|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 14:56:25   
niki
samo da ne e od onie tatkovci koi po smrtta na zenata sto mu gi rodila decata zaboravaat i deka imaat deca i im e seedno koj i kako ke se grizi za niv
neverojatno mi e da toj ne znae deka deteto mu e maltretirano, a taa seta so modrici po liceto so denovi
toj e povikan na razgovor vo uciliste ili samo makeata?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 15:30:19   
miana
Само макеата user posted image
Јас и реков на наставничката дека мислам дека е најдобро да дојде и таткото или пак само таткото и децата пред него да кажат што доживуваат,но таа ми вика - па тој нели ги гледа?
И на тоа остана..Сега ке одам да ги земам од училиште,а на неа ке и се јавам ( на макеата ) да ја прашам дали ке прфати некои алиштенца што имам и ако ги сака ке наминам кај неа да ги оставам пред да ги земам децата ( за да не видат децата и моето и нејзиното ) и ке ја прашам зошто јавикале,баш да видам дали ке ми каже.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 16:05:47   
niki
iskreno mene me zaprepastuva kolku kaj nas i zenite se slepi na nesposobnosta na mazite da sogledaat nesto i da ne bidat izmanipulirani uspesno, posebno vo vakvi situacii (ova na racun na nastavnickata i na nejzinoto prasanje pa ne li gi gleda toj decata)
toj mozebi za decata ne se grizel nikogas ni koga prvata zena mu bila ziva po balkanski sindrom, maz sum deca se obvrska na majkata i taka
sega koga nasol nekoja nova zrtva da go pravi ona sto e negova dolznost pak isto
a taa novata zena koj znae zaradi koi frustracii i kolku dolgo mu gi maltretira decata pod nos
i namesto nego da go povikaat i da porazgovaraat so nego, bidejki tie nemu mu se deca a ne na nea toj ke si ostane i natamu nezapoznaen

i sto ako ja povikaat makeata, taa kao sega ke kaze da,be, da ja ubivam od mavanje ama eve cim me vikate na razgovor nema vise

da go ubedis ti mt da se nekako zblizi so tatkoto pa da ispita vaka po maska linija, diskretno sto se slucuva, i nekako da mu vsadi toj nekoj somnez da se zaprasa ako zakluci deka stvarno tatkovo ne e zapoznaen so delata na zenasi

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Семејно насилство
21.11.2013 9:09:07   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Miana vednas da reagiras
Otvoren e prv centar za semejno nasilstvo
Javi se vo centarot,slobodno pobaraj ja Mila Carovska na tel 3 290395 ili na mob 078-332305
ne ja ostavaj rabotava takva


Добро утро од мене жени...
Михаела овој број е од Х.Е.Р.А и тие не биле за овој случај компетентни...Само ми земаа податоци за тие да се јават во центарот за соц.работи и ми рекоа дека мора уќилиштето да прати допис до центарот за да пуштат лица на терен.
Инаку дететво вчера имаше нови модринки по лицето,ја прашав од кого и се ,рече дека татао ја тепал со рака зошто ја искинала книгата. Керками ми кажа дека ја фрлила ужинката што и ја пратив во ѓубре,па ја прашав зошто го направила тоа,а таа ми рече дека мама ке ја тепа ако зема од други.
Изреволтиранма кога ја оставив дома,излезле дотичната, и ја прашав зошто го кара детето ако јас и давам ужинка,не е детето криво, купувам за моето купувам и за неа. Таа ми рече дека и рекла да не зима од секого.
Ја прашав за новата модринка а таа се прави на луда и го прашува детево - ти мама пак падна? Викам - не е падната,таткои ја удрил. Зошто ја тепате? Сакате да ви дојдат со полиција да ви ги одеземат децата и да ве стрпаат во затвор? ( детето веке беше влезено дома а таткото ѕиркаше од вратата )
Таа ми вика - абе он ги малтретира,они се плашат да кажат па викаат дека сум јас. Се по лице ја тепа вика.. ИТН... И објаснив многу убаво што ке ги снајде следно,па ке видам денес дали ке го повикаат лудакот во училиште..Мене не секира и тоа зошто само девојчето има модринки? Зошто само неа ја тепа? Дали ја дискриминира, или пак нешто друго..страв ми е да помислам user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Семејно насилство
21.11.2013 9:26:43   
sandriana RR
Значи, колку грубо и да звучи, ама не е секој да биде родител user posted image
Страшно е тоа што го кажуваш - излегува дека девојчево лаже од страв - дека таткото е всушност насилникот? Или маќеата си пере образ?
Белким од училиштето ќе превземат нешто за случајов - оти отиде во неповрат и дете и семејство и се...user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Семејно насилство
21.11.2013 9:26:56   
Mihaela 2010
Tuu bre nisto da ne funkcioniralo vo drzavava,sve topkata ja prefrlaat na drugi,bas mi e krivo,otvaraat nesto a povuci potegni rabptava...
Greota za devojcevo,se uzasnuvam duri go citam ova...se nadevav vo tatkoto ama iskoci deka i toj nenormalen,i najmnogu mi e krigo sto ako taka prodolzat ke im gi odzemat decata pa ke mora po domovi da sedat,zalosno navistina...
Miana teraj ponataka,od direktor do socijalno,mora da mu se pomogne na devojcevo...ufff vakvi so goli race bi zadavilauser posted image user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Семејно насилство
21.11.2013 9:43:06   
niki
a kolku godini ima maskoto dete?

