|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 97 98 [99]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
9.9.2014 15:06:56   
Mihaela 2010
Ete sabajle kasnav edna biskvita pusti strav da ne ispovratam u avtobus idejki nakaj rabotauser posted image , i dobro pominav srekja...
Taka da ovosje rano nautro ne stavam u usta,tek koga ke stasam na rabota

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2451
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.9.2014 19:41:46   
Sunshine1
Здраво женски,
Јас да ве поздравам како нов член од овој дел на рингераја форумите :)
Бремени сме веќе 6 и пол недели user posted image
Кога отидов на др на 5 недели и 6 дена веќе го слушнавме и срценцето.. Нема поубаво чувство user posted image
Сега користам само фолна и утрогестан вагиналети два-патин дневно.
Дали да земам магнезиум на своја рака или да го прашам др?

Поздравчиња

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2452
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
12.9.2014 12:22:32   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: dace8

Zdravo mamicki...i jas sum vo vtori mesec...pa sakam da prasam nesto sto me zagirisuva malkudali e noralno niskoto vo predelot na jajnicite i matkata da imam colka,kako d ami idi mesecen ciklus i dali e normalno koga ke kivnam ne sekogas ama ponekogas mi se javi jaka bolka i trae nekolku sekundi...pregled imam sega na 15ti pa sakav da se konsultiram so vas




_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Sunshine1)
Непосредна врска до пораките: 2453
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
12.9.2014 14:20:34   
Melanija RR
dace8 мала болка како грч но повеќе како непријатност е нормално и најчесто секако по консултација гинекологот дава да се пие магнезиум,затоа на контролата кажи му и ќе видиш што ќе те советува.Но штом е кратка болка тоа еuser posted image

Sunshine1 исто,најдобро прашај си ако нема потреба зошто магнезиум.Да тој ги опушта мускулите и сл. но сепак бременоста е друга состојба а само матичниот ти ја знае историјатаuser posted image

Пишете ги вашите крајни термини ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2454
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
16.9.2014 10:31:55   
babygirl88
Здраво женски, нова сум овде и се надевам ке си се дружиме понатаму затоа што само што си дојдов од лекар, и ми го потврди тоа што веќе го знаев, дека сум бремена :))))
Е сега, ова ми е втора бременост, првата нажалост не успеа. Му престана срценцето и морав да абортирам :( причина нема. правев тестови за кламидија, и некои други работи, и се беше негативно. Тоа се случи во мај, еве сега сме веќе септември и сум повторно бремена. Само овој докторов секогаш ме расплакува. Овој пат, ми кажа дека е рана бременост, и дека сеуште нема создадено ембрион. Последната ментруација ми беше на 6ти Август. Навистина не разбирам. Се плашам дека повторно нешто нема да биде во ред. Зарем досега не требаше да има и ембрион? Ми даде утрогестан и аспирин и ми кажа да се вратам кај него по 10дена. Навистина ми е страв :(

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2455
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
16.9.2014 20:12:01   
Mihaela 2010
Denes bev na ginekolog ok e se 9 nedela sum, so folna rece da prekinam i mi rece da pocnam so nekoi vitamini sto imaat i zelezo ama nesto konkretno ne mi preporaca.so prvoto znam piev materna centrum ama rece vekje gi nemalo...da mi preporacate nesto????

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот babygirl88)
Непосредна врска до пораките: 2456
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
16.9.2014 23:24:06   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: babygirl88

Здраво женски, нова сум овде и се надевам ке си се дружиме понатаму затоа што сум бремена :)))) Знам дека можеби овде не ми е место да го пишувам ова, ама нестрплива сум и многу би сакала да добијам ваше мислење.
Ова ми е втора бременост, првата нажалост не успеа. Му престана срценцето и морав да абортирам :( причина нема. правев тестови за кламидија, и некои други работи, и се беше негативно. Тоа се случи во мај, еве сега сме веќе септември и сум повторно бремена. Само овој докторов секогаш ме расплакува. Овој пат, ми кажа дека е рана бременост, и дека сеуште нема создадено ембрион, а последната ментруација ми беше на 6ти Август. Навистина не разбирам. Се плашам дека повторно нешто нема да биде во ред. Зарем досега не требаше да има и ембрион? Ми даде утрогестан и аспирин и ми кажа да се вратам кај него по 10дена. Навистина ми е страв :(


