|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
24.1.2014 13:12:07   
vezilka RR
Еееее, да, во такво општество живееме. Болна вистина е дека мажите многу потешко прифаќаат кога проблемот за забременувањето е кај нив, а особено мажите од постарите генерации, тие ќе умрат и нема да го признаат тоа. Се согласувам дека е добро што сопругот увидел дека проблемот кој е негов,неговиот татко не може да го прфати. Но, тоа што ја советувал сопругата да си молчи и да ги трпи увредите не е во ред. Тој треба да се насочи кон неговите родители, кои ако не можат да прифатат дека нивниот син има проблем, да ги натера барем да си молчат и тоа да си го чуваат за себе.



_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
24.1.2014 15:27:20   
Hopeful RR
kokicekokice, многу ми е жал што си морала да чуеш такви зборови, но тоа е, луѓе зборат сенешто и не внимаваат какви последици тоа создава... Не сакам да го напаѓам твојот сопруг, иако не ми се допаѓа тоа што го кажал, но претпоставувам дека и на него му било глупо, незгодно, или пак и срам од реакцијата на татко му, па пробал да избалансира, и тоа е ок.

Јас исто така не сакам да зборам на сите, мислам дека тоа е наша интима и нема што сите да знаат. Но, на неколку луѓе им кажав бидејќи ете, понекогаш ми е неопходно да разговарам со некого. Моите знаат, неговите не - не дека намерно не кажуваме, но ете, не се создала прилика. Едно време се замарав, но сега веќе баш ми е гајле дали некој збори за мене зад грб. Споделувам само со некој за кој знам дека ми мисли добро и нема да лае наоколу.

Се согласувам со Melanija и LoveableMe, на сопругот треба ти да си му на прво место, па потоа родителите, но и до тоа се доаѓа, не се секирај. Ако пак се најдеш во слична ваква ситуација, тогаш ич да не ти е гајле и се да им кажеш што те мачи и нервира - и дека не е нивна работа, и дека се мешаат, и дека е ваша интима, и се по ред. Во крајна линија, ако толку сака да дојде на гинеколог, следниот пат кога ќе идете, покани го и него, ќе видиш дека одма ќе одбие! user posted image Прашање е како ќе реагира и после претпоставеното доаѓање на лекар, кога ќе се увери дека неговиот син и не е така совршен... Батали ги сите таму, пробајте да не се замарате и да не се расправате вие двајца, и фокусирајте се на себе user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
2.2.2014 14:59:30   
kokicekokice
Ви благодарам на сите за подршката и разбирањето. За жал поради преголем стрес пред 1 недела дознав дека сум си ја расипала работата на тироидната жлезда .Сега морам да сум под лекарстав и да заборавам на било каква постапка за ИВФ.
Хиперактивноста на жлездата ми прави такви тахикардии да не сум способна ни 1 пешачење до Водно даа издржам. Од здрава права се направив инвалид и се од преживеаниот стрес периодов и негативно влијание од околината.user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
2.2.2014 15:16:18   
kapina
Bas zatoa razgovarav otvoreno so mojot svekor sega mu kazav oti spermogramot na mm emnogu los I oti ne vrede da se lekuvame I mora pak na IVF Da odime. I vika ako treba odete mm sega jade. cist domasen med so maticen mlec propolis I polen ijatki pa ke videme sto ke bide

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
4.2.2014 1:52:34   
jana ana
во брак сме година и пол и сеуште неможам да останам бремена, сега почнавме да правиме испитувања во Плодност, инаку и ние живееме во заедница и верувале или не никогаш не ми текнало дека можеби проблемот е во тоа што не можиш да се опуштиш тропнала врата влегле во вц и слично... единствена мисла ми беше дека можеби на психолошка база е неплодноста од преголема желба да бебенце .. ама и овој муабет држи вода.. сега засега испитувањата што ги правевме беше се воред уффф господ да е сонац да не израдува за брзо..

