|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Зелен измет
10.11.2012 0:18:04   
Mama Srna

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Знам дека првите денови откако ќе се роди бебето има зелен измет тоа знаци дека се чисти.Но што ако и понатака изметот има зелена боја.Еве јас лично го имам тој проблем.Стефан иако е на мајчино млеко столиците му се зелени,ретки на секој7-8 дена,со непријатен мирис.Која е причината за тоа?Пробав да му давам адаптирано млеко одбиваше,со одговор од педијатарот дека не е гладен затоа не го сака.Му го затоплував стомачето но пак ништо.Проблемот трае и трае.Му давам сок и кашички и некако се стабилизира со бојата, а гледам и редовно си кака но понекогаш пак има зелена столица.Има ли некој ваков проблем? 


Мене ми викаа дека е гладен, и на почетокот можеби и беше дека првите 20 дена не напредувавме. Кога почна поактивно да јаде му се стабилизира бојата. Сега откако почнав да му воведувам сокчиња му е поретка и зеленкаста. Може да пробате и да зебележувате дали од некоја храна/кашичка што му ја давате му влијае, освен тоа или преладено меше и на лекар не даваат друго објаснувањеuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Зелен измет
19.2.2013 20:39:31   
Snowhite RR
Мамички ај помогнете ми ако имате искуство. Значи Јана вчера направи еден месец и досега не се случило да и го сменам памперсот, а да не е какана и секогаш е жолто, а еве вечерва прв пат има зелен измет, на што свекрва ми одма како од пушка ми вика Настината е!
Инаку цело време е на доење (имам многу млеко)и понекогаш и давам чајче бекутан. Сега овде читам дека може зелена столица да е и ако е гладно, а одручеква еве од 14ч до вечерва не сакаше да спие, цело време сакаше да цица,ако ја тргнев плачеше и не сакаше никако ни да спие, ни да лежи, само се вртеше со главата и бараше со устата да цица. Откако ја искапивме, ја нацицав убаво, па еве сега цел саат спие.
Ме интересира побрзо ако може да ми одговори некоја зашто утре ќе ја носам на вакцина, па ако е настината да не ме вратат

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mama Srna)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Зелен измет
19.2.2013 21:59:57   
eli07
I nie do kaj 3 meseci imavme povremeno zelena kaka i na pocetokot se zamarav ali iskreno nisto ne mu bese.Za gladen sigurno ne bese gladen posto napreduvase turbo duri i poveke od sto treba, a za nastinka isto go nosev na pedijatar koga ke se pojavese i na kraj izleguvase nisto ne mu e nemase nikakvi simptomi na nastinka :)

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Зелен измет
19.2.2013 23:22:22   
new york
i nie kakme zeleno cela nedela veke. ke polnime 2 meseci za nekolku dena i do sega sekogas kakse zlatno zolto i si kaka sekoj den, retko nekogas preku eden den. Jas mnogu se isplasiv i go odnesov na pedijatar i tamu samo go izmerija, dobro napreduva i tolku. Nisto ne mi rekoa, mi rece ke kaka povrmeno nekogas zeleno i tolku. Inaku pie adaptirano mleko i plus cica. I jas sum mn zagrizena, ne znam od sto moze da mi kaka zeleno odednas. Za nastinat ne veruvam deka e, zosto kaka ednas dnevno i nema drugi simptomi na nastinka, a i cesto mu stavame termoforce na stomaceto protiv grcevi.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Зелен измет
19.2.2013 23:30:14   
Malecka23
Do pred da pocnam da ja dohranuvam M nie imavme konstantno zelena stolica koga pocna so kasicki odmqa se sredi.Smokovska vaka mi kaza:
-ako e zelena kako zabokrecina,ligava i so jak miris znaci deka deteto e gladno ili meskoto mu e nastinato
-ako e se super a sepak kaka zeleno znaci deka e od zelezoto od AD mlekoto
Znaci nisto strasno samo treba da se sledi

