|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сакам развод!
27.8.2011 15:19:04   
andronika
I jas bi sakala da prokomentiram na ovaa tema. Vsusnost ne se raboti za mene, tuku za mojata drugarka.. So mt i bea 5 god. zaedno pred da se zemat i sega se 1 god. vo brak, i imaat 1o mes. bebe. Duri sega se otvori i kaza deka celo ova vreme i pravel ljubomorni sceni, deka i zabranuval da doaga doma kaj roditelite,deka ja pratel, ja prisluskuval i sl.Voopsto ne ja ostava sama pa duri ni so mene.Prv pat kaza deka se kae sto se omazila za nego i deka e kasno , no sepak razmisluva da se razvede. Ne znam kolku e ispravno toa, dali ke i bide podobro, ili ne, dali ke se kae i posle toa. Ne znam kako da i pomognam. Taa bese tolku vesela, nasmeana, opkruzena so drustvo, raspolozena, a sega e potpolno nedostapna, zatvorena. Voopsto ne saka da razgovara.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Сакам развод!
26.7.2014 19:14:03   
ana mari
dragi prijatel imam golem problem :( neznam sto da pravam bremena sum 8 nedeli inace imam edno detence ima 2 godinki a vo brak sum 5 godini i veke nemozam da izdrzam... sakam na se ova da stavam kraj mi se dere pred site se ponasa drsko so mene dosta pati mu se ima deseno da krene raka na mene ili da me vlece za kosa covekov go zamraziv nemozam da go podnesam.... inace nemam hrabrost da i kazam na majkami kako ziveam 5 godini toa go trpam edna bratucetka moja bese kaj mene i ja vide cela situacija me ubeduva da go ostavam deka vaka ne zasluzuva ama strav mi e neznam dali detevo ke ostane kaj mene a jas nemam rabota strav mie dane zavrsam na ulica ve molam za pomoss kazete mi vase mislenje...... inace sekogas koga razgovarame mi kazuva deka ke se smeni nema da kreva raka na mene deka ke se ponasa podobro ama zaludno e ke trae toa nedela dve i pak po staro user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот andronika)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Сакам развод!
26.7.2014 19:25:00   
AnnaMolly RR
Ана Мари, ова што го кажуваш е навистина сериозен проблем. Но лесно е ние вака од страна да те советуваме остави го. Детето ти е мало, а плус ако ја имаш поддршката од твоите со сигурност ќе ти припадне тебе старателството.
Штом толку долго трпиш вакво однесување, тешко дека човекот тек сега ќе се смени.
Но пак да повторам, ТИ само си знаеш како ти е.
Ако сметаш дека навистина има реални шанси да се смени, дај му последна шанса.
Ако не, следи си го твојот пат и овозможи им на децата најдобар живот што можеш.
Одбери го она што ТЕБЕ те прави среќна, ти си го кроиш својот живот.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Сакам развод!
26.7.2014 20:49:49   
kapina
takvite kako nego ne se menuvaat veruvaj mi deteto stom e malo obicno na majkata go davaat toa go znam od iskustvo na moj bratuced deteto imase 5 godini pa go dodelija na majkata iako ne bese vrabotena

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Сакам развод!
26.7.2014 23:20:54   
Dilina
Маж што кренал еднаш рака, не се менува. А децата се најмалку должни да го видат тоа. Од лично искуство јас те советувам да го напуштиш без оглед на се. Кревањето рака на жена е нај грозниот и нај подлиот начин на искажување нервоза. А утре може да му се деси и на децата да го направи истото... така да да сум на твое место не би се мислела многу. А и чим сама велиш дека го мразиш човекот, зошто тие две невини души да живеат во заедница каде меѓу мајката и таткото нема љубов?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Сакам развод!
26.7.2014 23:46:56   
kapina
Veruvaj I jas od iskustvo moe ti go kazuvam ova