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
8.3.2015 18:39:35   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

Devojki i jas imam psihicki problem dali da odam na psihijatar neznam sto da pravam...Se plasev od ovoj gade period za mene vcera doznav deka mi e NEUSPESNO PRVOTO IVF i sega sum kako voz da me zgazil...imam problem koga se gledam so svekrva mi i celo vreme mi vika ajde ke bide i kaj vas a mene toa strasno me nervira..ne ziveam so nejze i izbegnuvam odenje od tie pricini...Zolva mi e bremena 7 mesec mislam deka e a taa imase ginekoloski zafati i vadea septum pa kako srce i bila matkata pa ja seceja 2-3 pati se izmaci stvarno...eden doktor vo drzavna i vikase deka nikogas nema da ostane bremena i Tofoski koga ja operira i rece sega za 2-3 meseci ke ostanes bremena i taka bese ostana od prva sto se vika...i jas se raduvam mnooooogu na tugata srekja i milo mi e se za sekoja no nekako koga ke ja vidam nejze mi se para srceto...dodeka i traea site operacii nikogas ne smees da se zbori za zabremenuvanje pred nejze zosto bese bolna tema a sega mene kako me preripuvaat i ne me pocituvaat a znaat deka ni e bolno i na mene i na mm duri na nekolku navrati mm i se zavrte i rece dosta vekje prestani koga ke bide ke bide i kaj nas nemozam vekje da te slusam...muabetot mi e sega svekrva mi srekjna e za kjerka i a tazna za sinot no sega taa e glava tema vo cela familija a za nas ne razmisluvaat dali ke ne navredat,dali ke ne natazat...i taka nekako odbegnuvam sredbi so svekrva mi i zolva mi...a se plasev od ovoj period si vikav jas ke taguvam a tie ke se raduvaat...i na mm mnogu mu e tesko sto e vakva situacijata nie e da taguva ni e da se raduva i koga dozna i toj bese vo konfuzija zosto sepak se borime so mashki sterilitet i tesko mu e i nemu...kako vie se spravuvate vo vakvi situacii koga imate bremena zena bliska do vas?? ne sum sebicna jas duri i na fb kogaa ke procitam bremeni,rodile i itn odma cestitam taka so seta srekja i si vikam ajde i na moja glava...no mislam deka svekrva mi mi go nabi ova za jas vaka da se osekjam...jas se izvinuvam na dolgiov teks nekako osekjav potreba da vi pisam i da se posovetuvam ako ste imale i vie vakva situacija slicna...bi vlagodaram na vremeto odvoreno da me iscitate...ve gushkaaaam siteee :)



ИЗВОРНА ПОРАКА: vazna

Pinki jas bev vo ista situacija kako tvojata i seuste sum. So zolvami se borevme zaedno so sterilitetov kaj niv se otkri tezok maski sterilitet i im rekoa deka tesko ke imaat deca i oni se razocaraa i jas isto kolku i niv se rzocarav za niv i napravija edna inseminacija i od prva im uspea kade sto spermogramot i tamu im se pokaza katastrofa ne se ni nadevaa ama ete bidna i rodi zdavo pravo devojce, da ti kazam pravo koga slunavme so maz mi deka e bremena neznaes vo toj moment kako se cuvstuvavme placevme kako mali deka i jas i maz mi, dodeka sveki moja se raduvase kako luda za kerka i taa kako tvojata samo toa naucila ajde sega ke bide i kaj vas nemaj gajle i sega od koga se porodi zolvami svekrva mi se pobudale za vnukata mene mi e maka ona abe samo za nea zboruva nema oset cel svet go vrti okolu devoceto abe ti neznaes nemozam da ja slusam poveke i jas kako tebe nekako gledam da ja odbegnuvam zolva mi zosto ona se pravi deka na svetov deka samo ona ima dete i samo taa bila majka i nikoj drug i taa i majka i nemaat oset ne za mene barem za brati i za sin i da imaat malku oset, no toa tie i da znaes za psihijaar i jas razmisluvam kako tebe i jas sakam da odam mislam deka podobro ke mi dojde eden rzgovor so psihijatarot user posted image user posted image user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: vazna

I devojki da vi kazam uste nesto user posted image eve sega pred malku bese svekrva mi i znaete sto mi rece se slunale so zolv mi na tel. i pravele muabet za vtoro dete kako ke imale, a detevo tred tri meseci se rodi, sveki moja se iznervirala i i bilo maka deka zolva mi mozebi ke ostanela so edno dete i bile mnogu razocarani i ajde sega, a sin i nema ni edno, devojki iskreno da vi kazam mene ne mi krivo za zolva mi ama mi e krivo za sama sebe i mi e tesko mnogu, jas devoceto go sakam mnogu i mi e milo mnogu koga ke ja vidam celo vreme ja bacuvam, ja stipkam nemozam da se odelam od nea, nemam problem so deca vaka da se zblizuvam naprotiv sum goleme decarka i mnogu si igram so site deca, ama mnogu mi e krimo i maka i tesko za meneuser posted image user posted image i ovaa svekrva mi so vakvi muabeti mnogu me napinja i mene mi kazuva deka i bilo tesko za kerka i sto mozebi ke ostanela so edno dete, a jas nemam nitu edno i kako da ne se nerviras user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

