|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 9:23:15   
anaana
Veke podolgo vreme se nerviram sekogas koga ke pocnam da citam nesto, bilo online bilo vo vesnik..
se mi se cini deka se pisuva se i sesto.. Nekogas navistina se prasuvam dali imame istrazuvaci?
so sekoja pocit kon kvalitetnite novinari, ama nekako mislam deka ne mozat da izlezat na videlina onie sto se podobri.

sega posebno se iznervirav so ova slikive od mesta kade smetam deka ne treba do tolku da se slika.
i da e javna licnost i koj saka neka e ama bree sliki od rasplakani lica i od tazni momenti, pa nekako ne mi odat.

Znaat novinarite da pisuvaat za sekogo se sto ke slusnat ili nekoj ke im kaze. ama ako nesto e povrzano so nekoj novinar eee togas imame protesti imame statii kako se frla udar vrz novinarite i bla bla... nikoj ne smee da kaze loso za nekoj novinar, ama toj moze za sekogo da pisuva se, bez sram i bez obziri...
sto mislite vie? Koga ke uklucite televizor i slusate vesti i ima vest na denot, deka se samoubila nekoja zena, so identitet N.N. od selo (kazano koe selo) i kazano mominsko prezime na zenata.. ama imame identitet NN.. Mislam ne mozam mi ide da go frlam i televizorot i se...
Ili imame bitna statija, se stepale dve deca vo skolskiot dvor... mislam aloooo????? ako imame nekoja statistika koja pokazuva zgolemen broj nasilstva megju decata i na pomala vozrast neka se najde nekoj da napravi istrazuvanje pa neka se napise. ama vaka se stepale dve deca navistina nema potreba da se polnat stranicite so gluposti (mislam ne se gluposti kako nebitna rabota, sekako si e bitna za roditelite na tie deca, ama ne mora sekoj da ja znae)


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 25.9.2013 14:04:08 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 9:39:31   
Mihaela 2010
Eh pa tie novinari edvaj cekaat da dojdat do nekoja vest i ke se potepaat koj prv da ja objavi,nezavisno dali e vkusna ili nevkusna istata vest...
Iskreno mi se gadi vise koga i da otvoram se gluposti do gluposti citam na net,se poretko i poretko nesto korisno,nesto sto ke te zainteresira nesto sto ke naucis..
Posledno sto mi bese smesno i jadno bese za Sonja Tarculovksa,ama otupea kako padnala zosto padnala,tri dena samo toa se sborese,pa i na naslovna strana po vesnicive,mislam ok zenata padnala,se oporavuva i kraj,ama otruja sekoja minuta samo za toa da se pisuvalo...
sega pak citam za smrtta na Dule,sto kazala zena mu,kako padnala vrz kovcegot i sto redela...zar ima potreba od takvi komentari,takvi naslovi???
Ne ne se e otideno u pm,i vise ne mi se otvara nitu internet nitu vesnici

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 25.9.2013 14:05:16 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 2
   Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 10:15:04   
Tanjat7880
Dali se znae koj e novinar I dali toj istiot ima elementarno poznavanje na svojata bransha?!
Razbiram,naslovnata strana prodava,javnite licnosti so svoite privatni zivoti ja zabavuvaat masata no toa porano se vikashe ZOLT PECAT I takvi vesnici imashe eden-dva najmnogu.Sega na sekoj vesnik ista naslovna I ista tema za naslovna.Dali nesmeat da pishuvaat I istrazuvaat za ekonomija,investicii,zadozenost,zdravstvo pa edinstveno shto smeat da rabotat se zoltite informaci?!Razocarana sum od ponudenoto I se prashuvam oti neveruvam deka nema kvalitetni novinari deka jadnite se pod pritisok I toa vo 21 vek vo uslovi na demokratija!

