|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Синдромот на второ,трето... дете
23.2.2011 11:01:42   
stojanoskad
Прво, второ, трето дете... Како се однесуваме кон првото, второто, третото дете? Автор: Редакција Рингераја | 20.1.2011 user posted image ОБЈАВИ НА:
  • user posted image Дали имате едно, две или три деца? Се пронајдовте ли во следните реченици? Малку се шегуваме, но кај некого можеби навистина е така! Облека:1 дете: Трудничка облека почнувате да носите веднаш штом гинекологот ќе Ви ја потврди бременоста.2 дете: Нормална облека носите се додека Ве собира во неа.3 дете: Ваша нормална облека е трудничката облека. Име за детето:1 дете: Читате лексикони со имиња, заокружувате, додавате, избирате.2 дете: Некој треба да го крсти детето по прабабата Стевка, па зошто тоа да не бидете Вие?3 дете: Го отворате именикот, ги затворате очите и гледате каде Ви застанал прстот. Здравко? Одлично име! Подготовка за породување:1 дете: Многу сериозно вежбате дишење.2 дете: Не се оптоварувате премногу, бидејќи дишењето не Ви помогна многу првиот пат.3 дете: Барате епидурална анестезија во 8. месец од бременоста. Опрема за бебе:1 дете: Внимателно ја перете облеката, ја редите по големина и боја во шкафчето.2 дете: Проверувате дали облеката е валкана и ја перите онаа со најголеми дамки.3 дете: И момчињата може да носат розово, зар не? Грижа за бебето:1 дете: Плачете секој пат кога е детето вознемирено и веднаш го земате в раце.2 дете: Во раце го земате ако постои опасност дека ќе го разбуди првото дете.3 дете: Го учите своето тригодишно дете да го држи бебето додека има грчеви во стомачето. Активности:1 дете: Го носите детето на гимнастика, пливање, во игротеки, на излети и на прошетка.2 дете: Детето го возите во кола на прошетка.3 дете: Детето го возите до супермаркет. Вечерни излегувања:1 дете: И се јавувате на бебиситерката на секои пет минути.2 дете: Малку пред да го напуштите домот се сеќавате дека треба да оставите број на кој сте достапни.3 дете: Бебиситерката може да Ви се јави само ако детето се повреди. Дома:1 дете: Поголем дел од денот како маѓепсани гледате во детето.2 дете: Поголем дел од денот внимавате постарото дете да не го повреди помалото.3 дете: Секој ден се трудите барем на кратко да се сокриете од децата. Цуцла:1 дете: Кога цуцлата ќе падне на подот задолжително ја стерилизирате.2 дете: Кога цуцлата ќе падне на подот, ја миете под млаз вода.3 дете: Колку повалкана цуцла, толку повеќе ја сака.

    Ova bese neodamana objaveno ovde.Jas priznavam nekade i se najdov!Sto bi rekle vie na ova?

    < Поракaта ја уредил nadica -- 23.2.2011 11:18:09 >
  • Непосредна врска до пораките: 1
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    23.2.2011 13:30:01   
    mama26
    ima vistina vo seto ova navedeno,od sto sum gledala od drugi majki [jas nemozam da komentiram za mene posto sum na edno dete samo user posted image no primetiv vcera a i sekogas koga ima pomali deca okolu moeto poveke vnimanie imam za da ne se povredi pomaloto...inaku jadenje spienje igranje jas mislam bi mozela da usoglasam i so 3 deca.primere jadenjeto da e gotovo vo isto vreme bebeto do mene a drigite dve da im dadam nekoja igracka i pak vo moja preglednost da se,da ne se zatepaatuser posted image

    _____________________________

    СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

    (Одговор на членот stojanoskad)
    Непосредна врска до пораките: 2
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    23.2.2011 13:51:23   
    skorpijana
    bidejki imam tri deca pa mozam slobodno da komentiram bez problem na temata
    se bas ne e taka kako sto e napisano ali maloto si e sekogas malo a pogolemoto za cas porasne vo golemo iako ne e bas tolku golemo ali ne bas sekogas sepak sekoe dete si ima svoi potrebi sto nie kako roditeli ne treba da gi zanemareme eve kaj mene postariot sin e 5 godini saka vnimanie od nas saka da jade koga jadat bliznacite znae da pobara da si igra so mene ili tatko mu zatoa ne treba da zaboravime deka i staroto dete e sepak dete i si ima svoi potrebi pozdrav

    (Одговор на членот mama26)
    Непосредна врска до пораките: 3
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    4.3.2011 12:26:03   
    majka 79
    donekade tocno, vo sekoj slucaj mnogu ineresno
    user posted image

    _____________________________

    mudriot covek ne kazuva se sto misli, tuku misli i razmisluva se sto ke kaze.