(Одговор на членот new york)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Зелен измет
7.12.2013 17:50:08   
Melanija RR
Веќе 3 ден од НАН обично се префрливме на антиалергеното на НАН и Нормиа(за цревната флора).
Еднаш вчера и денес два пати има зелен ама темно маслинест измет изгледа како мастило дури како црно а има некаква густина, прво педијатарот вика или гладно или настинато но не е,Е сега останува да не му одговара хипоалергенсково а еве денес не му дадов Нормиа.
Викенд е што да правам има место за загриженост???user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Зелен измет
7.12.2013 19:12:05   
vezilka RR
Меланија, имам некаде пишувано за тоа. Јас со зелен измет се изнамачив. Прво бидејќи мислевме дека е гладно, а и немаше баш многу качено на килажа, почнавме со дохрана. Но зелениот измет, не ислезна. Потоа ни рекоа од вештачкото ќе да е. Ние бевме на Hipp. Како и да е, не откривме од што е, ама Никола имаше зелена столица до 6 месеци, кога почнавме со друга храна. Ако е гладно, или настинато ќе плаче и ќе биде вознемирено.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Зелен измет
7.12.2013 23:33:35   
Snowhite RR
А Меланија само на АД е или и цица? Зашто ако цица може да е од нешто ти што си јадела

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Зелен измет
8.12.2013 0:24:30   
Melanija RR
Од старт сме на АД.Еве толку веќе денес воопшто не какаше,па ќе видиме утре.Се исплашив зошто сум чула за зелен ама ова накај црно кај што е потенко се гледа темно маслинесто

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Зелен измет
8.12.2013 0:43:16   
Defne90 RR
Од време на врмеме кај бебето може да се појави столица со зелена боја. Може да има разни причини:

Кај доени бебиња може да се работи за нерамнотежа во млекото што бебето го цица. Првото млеко е поретко, посиромашно со маснотии, а побогато со лактоза. Млекото што се лачи понатаму, е погусто и побогато со маснотии, а посиромашно со лактоза. Затоа е многу важно кога го доите бебето да го оставите да ја доцица едната града, па да го префрлите на другата. Во спротивно ќе го пие само пореткото млеко, богато со лактоза, сиромашно со др. потребни материи. Премногу лактоза може да предизвика гасови, како и зелена столица.

Доените бебиња може да се чувствителни на некој производ во исхраната на мајката. Понекогаш она што го јаде мајката, може да предизвика алергиска реакција кај бебето. Многу често се случува тоа да е млекото. За да проверите дали се работи за таков проблем, исфрлете го од употреба производот за кој се сомневате. Ако состојбата на бебето се подобри, ќе знаете дека сте го нашле изворот на проблемот. Ако не сте сигурни и ако пак јадете од истото, а симптомите кај бебето повторно се вратат, откажете се од тој производ.

Жолтица- бебињата кои имаат жолтица, често пати имаат столица со потемна или зеленкаста боја. Кога ќе исчезне жолтицата, исчезнува и зелената боја од столицата.

Вештачко млеко богато со железо. Ако последица е само бојата на столицата, а не се јавува запек или др. проблеми кај бебето, не се грижете, се е во ред.

Други причини. За некои бебиња е нормално да имаат столица со жолто-зелена боја. Ако бебето добро напредува и е среќно, нема за што да се грижите.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Зелен измет
8.12.2013 9:36:33   
AneLav RR
Ич да не се секираш и на моите така им беше од прв ден беа на Аптамил. А зелената боја е од железото во млекото, темно зелена накај црна..

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Зелен измет
12.12.2013 13:24:58   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Antonelka

sega se iskaka ama stolicata e zelena dali znaete koj se pricinite za toa

ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

Antonelka,edna zelena stolica ne e strasno kolku sto znam.Stom davas dohrana ne e gladno.Da ne e nastinato mozebi.Sepak pocekaj do naredna stolica.

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Антонелка, столицата може да е зелена и од АД млекото (од присуството на железо) - ако е темна бојата. Или од некоја храна што си ја консумирала ти, штом бебето го доиш.



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Зелен измет
15.9.2014 15:14:37   
nataly86
Како што читам така полека се смирувам..спремна бев за на доктор да одиме но најверојатно ке почекаме.. кај Т веќе неколку дена какта е темно зелена дури како црна..прима железо доплонително и сме на вештачко и мајчино комбинирано...

Ептен се уплашив но полека се смирувам, за од глад не е сигурно бидејќи пред една недела се меревме и за 2 недели си има 500г ставено.. најверојатно е од железото или од АД но на почетокот давав АД па немаше ваков измет,,,ке видиме за неколку дена ако не на доктор..