ufff na ista maka sme znaci user posted image eve mm bese kaj nejze vcera i pocnala da mu zbori i ovoj i rekol ne sakam da zboram so nikoj denes za ova denes a od utre glas da ne sum ti slusnala da mi obesuvas i da mi kazuvas deka ke bide....auuu se iznenadiv od mm deka izragiral taka zosto skrseni sme ...jas zolva mi mnogu ja pocituvam i i se raduvam jas se raduvam na sekoja rr-ka tuka i na sekoj sto go poznavam no tie ne se krivi za mojata bolka tocno no bar najbliskite mozat da ne razberat i malce da imaat oset zosto koga na nekoj srekjata mu se nasmevnuva neznaci deka toj blisok do nego treba da mu se naneduva pogolema bolka od taa niz koja minuva zar ne sum vo pravo? mene toa me luti zdravje i na site nas sto sme vo postapka za ivf ke ni se nasmevne srekjata no koga moite nisto ne mu zborat i ne zborat ni pred mene deka ke bide i neznam sto kako mozat i svekrva mi i zolva mi...sega pa otkoga ke se rodiiii lelelele ke bide veselo...koga treba da se vidime so zolva mi kako knedla da imam vo grlovo no moram da razmislam da odam na psihijatar za da go resam problemot so toj del od moeto sekojdnevie zosto mnogu psihicki mi deluva ne me svakjajte pogresno deka sum sebicna i zavidliva tuku deka mi e bolka i deka nemaat oset za mene i mm... user posted image user posted image izvinete na teksovive dolgi no mi trebase da se iskazam nekade malce bar da mi olesne na dushickava user posted image user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

A jas sto da kazam samo jas sum taa sto se bore so sterilitetot i kaj jatrvata i kaj sestra mi i za dvete deca bese sto se vika plukni zalepi odma bremeni jas nemam so kogo da ja spodelam taa maka oti niti jatrvata niti sestra mi neznaat kako e i sega za ivf ne im kazavme oti ne glsdam pricina da gi zamaram za nesto sto za niv e sosema nepoznato a za negativna ke kazam samo edno da se boris 10 god so sterilitetot so poveke dijagnozi ne e lesno na sekoj dva meseci kontrola na stitna zlezda zaradi toa sto pred 4 god tsh bese granicno a i prolaktinot go kontroliram isto venite mi se kako na narkoman osteteni sekoe sabajle eutirox mise za dobro utro smaceno mi e veke od niv



ИЗВОРНА ПОРАКА: vazna

Znam pinki jas potpolno te razbiram ne si sebicna i jas istoto go cuvstvuvam i koga se rodi malata i mene mi bese malku tesko kako ke odam da ja vidam, ama ete pak koga otidovme nemav nikakov problem da ja vidam ja drzev i zboruvav toa ne e krivo i nikoj ne mi e kriv znam, ama mene me nerviraat sveki so ponasanjeto i zolva mi moze ne namerno e ama ete mene vo vrska so ovaa tema se me nervira, i sto svekrva mi od usta ne go vadi deteto abe samo za toa da se zborelo i nema druga tema vaka pravelo bebeto taka pravo bebeto vakva e takva ja cuvale kako princeza, ona bila najubavoto bebe na celot svet na majka i bila tolku ubava bila mnogu itra, jas nemam protiv zolva mi nisto i protiv svekrvami nie vo sustina ubavo ziveeme so nea i so zolvata ama ete od takvi muabeti se nerviram sto da pravam.



ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Девојки сите низ исто минуваме user posted image Мене душава ме боли што толку работи минувам а не можам да останам бремена, викам зар макава нема да ни биде наградена user posted image Сите се со деца роднините на мм и мене исто многу ми е тешко да гледам бремени жени, не сакам да сум во нивна близина, едноставно ми нанесува болка тоа. И нас не прашуваат што правите, кога дете, јас тресам глупости за работа, за факултет, не знам ни јас што зборам веќе ама сигурно никој не ми ни верува user posted image И јас мислев да побарам помош од психијатар да ме сослуша и даде совет без да ми препише антидепресиви user posted image Многу е тешка оваа борба, исцрпени сме и физички и психички и финансиски, зашто се случува ова за што сме казнети некогаш си мислам user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Neznam na mene pak ne me ni prasuvaat veke nikoj nisto neme prasuva osven neli tie sto se gopominale toj pat ili go pominuvaat site znaat za toa oti odeme po bolnici i tolku na mene uzasno me nervira samo sto nekoj koj sto se borel so sterilitet i odkako ke odima deca zaborava kako e.

