|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 12:22:37   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Се правиме сите феминистки а се што гледам по ваквите теми е чиста мизогенија. Очигледно во борбата за еднаквост и права на жената жените се најголемиот непријател на себе.


Абе те обожавам, точно и прецизно во целта.

И повторно не ставија на осуденичко столче оти сами не можеме да одлучиме што е најдобро. тоест не знаеме, не сме толку уки. Или можеби сме се разуздале поише па же не враќаат сега назад, кај ни е местото. Кваката е во тоа што и досега си посоеше процедура за царски која велеше дека тој ќе се изведува само со индикација за тоа, и сите интервенции кои се извеле без индикација, по документи се чисти, и плус платени и подмирени. Така да мене стварно не ми е јасно што е шпоентава на новиов правилник, нов правилник со истата содржина како и стариот, само џева да се дигне. Која е причината оти сакаат џева да дигнат?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 12:26:39   
lolla RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

А договорен царски без индикации им се видело скапа ставка во државниот буџет, па оставаат кој сака на договорен царски да оди на приватно, да си плати пари....


Е ТУКА ЛЕЖИ ЗАЈАКОТ, ставката е поголема, треба анестезиолог, доктор обавезно, повеќе денови, повеќе лекарски прибор... му дошло на министерот дали некоја сака природно или не. Ако веќе ова се ограничува, треба да се смени односот на персоналот кон родилките и во секое време да може да се побара аналгезија/анестезија. Тоа е мојот став, кратко и јасно.

Само не знам како ке мине ова на уставен, се кршат најосновните човекови права на избор, ама се се може кога се има соодветни услови.

Немам искусено ни тоа ни тоа, но сум да се има избор ... секогаш... за се.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 12:47:46   
vezilka RR
Ама право на избор жените ни досега немале во врска со ова.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 12:47:58   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Така да мене стварно не ми е јасно што е шпоентава на новиов правилник, нов правилник со истата содржина како и стариот, само џева да се дигне. Која е причината оти сакаат џева да дигнат?


Како и секогаш да одвлечеат внимание, демек нешто менуваат на подобро а се обратно исто како последново кој да плаа породилно.

lolla нема човекови права никогаш не ни било изборно,ова е глупост.Един плус трошок е држење на креветот,антибиотик вибрамицин како само избор и толку.Ниту плус инфузија,ниту проверка на крв. А да што ги дохрануваат

А какви тоа индикации,па може во дел од секунда да се случи чудо,па нели скоро почина роделка од царски???
Нека не остават на мира нас мајките и така никакви права ни поволности немаме,ќе чуваме деца зошто нема работа или во градинка каде немаат пари за плус персонал.
Но од друга страна има со мал ризик нема да одобруват тоа едино ме плаши