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 25.9.2013 14:05:52 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 3
   Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 10:29:55   
anaana
ne sakam da navleguvam dali eden vesnik ili tv e politicki orientirana, temava ne e nameneta za toa.
ne smetam deka novinarite se pod nekoj pritisok. ako ne smeat da pisuvaat za oset__livi temi neka ne pisuvaat. neka zeme nekoj neka istrazuva, za nekoja pojava vo svetot, neka napise statija za zdrava ishrana ama potkrepena so dokazi, a ne zemena od stransko spisanie i stavena na google translate. znaci ima za sto da se pisuva, a tie imaat diplomi i ucele za nacinot na koj se pisuva. jas nema da navleguvam koi se principite na novinarstvoto, ama za toj/tie novinari koi 5 dena pisuvaa deka brodot Kosta Konkordija go ispravile, pa i imase video kako se ispravuva, nemam ama apsolutno nikakov komentar. zar do tolku dojdovme da citame 5 dena za eden brod. :))))
jas najcesto otvaram time.mk i sto da vidam.. se edno isto. pa posle imavme ne znam kolku dena za angelina joly kolku i ostanalo zivot... i se nekoj glupavi temi za pisuvanje..

a veke ako tolku se temite iscrpeni, ne mora vesnikot da ima 20 strani, neka ima 10 ama neka se kvalitetni.. tocno deka tie zemaat pari od tie +10 strani, ama pa ima granica za se

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 25.9.2013 14:07:01 >

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 4
   Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 10:36:41   
Mihaela 2010
ama zosto da pisuva statii za zdravje,zosto da istrazuva,pa za toa e potrebno vreme i trud,zosto da se zamara koga moze mnogu polesno da pomine so trac vesti i zivi gluposti
ama ima luge koi gi obozavaat takvite vesti,sitenje na tudjata srekja ili nesrekja
dali bilo time.mk ili daily.mk informaciite sekade se isti

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 25.9.2013 14:07:27 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 5
   Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 10:39:21   
Tanjat7880
Anaana da moze da se istrazuva I veruvam ima kvalitetni lugje za toa no toa istrazuvanje crpi I sredstva koi vesnikot treba da gi podmiri!Ma se e otideno vo nepovrat,samo se shtedi I samo za evtino se prodava I zatoa I ke imame eftini informaci cela nedela a muabet da ne pravime za interesnite a zabraneti temi,jas sepak smetam deka pritisok postoi i vo novinarstvoto I deka sloboda na izrazuvanje nema!

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 25.9.2013 14:07:52 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 6
   Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 10:44:34   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

znaci ima za sto da se pisuva, a tie imaat diplomi i ucele za nacinot na koj se pisuva. jas nema da navleguvam koi se principite na novinarstvoto,

За тоа дека се под притисок, апсолутно се, и тоа им ја отежнува работата. Тоа не е занемарлив фактор. Ама за ова дека се школувани за тоа, хе, хе баш се прашувам во еден медиум колку од новинарите се навистина новинари, со тапија. Тоа е исто така голем фактор за квалитетот на новинарските текстови. И трет пропуст, колку од медумите, пишаните, имаат вработено лектор.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 25.9.2013 14:08:38 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 7
   Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 10:51:15   
anaana
za sloboda na izrazuvanje e malku diskutabilno, ama smetam deka i novinarite preteruvaat so terminot sloboda na izrazuvanje... ne e ova za ovaa tema ama eve sto e sloboda na izrazuvanje????
ako sum jas novinar koj mi dal mene pravo jas za sekogo da pisuvam sto ke mi tekne????? neka vika ustavot deka slobodata na pecatot e ustavna kategorija, neka nikoj so zakon ne mi zabranuva nisto... ama lugje treba da se ima oset__...
kako izleguvaa sliki za smrtta na Toshe... montazi i sto i da se. jas ne znam koj gi postiral i koj dozvolil realno tie da se vo online izdanie na vesnik, ama toa ne ti treba zakon da ti go zabrani. kako togas ne izleze zdruzenie na novnari i da se ogradi od tie sliki? tie bea montirani sliki za eden mlad zivot, koj ima familija....
postoa za toa deteto na plostad... sliki od koi nema da moze covek da zaspie...ako roditelite sakale nekoj da gi vidi tie sliki so cel sudskiot proces da odi vo druga nasoka, neka gi dadat na sud... koj urednik ili sto i da e dozvoluva takvi sliki vo negovoto izdanie na vesnikot. ama neeeee on si vika pari pari pari.....
sloboda na izrazuvanje??? da napise statija koja mozebi e politicka ili bilo kakva, so koja ke kaze mozebi nekoja vistina za 1 covek a vo pozadina ke upropastat celi familii, spomenuvajki gi nivnite iminja za da se dobie poubava slika za ona sto go kazuva.
a da ne zboruvam za intervju od koe posle sekoj novinar si zema po edna recenica ja vadi od kontekst za da go dobie ona sto go saka na kraj. ako si bil prisuten na intervjuto, ke ti bide mnoooooogu jasno deka ona sto se slucuvalo na intervjuto nema vrska so ona sto posle se napisalo... i toa odi na naslovna strana... i toa e cisna nevistina. ako jas dadam prigovor. vesnikot ke mi se izvini, ama ne na naslovna, tuku nekade vo pisma na citateli sot e mozebi na pretposledna strana dolu desno vo kjosot...

