|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Солени торти и ролати
4.5.2013 12:29:44   
Felly RR
Ајде да запишеме и некој ваков рецепт.
Сакам да направам некоја солена торта, па барам рецепти на интернет, ако имате некој проверен рецепт пишете. Јас ќе ви пишам после што сум направила.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Солени торти и ролати
7.5.2013 23:01:54   
ostoun
Napravi torta?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Солени торти и ролати
20.5.2013 22:23:52   
mosa
Ajde zeni pisete nekoja solena torta ili rolat idnata nedela mu e rodenden na valentino pa sakam da napravam nesto ama da ne e nesto mnogu komplicirano .Znam malku prebaruvam ama aj pisete nesto sto vie pravite


_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Солени торти и ролати
20.5.2013 23:03:38   
miana
eve srcka za tebe

solen rolat od spanak ( ubav i za oko i na vkus )
testo:
5jajca
4lazici brasno
1kg spanak
1 lazica seker
sol
fil:
150gr sunka
100gr sirenje
200gr pavlaka
1 vareno jajce
1lazica majonez
sol
crn biber
PRIPREMA -

spanakot se obaruva se cedi i se pasira.jajcata se matat posebno belkite posebno zolckite i potoa se soedinuvaat ,se dodava brasnoto sekerot i solta i se istura vo podmackan pleh so hartija za pecenje.se pece 15 minuti na sredna temperatura.

fil:
sukata i jajceto se seckaat a sirenjeto se renda se dodavaat majonezot i pavlakata i se se mesa zaedno.ispecenoto testo se filuva i se vitka vo rolat, a odozgora se dekorira po zelba .se ostava da se stegne.

mozes da go napravis i so ajvar namesto spanak ili so morkovi rendani i ke dobies vo razni boi..
Ubavo da si pominete

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Солени торти и ролати
20.5.2013 23:21:45   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ostoun

Napravi torta?

Направив и јас солена торта, ама сум заборавила на темата. user posted image Да го најадам рецептот и ќе го пишам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Солени торти и ролати
20.5.2013 23:46:45   
ostoun
Ajde, cekameuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Солени торти и ролати
21.5.2013 12:41:48   
miana
Jas bev na slava vo Tetovo kaj na mm skoli drugar,mrsna bese slavava - imaa napraveno kolacinja soleni ,ama tolku bea ubavi i na lik i na vkus,nemozam da opisam... Buvalno kako sitnine kolaci sto se ,isto takvi..red pandispan,red majonez,red salama rendana,i neznam sto se imaa ama bea i na lik preubavi i na vkus..pa i ukraseni bea ,epten vkusno...Ama i ovoj rolatot so spanak e mnogu licen i vkusen...

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Солени торти и ролати
21.5.2013 14:06:25   
Pepelaska *
Солен ролат со јајца

2 компири со средна големина
1 пакетче златна мешавина ( грашак, морков, пченка- вкупно 500гр)
6 лажици мајонез
7 лажици павлака
250 милилитри супа од зеленчук
20 грама желатин
5 варени јајца
1 јаболко
1 лимон
1 црвена пиперка
Подготовка
Го вариме зеленчукот во солена вода. Откако ќе се сварат компирот го сецкаме на коцки. Додаваме павлака и мајонез, сол и црн пипер и убаво ја мешаме смесата.
Супата од зеленчукот ја мешаме со желатинот и го растопуваме на тивок оган.
Смесата со желатин ја тураме во смесата со зеленчук и убаво мешаме.
Истураме во правоаголен плех и оставаме да се стегне.
Јајцата се лупат се сечкаат на кругови и се редат во еден ред.
Кората се витка во ролат и се сече на парчиња.



Еве и од мене

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Солени торти и ролати
22.5.2013 0:24:42   
mosa
eve srcka za tebe

solen rolat od spanak ( ubav i za oko i na vkus )
testo:
5jajca
4lazici brasno
1kg spanak
1 lazica seker
sol
fil:
150gr sunka
100gr sirenje
200gr pavlaka
1 vareno jajce
1lazica majonez
sol
crn biber
PRIPREMA -

spanakot se obaruva se cedi i se pasira.jajcata se matat posebno belkite posebno zolckite i potoa se soedinuvaat ,se dodava brasnoto sekerot i solta i se istura vo podmackan pleh so hartija za pecenje.se pece 15 minuti na sredna temperatura.

fil:
sukata i jajceto se seckaat a sirenjeto se renda se dodavaat majonezot i pavlakata i se se mesa zaedno.ispecenoto testo se filuva i se vitka vo rolat, a odozgora se dekorira po zelba .se ostava da se stegne.

mozes da go napravis i so ajvar namesto spanak ili so morkovi rendani i ke dobies vo razni boi..
Ubavo da si pominete




Miana fala ti za receptov.ke go napravam obavezno.Ne e mnogu komplicirano za pravenje.A i znam deka e vkusen.Sum probala na srugo mesto,ama jas ne sum go pravela.

