|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
20.10.2013 16:20:36   
dzvezda
Zenski sakav da ve prasam dali nekoj ima iskustvo so ajurvedsko lekuvanje.Jas bev i mi dadoa caevi za detoksikacija na crn drob i neznam kakvi indiski kapsuli vo koj ima nekoj trevi se se na prirodna baza ama nema nikaov efekt za zaluser posted image .ok mozebi i ne treba da ocekuvam da zabremenam za mesec dva ama nema nekoj efekt.Isto taka pocnav da konzumiram i maka na svoja raka ama posle nekolku dena prekinav bideki neznam kako deluva so drugile caevi i baska jas nemam problemi so hormonite no ete dve godini nemozam da ostanam bremena.Pa dokolku nekoj ima iskustvo so Ajurveda ako moze da me posovetuva

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 676
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
24.10.2013 14:09:14   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Devojki moze da mi kazete kakov maticen mlec piete i od kade go kupuvate zosto po aptekive mnogu se skapi jas piev vo ampuli ama cela kutija e 1600 den, ne mozam da prodolzam od toj da kupuvam


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Јас земав шишенце матичен млеч од аптеката спротигак на редот на тинекс што е 100денари беше и имав до пред некојден



ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Најубаво е ако можеш да си земеш од пчелар и да ти го раствори во тегло мед, а јас пијам и ампули од зегин ги купувам по 85 ден е една и ми ги препорачаа како најдобри.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Не е точно ндека е најдоброод пчеларјас прашав еден пријателпчелар и ми кажа најдоброодаптека да се зема матичен млеч


ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Капина јас имав многу добро искуство со природен матичен млеч, пред 2-3 години имав намален имунитет имав ХПВ па ЦИН1 и јадев матичен млеч со мед размешан и тоа се консумира исклучиво со дрвена или пластична лажица, си земав 2 тегли и после тоа повторив пап тест немав ништо, е сега јас го купував од овластен пчелар и ме кошташе околу 8000 ден за тегла и ми беше доста скапо најискрено и затоа примав претходниот месец ампули секој ден цел месец и сега пауза правам ,зошто матичниот млеч се препорачува да се користи со паузи.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Ќе си купам деновиве повторно и ќе ти кажам , не се секавам пошто сите имаат исто име разлиакта е од производителот.


Девојки, го почитувам правото на секоја да одлучи каква млеч ќе купи. Според искуството и разговорите со пчелари, најдобро е чиста матична млеч или мешана со мед, но само од проверен извор, бидејќи многу лажат за матичната млеч, бидејќи ја има во ептен мали количини и многу тешко се наоѓа, но ја има.

Не е лоша ни таа од аптека, но природната е подобра. Одлуката е ваша. Поззuser posted image

(Одговор на членот dzvezda)
Непосредна врска до пораките: 677
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
24.10.2013 16:44:27   
kapina
Најсигурно ми е на мене да си го земам од аптека а8000илјадие стварноскапо

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 678
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
31.10.2013 20:18:18   
butterfly 00
Devojki jas maticniot mlec go kupuvam od apteka vo ampuli i go pijam veke mesec dena, ve molam pisete mi dali treba da napravam pauza ili da prodolzam da go pijam do punkcijata ? Neznam dali treba koga ke pocnam so stimulacijata da prestanam da pijam maticen mlec i koenzim Q10 toa sto pijam ili da si prodolzam ? Ve molam za odgovor user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 679
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
31.10.2013 22:00:47   
kapina
Б
Направи малку пауза од пиење матичен млеч и јас планирам да направам пауза 2,3недели инаку јас почнавда гопијам о него од 10септември

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 680
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
31.10.2013 22:51:36   
LoveableMe RR
Јас што зборувам со медари викаат нема врска пауза, сега не знам што да ви кажам, како сакате. Мислам до пункција можеш, после не треба до 3 месеци бременост не смее за плодот да се зема матична млеч, така ми кажаа медарите. Позз

