разговараме и разменуваме мејлови, документи, совети. Сето тоа го сведов на минимум само и само да сфати дека не постојат ама баш никакви шанси за тоа што го замислил.
Почна да ми пишува љубовни писма на кои не одговарав. Ако не одговорев пишуваше друг мејл само и само да добие некаков одговор. Се случуваше да ми пише и 10 мејлови и на ниеден да не добие одговор, само на службениот. Му имам кажано дека апсолутно не сум заинтересирана за него и да се откаже од таа глупава замисла дека нешто ќе биде. Ама тој можел да чекал и ќе се надевал... Ама тоа негово чекање значи пишување 100 мејлови, јавување без потреба итн. А јас не можам да проценам дали мејлот е приватен или службен без да го отворам...и така читам се и тоа многу ме замара и ме нервира, од контакт ме вади. Не можам ни да знам дали службено ме бара, па морам да одговорам...се снајдувам дека сум во гужва, на состанок итн. но ова е веќе претерано...Навистина многу ми се качува на глава и многу е неразбран и иако му имам сто пати кажано да се откачи од мене и дека нема шанса уште 2 животи да живее нема ништо да биде. Човеков нит се вреѓа, нит разбира ни ништо.

Не знам како да го откачам, притисоков ми го крева 200.
Помагајте user posted image
  Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
23.1.2016 13:23:54   
miana
Јас мислам да му ја кажеш ситацијата на твојот работодавец тој на културен начин да се справи со ова, да му укаже да не те малтретира и едноставно да ви ги спречи контактите..Јас би постапила така!! Му кажувам на директоро за целата ситуација и му кажувам дека ме вознемирува и тоа ми пречи сепак сум мажена жена, мајка на две деца и не дозволувам некој да ми се додворува, па макар бил незнам колку важен за фирмата!!! Мислам дека по брза постапка ке се решиш од него!!!

< Поракaта ја уредил miana -- 23.1.2016 13:25:20 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
23.1.2016 14:43:43   
mommy_angels RR
Ух анонимна,тешка ти е ситуацијата. Не знам што да мислам.Прво би сакала да знам дали човеков е директор на фирмата што соработувате или вработен како и ти ? Ако е првото ,не знам како ќе успееш да се спасиш,а ако е второто малце полесно можеби ќе оди.Ако е вработен можеш да разговараш со директорот и притоа да се разреши ситуацијата со замена на соработниците.Ама ако е директор на фирмата,тука се ќе зависи од тоа дали директорот твој ќе сака да ја жртвува соработката или не user posted image
И јас сум на работно место во директен контакт со клиентите , ама директорот ми има кажано доколку се најдеме во непријата ситуација веднаш да му кажеме,никој не е должен да трпи нечии хирови.Сепак ситуацијата ти е многу комплицирана и многу е важно да не дојде до сопругот.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
24.1.2016 5:59:27   
Anonimen
Раководител е. На директорот му е од исклучителна важност соработката со оваа фирма.
Морам сама да го решам ова како знам и умеам.
Ви благодарам за советите.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
  Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
24.1.2016 8:30:47   
Bea
Јас мислам дека не мораш да се справуваш сама. Информирај го директорот, покажи му ги маиловите ако треба и побарај некој друг да назначат за работа со него. Баш од причини да не се загрози партнерството меѓу фирмите и секако ти да се спасиш.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
24.1.2016 11:05:00   
Hopeful RR
Се согласувам со Веа. Кажи му на твојот претпоставен, мора да најде начин да ја реши оваа ситуација. Не е мобинг, ама не си должна да трпиш вакво нешто, само стресови...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
24.1.2016 13:44:00   
lukajana RR
Анонимна кажи му на претпоставениот мора да најде некој да те замени во комуникацијата со тој човек.
Не знаеш каков психопат може е а за на мажот ти да му кажеш е меч со две острици .
Ако кажеш ке го претепа проблем поголем ке се направи ако не кажеш а недај боже разбере од друг ке ке ти одговарало да ти се пушта .
Никако не си ама мора што поскоро да ја решиш ситуацијава додека не стане поголема работава

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
25.1.2016 18:14:15   
Anonimen
Е вака: Стариот доби вчера "љубовно писмо од мене". Му кажав дека ова преминува во злоупотреба на службена положба и малтретирање. Му кажав уште еднаш дека ни под разно не сум заинтересирана за него и ако не престане сите мејлови одат на форвард кај мојот и неговиот директор. И ако тоа не е доволно, неговите деца исто ќе бидат информирани.