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 12:57:10   
Kvisko
Избор секогаш и за се треба да се има.
Ова со нови правилници кои се исти како и старите се само одвлекување на внимание од побитни прашања и за д се каже дека нешто работат.
На крај сите испаднаа виновни и лекари и пациенти само министерот е најпаметен, најубав, најмногу знае, најногу работи.
Глупости живи.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 13:05:33   
lolla RR
Меланија, од пријателки и општо знам дека без врски и онака остваат царскиот да е последна инстанца, значи и со болки со денови со максимална изнемоштеност на мајките. Така да, имате право, што е поентава на целата узбуна што се дигна, кога и досега си било така за обичните смртници?????? А за оние со сина крв, пак не верувам дека ова ке важи.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 13:33:56   
tea 88
Hopeful go svativ tvojot komentar , ne se odnesuvase voopsto na tebe tuku pogore na istava strana imase eden post i sporedba na carskiot so zabite. Toa sakav da kazam deka ne moze tie dve raboti da se sporeduvaat . Edno e estetika drugo e zivot.
A toa dali nekoj zloupotrebuval ili ne, dali pocituval propisi ili ne pa sigurno toa se doctorite sto go dozvolile toa , pa potoa pacientite. A sekako ako e podobro tolku prirodnoto poroduvanje togas i doctorite neka se zaprasaat malku zosto poveketo se za carski. Ili zosto odat na privatno za ifv , za poroduvanje(nekoi i se zadolzuvaat za toa), ako e se taka rozovo na drzavnive i profesionalno.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 13:46:41   
mama_06
Се додека епидуралната анестезија има третман како ,тајна напивка за кралиците`` или дебело да те чини, јас сум за планиран царски рез. Иако два пати се породив спонтано,без анестезија никогаш не би рекла дека е тоа најдобриот избор. Зошто? За првото се пораѓав 12 саати, за на крај да го извадат со вакуум. Имав 12 конци и грозна епизиотомија. Не можев да функционирам добри 2 месеци. За тоа време секоја што се породи со царски веќе џогираше.
За второто исто толку долго траеше породувањето, критично беше што бев со пукнат водењак а немав напон. Немаше,мислам дека уште нема,ехо на гинекологија кај нас и само на едно цтг бевме неколку родилки. Тие трауми на никој не му ги посакувам, иако се заврши се` во најдобар ред.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 14:27:15   
blue_blue
темава ко да забега..баш ко што пиша некој погоре - ај да даваме нахрада за најмајка пошто најмногу се измачила, а исто проштав некаде уште една небулоза - демек не си се ни породила ако не било природно?!?!?! демек што знаеш ти што е породување?...мојот став го кажав, а имам само уште едно прашање по однос на она - докторите знаеле што е најдобро не било ова желботека...епа ако тие истите доктори знаат што е најдобро зошто бе има пластична хируригија? истата била измислена од медицниски причини - нели да се покрие изгроеница или што ти ја знам, ама зошто бе ја дозволиле и ја изведуваат за улепшавање? Која е медицинската оправданост на естетска хирургија - не ми се свиѓа носот?...и тоа е операција и тоа често со многу посериозни ризици па ете ја, дозволена е за пари....само ова со царскиов скапичко е да иде преку фонд па ќе измислуваме глупости....Нормално е бре дека никој нема да се стрча на царски од што се лигавел и немал друга работа....ама дајте остајте ги жените да одлучат, да имаат право на глас секако во консултација со лекар на кој му веруваат. Ако му верувам на лекарот и ако сум сигурна дека тој и тимот прават се што е во мој најдобар интерес ќе го сослушам ама сама ќе одлучам што ќе ми се прави....исто онака како што имам право да одлучам да одбијам или прифатам било која друга хируршка интеревенција и како што можам зошто така сум проценила без ниедна медицинска индикација да одам на пластична операција. само пошто таа фондот не ја покрива, Министерот таму ми дозволува да одам иако нема медицинска оправданост а ваму треба цел топ документи за да може да се породам со царски...Лудило