posle ovoj posledniov post jas mislam deka stanuva zbor za semejstvo kade kotekot e vospitna metoda i se primenuva vo sekoja prilika bez troska sozaluvanje kon deteto/decata i takvi semejstva za zal ima nasekade i sto e najtragicno vakvoto vospituvanje biva poddrzuvano i do posirokoto semejstvo bidejki i kaj niv takov model se sledi
i tie prestanuvaat da gi tepaat decata togas koga ke zaklucat deka deteto e dovolno golemo na nasilstvoto da vrati so nasilstvo, zatoa mozebi momceto veke ne dobiva kotek sto ne znaci deka bil posteden porano...
ne znam koe bi bilo resenie, vidi pak so ucilisteto sto prevzemale posle razgovorot so makeata, kakov im e zaklucokot, pa prijavuvaj vo policija, socijalno, ne znam drugo sto bi mozela da napravis, ti si im komsija vo princip nemas moznost nikako da go zastitis deteto, a tie mu se roditeli i za zal so toa imaat ekskluzivno pravo da pravat sto sakaat so decata duri ne bidat otkrieni, nasilstvoto dokazano i tie soodvetno kazneti...

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Семејно насилство
21.11.2013 9:56:36   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Значи, колку грубо и да звучи, ама не е секој да биде родител user posted image
Страшно е тоа што го кажуваш - излегува дека девојчево лаже од страв - дека таткото е всушност насилникот? Или маќеата си пере образ?
Белким од училиштето ќе превземат нешто за случајов - оти отиде во неповрат и дете и семејство и се...user posted image


И макеата ги тепа и таткото...Децата кажале дека она ги тепа,а комшичето и кажало на свекрвами дека она ги мава од ѕид.
Инаку машкото е трето одделение мислам и кажало дека повеќе ја тепаат малата. Кажало за макеата а мене ми кажа детето дека вчера таткои ја тепал за книгата,па кога ја прашав макеата рече дека он ги тепа..Ја и кажав дека има деца што ке посведочат дека и она ги тепала и реков дека психолог ке разговара со децата и дека сакале или не, децата ке мора да признаат се, а и дека доктор ке повикаат и ке се види од што се модринките па колку и да лажат. Денес мм ке збори со наставничката и ке и каже дека и таткото ги млати!!!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Семејно насилство
21.11.2013 12:16:56   
Goddess*
Mene ova poveke mi izgleda deka makeava oti decava ja otkrija,uslovi i kazni mu postavuva na onoj nejzinion,pa toj so drago srce se pravi nasilnik da ja opravda nea za taa da ne go jade stapot,ako slucajno stigne do toa deridze...VOL.
Miana,urgentno da reagirate so soprugot kaj direktorot od ucilishteto ,poshto po muabetov ushte od sam start ucitelkava go opleskala celiot "razgovor",bez imalku nekakov smislen plan,i zaradi nekoj koj shto se soglasil da prevzeme neshto vo odbrana,a samo ja dokakal rabotava(uchitelkava),decava ushte poveke ke patat od primajka im poshto kazale.

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 21.11.2013 12:29:43 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Семејно насилство
21.11.2013 13:07:05   
niki
koja god da e verzijata, edno dete a verojatno i dvete vo taa kuka se maltretirani
i ako edniot samo gleda ili se pravi deka ne primetuva dur drugiot mava vinata e pak kaj dvajcata
prasanjeto e ima li mehanizam ova da se istrazi i da mu se stavi kraj
zarem ne trebase ucitelkata da reagira porano a ne da ceka nekoj slucaen roditel da i kaze deka se somneva deka se decata maltretirani?
sekoj den nova modrica na lice kaj dete od 5-6 godini i ne e bas nesto normalno za da pomine nezabelezano i da si reces ah pa deca se pagaat se udiraat
do tolku ne se trapavi decata ni pomali a kamoli skolski deca


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Семејно насилство
21.11.2013 13:48:07   
blue_blue