I rr-ki na 29-05-sreda ve cekam da go probame rolatot i tortata na sin mi.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Солени торти и ролати
22.5.2013 13:52:10   
miana
едвај чекаме user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Солени торти и ролати
28.5.2013 18:38:13   
mosa
eve srcka za tebe

solen rolat od spanak ( ubav i za oko i na vkus )
testo:
5jajca
4lazici brasno
1kg spanak
1 lazica seker
sol
fil:
150gr sunka
100gr sirenje
200gr pavlaka
1 vareno jajce
1lazica majonez
sol
crn biber
PRIPREMA -

spanakot se obaruva se cedi i se pasira.jajcata se matat posebno belkite posebno zolckite i potoa se soedinuvaat ,se dodava brasnoto sekerot i solta i se istura vo podmackan pleh so hartija za pecenje.se pece 15 minuti na sredna temperatura.

fil:
sukata i jajceto se seckaat a sirenjeto se renda se dodavaat majonezot i pavlakata i se se mesa zaedno.ispecenoto testo se filuva i se vitka vo rolat, a odozgora se dekorira po zelba .se ostava da se stegne.

mozes da go napravis i so ajvar namesto spanak ili so morkovi rendani i ke dobies vo razni boi..
Ubavo da si pominete




Miana fala ti za receptov.ke go napravam obavezno.Ne e mnogu komplicirano za pravenje.A i znam deka e vkusen.Sum probala na srugo mesto,ama jas ne sum go pravela.

I rr-ki na 29-05-sreda ve cekam da go probame rolatot i tortata na sin mi.







miana rolatov go napraviv(bidejki na valentino rodendenot go lsavevme vo sabotata poradi rabotnite obvrski na mm) i za prvo pravenje ispadna odlicno,a inaku pravev i edna solena torta pa ke vi ja pratam receptata.

Solena torta:
testo:
6 jajca
3 lazici mlaka voda
1 lazicka sol
1 pecivo
8 lazici brasno

se se mesa,ama so lazica ili racna matalka,znaci ne so mikser i se strava 1 lazica brasno pa se mesa ubavo,pa uste edna lazica brasno se taka 8 lazici brasno.Potoa vo tavata (mozete i okrugla i dolgnavesta tava)i kade ke go pecete testot se stava hartija za pecenje i ja isturate smesata.se pece na 250 stepeni,10 minuti.koga ke se ispece testoto,se sece na polovina.A potoa se stava fil


za fil:
2 lazici majonez
3lazici pavlaka


majonezot i pavlakata se mesaat vo poseben sad.so taa smesa se premackuva ednata kora,a potoa po vas izbor redite sto sto sakate(jas stavav rndano sirenje,rendano jajce,rendana salama,rendanasveza krastavica),a potoa vrz rendanoto se premackuva uste ednas so majonezot i pavlakata.potoa oddozgora se stava i dugata kora.a potoa od dozgora se premackuva celata solena torta so majonez i pavlaka i povtorno se redi rendano sirenje,salama,jace.ili ona sto stavate vie po vas vkus.

tortata potrebno e da otstoi malku vo frizider,za da se stegne malku.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Солени торти и ролати
1.12.2014 10:21:27   
Felly RR
За именденот од М правев ролати од обланда - многу се лесни и брзи. Премачкуваш обландата со павлака, ставаш одозгора по желба фил / шунка итн и фиткаш. Треба да се почека да омекне обландата, за да може да се витка.
Доколку сакате посен ролат, може обландата да се завитка во водена крпа за да омекне, па се премачкува со некој посен фил.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Солени торти и ролати
9.2.2016 18:40:29   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

ШАрен пудинг од зеленчук ( од албумот)

Состојки:
500 грама компир
500 грама морков
700 грама спанаќ
3 јајца
100 грама путер
200 грама кашкавал
100 грама чадена шунка
4 - 5 лажици брашно
1 чешне лук
сол
бибер
презла

Подготовка:
Се варат компирот и морковот посебно.Откако ќе се сварат, ги цедиме и ги пасираме оделно.
Спанаќот само кратко го проваруваме, го цедиме и ситно го сечкаме.
Ги ставаме сите зеленчуци во посебни чинии и им ставаме по едно јајце и парче путер, па посолуваме по ќелба и мешаме.Во пирето од спанаќ ставаме ситно сечкан лук и 2 3 лажици брашно.И во пирето од морков ставаме брашно.
Калапот за печење го мачкаме со путер и посипуваме со презла
Го ставаме прво пирето од компир ( може и друг редослед) рендаме кашкавал и ставаме ситно исечкана шунка, го ставаме спанаќот па ја повторуваме постапката.На крај го ставаме морковот.
Печеме на 180 степени околу 30 - 40 минути.
Откако ќе се испече и излади малку го превртуваме пудингот на чинија.



_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив
Непосредна врска до пораките: 13
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?