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: За или против планиран Царски рез!
23.12.2014 11:24:25   
Kvisko
blue_blue потполно си во право. Само пак ќе кажам не е ова за нипто друго туку е повторно покажување кој е најпаметен и кој колку работи и сработил. Па испаѓаат сите виновни само тие што ги предлагаат сите измени најправи.
Ова мене ми е исто како со законот за абортус. Малтретирање и понижување на жени и семејства во најранливи моменти.
За се треба поштено да се изнамачиш во државава за да го добиеш и на секој чекор само сопки се ставаат.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: За или против планиран Царски рез!
23.12.2014 11:43:36   
Hopeful RR
Се слагам со вас, девојки. И ми личи на евтина стратегија да се исконструира проблем за да се излезе со наводно решение, нешто како минхаузен синдром. Не дека нема проблем, но не е во размазените жени кои на своја рака сакаат царски, туку во лошиот пристап на медицинскиот персонал. Но, со ваква ПР стратегија, цела јавност добива сосема обратен впечаток - ние тука се пекмезиме, бараме преку леб погача, па сега владата ќе не построи и ќе ни каже како треба. По регулирањето на нашите матки при абортус, сега остана и ова. Наредно којзнае - сигурно ќе не тераат да аплицираме за секс без кондом.
За жал, ќе се заострат ионака строгите процедури и најмногу ќе страдаат сиромашните...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: За или против планиран Царски рез!
23.12.2014 11:51:43   
Anuska14
Што е со моето законско право на слобода??? Мое тело-мој избор-моја одговорност!!!
Сметам дека на овој начин само ја зголемија тарифата за договорен царски рез и дека само докторите ке си се офајдат.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: За или против планиран Царски рез!
23.12.2014 17:11:46   
Cvekelencule
Докторите не де са офајдат и тоа како што убаво ќе му дојде сакаш царски дај пари .Кога мене можеа да ми земат 50 евра за да ме направт царски со претходна историја ја знае цела јас требаше да ги тужам за претрпен страв и уништување живот на штотуку родено бебе кое до три годишна возраст не виде бел ден од влечкање по болници и на физикална секој ден.А за честење немам зборови не знам што не му се однесе од пиле млеко .само фала му на Господ помина сето во најдобар ред ,јас за второто се породив природно со 20 и кусур конци ама станав одев ама таа душевна болка на никој не му ја посакувам за третово со царски бев имав болки при станување знаеш операција е не мозжи да не боли ама верувајте не можи да се опиши со таа болка која ја носев со второто и викав се ќе издражам ама знам дека детето ми во ред. Така мамички борете се до крај не мојте никој да слушате само вашето срце следете го ако нешто не оди како што треба барајте викајте немојте да молчите оти после никој нема да трга мака освен вас ве сакам и не знете колку ми треба ваков разговор .

(Одговор на членот Anuska14)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: За или против планиран Царски рез!
23.12.2014 23:21:44   
kapina
pa ke se ofajdat i od takvi nezni princezi ke trpat i takvi kako mene so prethodni hiruski zafati na stomakot ke vikat doktorite nema potreba od carski rez samo i samo da zemat poveke pari

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: За или против планиран Царски рез!
24.12.2014 11:46:32   
Kvisko
Планиран царски рез е оној каде што претходно се бира дека сакаш царски, не е оној кога ќе дојдеш на пороѓај па тогаш се решава дали треба царски заради медицински индикации.

Е сега ова со предложеново решение верувајте не е во никаква корист на лекарите. Напротив ова е исто како и се до сега и против лекарите и против пациентите. Лекарите повторно како и секогаш до сега испаднаа мрзи, а пациентите размазени.
Ова е повторно ќе кажам лоша манипулација со јавноста. Прво статистиката што ја прикажуваат им е за вкупнито број на царски резови, а решението е удри по џебот на народот и криви ги жените што демек се размазени па сакаат царски резови. Комплетно извртена логика за да се најде начин да се поднаполни празниот буџет и да се дефокусира јавноста од лошите услови во јавното здравство.
Не смее на Универзитетска Клиника да има само едно 4Д ехо, не смее да има стари апарати и несоодветни услови за работа. Не смее да се дозволи сите да се тепаат да се пораѓаат на ГАК и од преполнетост да мора да се затвори клиниката за прием на нови родилки зашто во други градови во Македонија нема па никакви услови за породување .Со условите што ги маат оние на ГАК се стварно супер доктори (сум била и на приватни и на државни гинекологии и во приватните прво ехо-апаратите се подобри сто пати).
Наместо да се обезбеди услови за работа и безбедност при третманот на сите родилки „паметните министри“ повторно како и до сега успеаја да создадат раздор меѓу пациентите и лекарите и повторно за никој нив за ништо да не ги обвини.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 24.12.2014 11:47:08 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: За или против планиран Царски рез!
23.1.2015 21:08:28   
Melanija RR
Двајца од Гинекологија приведени заради мито за „царски“

Попладнево се приведени лекар и уште еден вработен од клиниката за гинекологија под сомневање за корупција, пренесе Канал 5. Според пријавата осомничените побарале поткуп за да породат трудна жена од Источна Македонија со царски рез.

