|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 15 [16]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Широко повивање
21.10.2015 16:53:20   
tincule
ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

bebeto uste pri ragjanje go pregleduva neonatolog i toj zabelezuva dali ima deteto problem,ako ima ke go sovetuvaat roditelot ako ne nema nikakva potreba da nosi.jas sum se rodila so nedorazvieno kolkce pa na majka mi i rekle da mi stava sirok povoj.jas za stefan ne stavav nisto.posle edna god mi rekoa se e dobro ama za sekoj slucaj stavaj.mu vikam izvini doktore ama kakov e toj sekoj slucaj?ili deteto ima problem pa treba da se koregira ili e sosem normalno? kaj go ima toa sekoj slucaj? jas kako fizioterapevt znam deka ako na dete koe e normalno zdravo i mu stavas sirok povoj ke ima poteskotii so prooduvanjeto.


Е фала ти. Тоа за секој случај и мене ме изнервира. Значи сите беа за широк повој само мајка ми ми рече како мислиш така во наше време немаше памперс па ставав тетри а сега можам да ти кажам истата ширина се, ама ти си знаеш. На ортопед тоа беше „ставај за секој слуај, мора да носи женско е“.Дури и до 4 да стигнела абре ајде. Кога и да идев на контрола на ортопед ставате широк повој - да да како не. Одговор: супер и се колковите само така продолжи мајка. И јас си продолжив само по една памперс пелена user posted image . Еве ја, си нема гајле user posted image .

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Широко повивање
21.10.2015 18:41:51   
lukajana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Нас во болница ни препорачаа широк повој, и ајде почнав со една тетра пелена, ама денес кога му кажав на ортопедот, рече ставј му две, да се оформат убаво колковите, и сега стварно ме замисли - јас мислев веќе да престанам и оваа една да му ја ставам, а не да му зголемувам.
И дали знаете што означуваат тие букви - кај нас стои 1б 1б, гледам Aleksx2Leon пишала дека кај нив едното било А др било Б.


Felly rr сега гледав и во нашите извештаи е исто 1б на двете ама на ехо снимката така ни пишува сигурно е нешто за колковите ама добро е ние не сме имале проблем сигурно е во ред
Иначе јас за Ј ставав малку време широк повој и ако ме прапаа ставаш ставам и готово.Иначе сметан дека е глупост ако има проблем во ред ама за ништо не би малтретирала дете

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 21.10.2015 18:47:34 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Широко повивање
22.10.2015 14:01:55   
sandriana RR
Фели, тие ознаки се според некој систем нивни - метода на Граф, за аголот на колкот. Си има соодветни толерантни граници, зависно возраста на бебето. Штом не рекле ништо, во ред си е.
И јас не сум за широк повој, да не се повторувам user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 378
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 14 15 [16]
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 15 [16]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?