|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Зајдување
29.12.2011 10:19:23   
*mika*
Da, bas denes ke idam, ke go prasam. I ne e samo toa, poslednive 2-3 dena celo vreme kako da stenka, napinja, kenka, duri i vo son. Na pocetokot si mislev kaka, ama pre cesto se slucuva, detevo ne mi dise normalno user posted image ke vi pisam posle sto mi kazale na pedijatar.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Зајдување
29.12.2011 10:50:47   
arh_diz
Mozebi mlekoto go cuva vo usta i pokasno go golta stavaj go a jastuce da spie

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Зајдување
29.12.2011 12:38:53   
Octavia

ИЗВОРНА ПОРАКА: *mika*

Mamicki, jas neznaev na koja tema da pisam, pa ovaa mi bese nekako najbliska, ako imala nekoja slicen problem ke ve molam da mi pisete. Malata mi ima 20 dena, i cesto se slucuva da nemoze da zeme vozduh, se maci, se bori za zdiv. Prv pat uste vo bolnica primetiv, pa doma za vreme na cicanje. Mislev deka mnogu golemi goltki golta pa se zasrknuva, ama eve deenes nekolku pati i se sluci duri i vo spienje. Pa se budi vo plac. I toa dodeka lezese vo relaksator, neznam dali ima vrska ama glavceto i e tamu podnavednato (malku kako da se poklonuva) pa dali taa polozba na vratceto ima vrska so gubenjeto zdiv?? Deka i koga ja dojam isto glavceto i e na napred, pa neznam dali e toa pricinata. Eve sega spie vo krevetce, do nea sum celo vreme bas sum uplasena od sto moze da i euser posted image
Inaku toa gusenje trae i po nekolku sekundi, stvarno me plasi user posted image dali e normalna pojava kaj site bebinja ili treba nesto da prevzemam???


Прво, јас кога се грижев дали user posted image ми дише нормално, прво што ми кажа лекарката е дека бебињата не дишат сосема правилно, како возрасни. Друга работа е положба,а главчето никако не смее да биде навалено нанапред, ни малку. Кај бебињата таа положба може да биде голем проблем и мора на тоа многу де се внимава. На пријатели мои им имаа кажано да му ставаат на бебето пешкирче свиткано во ролна некако под вратчето, за да не му се навалувала главата нанапред (ама искрено, не памтам точно како требаше да се изведе тоа). Може да биде само тоа причината. Ама ако се сомневаш во било што, ќе си одиш на лекар, за тебе да ти е помирна душата.

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Зајдување
29.12.2011 21:35:45   
*mika*
Fala vi najmnogu za odgovorite. Denes bevme na lekar, ja pregleda i rece se e vo red, a za zadusuvanjeto navodno nisto strasno, demek od goltkite mleko..ama nekako ne mu drzese bas muabetot. Eve sega Octavia bas mi razjasni sto e rabotata. Bas ja nabljuduvam cel den, i definitivno pricinata e podnavednatoto glavce nanapred. Samo togas se slucuva gusenjeto. Od sega ke pazam da ne ja stavam vo takva polozba. A bas cudno, relaksatorot sto go imam e na Chico, i vo nego i e taka loso namesteno glavceto..bog da cuva, pa zar ne mislele na toa??user posted image kako i da e sto ke pravev bez vasuser posted image doktorine za dzabe ni se, nie ako ne si pomogneme user posted image fala vi uste ednas !!!

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Зајдување
30.12.2011 12:48:29   
mamicka77

i jas ne sum zadovolna od nie eden pedijatar ama bidejki nemame izbor i mora da gi nosime a se tolku neodgovorni sto nema dodeka zboram za nasiot ama i site se isti  a mika za zajduvanjeto i nie imavme problem no samo koga cicase i koga piese cajce se zajde ja snema duri poveke od 30 sekundi edvaj ja vrakaavme vo normala ama ne se e slucuvalo koga samo leze ni se slucuvase koga cica i pie caj toa bilo bidejki e mnogu mala i enmala sila za da postasa da si goltne taka mi pravese do 2 meseci ne se sekiraj ke potporasne ke dobie sila da si golta i nema problemi da ima i jas bev mnogu isplasena vikam lele kako ke prokaram so ova dete zarem se ke baram drugar koga taa ke cica i ke pie caj zarem sveki se ke dreme do mene ali mina i toa ti kazuvam pazi ja dodeka da potporasne i da ima poveke sila mojata bidejki bese i mala na kilaza i toa i se slucuvase ama sega da cuknam vo drvo nema taka ne pravi


