|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Училишен прибор
25.9.2014 12:27:06   
elenak
Па добро, не мора да ми враќаат, еве што вика миана нека даваат на деца што немаат, ама да се има усул во порачките, па на деца во школо не им треба толку многу.
Туку што ми се случи, јас неискусна нели, прв пат купувам, си влегов во книжара и си кажав што ми треба, девојчето што работи таму ми тупна во ќеса и ми кажа сума. Фино лепо си платив и си излгеов зачудена од сметката кога гледам внатре мрсни боици од Штедлер, 90 ден. пакетче. Јас студирав архитектура знам што значи материјали од Штедлер, ама за во градинка и кажав бре, не за на факултет. Ми беше глупаво да се враќам за банална работа ама отпосле кога видов дека во продавничката маалска има и за 30 ден. си викам убаво ме сликнаа.user posted image Памет за друг пат, одбирај си сама!

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Училишен прибор
25.9.2014 12:38:41   
Bethany
Сабајле во градинка му кажав на мм да праша што треба да земеме, бидејќу син ми се уште во патики седи таму, никој не ми побара нешто. Добро не одеше периодов многу, ама кога на почетокот на месецот имам прашано за топлинки, тие ми кажаа да дека се уште додека е топло ќе ги изнесуваат надвор, па не им облекуваат топлинки поради долг процес, соблечи, облечи.
Нејсе, сабајлево кажаа да чекат зелено светло од директорката за родителска средба да имаме ( дури сега), па ќе ни кажат се. А засега бојат и користат прибор од што им останал од минатата година. Значи син ми користи прибор од некое друго дете, бидејќи ова е негова нова група, следна година некој друг ќе користи она што остане од неговиот прибор кој ќе го земеме ние и така одат работите кај нас.
Кога ќе знам што барат, ќе пишам :)

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Училишен прибор
25.9.2014 12:50:02   
Mihaela 2010
Nie lani plativme 600 den...za otprilika flomasteri boicki,nozicki,valjda pecati nekoi spored ona sto ni vratija sto rabotele ...sigurno blok..no nisto ne ni vratija
Koga ja prasuvam M dali site dobivaat boicki neli vo razni boi,mislejki na delot na nea sto i sleduva ona kazuva deka im davaat po eden primer flomaster i crtkaat... ili pak kako sto sedat na masickite najverojatno vo kutija izmesani boi im davaat i koj sto fati fati-neznam nemozam so sigurnost da tvrdam sto i kako pravat i rabotata,ama ovaa godina vo sporedba so minatata za materijali ni pobaraa 300 sto znaci deka od lani imaat ostanato.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Училишен прибор
25.9.2014 13:02:39   
Felly RR
Кај М приборот им стои во пластична чашка, и секој си има целосен прибор. Баш вчера цртале на тема „Одам во градинка“ и М имаше убаво нацртано и обоено се во соодветни бои. Откако ќе завршат, секој си го прибира своето, и чашките им се означено со имиња. Мислам дека и тоа е убаво, бидејќи им ствараат чувство за одговорност, да внимаваат и да ги чуваат своите работи.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Училишен прибор
25.9.2014 13:10:38   
bucko mal
Vo gradinka ne nosime nisto,shto im treba imaat tamu. A golemiov sin na ucilishte koristi,moliv,guma,penkalo, eden lenir I nekolku tetratki.
Se iznaucija deca,epten ke ni bidat obrazovani user posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Училишен прибор
25.9.2014 14:56:13   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Vo gradinka ne nosime nisto,shto im treba imaat tamu. A golemiov sin na ucilishte koristi,moliv,guma,penkalo, eden lenir I nekolku tetratki.
Se iznaucija deca,epten ke ni bidat obrazovani user posted image

