|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сообраќајна култура
26.6.2013 20:07:30   
Felly RR
Што мисилте за нивото на сообраќајна култура кај нас? Дали ги почитувате сообраќајните правила и како пешак и како возач?
Мене искрено ми е страв да возам во денови кога има многу сообраќај - зошто многупати сум имала случаи кога другите не ги почитуваат правилата. Многу често ми се случува некој паркиран да си тргне без да даде жмигавец, да се престрои во лента за право, па во последен момент да му текне да сврти десно, да претекнува од десна страна и сл. Ми се чини кога возиш мора да внимаваш за себе, но многу повеќе и на другите да внимавашuser posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сообраќајна култура
26.6.2013 20:42:33   
Палешка РР
Мислам дека сообраќајната култура ни е ниско ниво. Пијани возачи, деца не полнолетни, недоучени шофери, луди таксисти...сето тоа прави хаос во сообраќајот. Плус мислам дека имаме недоволна едукација за значењето на сообраќајните знаци, посебно на децата и тоа исто така прави проблеми. Треба многу да се внимава кога се вози, мм секогаш вели "не се плашам од себе, се плашам од другите".



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сообраќајна култура
26.6.2013 21:42:39   
Cipi Ripi
Одлична тема Фели!
Еве вака, прво како човек возач, а потоа како инструктор ми смета непознавањето на основните правила на одреден тип на луѓе во сообраќајот. Според мене тоа се најчесто постарите баби и дедовци кои што кога положиле пред повеќе од 30 години, кога Скопје имало 1 главна улица и xxx споредни, кога имало 30 000 коли максимум, а сега има повеќе од 300 000! Значи да не се лажеме дека децава ја прават збрката во сообраќајот, старите ја прават, а најлошо од се е што таквите возат такси.
Јас многу внимание посветував да ги објаснам на лице место правилата на кандидатите, сум излегувала од кола на сред раскрсница и сум покажувала, се сум правела само да ме сфати кандидатот, но реално секој почетник е различен, него му требаат мун 2 години да му влезе тоа во пракса, да функционира без размислување, бидејќи возењето одкога ќе се научи и навежба се смета потоа за механичка работа, и колку време и да не го правиш тоа, кога ќе седнеш пак после одредено време само ти доаѓа. Како пливање, како водење љубов....во таа категорија спаѓа и возењето.
Според мене сообраќајната култура кај нас се премести во едно следно ниво, а тоа е кој прв да влезе а никој никого да не удри! Значи обратно од секој цивилизиран народ каде што се дава предност нели. Моментално одиме накај Египет, Каиро, каде што секој вози, никој никому не дава предност и никој не е удрен.
Мислам дека од ова назад нема, ќе тераме вака..со Господ напред.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сообраќајна култура
26.6.2013 23:03:40   
sandriana RR
И јас се согласувам дека нивото на сообраќајна култура е многу ниско. И не само во однос на возењето, туку и пешачката свест и култура се на ниско ниво. И покрај еден куп надвозници и подземни премини, пешаците минуваат на сред булевари, преку огради/тревници. И обележаните пешачки премини не ретко се игнорирани, и од пешаци и од возачи. Особено во шпиц периодите, кога сите брзаат да стигнат наутро на работа и попладне дома. Тогаш е општ хаос. И да не ги заборавам пешачките и велосипедски патеки, кои корисниците си ги поистоветуваат или не сакаат да се замараат, па има пешаци-шетачи на велосипедска патека, и велосипеди на пешачката.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сообраќајна култура
26.6.2013 23:19:06   
miana
Браво за темава...
Секој ден возам веке цели 9 години, помиувам по 30 км минимум со кола дневно и морам да признаам дека многу често пристигнувам на работа нервозна или се враќам дома нервозна од "културата" на нашиве возачи.Фала му на бога летно време нема толку гужви па нема и нервози. Се сложувам со Ципи Рипи,речиси целосно но пак ке кажам дека братми кој има 21 година и е возач 3 години е поопасен за околината за разлика од бабами која има 70 години и положила пред 25 години. Бабами е по внимателна,вози пополека за разлика од братми кој мисли дека е многу јак возач,а благе везе нема. Братми пред година ипол ја истумба колата на мајками и сеуште мисли дека е шофериште и не му иде памет. Многу сака да вози,бара работа каковозач,едноставно,опседнат е со кола,ама не е безбеден за сообракајот..Бабами за разлика од него,нема потреба да се прави фраерка пред некого и си вози внимателно,а тој пак за разлика од бабами,вози девојки и мисли дека ако "лета" со колата е многу јак фраер и мислам дека повекето на негова возраст се како него..И јас кога положив мислев дека сум јак шофер,а сега после толку години секојдневно возење знам дека сум супер возач и дека тогаш сум била тотално несигурен возач.Арно ама па бабами нема рефлекси како брами и од таа гледна точка можеби претставува опасност за сообраќајот бидејки можно е во одредена ситуација да не постапи брзо како што би постапил братми. Се на се и тие и тие шофери ( возрасни и помлади ) на некој начин претставиваат опасност. Некогаш и возраста не е мерило - се е во главата . Во главно кај нас се вози лошо,се "лактаме" на некој начин - баш ова го викаат некои луѓе,возачи од странство.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сообраќајна култура
27.6.2013 12:28:22   
Snowhite RR
Секогаш кога ќе седнам зад воланот се нервирам од сообраќајната (не)култура. Значи пешаци зафатиле цела улица, велосипедисти возат на сред улица, шофери се паркираат непрописно, си ги вртат колите каде што ќе им текни на сред главна улица и сл.
Пред некоја година кога бевме на одмор во Турција верувајте дека не е вака таму, на улиците немаше ни семафори ниту полицајци, самите шофери си ставаа ред и функционираше беспрекорно