Медиумите за пресудите на Европскиот суд за човекови права - eve dobra statija bidejki ne moze linkovi da se stavaat. vednas prviot link e na mediumi.kauza.mk
dobra statija za ona sto novinarite objavuvaat a sto bi trebalo da objavat. ili na sto se nasocuvaat i koi greski gi pravat. i kako izvrtuvaat raboti za koi nemaat pojma....... vakvi ima kolku da sakate ama eve ova e dovolno

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 25.9.2013 14:09:04 >

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 8
   Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 13:08:57   
Палешка РР
Се согласувам со вашите постови. Премногу трач, премногу дезинформации, бомбастични наслови за да се привлече читаност, невистини, непрофесионализам , етика 0....се дел од одликите на македонското новинарство. Квалитетот е буквално потопен од црна хроника и жолт печат. За да се слушне за тебе, мора некоја афера да објавиш user posted image

Еве што најдов денес и мило ми е што постои и ваков тим кој се занимава со проверки на факти од медиумите:
медиуми.вистиномер.мк

---------------------------
Модератор: линкот е уреден.




< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 25.9.2013 14:34:15 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 9
   Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 13:58:56   
anaana
auuu milo mi e sto ima nesto vakvo barem na del od statiite da im se vovede red... od sodrzina do gramatika do se... :))

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 25.9.2013 14:09:48 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 19:27:33   
Bethany
Се сложувам со се горе напишаното. Мене уште ме нервира кога и насловот нема врска со текстот, значи го постават насловот да звучи како факт, информација, нешто решено и дефинитивно, а всушност земеш да го прочиташ текстот и тоа било само една едвај претпоставка да ја наречеме user posted image

Нешто што јас би сакала да го потенцирам е дека новинарите, за жал, најчесто не се ни свесни дека на некој начин имаат "моќ" или да речам големо влијание на човечките животи. Медиумите започнуваат војни, ама исто така во нивна можност е да можат да придонесат за подобро човештвото. Ако секојдневно човекот налетува на трач муабети и површни приказни, тој ги исполнува своите мисли со тоа, а на она на што мисли таков и станува.
Нормално дека одговорноста е и кај читателот, што ќе чита, а што не, и не кажувам дека жолта штампа не треба воопшто да постои, ама проблемот е кога се на читателот пласираат само такви и слични вести и информации.

