|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.6.2013 16:04:28   
elenaanamarija
nivno pravo si e toa

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.6.2013 16:04:32   
sibela555
sekoj svoe mislenje

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.6.2013 16:51:36   
ole2004
Ne gi razbiram,no toa e licen izbor.

(Одговор на членот sibela555)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.6.2013 17:02:25   
Snowhite RR
Нивен живот, нивен избор

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
11.5.2014 2:00:25   
Defne90 RR
Не ги разбирам,меѓутоа подобро да немаат деца таквите луѓе кои и не сакаат отколку да имаат и да ги запоставуваат.Сепак тоа си е нивно право и нивни личен избор.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
9.7.2014 15:44:22   
Mila mamicka
Имањето или немањето деца е личен избор, кој секој за себе сам си го прави. Не ги обвинувам, ниту осудувам тие што одлучиле да немаат деца, но сепак не можам да ги разберам. Имањето деца, според мене, е највозвишената работа која човек може да ја има во животот, не постојат зборови со кои може да се опише чувството кога го гледаш своето дете, кое е еден дел од тебе. Но, сепак, како што напишала една РР-ка погоре, не може да ти недостига нешто што го немаш.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
11.7.2014 10:10:32   
princessa
Јас воопшто не ги осудувам луѓето кои не сакаат да имаат деца. Секој си знае за што е способен. Некои ни куче незнаат да исчуваат како што треба не пак дете. Тоа е одговорност. Подобро таквите луѓе и да немаат деца зашто има многу што туку така ги прават децата и после ги оставаат сами на себе. Бог да чува од такви родители ама и да знаете колку ги има. Не е само да се направи детето од мерак да се има user posted image , после треба и да се постапува одговорно. И плус треба се види и разгледа причината зошто тие луѓе несакаат да имаат деца а не веднаш да се каменуваат од другите.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.7.2014 14:36:23   
deluxe
Никогаш не сум гледала лошо на тие луѓе што решиле да немаат деца(извесен период).Тоа е нивно право,личен избор.Имав пример на една моја другарка,која беше дојдена кај мене со мажот и на честење за ќерката(кога се роди) Другарка ми беше воодушевена од моето бебе.Цело време го гушкаше,држеше во раце што понесена од природата(најверојатно) испушти глас дека сака и таа едно вакво бебуле.И што се случи...мажот и одговори кратко и јасно :" Прво дипломата да ја видам , па после дете..." user posted image user posted image Бев збунета во моментот,не реков ништо ,дури се направив дека не слушам,но ја видов желбата во очите на другарка ми.Ми падна жал.Таа веќе дипломира,се вработи,но еве бебето сеуште го нема.Најверојатно сега имаат други приоритети....user posted image Тоа се луѓе кариеристи,луѓе кои не ја сваќаат суштината на постоењето....Нашата природа е раѓање,растење,размножовање и умирање.Не велам дека треба да се водиме од инстинктот како животните,имаме разум да мислиме.Но која би била целта на нашето живеење ако пред нас не си поставиме цел за нашиот живот,а таа цел се децата.За нив живееме,работиме.user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.7.2014 15:47:17   
kapina
I karierata I deteto moze naporedno da si odat zaedno eve jas denes me unapredija za preveduvac od grcki iako znaat oti ke odam na IVF

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
26.11.2014 10:35:42   
Ki4iko
Ако имаат можност а не сакаат, тогаш не знаат да уживаат во животот и секако сеуште не знаат што е вистинската среќа.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
26.11.2014 10:43:34   
kokicekokice
Poveketo od tie shto se izjasnuvaat deka ne sakaat da imaat deca vo bliska idnina, toa go pravat od prichina shto ne mozat da imaat, pa na toj nachin stvaraat odbramben mehanizam kon okolinata, poveke da ne dobivaat prashanja od tipot-Ajde vie shto chekate.Toa go kazuvam od lichno iskustvo I od lugje od moeto opkruzuvanje.Taka da, lesno e nekoj da se osuduva, no prvo treba da gi znaesh podlabokite prichini.

< Поракaта ја уредил kokicekokice -- 26.11.2014 10:49:00 >

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
26.11.2014 11:18:45   
AneLav RR
Од мој аспект не им ја гледам смислата на животот , меѓутоа секој си има право на сопствен избор. Познавам една приказна за угледни луѓе кои решиле да немаат деца затоа што не сакале тие да им растат во ваков извалкан свет... Сепак треба да се почитува туѓата одлука иако за мене тоа е апсурдно.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
26.11.2014 13:20:04   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: kokicekokice

Poveketo od tie shto se izjasnuvaat deka ne sakaat da imaat deca vo bliska idnina, toa go pravat od prichina shto ne mozat da imaat, pa na toj nachin stvaraat odbramben mehanizam kon okolinata, poveke da ne dobivaat prashanja od tipot-Ajde vie shto chekate.Toa go kazuvam od lichno iskustvo I od lugje od moeto opkruzuvanje.Taka da, lesno e nekoj da se osuduva, no prvo treba da gi znaesh podlabokite prichini.


Se soglasuvam so tebe. Kaj poveketo licnosti koi sto go imaat ova mislenje , toj pretstavuva odbramben mehanizam. Si vika dodeka da ti se pravdam zosto kako , ke kazam ne sakam user posted image .
Na kraj i kraeva sekoj si ima pravo na izbor , sekoj si ima svoj zivot i sam odlucuva za nego. Ne e nase da sudime , i da kazeme deka MORA da ima deca, ili MORA da saka deca. Kako sto kazav toa e pravo na izbor !

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
26.11.2014 13:22:44   
scared RR
Sekoj si ima pravo na izbor vo svojot zivot, ne gi sfakam ama ne gi ni osuduvam. I jas mislam kako clenkata pogore deka mnogu parovi koi se trudat da dobijat dete vikaat deka ne sakaat da imaat, na toj nacin se zastituvaat od sozaluvacki pogledi i tapkanje po ramo

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 64
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?