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Сакам развод!
27.7.2014 1:39:24   
vezilka RR
Еднаш насилник, секогаш насилник. Тие никогаш не се менуваат. Собери парталите и бегај од таму. Направи си план каде ќе одиш, разговарај со адвокат за твоите права, оди во најблискиот правен центар за жртви на се ејно насилство, разговарај со твоите. И бидејќи си повторно бремена, а размислуваш да ставиш крај на бракот, размисли и што ќе правиш со оваа бременост. Ти посакувам што побрзо да го решиш ова, а ние сме тука за поддршка, совет и мислење секогаш.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Сакам развод!
27.7.2014 10:19:58   
ana mari
fala vi mn na siteee.... eve jas se resiv i raskazav sve na majka mi imam podrska od nea mi rece da ne se lazam da go rodam i ova dete zasto mn potesko ke mi bilo so dve deca.. inace problemo e sto jas ne ziveam vo makedonija i tuka neznam ni kuka ni nisto pod kirija sme ako se razvedam a nemam rabota se plasam dane zavrsam na ulica user posted image stvarno neznam veke sto da pravam i ovaa bremenos me ubivaa ovdeka ne se cistat tolku lesno kako vo mk zabraneto e ako e se vo red mora da se rodi bebeto :( user posted image user posted image user posted image user posted image inace denovive ke se rasprasam za mojte prava ke vidam kako ide sto i dali bi dobila.......... fala vi mn sto mi pomagate vo vakov moment

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Сакам развод!
28.7.2014 1:41:18   
bucko mal
ana mari,zal mi sto go pominuvash sevo ova.Mnogu e teshko vo druga drzava da se spravuvash so vakvi raboti,bidejki znaat da imaat mnogu nezgodni zakoni.Kade I da si mora da postoi nekakov si zakon za nasilsltvo.Sepak,ne si sama tvoite roditeli se so tebe ke ti davaat podrshka koja mnogu ke ti znaci vo ovie momenti.
Ti posakuvam sreka,se da se sredi I da se spasish od ovoj pekol narecen brak.

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

fala vi mn na siteee.... eve jas se resiv i raskazav sve na majka mi imam podrska od nea mi rece da ne se lazam da go rodam i ova dete zasto mn potesko ke mi bilo so dve deca.. inace problemo e sto jas ne ziveam vo makedonija i tuka neznam ni kuka ni nisto pod kirija sme ako se razvedam a nemam rabota se plasam dane zavrsam na ulica user posted image stvarno neznam veke sto da pravam i ovaa bremenos me ubivaa ovdeka ne se cistat tolku lesno kako vo mk zabraneto e ako e se vo red mora da se rodi bebeto :( user posted image user posted image user posted image user posted image inace denovive ke se rasprasam za mojte prava ke vidam kako ide sto i dali bi dobila.......... fala vi mn sto mi pomagate vo vakov moment< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 28.7.2014 1:47:16 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Сакам развод!
1.8.2014 12:21:09   
Mrs.Tinka
fala vi mn na siteee.... eve jas se resiv i raskazav sve na majka mi imam podrska od nea mi rece da ne se lazam da go rodam i ova dete zasto mn potesko ke mi bilo so dve deca.. inace problemo e sto jas ne ziveam vo makedonija i tuka neznam ni kuka ni nisto pod kirija sme ako se razvedam a nemam rabota se plasam dane zavrsam na ulica user posted image stvarno neznam veke sto da pravam i ovaa bremenos me ubivaa ovdeka ne se cistat tolku lesno kako vo mk zabraneto e ako e se vo red mora da se rodi bebeto :( user posted image user posted image user posted image user posted image inace denovive ke se rasprasam za mojte prava ke vidam kako ide sto i dali bi dobila.......... fala vi mn sto mi pomagate vo vakov moment
[/quote]

[/quote]
Toa sto nemas kukja i rabota ke se pogrizi drzavata. Moja preporaka e da odis (normalno, bez znaenje na maz ti) do socijalno ili centar za semejno nasilstvo i da ja raskazes prikaznata. Stom vo Makedonija ima care, ima i tamu, samo treba da go iznajdes vistinskiot pat i da gazis stabilno i informirano. Sepak ne e lesno da ostanes bez kukja ili ne dajboze bez deteto. Zatoa dobro informiraj se. Moj sovet e i koga ke te napadne fizicki, vednas da go prijavis vo policija. Nemoj da dozvoluvas da te tebe. Mizeren e, me nervira sto go slusam ova.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Сакам развод!
24.2.2017 12:43:02   
nlmama
Dragi majki,
Se nadevam site ste sega srekni i zadovolni. Jas sum vo ista situacija kako i vie nekogas. 4 godini sum vo brak. Ziveam vo stranstvo so maz od MK, dolgo vreme ne sum srekna uste od pocetokot na brakot no dojde detence i si mislev ke se potrudam zaradi nego, no se izlagav samata sebe i seuste se lazam.
Mojot soprug raboti mnogu i e dobra tatko. No spored mene toj e sebicen. Toj e za se vo pravo, toj e naj pameten, najvreden.Otkako zapocnav vo lice da mu se sprotivstavuvam i jasno i glasno da si go kazuvam svoeto mislnje pocna da mi veli ti ne si istata osoba koja ja zapoznav. 3 pati upotrebi i fizicka sila vrz mene.
Ne mozam mnogu da obasnuvam na rabota sum. Jas sakam da se razvedam no se plasam za idninata na deteto so razvedeni roditeli. Jas rabotam no mojata plata ne e mnogu visoka. So maz mi imame kupeno zaednicki stan koj seuste go isplakame.
No koga imame kavgi toj sekogas mi veli ova e moj stan, jas se vo nego napraviv, mojata plata e povisoka itn. Se so cel da me napravi ne sigurna za da ne go napustam. I uspeava vo toa.
Jas sum postojano raseana nemam tuka so kogo da zboruvam. Ne sum poveke sreknata i vesela licnost. Ne znam sto da pravam nemam kade da odam ovde, nemam rodnini.
Ve molam odvoetevreme i pisete mi kako ste sega? Se razvedivte ili ne? Se kaete ili ne? Srekni li ste posle se, ve molam posovetuvajte me, bi sakala da naucam nesto od vaseto iskustvo. Ve sakam i ve guskam silno!!!xxxxx

