|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Телевизор во училницата
18.9.2014 9:36:41   
Yummy Mammy
Секоја генерација првачиња купува телевизор за во училницата.

Од една страна, се поставува прашањето колку е потребно да се има ТВ во секоја училница, и за што тоа се користи? Во наше време имаше еден кабинет со телевизор и видео, и таму ни пуштаа на пример филм работен според некоја лектира, па по гледање на филмот, ја анализиравме лектирата.

Од друга страна, што со телевизорите кога децата ќе завршат училиште? По некоја логика, телевизорите остануваат во училиштето како своеволна донација од родителите (што е сосема во ред). Но, децата остануваат во иста училница до 3-4 одделение, а потоа одат во кабинетска настава. Еве да речеме дека телевизорот ќе го стават во кабинетот на класниот и ќе седи таму уште 5 год. Ако е така, до сега требаше сите кабинети да бидат опремени со телевизори кои ги купиле досегасните првачиња, тоа не е нешто што се расипува за 9 години.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Телевизор во училницата
18.9.2014 10:04:46   
Mihaela 2010
Uste nemam skolarec,ama ke kazam sepak deka nema potreba od Tv vo sekoja ucilnica...i jas bi postavila prasanje zosto bi im koristelo,zar sekoj den ke im pustaat da gledaat? i jas se sekjavam koga idev osnovno si imase eden tv ko kabinet mislam i koga imase potreba se sobiravme tamo,no toa ne se slucuvase cesto...
znaci nemam komentar, samo da se stavaat roditelite na trosok,se tehnika im e vo pamet, prasajte si na roditelska zosto bi im koristel toj televizor??

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Телевизор во училницата
18.9.2014 13:29:41   
Tanjat7880
Eve jas se ke vi objasnam na ovaa tema...
Elem,trgnavme I nie vo prvo I vo nashiot klas imashe majka koja ednoto dete premina vo predmetna nastava a drugoto pocna vo oddelenska.Taa imashe pokloneto TV na prvoto dete koe go koristea,imashe idea da toj TV sega ostane za vtoroto dete no ne I dozvolija,toa bil poklon I poklon nemozesh da si go vrakjash,i go odnesoa TVto a nie kupuvavme nov!Kade go odnesoa ne me prashuvajte,oficijalno neznam a neoficijalno kaj nekoj doma!
No nie ne zavrshivme samo so TV,nego po barakje na roditel kupivme I cel kompleten muzicki system so se mikrofon I zvucnici I shto li ushte ne(razbirlivo,deteto trebashe da pee,oti nastapuvala na potocinja)I toj system sega go nema nikade,bash me potsetivte,bash ke prasham kade e!Ete kaj nas taka stojat rabotite!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Телевизор во училницата
18.9.2014 13:31:12   
Tanjat7880
A I da se nadovrzam,nie pocnavme od prvo odd.se germanski jazik kako vtor jazik I nastavnickata im pushtashe na decata crtani na germanski I tie uzivaa,ete samo toa korisno mozam da go navedam od TVto

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Телевизор во училницата
18.9.2014 15:14:39   
Hunny
Во нашето училиште никој не купувал Тв, баш ме чудите.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Телевизор во училницата
18.9.2014 15:18:00   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Во нашето училиште никој не купувал Тв, баш ме чудите.

Lele Hunny vo sekoja ucilnica od oddelenska nastava ima TV,zboram za celodnevnata nastava vo trite klasa imaa TV I od kade bi go imale ako roditelite ne go kupuvaat?!

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Телевизор во училницата
19.9.2014 22:45:06   
Felly RR
И јас стварно не можам да разберам како тоа секоја генерација си купува ТВ - па што прават после со сите тие телевизори. Освен ако ова му е некоја традиција што сега започнала, па не им се доопремени сите училници. user posted image Но сепак, јас не гледам толкава потреба, да има во секоја учиница. Единствено за странските јазици може да бидат поискористени, а за другите предмети мислам дека наставниците немаат потреба да користат Тв секој ден (дури и за јазиците мислам дека не е секој ден, туку нека биде еднаш месечно најмногу) па без проблем би се направил распоред кој кога да го користи.
Малку ми е нејасно како функционира целодневната настава, пако може пишете во соодветната тема ТУКА.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Телевизор во училницата
23.9.2014 21:57:13   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Eve jas se ke vi objasnam na ovaa tema...
Elem,trgnavme I nie vo prvo I vo nashiot klas imashe majka koja ednoto dete premina vo predmetna nastava a drugoto pocna vo oddelenska.Taa imashe pokloneto TV na prvoto dete koe go koristea,imashe idea da toj TV sega ostane za vtoroto dete no ne I dozvolija,toa bil poklon I poklon nemozesh da si go vrakjash,i go odnesoa TVto a nie kupuvavme nov!Kade go odnesoa ne me prashuvajte,oficijalno neznam a neoficijalno kaj nekoj doma!
No nie ne zavrshivme samo so TV,nego po barakje na roditel kupivme I cel kompleten muzicki system so se mikrofon I zvucnici I shto li ushte ne(razbirlivo,deteto trebashe da pee,oti nastapuvala na potocinja)I toj system sega go nema nikade,bash me potsetivte,bash ke prasham kade e!Ete kaj nas taka stojat rabotite!