Vazna najubavo e ti zatoa za svekrvata da razgovaras so maz ti on da i objasne oti toa na tebe ti smeta za tebe toa e bolna tema deteto pa deteto oti ako ti i kazes nesto ke rece oti si ljubomorna a sinot e veke nesto drugo i mene mi se cine oti ona toa namerno go prave



ИЗВОРНА ПОРАКА: vazna

Da Kapina i maz mi i zboruval ama dzabe, ona ne go pravi toa namerno znam deka i e krivo sto i sin i nema deca ne e takva zena namerno da me nervira, ama od pregolema radost sprema deteto nesveno me povreduva i na mene celo vreme mi kazuva za deteto zosto misli deka mene mnogu me interesira za bebeto, jas samo si kutam togas i buljam negde.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Аууу девојки, свекрвиве ви се за ќотек user posted image Не им го сфаќајте муабетот лично, понекогаш луѓе од што не знаат што да кажат зборат глупости и не сфаќаат дека влошуваат. Жените сигурно имаат добри намери, сигурно сакаат и од вас внуче, таман работа, ама и на нив им е тешко да балансираат, не знаат ни како да се постават, ни што да кажат, па мислат дека вака ве тешат.

Не ги оправдувам, скроз сте во право и двете, ама не им земајте до толку за зло, сепак сме различни генерации и различни животни искуства, и тие никогаш нема да може да го сфатат ова. Ние додека бевме во постапка бевме подготвени и на тоа дека нема да успее, нејќевме да сфатиме ништо здраво за готово зашто бевме свесни дека ни ивф не успева тек така, а свекрва ми исто пробуваше да не утеши со муабет - ајде, се ќе биде ок, ќе видите. И знаев дека мисли добро, ама полудував на секој таков муабет.

Има два начини да ја решите ситуацијата - прво, да зборите со сопрузите и да им кажете да разговараат со мајките и да олабават малце. Ако сакаат да помогнат, нека не разговараат на таа тема и крај. Второ, ако тоа не функционира, едноставно дистанцирајте се од нив на некое време, разретчете и со гости и со дружење, пошто во ваква ситуација најбитно е да си ја зачувате својата психа. Ако ни тоа не функционира, прекинувајте ги на пола муабет и на шала, на смеа, кажете нешто од типот - ајдеее, доброоо, кога ќе биде - ќе биде, тоа е моја работа, дај за нешто друго да збориме user posted image Мора така, па веројатно ќе сфатат со тек на време.

Важно ние на РР сме тука за да се ислушаме една со друга и да си понудиме поддршка и разбирање, така што слободно пишувајте user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Stom maz ti i kazal a nejke da prestane ne veruvam oti e od pregolema radost znaci ona e opomeneta zatoa i pak da zboruva izvini ama toa ne e od radost tuku od inat maz ti pak neka proba da i kaze plus toa znae kako e koga kerkaa i se borela da odima deca kako bi i bilo nejze togas nekoj celo vreme da i zboruva za dete toa za soveti okolu deteto da no ako ti ja prasas nesto mojata mm ja predupredi i sega ne smee nisto da kaze a ima i ona vnuci i ode cesto kaj niv no si molce toa za deteto neka ja spodeluva radosta so zolva ti ne so tebe i pak ke recam izvini ama toa ne e od radost



ИЗВОРНА ПОРАКА: fragolina

Zdravo moi prijatelki po bolka. Sakam da ve prasam kako se cuvstvuvate koga ke vi rece nekoj NE SE SEKIRAJ KE BIDE, mene mi ide da gi tresnam od zemja.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

fragolina, ИСТО user posted image

Верувај знам како ти е, и мене тој муабет ме нервираше не само пред ивф-то, него и сега. Секогаш луѓе ќе се најдат да кажат квази утешни зборови од тој тип, а не знаат што ти е во душата. Од кај знаат бе дека ќе биде?! Само затоа што они останале трудни од плукни залепи или се породиле без проблем или родиле здраво право дете, не значи дека сите ќе го споделиме нивното искуство. Нормално дека сакаме, ама дај не ми соли памет со глупи квази зен муабети - а бе што се секираш, ќе биде. Се секирам, да му се сневиди, како да не се секирам кога гледам дека не ми се одвиваат така работите?!!!