Како нема ембрион? Да за 1 недела веќе треба да се слуша срценцето,земај ја терапијата но не е на одмет ако можеш да отидеш и кај друг гинеколог ако не си сигурна во овој

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2457
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.9.2014 10:54:24   
mama i dete
Здраво девојки
После направените 2 теста user posted image денска отидов на гиниколог.
Наместо да бидам релаксирана јас повеќе се исплашивuser posted image
Ми потврди бременост рече дека било формирано кесето за бременост(така го нарече) и дека плодот бил 2 мм(нели е премногу мало) и порадо што јас се пожалив дека имам понекогаш болки во долниот дел од стомакот ме боцна Прогестерон и ми рече наредниот четврток пак да одам на преглед.Да ви кажам некако ми е страв .Дали сето тоа е нормално
Последна менструација ми беше на 09.08
Ви се молам дајте сповет ваше мислење

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2458
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.9.2014 11:35:20   
Malecka23
Bolkite vo rana bremenost Se normalni.No dokolku Se jaki I neizdrzlivi togas treba odma da se konsultiras so gin.Taka da spored ova sto go naPisa nemas pricini xa griza.Sepak ke otides na kontrola ke bide se ok.Uzivaj I imaj lesna bremenost.
Inaku vo vtornikot bevme na gin prv pat da slusneme srceva skcija.M bese mn zbuneta I samo vikase malo bebe;).Odma padnaa spekulacii za polot posto imase 180otcukuvanja.Jas navivam za zensko;).na kontrola za mesec za brisevi,prisca.Inaku sum 10gn+3

(Одговор на членот mama i dete)
Непосредна врска до пораките: 2459
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.9.2014 11:44:54   
Mihaela 2010
Malecka23 a kakva vrska ima toa so otcukuvanjata?? ima vrska so polot demek?? nie imame 140-150 otcukuvanjauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2460
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.9.2014 11:51:39   
Malecka23
Pa kao navodno zenskite deca imaat pogolemi otcukuvanja nad 150.M imase skoro 170.Ali ova e info za razonoda ne e potvrdeno


(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2461
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.9.2014 14:05:56   
Melanija RR
mama i dete по циклус бремеба си 5н и 5дена,рана бременост е.
Во Календарот на бременост за 5 недела КЛИК ТУКА ќе прочиташ повеќе а можеш да се пријавиш и секоја недела да добиваш известувања за неделата во која си ,прочитај ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2462
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.9.2014 14:21:27   
babygirl88
Има жолто ќесе, и кажа дека сеуште нема формирано ембрион. Ете тоа го кажа. А мене ме интересира и уште нешто. Дали кога одите на преглед, прв пат и следните пати, ви прават ехо вагинално или преку стомак? Овој доктор кај кого јас одам, има пракса да прави вагинално ехо на секои две недели додека трае првото тромесечје, а потоа мислам дека само преку стомак. Дали е во ред да ме прегледува секогаш вагинално па дури на секои две недели? Како е кај вашите доктори?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2463
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.9.2014 14:26:15   
Melanija RR
Да до 12 недела се прави вагинално ехо бидејќи најдобро се гледа и се се утврдува,никаква штета нема .Впрочем до 12 недела 3 пати најмнгу се оди.Воопшто не се секирај за тоаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот babygirl88)
Непосредна врска до пораките: 2464
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.9.2014 14:34:57   
babygirl88
ахам.. ок, да си знам затоа што се сомневав во тоа малку... tnx :) сеа уште да почекам до следниот четврток и да се израдувам со убави вести. user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2465
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
19.9.2014 13:17:02   
Melanija RR
Труднички оваа тема се исполни со страни , продолжуваме во 2 ден , КЛИК ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот babygirl88)
Непосредна врска до пораките: 2466
Страница:   <<   < Претходна страница  95 96 97 98 [99]
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 97 98 [99]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?