    (Одговор на членот skorpijana)
    Непосредна врска до пораките: 4
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    24.6.2015 17:42:30   
    marchi
    me iznasmea statijava ama e tocno,so prvoto dete e bas kako sto pisavte a so vtoro (koga ke dojde vreme) ke bide poinaku -bas kako sto napisavte za vtoroto dete user posted image

    (Одговор на членот majka 79)
    Непосредна врска до пораките: 5
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    30.6.2015 14:54:06   
    vezilka RR

    ИЗВОРНА ПОРАКА: stojanoskad

    Дома:1 дете: Поголем дел од денот како маѓепсани гледате во детето.2 дете: Поголем дел од денот внимавате постарото дете да не го повреди помалото.3 дете: Секој ден се трудите барем на кратко да се сокриете од децата. 


    Хихихи јас се најдов во ова и тоа третово наведено уште кај второто дете. user posted image user posted image user posted image

    _____________________________

    НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

    (Одговор на членот stojanoskad)
    Непосредна врска до пораките: 6
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    30.6.2015 15:20:03   
    LoveableMe RR
    "1.Oldest child: I make the rules!

    2.Midle child: I am the reason we have rules

    3. Youngest child: The rules don't apply to me!"



    _____________________________

    Обиди: 5,5 години
    2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
    Верувај во чуда!

    (Одговор на членот vezilka RR)
    Непосредна врска до пораките: 7
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    30.6.2015 18:25:08   
    lukajana RR
    Се најдов и јас user posted image , дефинитивно со прво и со второ ништо не е исто дали е искуството во прашање дали можеби старееме user posted image
    незнам ама со првото се притресував на секоја ситница а сега некако многу посмирено преживувам работи кои претходно ми предизвикуваа хистерија

    _____________________________

    Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

    (Одговор на членот LoveableMe RR)
    Непосредна врска до пораките: 8
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    30.6.2015 23:58:28   
    deluxe

    ИЗВОРНА ПОРАКА: stojanoskad

    Прво, второ, трето дете... Како се однесуваме кон првото, второто, третото дете? Автор: Редакција Рингераја | 20.1.2011 user posted image ОБЈАВИ НА:
  • user posted image Дали имате едно, две или три деца? Се пронајдовте ли во следните реченици? Малку се шегуваме, но кај некого можеби навистина е така! Облека:1 дете: Трудничка облека почнувате да носите веднаш штом гинекологот ќе Ви ја потврди бременоста.2 дете: Нормална облека носите се додека Ве собира во неа.3 дете: Ваша нормална облека е трудничката облека. Име за детето:1 дете: Читате лексикони со имиња, заокружувате, додавате, избирате.2 дете: Некој треба да го крсти детето по прабабата Стевка, па зошто тоа да не бидете Вие?3 дете: Го отворате именикот, ги затворате очите и гледате каде Ви застанал прстот. Здравко? Одлично име! Подготовка за породување:1 дете: Многу сериозно вежбате дишење.2 дете: Не се оптоварувате премногу, бидејќи дишењето не Ви помогна многу првиот пат.3 дете: Барате епидурална анестезија во 8. месец од бременоста. Опрема за бебе:1 дете: Внимателно ја перете облеката, ја редите по големина и боја во шкафчето.2 дете: Проверувате дали облеката е валкана и ја перите онаа со најголеми дамки.3 дете: И момчињата може да носат розово, зар не? Грижа за бебето:1 дете: Плачете секој пат кога е детето вознемирено и веднаш го земате в раце.2 дете: Во раце го земате ако постои опасност дека ќе го разбуди првото дете.3 дете: Го учите своето тригодишно дете да го држи бебето додека има грчеви во стомачето. Активности:1 дете: Го носите детето на гимнастика, пливање, во игротеки, на излети и на прошетка.2 дете: Детето го возите во кола на прошетка.3 дете: Детето го возите до супермаркет. Вечерни излегувања:1 дете: И се јавувате на бебиситерката на секои пет минути.2 дете: Малку пред да го напуштите домот се сеќавате дека треба да оставите број на кој сте достапни.3 дете: Бебиситерката може да Ви се јави само ако детето се повреди. Дома:1 дете: Поголем дел од денот како маѓепсани гледате во детето.2 дете: Поголем дел од денот внимавате постарото дете да не го повреди помалото.3 дете: Секој ден се трудите барем на кратко да се сокриете од децата. Цуцла:1 дете: Кога цуцлата ќе падне на подот задолжително ја стерилизирате.2 дете: Кога цуцлата ќе падне на подот, ја миете под млаз вода.3 дете: Колку повалкана цуцла, толку повеќе ја сака.

