|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 20 21 [22]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: страшно
22.1.2016 17:07:36   
Defne90 RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: nena lonley

Za pogolem del od muabetov se soglasuvam- da treba da se nosi kuce na povodnik,so maska i se toa sto go nalozuva zakonot. Megutoa treba da bideme svesni deka naset_o dete ne e centarot na svetot,za nas da megutoa za drugi moze kuceto da im e momentalno najgolemata svetla tocka vo zivotot....

p.s Ger.Ovcar ima najgolema vilica od site kucinja,da sakalo kuceto da go grizne deteto nemalo da ostane nisto ni od nogeto ni od deteto.Skinatata obleka e sigurno od sepite na kuceto.


Ја се стресов уште кога читав за нападот.Значи читам и ни се крева косата на глава.Прво, заради стресот што го преживеало кутрото дете, второ заради однесувањето на сопственикот на кучето.Како бре да му побараат пари.Па нели е човек свесен е дека кучето го нападнало детето и според тоа должен е да праша како е и дали треба нешто.А реално сопственикот е крив заради нападот на кучето.Тоа да било соодветно дресирано немало ни да го нападне девојчето.А кога веќе го нападнал можел да се однесува ко човек а не ко животно и да праша како е и дали треба нешто.Со еден збор, човек без осет.Јас да сум одма пријавувам во полиција.За секој родител детето е најскапоцено нешто, и не споредувај дете и куче, центар на светот.Значи не можеш да ги споредуваш кучето и детето и да ги ставаш во ист кош како центар на светот.Сопственикот на кучето е најголемиот виновник во оваа ситуација а се испонашал крајно безобразно.

< Поракaта ја уредил Defne90 RR -- 22.1.2016 17:08:55 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: страшно
22.1.2016 17:22:14   
nena lonley
Napad kuce-dete posledica,dupka na helankite mislam dajte smesno e...a za toa deka ne gi platil ova ona mazi ko mazi mnogu videle vo momentot deka ima dupka na trenerkite...

Treba da se nosi povodnik i maska ama sto pravime so sepite na kuceto,mozebi treba i tie da se vrzani pa da go vlece covekot po zemja kuceto dur go seta?

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: страшно
22.1.2016 18:00:45   
scared RR
Повеке од очигледно е дека си член на анима мунди само тие наогаат оправдание на кучињата во било кој напад. Се фати за тренерките што е со стравот кај детето? Ние имавме иста таква случка кога беше брат ми мал некои пет-шест годинки, комшиите чиваа огромно куче , раса не знам не се разбирам, брат ми заедно со други дечиња си играл на уличката која е притоа тесна, поминала кола, заедно со другарчето застанале на страна, кучиштево и двајцата за стомак ги гризна, сред лето во екот тогаш на птичји грип кој беше актуелен тоа време, децата идеа по болници каде што ги шиеја. Дотичните комшии донесоа само потврда за вакцина, ма какво прашување, како се децата, камо ли едно сокче да донесат ништо, себични створења, брат ми почна да дтка од страв.
Затоа само оние од анима мунди наогаат оправдување за тоа. Имам јас збор и за нив ама културата не ми дозволува да го употребам.

< Поракaта ја уредил scared RR -- 22.1.2016 18:01:57 >

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: страшно
22.1.2016 18:01:41   
Neurotoxin RR
не, не треба, мала е веројатноста да направи рана со шепите како со забите, да не правиме муабет за инфекциите што може да ги пренесе со загризувања, а кои со шепите.... не правиме муабет дека куче не смее да бутне дете, правиме муабет дека куче не смее да гризне дете (ни човек богами)

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: страшно
22.1.2016 18:08:56   
nena lonley
SCKARED ne sum clen na anima mundi-imam pobitni raboti vo zivotov,toa sto mu se slucilo na brat ti e veke napad od kuce i e strasno,jas pisuvav konkretno za slucajov kade nema napad od kuce a majkata paga u nesves i se treska bezveze....trebalo da prijavi pa da pise so napravila

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: страшно
22.1.2016 19:12:12   
Felly RR
А зар требало да биде детето повредено, па да реагира мајката?!? Па понекогаш психичката траума може да биде пострашна од физичка повреда.
И да не заборавиме- сите сме различни и различно ги доживуваме работите. Некој може волкот го смета за мило животинче, ама некој може се плаши и од најмало куче. Ќерка ми на пр. Ако одиме по улица и ја држам за левата рака, а од таа страна и се појави куче, одма се преместува на др страна, а не пак на ваков начин да и скокне куче. Не можам да замислам колкав стрес би било тоа за неа.user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 22.1.2016 19:28:43 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: страшно
22.1.2016 19:22:45   
nena lonley
Lele majkata sama pisa deka deteto ne bilo voopsto isplaseno,go citate li postovite do kraj ?