Ники и сама кажа дека за жал нема механизам...Ова се решава така што десцата времено се сместуваат во дом семејство или со роднини кои сакаат да се грижат за нив, а родителите одат на советување редовно кај психолог, а исто и децата за да се излечат од траумите. Кога и ако се процени дека родителите се спремни за пак да се грижат за децата тие им се враќаат назад, со постојано следење на родтелите пак да не застранат односно поддршка и задолжително одење на психолог и понатаму...
Е ова го има во неколку можеби земји на светов на прсти може да се избројат. Во МК за жал има само пари за споменици, кампањи против абортус и слични такви....за заштита на деца од морони кои не смеат да бидат родтиели нема ни пари ни време ни ништо оти од тоа не се собираат гласови од подпросечно ителегенто население

Секоја чест за Миана и нејзината желба ама искрено не верувам дека било што може да направи....И освен што сите ќе се згрозиме и ќе искоментираме не гледам ни ние што можеме да направиме....
Во нормална држава ова би се сменило со јака граѓанска иницијатива ама и таа за жал во МК не постои оти ведаш ќе ги поапсат нејзините водачи

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

koja god da e verzijata, edno dete a verojatno i dvete vo taa kuka se maltretirani
i ako edniot samo gleda ili se pravi deka ne primetuva dur drugiot mava vinata e pak kaj dvajcata
prasanjeto e ima li mehanizam ova da se istrazi i da mu se stavi kraj
zarem ne trebase ucitelkata da reagira porano a ne da ceka nekoj slucaen roditel da i kaze deka se somneva deka se decata maltretirani?
sekoj den nova modrica na lice kaj dete od 5-6 godini i ne e bas nesto normalno za da pomine nezabelezano i da si reces ah pa deca se pagaat se udiraat
do tolku ne se trapavi decata ni pomali a kamoli skolski deca



(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Семејно насилство
21.11.2013 15:19:01   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue


Ники и сама кажа дека за жал нема механизам...Ова се решава така што десцата времено се сместуваат во дом семејство или со роднини кои сакаат да се грижат за нив, а родителите одат на советување редовно кај психолог, а исто и децата за да се излечат од траумите. Кога и ако се процени дека родителите се спремни за пак да се грижат за децата тие им се враќаат назад, со постојано следење на родтелите пак да не застранат односно поддршка и задолжително одење на психолог и понатаму...
Е ова го има во неколку можеби земји на светов на прсти може да се избројат. Во МК за жал има само пари за споменици, кампањи против абортус и слични такви....за заштита на деца од морони кои не смеат да бидат родтиели нема ни пари ни време ни ништо оти од тоа не се собираат гласови од подпросечно ителегенто население

Секоја чест за Миана и нејзината желба ама искрено не верувам дека било што може да направи....И освен што сите ќе се згрозиме и ќе искоментираме не гледам ни ние што можеме да направиме....
Во нормална држава ова би се сменило со јака граѓанска иницијатива ама и таа за жал во МК не постои оти ведаш ќе ги поапсат нејзините водачи

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

koja god da e verzijata, edno dete a verojatno i dvete vo taa kuka se maltretirani
i ako edniot samo gleda ili se pravi deka ne primetuva dur drugiot mava vinata e pak kaj dvajcata
prasanjeto e ima li mehanizam ova da se istrazi i da mu se stavi kraj
zarem ne trebase ucitelkata da reagira porano a ne da ceka nekoj slucaen roditel da i kaze deka se somneva deka se decata maltretirani?
sekoj den nova modrica na lice kaj dete od 5-6 godini i ne e bas nesto normalno za da pomine nezabelezano i da si reces ah pa deca se pagaat se udiraat
do tolku ne se trapavi decata ni pomali a kamoli skolski deca





Вистината е дека механизми, процедури, прописи, закони, чуда и врагови има. Се и има, ама ништо не функционира оти нема санкции за непостапување. На пример учителката е должна да алармира ако примети знаци на насилство. Ама до сега не е казнета ниту една учителка која видела, а не реагирала. А ние како заедница можеме да поднесеме претставка до министерството или народниот правобранител за непостапување. Ама и такви претставки скоро и да нема. Вистината е дека сме заспано општество. Заспани се механизмите, ама и ние граѓаните. Во длабок сон..


< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 21.11.2013 15:20:59 >

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Семејно насилство
22.11.2013 9:25:44   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

Mene ova poveke mi izgleda deka makeava oti decava ja otkrija,uslovi i kazni mu postavuva na onoj nejzinion,pa toj so drago srce se pravi nasilnik da ja opravda nea za taa da ne go jade stapot,ako slucajno stigne do toa deridze...VOL.
Miana,urgentno da reagirate so soprugot kaj direktorot od ucilishteto ,poshto po muabetov ushte od sam start ucitelkava go opleskala celiot "razgovor",bez imalku nekakov smislen plan,i zaradi nekoj koj shto se soglasil da prevzeme neshto vo odbrana,a samo ja dokakal rabotava(uchitelkava),decava ushte poveke ke patat od primajka im poshto kazale.