Vo gradinka ni ie nenosevme nishto,vo shkolo opremeni sme ko Prpsvetno Delo,shto ima tamu ima I sekoe dete,sekoja godina kupuvame nozicki,plakjame za aparat za plastificiranje(a samo ednash donele plastificiran list)I red drugi raboti,ako vashite Bucko mal ke se uceni od nashive koj znae shto ke stane.Eve pomina septemvri,jas ushte dokupuvam potreben material za shkolo!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Училишен прибор
26.9.2014 22:35:42   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Pred pocetok kupivme ranec.
A vikendov otkako dobivme lista go kupivme ostanatiot pribor
5 tetratki, 3 molivi HB, ostrilka, guma, linijar, nozicki, drveni boicki, flomasteri, lepilo, lepilo glitter, 1 karton, kutija plastelin, blok, 1 pakuvanje A4 hartija, abakus, 1 papka, kniga so prikazni, plastificirana samolepliva folija za vitkanje na ucebnicite, nalepnici
i se sose ranec ne iskosta 90 evra
sega sledi roditelska da vidime uste kolku ke ne kosta besplatnovo drzavno obrazovanie



ovaa godina spisokot bese pokratok za abakus i kniga so prikazni, se ostanato pak kupivme, ovojpat si naracav na internet i zastediv edno desetina evra

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Училишен прибор
6.10.2014 17:19:52   
Bethany
Nas ni pobara slednovo:
- drveni boicki
- molivce
- kolaz papir
- blok za skiciranje br.2
- plastelin

I plus uplativme po 300 denari za nekoj ucebnik sto treba da pristigne, sto ucebnik e toa za trigodisnje dete user posted image
Nema vrska, samo neka uci user posted image
Drugo, kupivme dosieto od Prosvetno delo i naravno so seto toa, priborot i dosieto, ni predlozija da kupivme i nekoja papka za site tie materijali na deteto, da stojat na edno mesto, pa nie zemavme od tie kartonski papki, kako kutija sto e, i taa kosta 220 denari i toa.

Plus, ni predlozija da uplatime za Snesko (toa nekoj detski casopis), 600 denari za cela godina, ama roditelite ne pokazaa mnogu interes, i plus i jas licno ne gledam deka toa ni treba, bidejki toa se uste ne go zanima, imame drugi knigi od kade citame, a kje imaat toj nekoj poseben ucebnik za vo gradinka, pa ova mislam deka e visok.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Училишен прибор
6.10.2014 23:56:50   
ivoni4ka
нашиот список на за мала група ( 2 ипол години излгедаше вака:)
- блок бр.3 - 4 броја,
- пластелин,
- колаж хартија,
- мрсни бои,
- фломастери ( 12 гиото),
- молив,
- дрвени бојци,
- папка,
- досие за во градинка,
- стик лепак......

_____________________________



(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Училишен прибор
9.10.2014 23:22:29   
Snowhite RR
Нашиот список изгледаше вака

Блок бр. 2- 2 пар
Фломастери
Дрвени
Мрсни
Стик лепило
Боенка
Самолеплива
Хамер
ножички
и папка за да му ги става нивните работи

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Училишен прибор
23.8.2015 21:50:26   
Felly RR
Мами, почнавте ли да се опремувате за училиште/градинка?
Ние веќе купивме ранец, и дел од приборот, она што знаеме дека секако ќе ни треба - боички, фломастери, моливи, тетратки, за др чекаме список.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Училишен прибор
23.8.2015 22:01:19   
lukajana RR
И ние купивме ранец, моливи, боички дрвени, темперни, водени, фломастери, тетратки ,ножички ,колаж, пластелин ,блокчиња, гуми, острилки и незнам уште што не а сигурно пола од тоа нема да му треба ама мерак пусти user posted image ,за друго ке чекаме и ние список

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 23.8.2015 22:02:49 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Училишен прибор
3.9.2015 11:59:46   
Snowhite RR
И ние купивме ранец пред да почнеме со школската година, т.е. вујко му изрази желба да му купи, па не сакавме да одбиемеuser posted image
Е сега што се однесува за друг прибор не купивме ништо, учителката рече ќе ни даде список. Меѓутоа имаше и некоја донација за училишен прибор и денеска кога ни го даде списокот, се што има напишано веќе имаше во донацијата, освен глина колку што забележав немаше, ама учителката рече може да ја купиме тогаш кога ќе работат со тоа. Така да сега за сега не купуваме ништо, понатаму ќе купиме кога ќе треба

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 38
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?