Гледам дека ваквите искуства не имаат направено мнооогу поосетливи од другите луѓе и многу подложни на повреди и навреди од зборови и однесувања кои другите не ги приметуваат. Битно е да сме оптимисти, апсолутно, и да веруваме дека стварно ќе биде ок, ама во исто време има нешто што не ти дава да се олабавиш и не прави претпазливи на секој чекор и свесни за можноста од неуспех.

На следен ваков муабет, само удри игнор и не слушај. Смени тема на муабет, па ако треба и биди дрска и кажи дека не сакаш да разговараш на темата. Што и да е, само да се заштитиш себе си. Таквите луѓе ќе ти кажат нешто и ќе заборават штом си отидат дома, а ти си таа што ќе се мачиш после со саати за нивните зборови. Затоа, само игнор или соочување user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: vazna

Fragolina i mene mi ide na nervi toj muabet "ke bide, ke bide" abe aman veke, a najveke od svekrva mi, zolva mi i majka mi, ama na majka mi ke i se razvikam i ke kuti, a na ovie dve nemozam da im recam nisto ke bidam pogresno svatena. Eve preeska bese zolvami so bebeto, sveki abe pobudale, a maz mi se nervira lele lele mene mi vika "abe ovaa svekrva ti nemozam da ja podnesam sto se pravi kako samo kerka i da rodila dete" vika abe sto se pobudaluva vaka nemozam da ja trpam, znam deka i nego mu e tesko, ama jas pak nekako ko da naviknav i ne im zemam nekako zdravo za gotovo onaka mi e ko se edno toj poveke se nervira od mene, ama toa e. A sto da vi kazuvam pak za kumava moja sinojka se vidovme abe tolku negativna licnost ne sum videla prema situacija nasa i kazuvam deka rezultatite kaj nas se se ok deka nema problem ne vodat kako ideopatski sterilite ona mi vika kako da ne, ako bese taka do sega trebase ostanes trudna nego nemozat da ti otkrijat vo sistina sto ti e mislam deka od koza se izvadiv zenava neznae drug muabet da pravi samo za toa pravi muabet i se ona znae kako ke kaze ona mora taka dA bide druo nemoze mnogu se razbira ona od gineologija radoznalica edna, a se pravi deka nejziniot zivot e najubav deka ona nema nikakvi poteskotii vo zivotot niti problemi oooofffff devojki se izvinuvam sto ve gnjavam vaka ama moram da si kazam na nekogouser posted image




ИЗВОРНА ПОРАКА: fragolina

So mazmi imavme nateganje kako jas sum bila prmnopgu drska koga na nekolku osobi im vlepiv vo lice deka sekoj sto ke mi rece ne se sekiraj nemka mu se sluci nego i is neka ne si sekira, a mene vakva ludaca ( kako sto oni me gledaat) neka me ostaat da se sekiram, I eve sega mu citam za vas i duri sega pocna da svaka deka toa go misli sekoja zena sto go doziveala istoto kako mene, a site onie prdni-ostani trudna i rodi so edno eho za 9 meseci nikogas, ama nikogas nema da svatat kako izgleda ova, pa duri i onaa koja bila so IFV ama od prva i se fatilo i si rodila, na muabetot ke ti kaze e, aman be i jas bev trudna ne samo ti , pa i jas znam kako e. Abe odi glej si rabotata ne mi prodavaj musmuli. Se izvinuvam za racnikov ama toa mi doaga na pamet koga sum tolku revoltirana. zamisli na nekoj mu izgori kukata , ati mu kazes abe ne se sekiraj ke bide, ke naprais nova poubava, Da samo toj znae kako mu e mu se srusil celiot svet i kolku sila mu treba da gio izgradi povtorno.



ИЗВОРНА ПОРАКА: fragolina

Gledam spmnuvate psihijatar, jas posle prvoto nespesno invitro posetuvab psiholog , mnogu e dobra devojata raboti po programata na GESTALT i mnogu mi pomogna i bas oklu ona blizok so malo dete (vo mojot slucaj jatrvami) i sega veke ne go cuvstvuvam toa povrzano so taa tema. sosema sum ramnodusna na nea i svekrvami i deteto. Imam eden predlog dokolku ima nekoja od vas sto e zainteresirana , i ako sakate da ja prasam dali saka da pravime grupna seansa so nea (ednas nedelno jas odev ) bidejki site sme gledam isti vo iskustvoto od preziveanoto i cuvstvoto sto go imame.



