|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Жртви на алкохолизмот
1.7.2015 0:03:25   
jana81
Понесена од една денешна расправија, ја отварам оваа тема во врска со алкохолизмот. Дали имате проблем во потесното семејство илли блиски пријатели кои имаат проблем со алкохолизам и колку сте го осетиле тоа на свој грб? Како би помогнале на некого да се оттараси од тој порок?
Еве јас ке ја изнесам мојата приказна, а воедно да слушнам Ваши мислења и совети во врска со оваа тема.
Се работи за мојот татко, кој како минуваат годините, пие се почесто, и го фаќа од 2-3 чаши ракија. Проблемот е во тоа што кога ќе се напие психички малтретира. се нешто не му е погодено, сите му сметаат, а пак ако му се спротивставиќ, оди па го слушај. Уќќте како дете, се сеќавам на кавгите со мајка ми, зборењето, навредувањето. Ние сме четири деца, и цел живот ќутиме, молчиме, се со цел да нема кавги и нервози. Всушност тој и затоа прави така, затоа што сите попуштаме. Кога не пие е сосем друг човек, најнормално си функционираме, си разговараме, се смееме. Ама кога ќе се напие како ѓаволот да влегол во него. Од сите тие стресови, јас денес на 34 год. веќе имам проблем со здравјето, проблеми со тироидната жлезда, панични напади и анксиозност. Најголемиот проблем е што не признава дека има проблем. Незнам колку пати со убаво му кажуваме и ние и мајка ми дека со тоа само не нервира сите, ни задава маки, и при секој раговор з атоа вели дека ќе престане да пие, секогаш иста прикаска. Има проблеми и со здравјето, ама џабе, тој е веќе зависен од алкохол и не го сфаќа сериозно проблемот. Најмногу ми е криво за мајка ми, таа е секогаш тука за нас, да балансира, да не сослуша, да помогне, а на крајот таа најмногу трпи. Несака ни да слушне да го напушти, да фрли во вода се она што стварале 35 години заедно. Денес ја прели чашата со тоа што сакаше син ми и внук ми да ги водел на лулашки со кола под дејство на алкохол. Имавме една сочна кавга, па морав да одам на брза помош да смирувам притисок и тахикардија. Ужас невиден. Има ли спас од тоа чудо, има ли? Давајте памет, совети, не сум свесна веќе сто да направиме. Со арно не бива, со лошо ич, уште по бајачки да почнам да одамuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил jana81 -- 1.7.2015 0:06:02 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Жртви на алкохолизмот
1.7.2015 11:41:41   
LoveableMe RR
Jana81, навистина ми е жал. За проблемот има пишувано Статија на РР, можеш да прочиташ овде, верувам ќе се најдеш во многу од напишаното. Жалосно е што покрај себе, тие луѓе ги уништуваат и животите на другите и им оставаат последици.

Најчесто алкохоличарот, како и другите зависници, никогаш нема да признае дека има проблем. Не очекувајте дека сам ќе се пријави во институтуција да се лечи. Тоа останува на вас. Знам дека има некои чаеви и тревки кои може да му ги ставате во оброкот за да му се згади и да престане да пие, само не знам каде да ги најдеш, обрати се кај тревариве, сигурно ќе помогнат.

Многу е важно да се открие причината поради која пие, никој не посегнува по алкохол како зависност, доколку нема некој проблем. Ако ја откриете причината, може ќе дојдете до решение. Може и да побарате психолошка помош и начин како да се справите со тоа, без тој да знае, да ви помогнат некако ако може тоа да се надмине.

Многу ми е жал, се надевам ќе се најде излез за вас. Од нас на РР ја имаш целосната поддршка!

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 1.7.2015 11:42:14 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Жртви на алкохолизмот
1.7.2015 16:00:38   
jana81
Ja citav i statijata, imam citano i mnogu drugi statii na ovaa tema. Najcesto se preporacuva liceto sa resi samo i da prifati lekuvanje. No od druga strana , mnogu retki se tie sto priznavaat deka imaat problem so alkoholot i i pristapuvaat kon lekuvanje. Imam razgovarano so psiholog, koj isto taka preporacuva razgovor i samo razgovor, smireno da mu se stavi na znaenje deka alkohot go unistuva i nego i site okolu nego. Mislev da probam so uceni, deka nema da ne vidi nitu mene nitu sin mi, no so toa moze da postigneme kontra efekt, da pocne da pie uste povekje.
Sto se odnesuva na pricinata, navistina nema izdrzana pricina da go pravi toa, site zivi zdravi, se drzime kako semejstvo, rabotime, navistina nema nekoi problemi, koi ete tie bi mozele da bidat pricina za negovite postapki. Navistina ne sum pametna veke sto sa mislam. Da e do mene, odamna ne bi go poglednala, no site pravime se poradi majka mi. Taa strada najvekje, sekogas i se istura nejze. Navistina vekje mislam da se interesiram za nekoj lek, koj bi pomognal da go odvrati od alkoholt, dali trevki dali nekoi kapki, sto bi gi konzumiral bez da znae. Sepak sum svesna deka toa ne e trajno resenie, no mora da se proba, epten sum ocajna, cel zivot ziveam so stravovi i nemozam vekje. Bi zamolila ako ima nekoj iskustvo so nekoj blizok, odnosno odviknuvanje od alkohol, neka spodeli, sekoj sovet mi e dobredojden

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Жртви на алкохолизмот
3.7.2015 15:14:12   
vezilka RR
Искуство од некој близок немам, но, имавме еден комшија со таков проблем, и се сеќавам декакомшиката на мајка ми и кажуваше дека зима од билна аптека некоја комбинација од тревки од кои му се лошеше ако се напиеше ракија (тоа пиеше комшијава.) И така тераа едно време, не знам колку помагаше, оти ние стално го гледавме пијан човекот, туку еднаш ја откри дека му става нешто и не си помина баш најдобро женава.
Според мене вие мора некако да најдете начин да го натерате да побара стручна помош оти никако поинаку одвикнување од тоа. Веројатно тоа е мноооогу тешко, и којзнае дали ќе успеете, но мислам дека е тоа единсвен начин. Не знам еве ако му се заканите дека сите ќе го напуштите, со се мајка ти, ако не побара помош. Не велам стварно да го напуштите, туку само тој така да си мисли. можеби така ќе оди. Искористи ја случката што ја опиша, дека сакал да ги носи децата со кола во таква состојба за да свати колку е тој опасен за другите кога е пијан.

Поздрав, до мајка ти, таа сигурно е силна жена.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 3.7.2015 15:16:54 >


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Жртви на алкохолизмот
4.7.2015 3:05:28   
Bella28
Imam iskustvo so blizok rodnina vo familija posle neprekinato pienje od 30 godini po preporaka na lekar I pienje na apcinja okolu 1godina prekina so pienjeto no neznam da ti go kazam tocno imeto razgovarajte so strucno lice se nadevam deka ke vi dade soodvetna terapija

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?