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Зелен измет
15.9.2014 15:18:42   
Melanija RR
Да темно зелен измет се јавува од терапија за железо и од АД млекото,терапијата само доктор ја одредува ако пак има таков измет тогаш менувај АД. Моето така реагираше на антиалергено АД

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Зелен измет
15.9.2014 15:37:22   
nataly86
До сега сме на ПРЕ Нан сега планирам да воведам Аптамил ама и во него има железо...незнам што да правам??

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Зелен измет
15.9.2014 20:27:43   
Ilina87
Може и од настинка или ако е преладено да биде зелена столицата.

(Одговор на членот Mama Srna)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Зелен измет
15.9.2014 20:48:12   
Melanija RR
nataly86 во секое регулат Ад млеко има железо ,но тоа ви е од дополнително што прима железо.Ако е сега во ред терапија нетреба и ќе се регулира

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Зелен измет
15.10.2014 12:01:45   
tincule
Мајки ми треба совет ако има некоја како со моево бебче. Ние сме 3 месеци сме на доење и Пре НАН. Ама во последно време овие неколку дена ја мењаме какушката имаше жолта боја па сега како крем боја со зелени лигавици, педијатарката ми вика сигурно ти е гладно а дете си јаде на 2 саати по 150 мл и си е срекна задоволна не се жали не ми плаче, ми ќива од време на време ама си кивала и претходно мешето кога и да и го фатам си е топло со нормална температура. СЕга ми е чудно за какушките што и се менуваат или се сеќирам без потреба.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Зелен измет
15.10.2014 12:17:59   
Felly RR
Тинчуле, бидејќи пиша и во другата тема дека најлајт ја облекуваш, пробај млаку потопло облекувај ја да не и има достудено. Штом си е задоволна и весела, сигурно не е гладна, па затоа помислив на ова.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Зелен измет
15.10.2014 13:22:21   
vezilka RR
Ова со зелениов измет ми е тотална енигма. Никола супер напредуваше а цело време имаше зелен измет. Јосиф, кога за цел месец качи само 200 грама, изметот му беше со жолта боја. Сега коха се опраивме и напредуваме добро, изметот му е зелен. Дури некни темнозелено. Ич не ми е некој ррлевантен показател.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Зелен измет
15.10.2014 13:50:10   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Тинчуле, бидејќи пиша и во другата тема дека најлајт ја облекуваш, пробај млаку потопло облекувај ја да не и има достудено. Штом си е задоволна и весела, сигурно не е гладна, па затоа помислив на ова.

Абе и јас тоа си помислив и од пред некој ден и додавам плус за да и е потопло ама дете се нервира склет ја фаќа и кога ќе ја пипнам врие и ништо само боди, чорапки, шпикозни или панталонки со ноџиња врз боди блузичка и повеќе затоплувам дома, ама и прошлиот месец имаше така и траеше 2-3 дена а беше башка и потопло и после некое време и помина и еве сега пак затоа и прашувам ми е чудно. А може и не и е ништо ние мајки нонстоп се грижиш и у глава си ставаш, а таа си се смее си јаде весела си е и не ми се жали да ми кенка. Незнам стварно. Фала во секој случај.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Зелен измет
15.10.2014 15:34:33   
Dilina
И ние имавме зелен измет еден период ама се среди. Мојата беше голтачка голема, стално се наголтуваше воздух, или ќе поврати или ќе ждригне. Ако приметиш дека многу ждрига дај и да се доцица уште, а пак ако повраќа количински многу пак дај и да цица одпосле. Кај некои бебчиња не е развиено желудечното капаче и кога треба вишок да блјуцнат они повраќаат количина. Затоа после има и зелен измет, пошто желудац празен хехе :) не се секирајте и ужувајте си тоа е честа појава и брзо се губи ...

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Зелен измет
15.10.2014 15:47:45   
tincule
Е може пошто и ние сме дрчни брзо да се најадеме па после се мезиме па пак бараме да јадеме па ке ждригнеме, па ќе си бљуцнеме и така. Голтаме воздух нонстоп пошто многу сме и смешко и кога ќе се заиграме не воздух па после саат време ика user posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Зелен измет
26.11.2014 23:38:35   
caciana
Vnuka mi pred izvesno vreme imase zelen izmet,has bevme vo dilema dali e nastinata ili e gladna.Se dokaza vtoroto deka sepak e gladnauser posted image Za Edna nedela Se popravila samo 30gr.Sega veke e drugo,si cica I ja dohranuvaat so ad.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 99
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?