Денес се извини и рече дека нема да се повтори, па ќе видиме.

Размислував многу како да го решам ова. Маж ми не сакав да го мешам бидејќи јас со овој човек мора да соработувам и утре, доколку се опамети. Така маж ми постојано ќе биде вознемирен.
Рака на срце, за ова треба да биде известен директорот, бидејќи тој ми наметна да работам со овој човек. Сигурно дека не знаел и не знае каков лудак е user posted image

Се надевам дека приказната завршува тука. И ги охрабрувам сите жени да не трпат тортура на работно место, независно дали од внатрешни или надворешни соработници.

(Одговор на членот lukajana RR)
  Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
26.1.2016 16:47:45   
niki
pa valjda ovie raboti se secat vo koren od pocetok
ako si sam na cisoto so sebe si deka toj ti e samo deloven partner togas ne mora da se stigne do 100 meila i milion privatni razgovori nepozelni
ok ponekogas se slucuva nekoj necija ljubeznost i tipicnost da ja protumaci pogresno pa da zgresi nesto ama da se dojde do izjavi na ljubov i maltretiranje od ovoj tip e sepak potrebno i od drugata strana da postoi doprinos kon vakva razvrska
tesko verojatno deka sevo ova e bez povod i pricina i ednostrano

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
28.1.2016 15:24:54   
vezilka RR
До кај е работава Aninimen? Се е ок што е кажано само ме интересира зошто веднаш не си го известила директорот? Однапред не знаеш како ќе реагира тој? А ако тој не преземе ништо тогаш тоа е мобинг и ќе подлежи на други разврски. И ме интересира зошто сопругот да не знае, па ти не си згрешила ништо. Зошто треба сопругот да се поштедува од вакви работи јас не знам. Ова може да ти се случи и на улица, и на кафе некој да ти се пушта или продавачот во маалската продавница да ти изјави љубов. Од се ќе го поштедиш?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
28.1.2016 19:29:10   
mommy_angels RR
ok ponekogas se slucuva nekoj necija ljubeznost i tipicnost da ja protumaci pogresno pa da zgresi nesto ama da se dojde do izjavi na ljubov i maltretiranje od ovoj tip e sepak potrebno i od drugata strana da postoi doprinos kon vakva razvrska
tesko verojatno deka sevo ova e bez povod i pricina i ednostrano


За жал мислам дека многу грешиш.Неизживеаните мажи или пак оние "уфилманите", со енормно его си мислат дека секоја насмевка од жена,значи и "те молам легни ме ".После неколку преписки во кои јасно е ставено на знаење дека нема тука ништо освен деловна соработка,секој разумен човек би требало да прекине. Е сега разум кога се мисли со горната глава ,има да,ама човеков изгледа не мисли со таа user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
29.1.2016 7:20:11   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

pa valjda ovie raboti se secat vo koren od pocetok
ako si sam na cisoto so sebe si deka toj ti e samo deloven partner togas ne mora da se stigne do 100 meila i milion privatni razgovori nepozelni
ok ponekogas se slucuva nekoj necija ljubeznost i tipicnost da ja protumaci pogresno pa da zgresi nesto ama da se dojde do izjavi na ljubov i maltretiranje od ovoj tip e sepak potrebno i od drugata strana da postoi doprinos kon vakva razvrska
tesko verojatno deka sevo ova e bez povod i pricina i ednostrano


Апсолутно се согласувам со Ники.Значи не можи некој од ништо да почни да ми пушта љубовни писма.Доколку на првото писмо не си пресекла в корен,човекот си добивал надеж,можеби не си враќала писма,но не си се обидела да го спречиш.А штом некој не се буни,значи му годи...и тоа го довело до степен јасно да ти ги открие чувствата....не го обвинувај дедево,ама си му влеала некоја надеж.Сега штом си му нацртала јасно што чувствуваш,продолжи службено да се понашаш,без многу љубезност.
Среќноuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
30.1.2016 10:46:50   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

ok ponekogas se slucuva nekoj necija ljubeznost i tipicnost da ja protumaci pogresno pa da zgresi nesto ama da se dojde do izjavi na ljubov i maltretiranje od ovoj tip e sepak potrebno i od drugata strana da postoi doprinos kon vakva razvrska
tesko verojatno deka sevo ova e bez povod i pricina i ednostrano