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 30.9.2014 11:39:04 >

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Зајдување
30.12.2011 15:16:34   
*mika*
Da mamicka, ima logika, malecki se mnogu i disenjeto duri tesko im pagja..aj kako sto vikas ke pomine nekoe vreme, ke ojaca pa nema vekje taka da pravi. Eve denes samo na cicanje i se desi, izgleda pak mlku nezgodno se namesti. Inaku za spienje samo vo krevetce ja stavav, pa ne se zagusuvase. Toa so postavuvanjeto na glavceto izgleda najmnogu ima vrska..aj ke ja pripazuvam povekje dokaj 2-3 meseci, nema drugo user posted image fala na odgovorot user posted image

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Зајдување
15.6.2012 12:47:46   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vilar

Имам девојченце 1 година и 4 месеци, откако се роди кога плаче зајдува (не секогаш). На почетокот помагаше дување во лице или фрлање во воздух, ама со тек на време стана пострашно. Последнивете 2-3 месеци ќе зајде и подолго време не зема воздух и на крај ќе се укочи, ќе се згрчи. А пред некој ден се случи да зајде и се онесвести. Разговаравме со матичната ни рече дека не е ништо страшно, повеќето деца го злоупотребувале зајдувањето за да си остварат некоја цел но кај нас не е тоа случај бидејќи зајдува кога ќе падне, ќе се удри или кога многу и се спие.
Дали некоја од вас ги крка истите стресови? И дали сте се консултирале со специјалист и имате некој совет?



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Зајдување
15.6.2012 12:56:59   
Calypso
Вилар, точно е дека децата го користат зајдувањето како средство да добијат што сакаат. Син ми зајдуваше многу некаде до кај 8-9 месец, после престана. Ама тогаш зајдуваше ако се удреше силно, при боцкање (вакцини), и на лекар. Инаку не. А сега, минатава недела два пати ми зајде од нигде никаде, само затоа што не му дозволив нешто. Така што, логично е дека му е средство за манипулација. За да не дојде до онесвестување, или потури ја малата со ладна вода на лицето (од шише - проверено делува), или преврти ја со главата надолу, или дувни и во уста - кај син ми сето ова вродува со плод, односно не зајдува до толку.


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Зајдување
15.6.2012 13:04:33   
Felly RR
Vilar, не грижи се, не си сама, и кај нас се случува истото. Еве последно се случи пред неколку дена, кога и ставав капки во очите. М никако не сака да и ставам капки во очи, и одма почнува да плачи, ама последниов пат дури и зајде од плачење, како што беше легната, ја видов дека веќе снемува воздух, ја кренав одма, почнав да и дувам в лице, да ја мавам по грпчето, а таа цела помодре, се онесвести. Јас веќе се навикнав, и не паничам толку. Првиот пат кога се случи, беше штотуку проодена, и се спрепна, падна, заплака еднаш силно и се онесвести. Педијатарот не прати на ехо на мозочето - преку фонтанелите, пошто тогаш не се уште затворени нели, ја видоа на ехо, и се беше во ред. Јас заклучив дека тоа е од страв, кај неа најмногу, не за да манипулира со тоа, како што велат дека прават некои деца. Се надевам дека со тек на време ќе помине, не се случува често, ама ете понекогаш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Зајдување
15.6.2012 14:18:55   
vilar
И нас не праќаа за ехо на мозочето кај Др.Дума но фонтанелите веќе се затворени и разговаравме баш денес со педијатар од клиника и ни рече дека тоа може да е последица од пораѓајот бидејќи папочната врвца и беше омотана околу врат и според тоа на породилното картонче при пораѓај ги оценувале бебињата со оцена од 1-10 а она има 9ка, доколку имала помала оцена тогаш може да била некоја здравствена причина зајдувањето. И ни рекоа никако дување во лице, удирање, шамарање и сл. бидејќи тоа им доаѓало само како дополнителен стрес, само да ја притиснеме на дијафрагмата и по автоматизам ќе повлечела воздух. Ма да и јас како мала сум зајдувала, а пораѓајот бил нормален па дали е нешто и наследно незнам. А за размазена, разгалена не е иако е прво дете... и зајдувањето се случува само ако падне или се удри барем сега за сега. Верувам дека понатаму кога повеќе ќе разбира и ќе го злоупотребува тоа но сега тоа не е случај.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Зајдување
30.9.2012 23:45:17   
libra.n
Mene mi zajduva najcesto koga mnogu i se spie, eve primer vecerva ja zaspivav, ja zedov vo race i i pustiv crtani, ama pocna da mrda nervozno da bara igranje i ja stegnav vo mene ama ne bese toa da ja boli tuku blago. Koga vrisna, kako ne znam so da i napraviv, mislam deka se navredi sto taka naluteno ja pribrav do mene i mi zajde ne mozese vozdruh da si zeme. Po 2-3 minuti placenje naednas zaspa, omalaksa od placenje. Imam slusano deka ne treba da zaspivaat vednas polse zajduvanje. Vi se ima sluceno vakvo nesto?