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот jana ana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
8.3.2015 18:55:24   
LoveableMe RR
Нашата средина е многу проста и заостаната, секој бере гајле за секого, секој знае најдобро подобро и од докторите, секој е експерт за туѓите проблеми, но не и за своите, што да ви кажам сите се соочуваме со такви луѓе во нашето опкружување, тргнувајќи од домашните, па се до оние подалечни роднини, пријатели.

Тешко е да се спротивставиш цврсто кога те удираат по нешто што те боли, да е друга тема ќе ги средиш одма, вака бегаш или се обидуваш да не бидеш дрзок, а ако ти пукне филм богами и опалуваш по некојаuser posted image user posted image ....

Верувајте сите, ама сите имаме таков проблем со околината и мене ми се случува, некогаш ми е тешко, некогаш се смеам и ги игнорирам, зависи како сум расположена, но луѓето тешко се менуваат, затоа ние најдобро таквите да ги избегнуваме или отворено да им кажеме дека не сакаме нит совет, нит разговор на таа тема.

Важна, кажи им на тие експертите дека и светските доктори за ИВФ кажуваат, имам читано и слушано, дека најтешко им е да работат со идиопатски стерилитет, бидејќи не знаат што да третираат, така што кажи им дека има таква појава и не е дека не можат да ти најдат што ти е....



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
8.3.2015 22:46:12   
Pinky30
user posted image user posted image Jas denes i otidov na 8-mi Mart ic ne mi se odese no aj za atar na mm i koga me vide mislese deka ke placam ke urlam deka ivf-to ne mi e uspeshno ama jas sobrav sila i se smeev samo i taa neznaese kako da pocne muabet sto kako se osekjam i pocna PAK za kjerka i da zbori deka piela Magnezium (mi e gajle sto kako piela ) i jas odma rekov doktorot ke go smena i mi vika a da probas uste ednas kaj Tofoski i jas nikogas ne sum bila takva po priroda sum mnogu krotka,mirna licnost i i vikam maaa nema sansi sega jas kaj sakam ke pravam ivf ne sakam da si go gubam vremeto vo toj GAK sto me nateravte vie nema nikogas da si go oprostam deka za zolva mi videa dobro i ajde i mene ke mi pomogne koga ke mi tekne sto knedli goltav i trgnav vo toj gak ni laboratorija asalna ni embriolozi nistooooo....ako zolva mi videla fajde od operaciite i ostana bremena za 3 meseci kako sto i kaza dr.neznaci deka i mene ke mi pomogne ufff nema da si go oprostam toa ama mm tuka e isto kriv sto vikase ajde go znaeme ne prima bez upat preku red i itn i se zalazav...no toa e ...muabetot mi bese se izvinuvam sto taka mi olesna na dusickata sto i go plesnav vo faca i koga zakjute rece samo vie si znaete...aaaaa znaci mozelo i vakaa toa svativ da i se sprotistavis za da se povlece...epa vekje preku glava mi e ... samo koj ke gi trpi koga ke se rodi vnukot lelelelelele od toj moment se plasam mnogu...moram psihicki da se podgotvam....srceto mi se para koga ke mi tekne na toa....toa vo misli mi e povekje otkolku sto pred nekoj den doznav deka ne mi e uspeshno ivf-to user posted image toa e devojki mora da sobirame hrabrost....na lugeto sveznajuci,seirgjii,radoznali morame da im odbivame na glupost i ignoriranje maksimalno....za nasiov slucaj znaat samo moite roditeli,negovite i moja bliska drugarka od koja dobivam maksimalna poddrska koja i ne e mazena i nema rodeno a sepak ima oset za da me soslusa i drug nikoj....a koga ke recat ajde vie sto cekateee im vikame ke bideee ke dade Gospod i tolku zakjutuvaat ...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
8.3.2015 23:25:13   
vazna
Taka e Pinki od sega i jas resiv samo na ignor za site sto se takvi i da ne se zamarame so takvi gluposti, maz mi od sto se iznervira sinojka so kumata mi rece dodeka da go vidime rezultatot od invitroto ovoj perid na distanca malku ke se drzis od kumava zosto loso ti lijae so nejzinata negativnost i isprasuvanje, sto i jas mislam taka deka e podobro malku da se trgnam na strana, a od sveki nemozam da izbegam bidejki ziveeme vo ista kuka samo na razlicni spratovi, a i so nea ke rzgovara sin i taka da so razgovorot mislam ke si gi svati nekoi raboti.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
8.3.2015 23:33:09   
kapina
I jas denes placev od maka se setavme so koleskite niz skopje i jas im vikam pred vero marketot sto e neli jademe i mi vikaat nie si imame deca da im kupime nesto od jumbo a ti sto sakas toa pravi si i jas si otidov si zemav jadenje sama i pocnav dolu pred vlezot da si placam od maka i po patot za strumica placev od toa sto mi bese maka i doma mm me primeti oti placam i mi vika zosto places vikam vaka i vaka i me iskara mi vika uste ednas da ne te vidam da places jas veruvam oti nie ke uspeeme oti ke se otkrie pricinata zosto ni se slucuva ova