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 681
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
1.11.2013 17:28:44   
Milicka 30
Девојки си ги земав повторно ампулите со матичен млеч, ги има во зегин на SEVE IMPERIALE се , се отвараат и од двете страни мене ми ги препорачаа како најдобри. Гледам се двоумите дали да се прави пауза, јас пошто порано често зимав од пчелар и што имам разговарано со пчелари и со доктори ако зимате да кажеме матичен млеч 20-30гр размешан во мед , се препорачува пауза затоа што е јак за организмот колку и да е добар а и доволно е ,мислам си ја постигнува целта , а и со ампулите исто во зависност какви зимате пошто има и комбинирани.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 682
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
2.11.2013 13:49:42   
butterfly 00
Девојки си ги земав повторно ампулите со матичен млеч, ги има во зегин на SEVE IMPERIALE се , се отвараат и од двете страни мене ми ги препорачаа како најдобри. Гледам се двоумите дали да се прави пауза, јас пошто порано често зимав од пчелар и што имам разговарано со пчелари и со доктори ако зимате да кажеме матичен млеч 20-30гр размешан во мед , се препорачува пауза затоа што е јак за организмот колку и да е добар а и доволно е ,мислам си ја постигнува целта , а и со ампулите исто во зависност какви зимате пошто има и комбинирани.



Jas isto od Zegin kupuvam ampuli maticen mlec na Gelee Royale aptekarkata mi gi preporaca kako najdobri 1500 mg organski cela kutija se 1600 denari, jas veke eden mesec gi pijam i se uste razmisluvam dali treba da prodolzam ili da prekinam mesani se so krusa, treba da vidam dali ima uste nesto vo niv, no gi preporacuvaat za vozrasni. Gi vidov tvoite na net skoro isto izgledaat isto se vo ampuli i se otvaraat od dvete strani duri i pakuvanjeto im se slicno samo firmite se razlicni. Kolku treba da pravam pauza ili treba da prodolzam barem uste 10 dena, neznam bas ke pisam sledniot pat da vidam dali se mesani so uste nesto ili ne. Ima isto mesani so cink preku sumeci se zimaat po dve navecer na zlatna pcela, veruvam deka tie se poslabi deka se preku sumlivi tableti pa ako ne da prodolzam so niv zosto imaat cink. Neznam sto da pravam, ajde od iskustva kako piete nekoj neka mi pise? user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 683
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
2.11.2013 17:08:43   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Девојки си ги земав повторно ампулите со матичен млеч, ги има во зегин на SEVE IMPERIALE се , се отвараат и од двете страни мене ми ги препорачаа како најдобри. Гледам се двоумите дали да се прави пауза, јас пошто порано често зимав од пчелар и што имам разговарано со пчелари и со доктори ако зимате да кажеме матичен млеч 20-30гр размешан во мед , се препорачува пауза затоа што е јак за организмот колку и да е добар а и доволно е ,мислам си ја постигнува целта , а и со ампулите исто во зависност какви зимате пошто има и комбинирани.


Миличка, добро ли напиша 20-30гр или 2-3 грама мислеше? Тоа што го напиша е голема количина и мислам дека во тој случај треба пауза. Јас обично см земала од 3-5 грама. Позз

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 684
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
2.11.2013 21:34:17   
Milicka 30
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Миличка, добро ли напиша 20-30гр или 2-3 грама мислеше? Тоа што го напиша е голема количина и мислам дека во тој случај треба пауза. Јас обично см земала од 3-5 грама. Позз