(Одговор на членот vilar)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Зајдување
4.12.2012 3:05:07   
marina111
керка ми зајдуваше уште откако се роди скоро беше и некаде до кај 8-10 месеци траеше а при крај постепено се изредчуваше прво ке вриснеше еднаш и кога требаше да си земе воздух тогаш устата беше отворена широко и прво и помодруваше устата па после околу неа па целото лице па до наредното земање воздух поминуваа до 10-20секунди а син ми не зајдувал никогаш еднаш се случи да падне и да си ја удри главата врисна и го снема преврте очите оклапуши цело тело стана модар дури црн ја стисна устата и го голтна јазикот срека маж ми бесе со нас па му текна да го извади јазикот инаку не сакам ни да помислам што ке се случеше му го извади јазикот и се поврати детето

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Зајдување
19.12.2012 15:57:01   
*Bucka*
Мамички, син ми има две години, а заоѓаше од раѓање, па се до 9, 10 месеци. После подолг период зајде вчера, но овојпат беше страшно зошто не можеше да земе воздух добри 15-20 секунди. Му помодре устата, а после и целото лице. Му дував во фаца, ама џабе беше. Јас се испотресов ко никогаш, а он не знам од каде на крај успеа да земе воздух и среќа се врати во нормала. После тоа си играше, трчаше, нормално беше се.
Знае ли некој зошто некои децата заоѓаат? И како тоа се решава? Полудев веќе од вакви стресови..

(Одговор на членот marina111)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Зајдување
19.12.2012 22:26:49   
bocence
zdr eve eden sovet od mene za decata sto zajduvaat, mislam deka nema nekoja korist od toa da mu duvas vo lice ,samo koga ke pocne da zajduva isprskajte go so voda deteto taka i pravese majka mi na sestra mi koga bese mala ona mnogu zajduvase duri go goltase jazikot mnogu bese strasno i da ne ve faka panika prvo sto ke vi tekne neka bide toa vodata ke mu dojde kako osvezuvanje so tek na vreme ke prestane toa

_____________________________

Koj ne go razbira tvoeto molcenje,nema da gi razbere ni tvoite zborovi.

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Зајдување
20.12.2012 9:59:33   
Beatris
Мислам дека најефективно е да се притисне благо на дијафрагмата, автоматски ќе повлече воздух, дувањето нема врска, евентуално со водичка да се прсне/замие

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Зајдување
30.9.2014 11:50:53   
Felly RR
Мислев дека ваквите епизоди кај нас се завршени, но пред некој недела пак ни се случи истото (губење на здивот со онесвестување дури) - пак беше последица на страв/болка не знам точно што, но после паѓање се случи. Друг пат кога ќе ја сетам дека е блиску до губење на здивот, така ако се удрила силно - ја терам да зборува, и поставувам многу прашања, и ја терам да ми одговори. Иако знам дека тоа сето минува за 1 минута најмногу, навистина е страшно да го гледаш своето дете да ти се онесвести во рацете, и тешко е да останеш смирен.
Благодарност до нашата уредничка Палешка РР, за објавениот текст, бидејќи на интерент имам читано многу за оваа состојба кај децата, но главно на англиски, а на нашите сајтови не сум нашла никакви информации во врска со ова.
КЛИК за статијата. Се надевам дека и кај нас ќе престане ова до 6-тата година, како што сум читала на повеќе места, и се надевам дека статијата ќе им помогне на оние родители кои се соочуваат со истото.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Зајдување
30.9.2014 12:17:14   
Mihaela 2010
M koga bese malecka sekoe placenje i bese zajduvanja,i bas onaka strasno zajduvanje...kako sto si raste toa prestana,ama i do den denes znae da se sluci ako se udri posilno i ako ja zdoboli da bide lele majko zajduvanje do pomodruvanje na usteto...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 67
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?