    Ova bese neodamana objaveno ovde.Jas priznavam nekade i se najdov!Sto bi rekle vie na ova?



  • user posted image user posted image Se pronajdov na sekoja tockauser posted image No do vtoro dete,za treto ne ni razmisluvamuser posted image

    _____________________________

    „ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

    (Одговор на членот stojanoskad)
    Непосредна врска до пораките: 9
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    4.7.2015 10:16:26   
    Defne90 RR
    Хахаха баш така е и кај нас.Се проннајдов буквално секаде.Дури и од точките за третото дете се пронајдов дека ми се дешавало тоа со второто.Ама да,додека со провото дете се стресираме околу секоја ситница и внимаваме буквално на се,со второто,трето... не е така.Секако дека тука веќе во прашање е и искуството,и тоа си го прави своето,па затоа сме многу многу по релаксирани.user posted image

    _____________________________

    Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

    (Одговор на членот deluxe)
    Непосредна врска до пораките: 10
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    27.10.2015 13:46:41   
    sandriana RR
    Секое дете е приказна за себе, но секако со второто дете сме далеку поопуштени, во секоја смисла. Од хранење, преслекување, хигиенски правила - воопшто чувањето некако се е порелаксирано и не го сфаќаме толку круто, како за првото дете.

    _____________________________

    ***I'd rather be honest than impresive***

    (Одговор на членот Defne90 RR)
    Непосредна врска до пораките: 11
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    27.10.2015 18:58:36   
    marchi
    Јас имам само едно дете засега ама знам дека со уште едно дете ќе биде поинаку

    (Одговор на членот sandriana RR)
    Непосредна врска до пораките: 12
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    27.10.2015 22:40:38   
    MamaKiki
    претпазлива мама и многу потресена по својот единец... да сакам 3 деца user posted image ама ако сите ги доживувам вака како првото голема е веројатноста да се споболам од стрес, обврски, немање доволно време, неспиење и слично...
    јас веке по малку почнав да се поставувам како со "второ" дете , веке неможам да мијам и бришам игрички на секое кога ке ги фрли на теписон заради помислата дека има некое влакненце и дека можи да го лапни оти играчките се на релација уста-теписон-уста-ламинат-уста.... прекинав на годината да стерелизирам после секоја употреба на шишиња и лајчиња (пајнчиња не ми береше во стерелизаторот инаку и тие ке беа на третман) некое време продолжив само навечер да ги стерелизирам и наеднаш преку нок почнав само со сјај и сунгер и топла вода да ги мијам и нема гајле малово фала му на Бога... за 2рото не верувам дека после секое давање на Д3 ке стерелизирам лајчиња... user posted image а ако си останам вака будалетинка можно е и пак да си играм...

    (Одговор на членот marchi)
    Непосредна врска до пораките: 13
       RE: Синдромот на второ,трето... дете
    28.10.2015 16:45:02   
    marchi
    Јас никогаш не сум стерилизирала лажички такви работи, само шишето го превривав секој ден до 1 година, потоа 3 пати неделно а од -година ипол еднаш неделно и тоа ќе го правам за секое наредно дете.

    (Одговор на членот MamaKiki)
    Непосредна врска до пораките: 14
    Страница:   [1]
    Страница: [1]
    Оди на:






    Анкета

    Што да дознаете.
    пеперутка16

    Кога би носеле тројки, што би направиле?