Па незнам дали е многу 20-30гр се размешува во 1кг мед. Јас порано користев многу често, почнав со 30 гр и после намалив на 10гр во тегло мед и има многу ефект, јас имав многу намален имунитет и од тоа ЦИН 1 И ХПВ и матичниот млеч во комбинација со биобрен апчиња ми помогнаа. И знам дека се препорачува да се прави пауза, баш зборев со една моја пријателка докторка е и таа ми вака дека најдобро е матичниот млеч да се користи 2 пати годишно затоа што немало потреба од толку честа употреба освен ако стварно имаш сериозни проблеми. А и една друга комбинација која е многу добра во тегло мед да се раствори матичен млеч ,прополис и полен јас имав си земено ама неможев да го јадам ми беше многу тешко после тоа, а беше многу поскап од матичниот млеч. А ме интересира по колку го купувате матилниот млеч? Секаде различно ,гледав во Берово има и за 300 ден 10гр матичен млеч, кај нас е 3000 ден за 10 гр во мед, 8000 ден за 30 гр.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.11.2013 1:40:38 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 685
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
3.11.2013 13:37:12   
butterfly 00
Maticniot mlec na Gelee Royale sto go pijam sodrzi procistena voda, maticen mlec, bagremov med i koncentriran sok od krusa. Edna ampula maticen mlec sodrzi 1 500mg, jas do sega ispiv 30 ampuli od po 15 ml. Dali da prodolzam da pijam ili da napravam pauza? Ve molam nekoj sto poveke se razbira neka mi pise, golemo thanks

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 686
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
3.11.2013 16:53:36   
LoveableMe RR
Миличка 30, ок штом е така, Butterly00 мислам дека можеш да направиш пауза. Позз

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 687
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
11.11.2013 17:33:15   
dikiiki

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


Dikikiki, сподели подетално што содржи, кои својства ги има, колкаво пакување, колку време се пие, во кои аптеки/продавници може да се најде и сл.

Еве девојки линк од една нова трудница и нејзината рецепта.

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

toa sakav da kazam gospod sakal nisto posebno ne pravevme samo jas piev cal od ajducka treva, neven , kantarion malku i seme od kopriva , no go piev i predhodno veruvam deka e bozja rabota :)

fala vi sega smao gospod da me iscuva isplasena sum mnogu




Duoanster e lek koj pomaga za lecenje na sterilitet kako kaj mazite taka i kaj zenite, kaj mazite poga pri pokretnost i brojot na spermatozoidi namaluva zapalenje i iritacii i unistuva bakterii izvonredni rezultati dava vo fazata na azospermija. Kaj zeni gi otpusuva kanalite i gi otstranuva cistite miome polipe vlijae pozitivno na hormonskiot status namaluva zapalenje i unistuva bakterii duoanster e mnogu efikasen lek ima rezultati kaj mnogu parovi osobeno kaj albanskata populacija i e aktuelen skoro niz cela makedonija cini okolu 500 evra i e mnogu tesko da se najde poradi toa sto e stransi lek znam deka edna moja prijatelka go koristese i posle 6 meseci ostana trudna a i taa i maz i bea sterilni ako sakate mozam da se rasprasam kako go naraca i da vi pisam povtorno
pozz do site idni majki :)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 688
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
14.11.2013 11:22:15   
srgan
500 evra samo za edniot partner? user posted image a kolku vreme se pie///aiii toa se mnogu pari ako se pie podolgo vreme

moderator: zabraneti se nadvoresni linkovi, moze da se prati vo privatna poraka




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 14.11.2013 13:11:43 >

(Одговор на членот dikiiki)
Непосредна врска до пораките: 689
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
14.11.2013 12:57:31   
Kvisko
Јас веќе не знам за овие природниве препарати што да кажам. Знам само дека треба и со нив да се бид емногу вниматален. После повеќе испробано и демек проверени рецепти јас само си го зезнав циклусот и сег аимам поголема мака. Мислам дека за се треба консултациј асо лекар прво па потоа се друго. Ако има конкретен проблем за кој постои конкретен лек тогаш тоа е патот. Ова на совја рака е само фрлање пари.

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 690
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
14.11.2013 13:28:27   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Јас веќе не знам за овие природниве препарати што да кажам. Знам само дека треба и со нив да се бид емногу вниматален. После повеќе испробано и демек проверени рецепти јас само си го зезнав циклусот и сег аимам поголема мака. Мислам дека за се треба консултациј асо лекар прво па потоа се друго. Ако има конкретен проблем за кој постои конкретен лек тогаш тоа е патот. Ова на совја рака е само фрлање пари.