За жал мислам дека многу грешиш.Неизживеаните мажи или пак оние "уфилманите", со енормно его си мислат дека секоја насмевка од жена,значи и "те молам легни ме ".После неколку преписки во кои јасно е ставено на знаење дека нема тука ништо освен деловна соработка,секој разумен човек би требало да прекине. Е сега разум кога се мисли со горната глава ,има да,ама човеков изгледа не мисли со таа user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

ok ponekogas se slucuva nekoj necija ljubeznost i tipicnost da ja protumaci pogresno pa da zgresi nesto ama da se dojde do izjavi na ljubov i maltretiranje od ovoj tip e sepak potrebno i od drugata strana da postoi doprinos kon vakva razvrska
tesko verojatno deka sevo ova e bez povod i pricina i ednostrano


За жал мислам дека многу грешиш.Неизживеаните мажи или пак оние "уфилманите", со енормно его си мислат дека секоја насмевка од жена,значи и "те молам легни ме ".После неколку преписки во кои јасно е ставено на знаење дека нема тука ништо освен деловна соработка,секој разумен човек би требало да прекине. Е сега разум кога се мисли со горната глава ,има да,ама човеков изгледа не мисли со таа user posted image

Ех само да знаеш ниκи κолκу е веρојатно, κолκу пати ми се случило мојата љубезност со κоја моρам да ја пρетставам фиρмата да се сфати κаκо флеρт и сеκогаш сум ја баρала вината во мене деκа јас усм дала повод, знаκ за таκа да се однесува со мене, си ги пρеиспитував моите постапκи и сега повеќе не се замаρам зашто сфатив деκа се тоа се или неизживени или типови κои се пуштаат на сеκое женсκо. И уште една ρабота заκлучив на овие постаρиве им ги видов жените, κои не личеа на жени туκу на баби и ми стана јасно зошто му годела мојата насмевκа или љубезност. Затоа наρавоучение, аκо не саκате и вашите мажи да флеρтуваат со дρуги биде сρедени и убави сеκогаш


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
30.1.2016 11:20:02   
Anonimen

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Апсолутно се согласувам со Ники.Значи не можи некој од ништо да почни да ми пушта љубовни писма.Доколку на првото писмо не си пресекла в корен,човекот си добивал надеж,можеби не си враќала писма,но не си се обидела да го спречиш.А штом некој не се буни,значи му годи...и тоа го довело до степен јасно да ти ги открие чувствата....не го обвинувај дедево,ама си му влеала некоја надеж.Сега штом си му нацртала јасно што чувствуваш,продолжи службено да се понашаш,без многу љубезност.
Среќноuser posted image user posted image


deluxe, ме интересира дали си работела во голема компанија на место - одговорен на сектор и дали си имала контакти со повеќе од 30 деловни партнери од земјата и странство и врз која основа го донесе заклучокот дека на дедото му било дадено повод? Дали имаш некакво искуство во воспоставување и одржување на добри деловни односи кои нема да и наштетат на компанијата и тебе како личност? Те молам, ако имаш, сподели некаков кодекс на однесување.

(Одговор на членот deluxe)
  Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
30.1.2016 16:06:55   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Апсолутно се согласувам со Ники.Значи не можи некој од ништо да почни да ми пушта љубовни писма.Доколку на првото писмо не си пресекла в корен,човекот си добивал надеж,можеби не си враќала писма,но не си се обидела да го спречиш.А штом некој не се буни,значи му годи...и тоа го довело до степен јасно да ти ги открие чувствата....не го обвинувај дедево,ама си му влеала некоја надеж.Сега штом си му нацртала јасно што чувствуваш,продолжи службено да се понашаш,без многу љубезност.
Среќноuser posted image user posted image


deluxe, ме интересира дали си работела во голема компанија на место - одговорен на сектор и дали си имала контакти со повеќе од 30 деловни партнери од земјата и странство и врз која основа го донесе заклучокот дека на дедото му било дадено повод? Дали имаш некакво искуство во воспоставување и одржување на добри деловни односи кои нема да и наштетат на компанијата и тебе како личност? Те молам, ако имаш, сподели некаков кодекс на однесување.