На сопругот на трудницата му побарале 20.000 денари. Тој пријавил во министерството за здравство од каде на клиниката испратиле претставници од кабинетот на министерот и од државниот здравствен и санитарен инспекторат потврдија од министерството. Разговарале со сопругот повикале полиција. Од министерството велат дека толеранцијата кон корупција во здравството мора да е нула.

- Никогаш нема да се согласиме било кој доктор, кој и да е, да уценува пациент да добие здравствена услуга за пари. Нема пониско нешто од уцена за добивање здравствена услуга, и токму затоа вака реагираме и ќе продолжиме и во иднина да реагираме на овој начин.

Од МВР велат дека двајцата осомничени ги привеле попладнево на разговор. Ќе ги сослушаат и оштетените но и евентуалните сведоци од гинекологија. Во која насока ќе се одвива истрагата дали и за што ќе бидат поднесени пријави од МВР повеќе информации најавија за утре.

Извор:вести.мк
======================

И сега што е муабетот? Значи пак може царски ама со директен поткуп?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: За или против планиран Царски рез!
4.3.2015 22:04:44   
Melanija RR
Пу пу пу неважи ,мајтап ли си тераатuser posted image

-Сменето е упатството.Ќе се обидеме на друг начин да стигнеме до посакуваната цел имајќи ги во предвид реакциите во јавноста.Секако жената може да одлучи да оди на породување со царски рез, а гинекологот е должен да и ги преочи предностите и маните, вели Никола Тодоров министер за здравство.

Повеќе на вечер.мк

====
Поради јавноста?Ние знаеме повеќе од некои што смислуват правила и пишуват закони? На што се должи оваа добра воља? Досега било изборно па и од сега ќе биде. Кој е луд ,кој збунет, а кој нормален???

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: За или против планиран Царски рез!
5.3.2015 11:13:22   
LoveableMe RR

"Жените повторно може да бираат дали ќе се пораѓаат природно или со царски рез

Упатството за медицинско згрижување при царски рез e сменето пред три недели. Секоја бремена жена доколку инсистира на царски рез од страна на докторот треба да и биде посочена предноста на едниот и другиот вид породување.

- Но, доколку жената инсистира на царски рез, таа нејзина желба ќе се почитува"

Извор: zdravstvo24 mk


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: За или против планиран Царски рез!
5.3.2015 14:29:32   
vezilka RR
Абе нешто многу почна да ги интересира јавноста и нејзиното мислење. Неисе битно се направи како што треба, конечно разумна одлука.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: За или против планиран Царски рез!
5.3.2015 14:32:31   
Melanija RR
Се нешто ќе најдат за да одвлечат внимание од лошите одлуки и настани user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: За или против планиран Царски рез!
5.3.2015 14:35:49   
vezilka RR
Па така ми мириса и мене. мијат раце од мнооооогу полоши одлуки. И мислам дека им е џабе, ама тоа за друга тема. И затоа велам, од било која причина да е донесена одлукава, барем ќе се офајдиме. Иако до некни не бевме способни сами да одлучиме што е најдобро за нас, денес сме....

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: За или против планиран Царски рез!
5.3.2015 22:35:38   
Палешка РР
Министеров почна да носи правилни одлуки. user posted image
Се надевам конечно и најправилната ќе ја донесе user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: За или против планиран Царски рез!
6.3.2015 8:11:44   
sandriana RR
Поклонот на Влада по повод 8ми Март user posted image Ептен се либерализиравме одеднаш user posted image
Во секој случај, ова е единственото правилно решение. Избор за секоја жена!

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 98
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?