Ама од друга страна и се прашувам, можно ли е дека луѓето всушност сакаат да читат такви работи, дека со такви вести и информации ги привлекуваат луѓето, па затоа и ги има во толкав број? Сигурно дека има и такви кои се занимаваат само со рекла-казала муабети, можам слободно врз основа на она што некој чита секојдневно да донесам заклучок каква е особа и што го исполнува во животот, ама не сакам да верувам дека тоа е можеби одраз на општа ментална состојба и интерес кај луѓето. user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што сè објавуваат медиумите денес?
25.9.2013 21:45:11   
Felly RR
Веќе во последно време и јас се прашувам дали постојат вистински новинари или сите си објавуваат вести кој и што ќе му текне. Какви вести се тоа како на пр. пренесување т.е. иссмевање на муабети на мајки од Фб група. Веќе квалитетот на информациите не е битен, посебно во електронските медиуми.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што сè објавуваат медиумите денес?
30.9.2013 15:08:20   
anaana
Далеку од очите на јавноста се одржа денешното рочиште за случајот „Ликвидација“ во кој е обвинет и новинарот Томислав Кежаровски.

eve statija sto me vadi od takt... znaci koga i da se spomene slucajov Likvidacija ne se preskoknuva imevo na novinarov koj sto e obvinet...

mislam ok, ne navleguvam vo toa dali e zakonita odlukata za pritvor, ama pa ima milion lugje koi dobile nezakoniti odluki za koi nikoj ne sakal nitu da izvesti. zosto??? pa najverojatno ne bile interesni za javnosta da cita

se se pisuva selektivno. Ako e nekoj bogat, vlijatelen mu se sledi sekoj cekor, se pisuva se...
zosto ne napravat istrazuvanje ama so fakti so statistiki, kolku pritvorot e cesta pojava kaj nas, dali e toa vo red. pro i kontra komentari na toa...ama ne....

a dobro be ako nekoj novinar izvrsi ubistvo... ne treba da mu se sudi nego???? ili mozebi toa e sprotivno na slobodata na izrazuvanje...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што сè објавуваат медиумите денес?
29.5.2014 12:49:39   
LoveableMe RR
Крајно време беше да запее нова песна, инаку Македонија потоп ја чекаuser posted image user posted image

"ПОСЛЕ "ВРНЕ, ВРНЕ" ВРЕМЕ Е ЗА СОНЦЕ

Сара Мејс: На Макфест ќе пеам песна за убав ден!

Сара Мејс, после успешното претставување на "Скопскиот фестивал", во чии рамки ја испромовира "Врне, врне", која периодов поради обилните врнежи стана метеоролошка химна и вистински хит на социјалните мрежи, на барање на сите фанови сними нов сингл во кој пее за убаво време и сонце. Имено, станува збор за песната "Денот да е убав", која ќе ја промовира на Макфест" идната недела.

"Снимив една весела песна за на "Макфест" и едвај чекам да и ја презентирам на јавноста. Станува збор за песна во која се пее за еден убав ден. После "Врне, врне", еве нешто поживо од мене што носи сончева порака", низ насмевка коментира младата пејачка, која се потпишува како комплетен автор на песната.

Освен подготовките околу "Макфест", таа постојано е затворена во студио, каде што работи на снимање нови песни кои треба да се најдат на нејзиниот албум-првенче, за кој се надева дека ќе излезе наскоро.

Интензивно работам и на нови песни, кои, здравје, планирам да ги спакувам на еден носач на звук. Но, не сакам да најавувам албум и да прецизирам датуми, бидејќи не знам што може да се случи, па затоа не сакам да давам ветувања кои подоцна не би можела да ги исполнам", вели Сара, која периодов е преокупирана и со настапи и свирки.

"Низ дома шетам со тефтер во рака и запишувам во колку часот што треба да направам. Пребукирана сум, но не можам да се пожалам. Ми годи тоа и навистина уживам во мојата работа", додава пејачката."

Извор: ВЕЧЕР

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што сè објавуваат медиумите денес?
2.6.2014 16:22:18   
LoveableMe RR
Петок, 30 Мај 2014

Листа од најсмешните македонски имиња- Лимонка, Пешкирчо, Катастрофа...user posted image

Во нашата земја има навистина убави, но и интересни имиња. Некои од нив се традиционални и се повторуваат постојано, а некои се нови и модерни.

Деновиве на социјалните мрежи излегоа најсмешните имиња регистрирани во Заводот за статистика.

Дали некој навистина вака би си ги крстил децата, останува отворено прашање.