i mene licno mi ima skoknato ogromen sarplaninec ama me lizna po lice a imav i jas dupnata jakna od negovite sepi, dete bev i ja togas i sega napad bese toa ili sto bese ?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: страшно
22.1.2016 19:33:07   
Neurotoxin RR
а ако те гризнел за ракавот, не за лицето, замисли ситуација, што мислиш, мајка ти како би реагирала во тој момент?

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: страшно
22.1.2016 19:37:42   
nena lonley
Toa i go kazuvam celo vreme,napad od kuce so posledici i krevanje panika bezveze se dve razlicni raboti...

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: страшно
22.1.2016 20:47:31   
kapina
Jas sum kasnata od kuce i toa me kasna na celoto sreca sto ne mi go povredi okoto levoto oko nad nego sum kasnata i cel zivot ke si nosam beleg bev 8god koga me kasna go galev i toa odednas skokna i me kasna i stresot bese golemod kasnuvanjeto no posro kuceto bese na bliski rodnini i go galwv vo dvorot im nisto ne napravivme posle samo go otepaa kuceto oti bilo agresivno napagalo poveke dusi koj ne go e pretrpel toj stres neznae no sto akomu se slucelo na devojceto toa sto na mene mi se sluci zaradi nesovesen sopstvenik

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: страшно
22.1.2016 20:47:39   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: nena lonley

Toa i go kazuvam celo vreme,napad od kuce so posledici i krevanje panika bezveze se dve razlicni raboti...




Сезвезе? Дали е напад со последици или рипнување /задржување со нога е различно, но кај дете може психички да е сосема исто. Значи се работи за дете, колку и да не реагирало тоа е дете, а родителот нормално да подиспаничи. Дали ќе гризне или не, тоа никој ниту газдата неможе 100% да знае па и да е најкротко куче на светот

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 22.1.2016 20:48:25 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: страшно
22.1.2016 21:09:09   
Hopeful RR
Морам да истакнам неколку работи. Не очекувам моето дете да е во нечиј туѓ центар на светот, тоа е повеќе од јасно. И не очекувам дека сега сите треба да се тргнат на страна и да престане земјата да се врти заради тоа што некое дете се шета некаде. Но, се работи за основни параметри кои МОРА да бидат запазени.

Кога јас сум шетала куче, секогаш ми била на каиш, без оглед дали носела маска или не. Каишот никогаш не ми бил од оние што се одмотуваат без контрола, туку со одредена должина (краток, за да не забега наваму натаму) и кога сме се доближувале до деца, токму затоа што не знам кое дете каков однос кон животните има, секогаш сум го собирала каишот и сум ја држела блиску до мене, да не може да мрдне. Плус, и во таква ситуација, кога сум требала да се поздравам со некого што има дете, или сум се поздравувала онака, без пружање рака, или со кучето кроз оддалечено. Плус, нашето куче е така воспитано од сам старт да не им приоѓа на деца се додека не ја викнат, и дури и кога и доаѓале, се криела. Да додадам дека се работи за лабрадор, што е совршено куче за дете, и иако мирна, сепак мора да се контролира, а не па германски овчар!!!

Инаку, мене посебно ме нервираат родители што ги дистанцираат децата од животните, и што ничим изазвани им зборат да бегаат, дека ќе ги изеде, и токму затоа и пазам со нашето куче, не сакам некој да биде испровоциран затоа што ја шетам, ниту пак да и се натура со драње, ко да направила нешто. Но ова е сосема друга ситуација.

Нема оправдување за сопственикот, ни во однос на неговата контрола над кучето, ни во однос на неговиот ноншалантен однос при поздравувањето со сопругот на mommy_angels, ни во однос на постфестумското негово игнорирање на ситуацијата. Бар да се извинел додека било ова свежо или да се јавел да прашал после како е девојчето... Изговорот дека се мажи ама ич не држи, мислам дајте ве молам, 2016 година сме, до кога со вакви шовинистички изјави!!! Ај дека се мажи па да не им замераме ако ги вратат децата дома со испокинати алишта? Свашта.

Исто така, оф топик, не ми се допаѓа муабетот дека мајката се треска од земја. Мислам дека не е коректно така да комуницираме меѓу себе, и кога не делиме нечие мислење или став, едноставно може да одбереме понеутрални зборови.



< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 22.1.2016 21:13:58 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: страшно
22.1.2016 23:30:54   
mommy_angels RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: nena lonley

SCKARED ne sum clen na anima mundi-imam pobitni raboti vo zivotov,toa sto mu se slucilo na brat ti e veke napad od kuce i e strasno,jas pisuvav konkretno za slucajov kade nema napad od kuce a majkata paga u nesves i se treska bezveze....trebalo da prijavi pa da pise so napravila

Хехехе драга моја,ајде сега вака да ми ти подобјаснам,зашто другите што редовно следат и читаат рр горе-долу знаат за мојата семејна ситуација. И повторувам СЕМЕЈНА со акцент на зборов,зашто тука ги вклучувам и милениците. Прво и најбитно имам ретривер кој спиеше 9 месеци бременост со мене. И ден денешен кучето го заштитувам од ќерка ми,а не обратно. Второ ,мм обожава животни и трето никој ниту си играл ,ниту го провоцирал животното. Стоејќи од чиста мира,тоа скокнало на детето дирекно,а верувај мм знае што е напад,а што игра на куче. Целата ситуација излегла на добро само поради брзата реакција на мм и сопственикот на кучето. Ако беше така како што ти зборуваш,немаше човеков веднаш да избега и потоа три дена да се крие како некоја курва и го избегава мм,а верувај многу тешко му оди оти мораат дирекно да соработуваат. А за ќерка ми ќе ти кажам зашто не е потресена,таа расте и е воспитувана како другар на животните,во нив не гледа опасност,туку добри другари ,а за ситуацијава не може да процени што всушност можело да се случи,има три години . Не ми треба надокнада на материјалната штета,ама мислам дека човечки е да дојдеше вечерта на пример со чоколадо за детето,извинување и жалење за целата ситуација. Ете толку,ама мислам дека сепак очекувањето ми беше премногу,за човек кој успеал од невино животно да направи ѕвер. Ќерка ми не е центар на Светот,ама е центар на мојот свет,баш затоа ти ветувам дека можам со заби да го изедам секој кој сака било какво зло да и нанесе(се разбира овде мислам на сериозни работи,не глупости).
Јас претпоставувам дека ти си сопственик на куче,ама јас како сопственик на куче и родител мислам дека секое однесување и на ќерка ми и на кучето во цивилизиране средина се моја ОДГОВОРНОСТ. Со негирање на реалноста,не ја решаваме ситуацијата. Ние поминавме со лесно,ама некој друг .....? Очигледно е дека постоел тригер за однесувањето не животното,а тоа не е нешто што треба да се игнорира

< Поракaта ја уредил mommy_angels RR -- 22.1.2016 23:32:06 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: страшно
22.1.2016 23:41:22   
nena lonley
Vo red e mozebi jas sum vo greska,na krajot koga ne sum bila tamu vo momentot nemozam da znam kako tocno bilo, neli....

p.s samo tebe ti tekna,da sopstvenici sme na kuce i toa G.O- zenkauser posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: страшно
23.1.2016 0:04:31   
mommy_angels RR
Хехе,познати ми се чувствата на индиректно засегната страна user posted image ,сигурно си наишла на стотици мајки кои кога ќе видат куче ги паничат децата. Ќерка ми дури не ни знае за постоење на лошо куче. Јас имав семеен конфликт со свеќи моја кога ја слушнав како ја учи малава кога ќе види куче да земе камен ( знаеш она старинското ) . Овде е лошо што кучето било на поводник,а сопственикот едвај го исконтрорирал. Не смее ова да се случи,не смее миленик да напаѓа. Кога некој го научил на тоа,тој некој треба да сноси одговорност. Појасно здравје. Целата работа ја оставив без да продолжам со законските процедури,само затоа што мм работи со човеков. А верувај,го чека да се сретнат и да разговараат како мажи,баш како што викаш ти,зашто во дадениот момент,тој не бил во улога на маж,туку татко кој требало да остане присебен , а верувај тоа е многу тешко. Ако ти кажам дека дента испи цел ,,арсенал"на аналгетици и не успеа да излечи главоболка предизвикана од стрес,мислам дека малце ќе ти ја доближи ситуацијата.

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 540
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 20 21 [22]
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 20 21 [22]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?