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
8.3.2015 23:41:12   
kapina
I im kazav jas ako nemam deca imam vnuci sto mnogu mnogu me sakaat decata i na sestra mi i na deverot imam za kogo da gledam da kupam nesto

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
9.3.2015 0:03:20   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

I jas denes placev od maka se setavme so koleskite niz skopje i jas im vikam pred vero marketot sto e neli jademe i mi vikaat nie si imame deca da im kupime nesto od jumbo a ti sto sakas toa pravi si i jas si otidov si zemav jadenje sama i pocnav dolu pred vlezot da si placam od maka i po patot za strumica placev od toa sto mi bese maka i doma mm me primeti oti placam i mi vika zosto places vikam vaka i vaka i me iskara mi vika uste ednas da ne te vidam da places jas veruvam oti nie ke uspeeme oti ke se otkrie pricinata zosto ni se slucuva ova



Kapina ne mi se veruva vo ova sto go citamuser posted image Koj pameten I normalen covek bi se osmelil taka da zborne pred covek koj kopnee po deteuser posted image Tie ne zasluzuvaat v lice da gi poglednes,a kamoli da im zbornes.Ignororaj takvi zli jazici,veruvaj vo sebe I Bog,znaj deka eden den ke si go pregrizat jazikot user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
9.3.2015 0:10:57   
mommy_angels RR
Ах девојчиња,сето ова го поминав и знам како ви е.Никој од вашите блиски не е свесен колку ве повредуваат нивните постапки и зборови,зашто ова може да го разбере само некој што веќе го поминал.Околу ова имаме дискутирано и ТУКА ,си имам пишувано и јас како ми беше,така да, се што ќе речам e правете како што вам ви е најдобро и дружете се само со тие луѓе во чија близина се чувствувате пријатно.Семејството секако неможе да се избегне,но затоа пак "одбивајте" им на глупостта

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
9.3.2015 0:28:40   
vazna
Lele Kapina e stvarno ne mi se veruva be, kakvi se tie luge sto zboruvaat taka imaat li srce be, lele e sega stvarno se iznervirav jas da sum kako tebe nikogas vo lice nema da gi pogledam ni muabet da im napravam, abe gospod neka gleda i neka sudi sto da kazam sekakvi budali ima, ama neznaev deka do tolku imalo bez cuvsta i bez oset begaj podaleku od niv.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
9.3.2015 6:30:05   
kapina
Da ima i takvi ima i toa na mm bratucedka mi go kaza ova veruvajte celata se potresov oti ona plukni zalepi bese zatoa e taka

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
9.3.2015 12:07:28   
Hopeful RR
Kapina, ич не ги дружи веќе, се видело какви се. Што човек е тоа па да каже такво нешто, знаејќи ги твоите маки?! Ич, не им ни прави муабет и не им ни објаснувај, едноставно дистанцирај се.