Погледнете ја листата:
1. Карфиолка
2. Џингискан
3. Јарго
4. Каранфилко
5. Лимонка
6. Пешкирчо
7. Изворинка
8. Германија
9. Галапчо
10. Маса
11. Микропка
12. Писана
13. Развигорчо
14. Ѕвонче
15. Фивус
16. Кајмакчо
17. Галабинка
18. Марулка
19. Планинка
20. Калист
21. Гродоман
22. Катастрофа
23. Мисирка
24. Собожица
25. Темјаника
26. Бранирод
27. Лустерко
28. Тозо
29. Лигушка
30. Нуца
31. Тиљо
32. Кумјана
33. Лакираде
34. Галабинка
35. Методико
36. Гонца
37. Карма
38. Разменка
39. Спутник
40. Свемир
41. Врпка
42. Пламенко
43. Канаринка
44. Зденка
45. Калеоик
46. Крисула
47. Госпава
48. Веселко
49. Шампион во машка конкуренција – Јамедин (од Џејмс Дин)
50. Шампион во женска конкуренција – Тракторка

ИЗВОР: Курир.мк

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што сè објавуваат медиумите денес?
26.8.2014 15:04:39   
Melanija RR
Поучна приказна: Научете што е среќа, па споделете го тоа со саканите

Одел по патот еден мудрец, восхитувајќи и се на убавината на светот и радувајќи му се на животот, кога неочекувано забележал човек, изнемоштен и згрбавен под неподносливо тешкиот товар...- Зошто се подложуваш на такви страдања, прашал мудриот човек.

- Страдам за среќата на децата и внуците, му одговорил човекот. Мојот прадедо цел живот страдал за среќата на дедо ми, дедо ми страдал заради среќата на мојот татко, татко ми страдал заради мојата среќа, а јас сега страдам целиот свој живот само за моите деца да бидат среќни.

- А дали бил барем еден човек од вашето семејство бил среќен некогаш?

- Не, но моите деца и внуци сигурно ќе бидат среќни, одговорил човекот.

- Неписмениот не може да ги научи другите да читаат, а кртот не може да образува орел, рекол мудриот човек…

Поука: Научи се прво ти да бидеш среќен, тогаш ќе разбереш како да ги направиш среќни своите деца и внуци.

Извор:Курир


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 27.8.2014 16:50:38 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што сè објавуваат медиумите денес?
26.8.2014 23:33:39   
Snowhite RR
Е затоа на Метρополис ρадио во емисијата Петаρ за појадоκ има една ρубρиκа κоја се виκа Κој го боли тит за ова? И во неа читаат статии, вести од медиуми κои се "битни" за општественото живеење, аκо ме ρазбиρате што саκам да κажам :) . И само помислете κога ќе пρочитате неκоја таκва вест деκа неκој и плата земал за истатаuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што сè објавуваат медиумите денес?
29.8.2014 8:30:07   
Палешка РР
Нон стоп на ФБ ми се врти веста за спортското газе на новинарката Катерина (спортски вести).
Ми се повраќа веќе! user posted image user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што сè објавуваат медиумите денес?
27.11.2014 10:18:14   
caciana
Mediumite objavuvaat Se! I toa do najsiten detal.Vo posledno vreme mislam deka crnata hronika e hit.Posle trikratnoto ubistvo Vo Kavadarci,mediumite nekako go ispopulariziraa,pa vednas nekoi tip si dobil ista takva idea DA se osveti na ex soprugata I nejzinoto semejstvo,od kade bea,Zletovo...user posted image Mislam deka Ne treba kolku DA se akcentiraat vakvite slucuvanja,loso deluvaat.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што сè објавуваат медиумите денес?
27.11.2014 18:09:51   
Snowhite RR
Последно време само црна хроника, го пореметија народот, дали мора се да знаеме, со секоја малска тепачка да бидиме запознаени?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што сè објавуваат медиумите денес?
30.11.2014 17:58:19   
scared RR
Богами само за болести слушам последно време, црна хроника, убиства, па колку болни има од ова, колку од она, аман веќе не пореметија !user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?