Анонимна еве сум со мојот одговорuser posted image
Вака значи не сум работела во толкава фирма,и не сум падната од марс за да немам некој кодекс на однесување со странки.Значи и јас работам во фирма каде што постојано комуницирам клиенти,комерцијалисти и сл.Исто така од мојата соработка со нив зависи успешноста на мојата фирма,се зема предвид мојата учтивост и љубезност...Но сепак моето однесување е службено,без циле-миле,насмевки и шармuser posted image Се водам од мотото- непуштај си ја опашката ,или покриен га*никој не го плукаuser posted image Маж ко маж се може да му блесне ама ако види промена кај тебе ќе стопира,не верувам дека ке има муда да ти се пушти .Тоа ми беше муабетот погоре во постот.Требало уште на првиот емаил да стопираш или кога лично сте се сретнувале да бидиш постудена....user posted image Е па не верувам дека ќе има муда да ти се пушта на вакво однесувањеuser posted image
Ете го мојот кодекс на однесувањеuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe -- 30.1.2016 16:10:42 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
30.1.2016 18:09:48   
Anonimen
Ако така лесно го користиш зборот мuser posted image да во деловните односи...хммммммм....можам да замислам каков е твојот кодекс на однесување.

(Одговор на членот deluxe)
  Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
30.1.2016 18:20:12   
Hopeful RR
Малце муабетов отиде во шовинистички води, и воопшто не се согласувам со мислењето дека ова сама си го барала. По таа логика, ќе ми кажете и силуваната жртва сама си го барала, така?
Мислам дајте, ве молам, има мажи што реагираат на се што е жена, без оглед на тоа што ќе направи или не направи. Зарем треба да бидеме намќори на работа, да не се облекуваме, шминкаме и да не покажуваме никакви емоции и реакции со цел да не бидеме погрешно сфатени? Па има идиоти кои и тоа ќе ги возбуди, и што правиме сега? Ова може да го каже само некој што се срами од зборот феминистка.

Мислам дека не е во ред да ја обвинуваме Анонимна и треба да станеме свесни за светот во кој живееме, свет во кој мажите може да прават што сакаат и тоа да им биде дозволено и легитимирано, без какви било рестрикции и последици, а жените се тие што треба да се стискаат, да пазат, да бидат виновни и да испаштаат затоа што наишле на некаков си кретен. И токму затоа феминистичката борба е се уште актуелна и неопходна.
Анонимна, ако продолжи неговото недолично однесување, одма форвард на сета преписка кај директорот па нека се чуди. Млад-стар, време е да научи дека не може да прави што сака, или ако не, нека си ги сноси последиците.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
30.1.2016 18:36:17   
LoveableMe RR
Анoнимнa, јaс бoгaми дo некaде ќе се слoжaм сo делукс, сепaк викaaт мaчкaтa aкo не мрдне сo oпaшкaтa, мaчoрoт немa дa трчa. И дa не билo твoетo oднесувсњњ сo нaмерa дa гo зaведеш бaш негo, тoј мoжеби вo тебе видел некoј скриен кoпнеж зa излет oд брaкoт, пa си рекoл дa гo фaтaм мoментoт. А мoжеби е сепaк некoјa будaлa штo се пуштa нa сите.

Мислaм си требaлa пoрaнo сa реaгирaш и дa гo сoсечеш пoстрoгo oд пoчетoк и дa си немaш вaкви глaвoбoлки или дa му се зaкaниш сo пријaвa кaј шефoт. Вaкa си прoдoлжилa дa гo игнoрирaш, oвoј се пoпaлил и oди oлaди гo сегa рaбoтaвa. Бери пaмет зa вo иднинa.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
30.1.2016 19:15:09   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Ако така лесно го користиш зборот мuser posted image да во деловните односи...хммммммм....можам да замислам каков е твојот кодекс на однесување.



Анонимна искрено зажалив што воопшто пишав тука на твојава темаuser posted image Значи не ти се допадна мојот коментар бидејќи не те потапкав за рамо....user posted image Извини ама да бидеме реални за СЕ се потребни двајца,парата има и глава и писмо... за кавга треба двајца,за љубов треба двајца итн итн...па така решив и јас твојот проблем да го согледам од двете страни.И знаејќи ја машката природа,размислувањето со долната глава,решив да го проанализирам и твојот кодекс на однесување.Не велам дека си го испровоцирала,но најверојатно твојата финоќа го поттикнала дедето да ти се пушта,од кај да знам јас тоа е меѓу вас таму....
И тоа со Мuser posted image го кажав онака како жена на жена или женски муабети.Инаку тој збор е далеку од мојот секојдневен речник,го користам само во 4 очиuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe -- 30.1.2016 19:16:22 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
30.1.2016 19:36:18   
mommy_angels RR
Ауф,е сега ја разбудивте феминистката во мене user posted image .
Секоја насмевка значи елај ми во кревет?!?
Секој фин и љубезен збор значи те молам легни ме,очајна сум?!?
Далеку сме ние изгледа од рамноправноста и се дури има жени кои мислат вака,ќе има и мажи кои финиот збор ќе го толкуваат како повик за парење.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
31.1.2016 9:47:35   
deluxe
Мами мислам дека ова нема врска со фемини3ам,треба реално да се прецени ситуацијата.Не велам дека насмевката е покана 3а в кревет,но да бидеме реални дека маживе балкански (има и исклучоци) така ги ра3бираат некои наши гестови.
Пак ќе повторам: Не обвинувам(дека сама си го барала или сл), НО не ни оправдувам (пролонгираното време на додворување).
Многу е лесно да се впери прстот во другиот отколку во себе....Треба некогаш да ги преиспитаме работите.