Pinky30, арно си им рекла, и пак ако ти преречат ти исто да им вратиш, ич да не ти е криво! Тоа е твоја интима, твоја работа - нормално и на сопругот, и крај. Следното ивф прави го кај што ти сакаш и кај што ти ќе имаш доверба и безбедност при процедурата и ич да не ти е гајле кој што рекол или искоментирал.

vazna, пак ќе ти кажам - подалеку од кумата и од сите такви негативни личности. Ич не се ни објаснувај, не си ги троши зборовите, само игнор и ќе видиш како ќе ти олесни. Имав и јас едни такви душебрижници што наводно се секираа и не прашуваа и двајцата до кај сме, што сме, само за да добијат каков било податок за да лаат низ град, па после од трето место дознав дека измислуваат и шират муабети, така што тоа го решив само со игнор. Не ги гледаш, не ги мислиш, раат ти е главата. Свекрвата ќе сфати кога маж ти ќе и објасни и и тоа ќе се реши, не се секирај.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: влиjание на заедницата врз забременувањето
9.3.2015 19:04:08   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

im kazav i na koleskite za taa sto vikase sto ke sum barala jas vo jumbo i site i se smeeja a tie sto se borat so sterilitet sto imat praveno po 2,3 invitra posto rabotam vo golema firma i vikaat kako ne i sram jas znam oti nekogas sum mnogu negativna i mnogu realna znam oti i moite zborovi nekogas go imat nekogo povredeno ovde vo forumot no ne so losa namera kako nejzinata ponekogas posle i mi zal zosto sum kazala taka kako koga ja povrediv chery zal mi e mnogu no toa e sakam da se izvinam



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: влиjание на заедницата врз забременувањето
9.3.2015 21:18:12   
lilika9
Знаци лугето се чудо, јас се чудам што е тоа толку злобно во нов што ги тера да се ситат на наша мака..па и оваа мака е привремена бре луѓе и ние еден ден ќе си имаме деца... Пример кај мене и тоа од тетка: пред сите коментираше дека што ако ние од децата први сме се земале кога пак син и нејзин прв внуче дал на фамилијата, па уште вели ете све си иде по ред (а он е најстар и едвај најде девојка и у година дена и се запознаа и свадба и роди таа). Јас во тој моент имав и менструација што значи најдепресивни денови и само се насмевнав и едвај солзите ги задржав. Ама тоа е ќе помини и ова нашето, и ќе бидеме и ние еден ден насмеани родители, ама барем и свесни и повеќе ке цениме тоа што го имаме.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: влиjание на заедницата врз забременувањето
9.3.2015 23:24:20   
vazna
Lilika taka e sterilitetot ne e bolest ta e minliva rabota, taka i nasta maka se nadevam eden den ke bide minliva, a na takvi luge bez oset samo ignor i nisto drugo jas taka da pravam i peridov da ne se gledam so takvi osobi pozdravce i user posted image user posted image

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
19.4.2015 3:39:52   
Celin
NIe sme recisi edna god vo brak... ziveeme vo zaednica sto predizvikuva sekojdnevni nervozi i stresovi... mnogu vlijae toa na mladite ne samo sto planiraat dete tuku i sto cuvaat dete vo takva sredina... nie intenzivno ne sme idele za bremenost ama imalo period kao ako bide bide... ne sme razocarani pritoa sakame da si se ispitame... no, pocnuvaat da me nerviraat strasno lugjevo so toa kao "ajde sto cekate.." osobeno onie koi toa go velat sto pati... znaci oset nemaat lugjevo ej, od kaj znaat nie sto planovi imame moze brkame kariera, gradime da se odvoime.. :/ Inaku i nie bevme pod strek denonokno poso 5 min ne bevme sami i samo nekoj ni uletuvase vo soba i najdovme resenie so zaklucuvanje... kolku i da se pazis dosol deverot doslo vnuceto jatvrata svekrvata svekorot koj stigne pravo do soba u sekoe vreme... i posle slusnavme kako sirat muabet sme se zaklucuvale u soba kojznae so praime - abe bog da cuva kaj nemaat oset pa i odma za sirenje muabeti... a nedaj boze da imame nekoj problem mislam deka na site ke raskazat

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
19.4.2015 22:48:05   
Melanija RR
Celin ако ве прашат слично што се заклучуват и што правите, кажи им тоа што треба да го прават маж и женаuser posted image или имаме и ние интимност и приватност.Едноставно забранете влез во ваша соба,навистина има приватност,па кажи долен веш имам на кревет или сл да они се засранат

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Celin)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: влиjание на заедницата врз забременувнето
25.4.2015 0:58:10   
Celin
Gotovo toa pomina uka buka... direktno ne ni bese kazano ... ama si izleguvaat rabotite na povrsina... mrcatori eden kup, a istite tie sto go rasilile muabetot si go imaat istiot problem i neznaat kako da go resat... pa im vleguvaat vo najintimniot segment od zivotot

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 47
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?