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сообраќајна култура
27.6.2013 12:50:51   
mommy_angels RR
Леле овде имам цел реферат со примери само од вчера user posted image
1.Се вклучува од споредна на главна и си продолжува со 70-80 без да подзастане како јас или другите околу него не постојат
2.Пешаците на Битпазар user posted image кој бил знае,незнам само зошто трошеа пари на надземен пешачки и семафори за таму
3.Чекам 20 минути да ставам бензин оти двајца ГОСПОДА си ставија бензин и си влегоа внатре да си пазарат без да ги тргнат возилата на страна ( ни крив ни должен му се испукав на вработениот)
А за тоа како возачите на градски ти се вклучуваат нагло кога веќе си им на средина на автобус немам што да кажам user posted image user posted image user posted image или пак при 3 ленти само две се корисни оти на третата многу будали решиле да паркираат
УЖАС....УЖАС....УЖАС во однос на сообраќајна култура ние сме испод секое ниво
А пак тоа свирењето на семафори,демек тој пред нас не гледа што да ти кажувам,само мозок да ти пукне ако тргнеш да прошеташ низ градов
Ова е само мое мислење потикнато од долгогодишното искуство низ скопските улици
пс.мора да си признаам дека понекогаш и јас паркирам недозволено демек само на брзина user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сообраќајна култура
6.12.2013 8:59:30   
Mihaela 2010
Znaci ako mi veruvate cela nedela ima soobrakjajki po patistava...na rabota ideme organizirano so eden kolega,i sekoj bozji den nekoj se ima slupuvano
zavcera duri dve po pat nacekavme od sabajle i popladneto nakaj doma
jas stvarno ne ja razbiram potrebata od brzo vozenje,stvarno lugevo svesvo idat vo steti i gubevnje na zivoti za zaluser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сообраќајна култура
6.12.2013 11:34:39   
miana
И јас денес кога одев накај работа имаше сообракајка... Не сите возат брзо и не е причина за сообракајки само брзината туку и гужвите низ градов и неспособните шофери...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сообраќајна култура
25.11.2014 17:04:46   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Додека бев во Ск многу возев кога се омажив овде прво немавме кола па си купивме пежо 206 плус лани во јануар. Еднаш го имам возено пежото и толку. Инаку во маливе градови е многу потешко да се вози нема семафори , знаци, никој не почитува правила затоа што не ги ни знаат овде. Со мм не можам да се разберам за тоа него му е потешко у Ск да вози.


Не би се согласила дека не ги знаат правилата, но дека не ги почитуваат тоа е точно, и непочитувањето го има во сите градови. А потешко е во помал град да се вози пред се затоа што и улиците се потесни, па кај тесни улиците уште и дополнително коли паркирани од двете страни, па плус и тротар нема, и пешаците се на улица, велосипеди исто, и нормално е потешко одколку да возам по булевар.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сообраќајна култура
25.11.2014 17:51:53   
caciana
Soobrakajna kultura?? Podobro bi bilo soobrakajna NEkultura xexe stvarno , se poveke i poveke ima nesovesni vozaci koi sto se rizik i za pesacite i za drugite vozaci. Jas ne vozam avtomobil no dobro gi poznavam pravilata, i iskreno mene mi e rizik da preminam na pesacki premin dokolku ima koli na ulica. Zatoa sto imav edna slucka koga eden "sofer" me pusti da pominam na pesacki i samo sto trgnav trgna i toj... i taka me cukna po kolk user posted image ( sreka so skoknav inaku ke pojdese nogata). Od togas ne pominuvam na pesacki ako ima koli...cekam da pominat site pa jas posle niv.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сообраќајна култура
1.12.2014 20:16:19   
scared RR
не знам за другиве местам ама по Скопјево никаква сообраќајна култура нема, абе денеска на пешачки кај Веро Центар се залетал од таму ни застанува ни ништо, срамота. Ќе те прегазат око нема да им трепне user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сообраќајна култура
27.5.2015 15:16:18   
mommy_angels RR
Вчера се возев од еден крај на градот до друг(така налагаа обврските) ,возев полека,не брзав никаде,па поради тоа имав време на ги следам другите учесници во сообраќајот.Заклучок не можам да дадам оти немам соодветен збор што би не опишало,нас, македонците во сообраќајот.Ние сме ти дно!!! Секој втор паркира кај што не треба,се престројува за лево(а оди право),дека таму нели нема редица,после исклучување на зелено ,поминуваат уште најмалу три коли итн итн ,Зашто има секој ден по десетина сообраќајни несреќи во Скопје,а за викенд и по 30-40 е сосема јасно.Ние едноставно не си го почитуваме животот,ниту нашиот,ниту туѓите.И после казните ни биле високи !?! Ма се дури не почнат да ни конфискуваат домовите и возилата за да ни ја наплатат казната,ништо не направиле.Со колкав аршин мериме,со толкав треба да ни мерат.Колку подебел стап по грбот ни удрат,толку побрзо ќе се исправиме

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сообраќајна култура
27.5.2015 16:25:16   
Kvisko
Ех mommmy_angels а што е уште потрагично јас секој ден забележувам полициски возила како прават сообраќајни прекршоци. За другите учесници не ни коментирам од што е толку страшно.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?