|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Униформи во училиштата
18.9.2014 16:18:47   
Felly RR
A мамички дали ве консултираа вас - родителите, или едноставно бидејќи се „бесплатни“ униформите ви ги наметнаа без да ве прашаат дали се согласувате?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Униформи во училиштата
19.9.2014 19:39:08   
Dilina
Погоре прочитав дека се доплаќало 1500 д за втор комплет? Ако е вистина жива срамота, па свесни ли се дека има луѓе што живеат од 8500 д месечно и едвај врзуваат крај со крај? И таа униформа не кошта ни 200 д за да се направи а они си ставиле маржа увис за да заработат на децата ц ц ц .... срамота, незнам уште од што ќе се згрозам од оваа наша очајна државичка...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Униформи во училиштата
19.9.2014 21:36:44   
niki
A zosto vie roditeli ednostavno ne im gi bojkotirate uniformite?
Ako site deca gi pustite bez uniforma nema site da gi vratat doma, da ne ke gi zatvorat ucilistata?
I koja glupost e toa eden samo komplet da dadat, sto znaci to deteto da prokisne i crvjosa dodeka se stasa do vikend koga se ima dovolno vreme uniformata da se ispere i isusi?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Униформи во училиштата
21.1.2015 12:10:14   
bucko mal
Jas sum za uniformi no da licat na neshto.Gi naracuvavme online,nemavme druga opcija.Jas na sin mi ke mu probam pa nemozam garderoba da mu pogodam a ne vaka na ne probano.
Mu naracav po eden broj pogolemi pa fala bogu site mu cinat osven corapite.I taka niv ne saka da gi nosi pa ke vidime kako ke bide.Znaci za vo zima nemaat pantoloni tuku kratki pantoloni I corapi do kolena.Sin mi koga ki vide pocna da place,,lele kako baba stara sum'''' e pa sinko sam si go odbra toa ucilishte.
Cel den se raspravame za uniformite,stvarno se nikakvi posebno maickata sportska e nekoja sintetika I vika me bocka nemozam.Lele maki moi ke bide.
Ali se nema izbor,sekoe ucilishte ima uniforma I sigurno sekade ke mu najdeshe mana.Vo sredno ke nosi koshula,mashna,sako.Ucilishtata nema da gi pravat uniforminte specijalni za sin mi,mora da se naviknuva deka ne e se taka vo zivotot kako nie sto sakame ili mama e semokna pa zelbi ke ispolnuva.user posted image
Tuku kazete zeni kako da go omeknam djemperot,planiram vo omeknuvach da go stavam cela nok da stoi.user posted image

< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 21.1.2015 12:11:16 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Униформи во училиштата
7.9.2015 13:18:50   
Snowhite RR
Ние порачавме униформа, кај нас униформата се сосоти од 2 блузи по кратки, 2 по долги и еден џемпер. Е арно ама на синко мој најмалото бројче му е големо и е како преправен, кога отидовме ми рекоа не може помало, тоа е најмало. Па сега се мислам дали да се јавам уште еднаш да прашам ако може помало да му сошијаат, па сега плаќаме 1500 ден, зошто да оди на училиште цела година преправенuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Униформи во училиштата
7.9.2015 13:36:05   
blue_blue
јас и понатаму сум против униформиве и тотално против начинот на кој не напињаат да ги користиме...ние имаме родителска во среда и баш живо чекам да видам дали ќе ни биде наложено дека треба да се купат...мислам на крај на никој нема да му е гајле дал ќе се носат, важно уплатниците да се уплатат....ќе видам што ќе ни кажат во среда па че известам..искрено немам више ни сила ни нерви да се расправам, абе родителиве во нашето одделение ко со афион да ги попрашуваат насабајле па кога идат на родителска заспани се....се надам дека веќе од идна школска ќе биде далеку од државава па ако е за една година што сака нек биде и униформа ќе им купам...и онака не би успеала да се објасанм зошто тоа не е потребно...ќор родител не станува на родителска било што да каже (да не ги виделе дека они се бунеле?!?!?!)