Kako bre kaj nekogo doma zavrsil televizorot? Kaj kogo?

Ne bi dala ni denar pari vo ucilisteto ako ne se cuva i za narednite generacii
Ovde se sobiraat pari i se kupuva razno razna oprema no sekoja nova generacija se informira sto se kupile prethodnite generacii i sekoja godina se kupuva nesto drugo, sto ucilisteto go nema ili se poprava ili zamenuva ona sto e dotrajano



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Телевизор во училницата
25.9.2014 8:36:35   
vezilka RR
Епа тие пари ги собираат самоиницијативно родителите на рака. Никаде не се поминати на сметка па и работите што се купиле никаде не фигурираат по документи и лесно можат да завешат кај некого дома. Ете сега кај нас во градинка собиравме пари за тв и утре ќе го донесат тв и ќе нема никаков документ дека се внел телевизор во градинката. Како утре ќе докжеме дека родителите го купиле а не го донел Петко кој ќе посака на пример да си го земе назад. Според мене покрај компјутер во училница нема никаква потреба од тв во училницата, а комјутери нели имаат? Или не?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Телевизор во училницата
25.9.2014 8:47:41   
Yummy Mammy
Kako be vezilka nema dokument?! Pa za sto ni se fiskalnite smetki?!
Eve jas sum pretsedatel na sovetot na roditeli kaj nas i za sekoja nabavka cuvam fiskalna smetka, koja ja slikam i ja prakam kaj site roditeli na mail. Taka, em site imaat uvid za sto se potroseni zaednickite pari, em i da mi se izgubi mene smetkata, ke najdeme kopija kaj nekoj na mail i ke dokazeme sto kako.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Телевизор во училницата
25.9.2014 8:52:01   
Yummy Mammy
Jas za potrebata od TV ne bi diskutirala, sigurna sum deka ke mu najdat soodvetna primena. Vo denesno vreme postojat mnogu edukativni filmcinja, crtani, igrici... pa samo od Dora i Diego kolku mnogu naucija decava user posted image
Mene me cudi sto sekoja generacija kupuva za sebe. Nastavnickava vika "imam jas eden, ama star e, ne se gleda". Pa televizorot ne e nesto sto se trosi na sekoi 4 ili 8 godini user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Телевизор во училницата
25.9.2014 16:59:39   
vezilka RR
Фискалната сметка не докажува дека тој телевизор влегол во училишѕето/градинката, ниту дека е купен од родителскиот совет, туку само дека некој купил тв. Ако уплатиме ние пари а уплатница, а сметка на гради кат со дознака за тв, тогаш не ќе може толку лесно да исчезне и не ќе треба секоја генерација новда купува.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Телевизор во училницата
25.9.2014 18:53:19   
Hunny
Не ми е јасно како може некој да го носи дома кога секоја година се прави попис на инвентарот и се расходуваат само дотрајаните работи.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Телевизор во училницата
26.9.2014 16:37:45   
vezilka RR
Па во тоа и е штосот, тие не се упишуваат во инвентарот на училиштето. Фактички не постојат по документи. Не се во инвентар отин е се платени од сметката на институцијата туку родителите ги купуваат. Но нема ни документ за донирањето, барем не кај нас.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Телевизор во училницата
26.9.2014 22:15:55   
niki
jas mislam deka treba da si go proceslate zakonot za obrazovanie i da vidite dali figurira vo nego roditelskiot sovet i koja e negovata funkcija i na koj nacin treba da bide toj organiziran i da raboti
ovde e predvideno so zakon da postoi roditelski sovet na nivo na uciliste
roditelskiot sovet ima svoj statut vo koj e odredena negovata funkcija, i spored toj statut se predviduva i odredena godisna clanarina koja roditelite clenovi ja plakaat
sovetot se registrira i isto taka ima svoj pecat i izdava kasa primi za dobienite pari isto taka ima knigi vo koi se knizat rashodite pa taka tocno se znae na sto bile potroseni parite
na sostanocite koi gi odrzuva sovetot se vodi zapisnik so dneven red i se potpisuvaat site roditeli koi prisustvuvale na istite
isto taka e predvideno so zakon da ucilisteto ne smee od roditelite poedinecno da bara pari za bilo sto, no roditelskiot sovet ima pravo da donira se ona sto smeta deka e od korist za ucilisteto i negovite ucenici
taka da ne se zaletuvajte da davate pari neorganizirano, ne ste vie kravi muzari pa nekoj tamu da ve maftosuva, i te kako treba televizorite da bidat del od inventarot na ucilisteto i da ostanat vo nego, a narednite generacii neka kupat nesto drugo
mislam deka ne vi izviraat pari za sekoja generacija se edno te isto da kupuva

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?