(Одговор на членот andronika)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Сакам развод!
24.2.2017 18:05:02   
kapina
Mila jas imav takva situacija kako tebe iako sum vo mk iako nemame deca znaese da me udri i go uceniv ako me dopre ke si odam i ke go ostavam i pocnav da si gi pakuvam alistata i koga pocna da place i mu dadev vtora sansa i fala bogu me nema poveke dopreno

(Одговор на членот nlmama)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Сакам развод!
20.3.2017 9:00:56   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nlmama

Dragi majki,
Se nadevam site ste sega srekni i zadovolni. Jas sum vo ista situacija kako i vie nekogas. 4 godini sum vo brak. Ziveam vo stranstvo so maz od MK, dolgo vreme ne sum srekna uste od pocetokot na brakot no dojde detence i si mislev ke se potrudam zaradi nego, no se izlagav samata sebe i seuste se lazam.
Mojot soprug raboti mnogu i e dobra tatko. No spored mene toj e sebicen. Toj e za se vo pravo, toj e naj pameten, najvreden.Otkako zapocnav vo lice da mu se sprotivstavuvam i jasno i glasno da si go kazuvam svoeto mislnje pocna da mi veli ti ne si istata osoba koja ja zapoznav. 3 pati upotrebi i fizicka sila vrz mene.
Ne mozam mnogu da obasnuvam na rabota sum. Jas sakam da se razvedam no se plasam za idninata na deteto so razvedeni roditeli. Jas rabotam no mojata plata ne e mnogu visoka. So maz mi imame kupeno zaednicki stan koj seuste go isplakame.
No koga imame kavgi toj sekogas mi veli ova e moj stan, jas se vo nego napraviv, mojata plata e povisoka itn. Se so cel da me napravi ne sigurna za da ne go napustam. I uspeava vo toa.
Jas sum postojano raseana nemam tuka so kogo da zboruvam. Ne sum poveke sreknata i vesela licnost. Ne znam sto da pravam nemam kade da odam ovde, nemam rodnini.
Ve molam odvoetevreme i pisete mi kako ste sega? Se razvedivte ili ne? Se kaete ili ne? Srekni li ste posle se, ve molam posovetuvajte me, bi sakala da naucam nesto od vaseto iskustvo. Ve sakam i ve guskam silno!!!xxxxx


Neznam kade vo stranstvo si, no jas bi pobarala sovet vo socijalnite sluzbi, sepak tuka stanuva zbor za dva zivoti koi se vredni, tvojot i na deteto, ako ne se cuvstvuvas sposbna da premines preku se i vistinski da bides srekjna, ne veruvaj deka toa dete kje ima ubava idnina, sepak socijalnite sluzbi kje ti dadat odgovor koi se tvoite prava, kolku imas ti od stanot, kolku kje plakjas, ako ima golemi primanja, kje ima i alimentacija... sakav da sum socijalen rabotnik, no ne sum, ama veruvam vo nivnata uloga, rasprasaj se, nema drzava koja ne pomaga pri fizicko nasilstvo osobeno koga i dete e vo prasanje, ti posakuvam hrabrost da istraes i srekja koja ja zasluzuvas i ti i tvoeto detence

(Одговор на членот nlmama)
Непосредна врска до пораките: 38
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:


Анкета

Кое име е поубаво:
Antimona

Кое име е поубаво: