|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Страбизам кај детето
25.3.2016 14:05:00   
bebebi
draga team nie sepak se odlucivme za sistina i dr,zlatko arnaudovski,gledam ima golemo rabotno iskustvo, ti balgodaram za mislenjeto i preporakite, so atropin kapki diopter odreduvavme kaj dr.nikolina cvejoska vo prilep i ni odredi diopter od +3 a kaj dr.Bekim Tatesi ni odredi +1 diopter i zatoa sakam treto mislenje, nie zedovme naocari so +3diopter ama bese mala da gi nosi posle gi skrsi i sega sakam treto mislenje pa ako e potrebno i cetvrto.... kaj kerkami se raboti za strabizam kon vnatre( ezotropija) poveke izrazen na levo oko....pa ke vidime kako ke pomineme pa ke pisam pozz i sekoe dobro...

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Страбизам кај детето
29.3.2016 15:18:04   
TeaM
Bebibi, pisi kako ste pominale... pozdrav i so lesno na pregledot

(Одговор на членот bebebi)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Страбизам кај детето
1.4.2016 14:18:12   
bebebi
ni pomina i pregledot kaj dr.zlatko,si ja znae rabotata samo nekako mnogu kutliv,prvo ja pregledaa na komjuter samo na levo oko ne mozea ubavo da ja pregledaat pa edno cekanje od 30 min pa kaj dr pa da i stavat kapki za sirenje na zenici, pa pak edno ubavo cekanje da donesele aparat za pregled na deca(vo forma na jabolko so muzika i sjalicki sto svetkaat) posto imase 3deca i edno bebe za pregled, i za na kraj doktor da i odredi diopter od-1 so cilinder i vezbi 2-3 casa vo tekot na denot edno oko zatvoreno a sleden den drugo oko zatvoreno,sto se odnesuva do sestrite sum mnogu zadovolna postojano i nudea igracki na kerkami taa i onaka si e po priroda mirno dete.....edino samo sto ne mi s dopadna bese toa sto mnogu cekavme tamu se zadrzavme 3h sto na sekoe dete ke mu se zdosadi....user posted image

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Страбизам кај детето
1.4.2016 23:17:11   
TeaM
Bebebi,moram da go iskomentiram sirenjeto na zenici....
Kaj deca so strabizam ispituvanjeto na dioptrijata se vrsi so siranje na zenici so medrijacil, cyclogyl ili atropin.
Za atropinot vekje znaesh...Medrijacilot i cyclogylot se kapat na odredeno vremensko rastojanie na samiot pregled i po istekot na tocno odreden broj na minuti se proveruva dioprijata.
Na primer za medrijacil 1% konkretno, se kapnuva po 1-2 kapki vo dvete oci, posle 10 minuti se kapnuva uste ednash i posle vo razmak od 40 do 50 minuti od prvoto kapnuvanje zadolzitelno se proveruva dioptrijata za da imame tocni vrednosti. Ponatamu, efektot se namaluva i kje se dobie pomal diopter od onoj sto detenceto go ima, znaci nema da dojdeme do tocnata dioptrija. ( Nekoi doktori kapnuvaat na 20 minuti, no povtorno po 40 minuti od prvoto kapnuvanje proveruvaat diopter).

E sega moeto iskustvo so Sistina - (togash nisto ne znaev za situacijata) beshe sledno:
I kapnaa kapki na kerkickata, posle nekolku muniti uste ednash...i bidejki placese ne pratija nadvor da prosetame, verojatno da ne gi voznemiruvame drugite pacienti. Strasno, bese Juni mesec toplo nadvor sonce pukashe, a kapkite sirat zenici i blokiraat akomodacija,znaci se preporacuva detenceto da nosi ocila i kapa koga kje zavrsi pregletot i da bide vo zatemneta prostorija, a ne da pratish 3 godisno dete na najjako sonce so siroki zenici....Pregledot na dioptrijata go napravija posle 3 casa od kapnuvanjeto, prakticno koga efekt vekje nemashe...i normalno izmereniot diopter beshe duplo pomal od ona sto go ima i nosi...

Ti pisuvam, zosto da imashe nekoj da mi kaze so vreme kako treba da izgleda pregledot, polesno kje ja pominev celata situacija...

Kolku godini ima tvoeto detence? Zasto mu dadoa da prikriva okce, proveruvavte vidna ostrina na tabla i ima ambliopija? Prasuvam posto nas ni beshe pisana dijagnoza ambliopija, a voopsto ne beshe pregledano deteto....i normalno podocna kaj doktori koi si ja znaat rabotata izleze deka nema ambliopija...

Gledam deka imash 3 mnogu razlicni dioptrii, zatoa i ti pisuvam...






(Одговор на членот bebebi)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Страбизам кај детето
2.4.2016 14:30:22   
bebebi
team, kerkickami ima 2,5 godini i dijagnozata od sistina e convergent concomitant strabismus,mnogu gi cenam tvoite soveti i mislenja posto i jas sum na pocetok od ovaj pat vo borba so strabizmot....e sega vaka znaci koga pojdovme na pregled vo sistina prvo ja pregledaa na kompjuter bez da i stavat kapki, potoa vlegovme kaj dr.zlatko za toj da odredi kapki da se stavat ako dobro go slusnav i stavija medrijacil, cyclogyl po edna kapka vo dvete oci, i sedevme vo zatemnata prostorija kade sto i kerkami mi zaspa vrace po nekoe vreme dojde sestra i gi proveri zenicite bea dobro rasireni i potoa ja pregledaa so aparat za deca toj sto go spomnav vo predhodniot post, e sega i mene mnogu cudno mi padna sto i odredi diopter so-1,0 a na drugo oko so -1,50 i cilindri a na predhodnite pregledi diopter i bese vo +, ja imam zabelezano deka kerkami ne moze mnogu ubavo da gleda na dalecina mislam gleda ama i treba poveke vreme za da se fokusira za slikata(predmetot) sto treba da ja vidi....kazav deka dr bese mnogu kutliv i ne ni objasni bas se kolku sto ocekuvav, e sega za vidna ostrina an tabla ne proverija nisto a i za ambliopija ne spomna nisto kolku sto procitav na net e mrzlivo oko i namalena sposobnost za vid no sepak ni rece i ni naglasi da se trudime tie vezbi da se pravat....a i vo izvestajot nikade ne e spomnato ambliopija, pa sega ni ostanuva da gi zememe naocarite i da probuvame da gi nosi...

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Страбизам кај детето
2.4.2016 23:32:09   
TeaM
Bebebi, i nie ja imame istata dijagnoza.
E sega da sum na tvoe mesto, a bev...bi prodolzila ponatamu...imash tri razlicni dioprii. Samo edna kapka, i pregled posle tolku vreme ne dava tocna dioptrija..ima i eden kup strucni artikli na taa tema na web. Dr. Ljubic - Medika plus povtorno ti ja preporacuvam za proverka na dioptrijata.
Neznam kolkav e agolot na krivenje i kolu cesto, ama ako imate moznosti kolata i vo Belgrad, vednash kje vidish razlika sto znaci straboloski pregled.

(Одговор на членот bebebi)
Непосредна врска до пораките: 81
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

ime
milicka85

koe ime e poubavo?

Anastasija (56%)

Jovana (44%)


Број на сите гласови: 167

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!