|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Соор- габична инфекција
21.10.2015 19:14:59   
Felly RR
Нистатинот не ни помогна многу, е сега пробуваме со сода.
Колку пати може со сода да го премачкувам во текот на денот?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Соор- габична инфекција
21.10.2015 23:13:49   
lukajana RR
Felly rr можеш четири пет пати ,само позади има или и напред на јазичето,пие ли уште нистатин или ги прекинавте?

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Соор- габична инфекција
22.10.2015 15:10:34   
AnnaMolly RR
Јас по 3-4 пати во денот со сода го чистев. Нистатинот ич не помогнаа, а од содата одма се повлече и не се појави пак.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Соор- габична инфекција
22.10.2015 17:18:06   
lolla RR
Фели, нас педијатарот ни објасни дека не се кое бело на јазичето е СООР, за да е СООР треба како урдичка да е, и да имаи од страните. Инаку белко може да има и од цицањето од млекцето. Сода мислам дека може колку сакаш пати, едно лажиче мало на литар вода.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Соор- габична инфекција
22.10.2015 22:25:08   
lukajana RR
Соор знае да пројави и пеленски осип а мислам дека К имаше црвенило такашто сигурно е тоа .
Felly rr ако цицате добро е да пиеш јогурт повеќе

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Соор- габична инфекција
23.10.2015 20:17:08   
Felly RR
Lolla, и јас се мислев тоа, да не е па соор, зошто и не се такви наслаги како урда, а и непцето му е бело, ама како таква бојата да му е, не се како наслаги(ама немам видено како изгледа кај др бебе). Ама од др страна повеќе има назад на јазичето и не дава баш ни да видам убаво ни да исчистам убаво. А го виде и педијатарот, и плус имаше и црвенило во пеленскиот предел, ова што вика лукајана.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Соор- габична инфекција
23.10.2015 23:18:46   
lukajana RR
Felly rr мислам дека не може да биде како урда зашто долго време го лечите и мачкавте и пиешр Нистатин сигурно имале некакво дејство.
А има ли промени од содата ?

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Соор- габична инфекција
24.10.2015 10:09:30   
lolla RR
Zenski nie nemavme soor tuku belko od cicanje zatoa pisav iskustvo. Nemav losa namera. Se nadevam vi pomina dosega do sodata.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Соор- габична инфекција
24.10.2015 13:24:19   
lukajana RR
Lolla никој не ти замерил ,затоа е форумот да споделуваме искуства и секогаш секое мислење е добредојдено user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Соор- габична инфекција
30.10.2015 14:58:50   
Felly RR
Не ни помина ни од содата, го мачкав неколку пати, а немаше промена само што јазичето на врвот му стана црвено и престанав, ми беше страв да не му е многу јак растворот.user posted image
Сега пак пиеме нистратин, а матичната ми рече јас да мачкам дактрин гел на градите. Како е поефикасно, да мачкам пред подој, или после подој - да не правам со тоа грешка па јасuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Соор- габична инфекција
30.10.2015 17:07:49   
lolla RR
Felly, мислам дека непосредно пред подој се мачка, за бебето така да го внесе во устичето и на јазичето (ова за нистатин ми го има кажано мајка ми). А во упатството не пишва?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Соор- габична инфекција
6.12.2015 0:29:01   
Lolit
Zdravo jas imam infekcija na desniot krajnik mi dadoa nystatin 3 pati na den po 25 kapki no nisto ne mi pomaga krajnikot me boli premnoguu i imam kako kupka gore i belo ve molam za pomosh...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Соор- габична инфекција
28.2.2016 2:05:35   
simpaticna
Dragi ringerajki moeto since ima 38 dena ovie 2 dena nekako poretko i pomalku mi cica mislam deka se raboti za soor ustata mu e bela odvnatre pa ve zamoluvam sa me sovetuvate sto ponatamu

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Соор- габична инфекција
28.2.2016 7:25:48   
lukajana RR
Simpaticna однеси го на педијатар или ако ви доаѓа патронажна сестра викни ја ке ви препишат Нистатин капки да пие и да му го чистиш устето а ти да се мачкаш на градите или пробај со сода да го чистиш.
Не е страшно се јавува кај голем дел од бебињата.
Ајде побрзо да ви помине user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот simpaticna)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Соор- габична инфекција
28.2.2016 14:48:51   
simpaticna
Lukajana fala mnogu za odgovorot so kerkami sum nemala vakov problem kerkami ima 3 ipol godini sum zaboravila kako se cuvaat bebinjauser posted image poz user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 90
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Deca i kompjuter
rici

Dali im dozvoluvate na vasite deca da igraat na kompjuter? (mislam na pomali deca)

ne (23%)

samo im pustam muzika (27%)

gledaat slikicki od crtani (50%)


Број на сите гласови: 26

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!