Kvisko, vo pravo si. Mozes li da ni kazes sto piese sto ti go poremeti ciklusot? I dali dosega vi utvrdile zosto ne doagja do bremenost? sSte gi napravile li osnovnite ispituvanja? Pozz

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 691
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
14.11.2013 16:00:33   
Kvisko
Долга и широка е листата на работи што ги имам користено и долга и широка е листата на испитувања до сега.
Инаку цел живот мака мачам со полицистични јајници и различни терапии. Инаку имам една неуспешна бременост зад себе (заврши со missed abortion). До таа бременост дојде спонтано откако скоро година дена престанав да пијам билни препарати. На киретажата ми беше откриен септум на матката и истиот беше отстранет со хитероскопија. Од тогаш веќе поминаа три години и ништо. НИшто пред се затоа што тешко беше да најадм лекар кој сериозно ќе ја сфати работата зашто нели еднаш веќе имало бременост. Во тој период пробав милион работи кои наводно имаат резултат. Сега конечно најдов некој кој се заинтересира за мене и ги тера сите испитувања и работи како што треба. Инаку главно е што јас немам овулација заради јајниците и плус имаме мал проблем со спермограмот.

Затоа ај прво испитувањата а потоа со препаратите.
Од испитувања имам правено:
Јас:
хистерокопија за отсртанување на септум - тогаш ми рекоа нема потреба од лапароскопија
ХСГ (пред околу 6 месеци) - се покажа еден малку затворен јајцевод кој со зголемување на притисок пропушти течност
хормони комплетни неколку пати - укажуваат на PCOS, ама се со гранични вредности
брисеви редовно еднаш годишно - се е во ред
испитување на инсулинска резистенција - гранична вредност - ама сега за тоа земам метформин и мислам дека ќе се среди работата.
Сопругот
спермограм неколку пати - наод лесна олигоспермија, без ништо друго - според лекарите не би требало да е проблем
спермокултура и уринокултура неколку пати - двете се во ред

До сега имам пробано:
Vitex - многу фален по странски форуми и наводно ги средува хормоните од хипофиза кои мене ми се во инверзен однос (заради PCOS) - цилусите од нормална обилност ми ги направи оскудни и имаше спротивен ефект од она за што го фалеа
D-Chiro Inositol - исто немаше влијание. Го пиев кога сама читав за инсулинска резистенција и се сомневав дека ја имав.
чај од ајдучка трева, невен и уште нешто - исто негативно влијаеше на циклусот
чај за јајници од Алкалоид - без ефект на циклусот
чај за јајници од Херба Стојанови - мислев дека помага, ама сега милсам дека можеби придонесе за пореметување на циклусот
лек со вино и рен - одвратно нешто, ми го поремети системот за варење комплетно и потоа и циклусот
чај од корен од малина - демек со ова имале жени успех во ИВФ. После ова дефитивно имам уште поголем проблем бидејќи фоликулите не ми пукаат туку се претвораат во цисти.
цимет - едно лажиче во филџан вода засладено со мед. Ова исто го пиев кога се сомневав на инсулинска резитенција. Сега кога пијам метформин го баталив. Подоцна утврдив дека наводно помага само кај оние со зголемена тежина и инсулинска резитаенција, а јас имам нормална тежина.
мед со нешто - од тие што не се баш ефтини, а се со реклама дека се чудотворни и дека после нив веднаш доаѓа до бременост. Нормално кај нас без ефект.
матичен млеч во мед и Ревита матичен млеч - сум ги консумирала заради имунитет во зима. Подоцна прочитав дека кај плицистични јајници матичниот млеч не е баш препорачлив бидејќи има слична стуктура со естроген-от па може да го збуни организмот.


Можеби има уште нешто, ама сега не можам да се сетам. Главно ми е дека секој препарат има свое дејство и се треба да се зема во конслутација со лекар. Исто така мое лино мислење е дека овие бабини лекови имаат повеќе и психолошко дејство и може многу да помогнат кај парови кај кои нема апсолутно никаков проблем па и двајцата сопружници се опуштаат демек еве нешто правиме и ќе има бебе. Кај сите кај кои има макар и минимален проблем решението дефинитвно нема да биде чајче.