< Поракaта ја уредил deluxe -- 31.1.2016 9:51:03 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
31.1.2016 14:18:27   
AneLav RR
Ако не се работи за феминизам за што се работи deluxe!! Не постојат балкански мажи постојат и балкански жени кои размислуваат на ваковин како што размислуваш ти.Во деловните односи секојдневно се среќаваме со луѓе секакви вакви или онакви и не значи дека ако со нач сите сме културни и фини треба да го протолкуваат на тој начин дека сакаме нешто повеќе. Ајде да не комуницираме со мажи, или кога комуницираме да бидеме груби и безобразни. Мислам каде води сево ова.... А „ПРОЛОНГИРАНОТОИ ВРЕМЕ НА ДОДВОРУВАЊЕ“ кое ти не го оправдуваш, според мене е само пролонгирано игнорирање за некој да се сети што треба да направи т.е. што не треба да повеќе прави. Значи анонимна се обидела на културен начин да го откачи и комуницирала само службено, одговарала само на службените пораки а кога не успеало тоа морала да се послужи и со погруб начин. Сепак добро се завршило и се изборила сама.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
31.1.2016 18:31:42   
deluxe
Јас се иѕвинувам поради печатните грешки кои ги правам бидејќи пишувам од моб.
Инаку уште еднаш се каам што воопшто напишав на темава,Не 3нам што толку 3апнавте на мојот пост,или на мене лично :(
Би сакала да има опција цртање наместо пишување,па да можам да ви НАЦРТАМ .Поинаку не верувам дека ќе ме сватите.Кога е инаетот во прашање не се сомневам во вас не3аменливи сте ;)
Се надевам дека на анонимна ова ќе и биде лекција ѕа во иднина,и се надевам дека успеав до некаде да помогнам со мојот пост.А и да не помогнав ама ич не се 3амарам,битно е да се дружиме :)

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
31.1.2016 18:48:42   
Палешка РР
Дискутираме deluxe, тоа е смислата на секој форум. Секој си го брани својот став, никој овде не напаѓа личности, туку брани сопствен став, или се обидува да му укаже на другиот дека греши, така и ти, така и сите други кои бранат сопствен став. Ако нема спротивставени ставови - нема дискусија. Таман работа сите да се согласуваме...

Да се изјаснам и јас на темата. Секоја жена која работи, било каква работа, може да се соочи со ваква ситуација. Некоја ќе ја реши на еден, некоја на друг начин. Ако работиме сопствен бизнис е многу полесно, сами донесуваме одлуки, сами трпиме последици. Но кога работиме за друг е многу потешко, тогаш треба да се внимава на повеќе работи и околности. Верувам дека анонимна постапила ставајќи ги на кантар сите околности во кои била затекната.

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 31.1.2016 18:49:33 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што кога деловниот партнер ќе се заљуби в...
31.1.2016 19:09:21   
deluxe
Јас работата ја проаналиѕирав од двете страни.Никаде не ја осудив анонимна,единствена ѕабелешка беше тоа што долго трпела со емаилот,не пресекла од старт.А како совет го дадов построгото однесување(не буквално да р,жи кога е маж во бли3ина,но да држи службена дистанца.Тоа беше тоа 3а што бев нападната...Во случајот испадна ако раѕмислуваш поинаку ке гориш на клада.Сепак тука сите даваме совети и решенија на поставениот проблем,а кој е добар/лош совет ќе си одлучи тој што го 3асега(анонимната).
Не сме тука да се докажуваме кој е најпаметен....
Јас моето мислење го кажав уште на првиот пост,и сеуште си стојам.
Анонимна со среќа ,верувам дека се е под контрола ;)


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?