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Униформи во училиштата
7.9.2015 13:45:28   
topce
и јас сум против се уште се додека не ги направат од материјал кој е барем малку памук.да не почнам да раскажувам за белите маици што од самиот допир со клупите стануваат сиви, или што би рекла една учителка не сме имале повалкани деца никогаш до сега. ние си купуваме маици и на нив ги шијам амблемите на училиштето, плус материјал за панталони или сукња, иако најдовме некое решение дека темни хеланки и фармерки се дозволени.една добра работа е што учителките не се нервираат многу околу униформите туку викаат дали за ова или она нас ќе не казнат вака барем на децата им е удобно па во што сакате носете ги, ние и вака и така секој ден имаме инспекција.А за химната да не правам муабет ич.Од химната направија детска песна срам да ми е на натпревар да одам.и така

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Униформи во училиштата
10.9.2015 8:53:18   
blue_blue
Никој ништо не спомна за униформи вчера на родителска...јееее ... ваљда нема да им текне дополнително....и има нова кујна со сто пати боља храна - фала му на бога решен проблем за јадење зошто ми пукна глава лани со спремање храна а плус и плаќање на истата во школо за џабе пошто никој не ја јадеше

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Униформи во училиштата
10.9.2015 14:24:05   
vezilka RR
Лелеее а годинава униформите „бесплатни“ од Аеродром! Имам чувство дека го искористиле ланскиот материјал кој им остана неискористен планиран за зимските униформи кои требаше да се доплатат и многу малку ги порачуваа. А пак бројчињата да не ги зборам. Торби им се на децава, висат на нив. Нема некој што му се погодила и немал потреба да ја менува или преправа.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Униформи во училиштата
11.10.2015 18:35:48   
lukajana RR
И кај нас се отвори темата за униформи и сите се согласивме дека оваа година не сакаме унифорни ,прво децата се мали и најчесто одат во тренерки за да може да одат во тоалет а на униформата панталончињата се со патент и копче што дете од 5-6 години тешко може само да ги облече ,а и материјалот е ужасен ,тенок и многу лит сигурно ке се скине на трето перење user posted image .
Така оваа година куртуливме за догодина накнадно ке се расправаме user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Униформи во училиштата
25.5.2016 15:39:32   
vezilka RR
Леле некни ми се јавија од училиштето за бројчиња за униформи. Уште не почнати, само што се упишавме, да не останеме без униформи. Неисе, ја прашувам како идат бројчињата, на кои конфекциски одговараат, и ми вика што да ти кажам, секоја година различно!! Молам, велам, па како да знам. Никако, ми вика, земи 8ца, па ќе ја менувате. Да ти кажам со сигурност, па да ми кажеш после ме излажа, не сакам, така ти кажувам како што стојат работите. Оф, кутри ние со „бесплатните“ униформи!

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Униформи во училиштата
30.5.2016 17:51:54   
Snowhite RR
Бесплатни? Кај нас не се бесплатни. Инаку 8 е најмало и би требало да му е точно везилка рр, ние не ги порачуваме по телефон, туку таму одевме, да му земат мера демек. Туку сега не знам дали овие истите и за в година се или нови ќе порачуваме, зашто М му направи дупче на џемперот и едната со кратки ја скина user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Униформи во училиштата
9.6.2016 23:36:18   
Cvekelencule
Како беспалтно чедоuser posted image ние си ги плативме 1500 денари две блузи со кратки ракави една со долги и дуксер, е мојава лани си го заборави дуксерот на училиште не ја најдовме си порачавме нова за 500 ден и така user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Униформи во училиштата
12.8.2016 9:27:40   
vezilka RR
Нашиве се донација од општината. Ни следуваат бесплатно пе ецен пар панталони/сукња, маица, блуза по долги мислам и елек. Дополнителните си ги плаќаме оти секако не можеме да останеме на еден пар нели.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Униформи во училиштата
12.8.2016 11:43:12   
Палешка РР
Јас мислам тоа со униформите е супер, како и да е, дали се бесплатни или не.
Не му ја мислам што да носи секој ден, а и сите дечиња се исто облечени и нема никакви разлики меѓу нив, што е многу важно.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 40
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?