Значи прво сите испитувања, па помош од лекари и ако навистина нема помош тогаш можеби чајчиња и надевање на чудо.
Сега сопругот зема мед со ореви, лешници итн, итн и Спимен таблети ама се ова е по препорака на лекар и навистина има резултати.

Јас се откажав од билни препарати за сега и се потпирам на конвенционална медицина. Нормално се надевам дека сега кога имам заинтересиран лекар работата ќе се придвижи од мртва точка.


(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 692
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
14.11.2013 17:17:31   
kapina
Jas sakam da prasamza toj lekotsto e500evra go nema na net nemozev da najdam nikakvi drugi informacii za nego od kade se kupuva koi se kontraindikacii ako se pie koj smee da go pie koj ne

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 693
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
14.11.2013 17:45:44   
LoveableMe RR
Kvisko, PCOS moze da pravi problem, vazno e da se regulira shekjerot vo krvta, fa se jade sveza hrana, zelencuci, ovosje, umereno proteini, da se izbegnuvaat slatki I mnogu obraboteni raboti. Mozes na Internet da pobaras diet for PCOS, ima dosta sajtovi, sekako konsultiraj se I so lekarot, sega imas dobra poddrskda. Ti posakuvame uspeh I se chitkameuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 694
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
14.11.2013 18:58:26   
kapina
Na mene endokrinologot zatoa mi dade dieta na sekoe jadenje da jadam samo po dve rezanki leb I jadam samo pcenicen leb ili bagat ili nutri bel leb voopsto ne jadam ili bel seker isto ne jadam koristam samo kafeav muskovado temniot muskovado mi kazaaoti bil najkvaliteten

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 695
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
14.11.2013 20:19:35   
Kvisko
Да не одиме во офтопик ама дефинитивно треба да се внимава. Јас секако и пред тоа не јадев многу леб. Доручек некако секогаш ми е мусли со јогурт и на ручек евентуално ако изедам две парчиња леб и толку. Пред тоа јадев многу благо ама затоа што мене заради вишокот инслуин ми паѓал шеќерот. Мене всушност ми е превисок инсулинот и низок шеќерот.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 696
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
14.11.2013 22:07:29   
kapina
neli primas terapija za insulinot siofor ili nesto i na mojata sestra posledniot pat i bese pokacen insulinot malku i endokrinologot i kaza dieta da drze samo i siofor pie znam

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 697
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
14.11.2013 22:09:16   
kapina
a zatoa sto ti se oskudni ciklusite mozda e od toa oti nemas ovulacija jas koga nemav ovulacija imav oskudni ciklusi stitnata zlezda ja imas li ispitano

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 698
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
15.11.2013 16:51:36   
Kvisko
Kapina пишав дека пијам метформин (генеричко име на лекот инаку фамацевтските имиња се сиофор, глукофаж итн итн) за регулирање на инсулинот. Инаку циклусите ми се нормално освен во ситуација кога немам овулација и како што кажав имам оскудни циклуси кога пиев Vitex, и некои од чаевите.

Со полицистични јајници (PCOS) очекувано е да има премногу ановулаторни циклуси (без овулација). ПОретходно пишав дека сите хормони ми се во граници на нормала освен инвертниот однос FSH:LH што укажува на полицистични јајници и нормално во ановулаторните циклуси очекувани ми се пониски вредностите на естроген (естрадиол) и прогестерон во втората половина. Другите хормони ми се нормални.

Целата поента ми беше да предупредам да не се пие ништо на своја рака па дури ни чаеви зашто некогаш баш тие чаеви може да пореметат нешто.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 699
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
15.11.2013 17:26:30   
kapina
Toa da za caevite no ja ispita li stitnata zlezda zboruvam za tsh t4a I cistite ti se od pcos ne od prirodnite lekovi inaku zamaticniot mlec se pile dva meseci pa se pravelo pauza od15dena te prasav za tsh I t4oti mojata sestra za niv pie eutirox iza visokiot testosteronspirinolakton a za insulinot siofor I ima veke10mesecno bebe bez problem ostana bremena po priroden pat. Ona ima I neredovni ciklusi plus endokrinologoimas li poseteno za pcos

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 700
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?