Значи вака сега
Макеава е неписмена жена, избркана од претходниот маж алкохоличар, дојдена да ги "чува" децата и почнале да живеат заедно.
Вчера бил мм ка ј педагогот, тој му рекол дека сите ми се налутиле ( цело училиште ) зошто сум се јавила во центарот ( од центарот им се јавиле и ги прашале што тие превземале за овој случај ) па како јас сум ги прескокнала нив и дрн,дрн ( ама ич не ми е гајле )
Таткото се појавил вчера во школо,негирал дека ги тепале, рекола дека таа ќена ги чува ,пере,храни и сл. Му кажале дека некој пријавил во центарот, се налутил. Вчера мм кога отиде да ја носи керками, девојчето не беше на местото кај што треба да ја земеме, веке беше дојдена во училиште, а кога јас отидов да ги земам, таа ми рече - мама ми рече да не си одам со тебе, да си одам со авотбус. Се јавив на дотичната да ја прашам што е проблемот - демек,таткото не дозволувал да оди со мене бидејки сум и купувала за јадење па после дома не сакала да јаде. Се разбравме некако, ги замолив да ја пуштат со мене и со керками на роденден кај одделенско другарче, ја пуштија.Ја прашав макеава кога и роденден на девојчето,таа ми вика - незнам,јас сум неписмена.
Денес имаме родителска, ке ја прашам наставничката кога и е роденден на девојчево и ке и организирам во училиште нешто. Денес ке и купам патики за физичко што ке и стојат во училиштето.
Во меѓувреме ја прашав дали чизмите и се мали што и го дадов на "мајкаи" да и ги проба ( бидејки женава ми ги врати и рече дека и се мали ) а детево ми кажа дека мајкаи не и ги ни пробала воопшто. Наставничката ми рече дека сега ке го пратат случајот и ако има нови модринки или траги од насилство веднаш ке ги викнат луѓето од центарот. Јас мајќи не се отклажувам, и кажав на наставничката дека тоа што училиштето мене ми се лути,мене ич не ме тангира и дека ке одам до крај. Има и други училишта на крај и краева.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Семејно насилство
22.11.2013 10:17:00   
Goddess*
Jas da sum na tvoe mesto sega i shkoloto ke go prijavam,za ignoriranje na slucajov,,a decata sekojdnevno doagaat so novi modrici,i zakonski shkoloto neka si go krka do maksimum..ova e navistina nevidena sramota.
Kolku chovek treba da e pismen za da znae koga e roden..sinkir treba reshavanje na krstozbori,a od druga srtana klikerot i raboti psihichki i fizichki da gi maltretira decata..ludaca
Prijavi gi povtorno vo socijalno ,chinam imashe sliki od modrinkite na devojcheto kako plus dokaz.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Семејно насилство
22.11.2013 10:35:35   
miana
Училиштето не го игнорира случајот. Ги превземале првичните мерки, сега ако се повтори ке викнат центар за социјална работа. Жената навистина е неписмена,не знае да гледа на часовник и сл. Жената навистина не е добра психички. Сега ке чекаме да видиме дали ке се повтори тепањето, е тогаш и полиција ке им викнам.Од центарот штом се јавиле еднаш,ке се јават уште еднаш да проверат како се одвиваат работите. Мене ми беше цел да ги освестам малце дека има некој кој ја прати ситуацијата и да знаат дека не треба да си играат со овој случај. Инаку по телото немало детево модринки, наставничката ја видела,и помогнала да се намести ,вика и и го поткренав блузичето да видам . А инаку главата и е целата со џумки ,јас вчера ја погалив user posted image user posted image
Нема да оставам така,не се секирајте. Ке видам понатака што ке се случува, го гледаме детето секој ден. Ние ја носиме, ние ја вракаме.Ви благоддарам на вас за подршката.


< Поракaта ја уредил elenak RR -- 22.11.2013 14:29:47 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Семејно насилство
22.11.2013 11:01:51   
Goddess*
Nema tuka shto da se cheka(mislam za shkoloto)fakt e deka decata se izlozeni na sekojdnevno maltretiranje.Dali sekoj nov den decata ke bidat pregleduvani do gola koza od nastavnichkatauser posted image .Ete moze veke na vidlivi mesta decata nema da bidat udirani ,a shto ako na sosema podrug nachin se maltretirani po domauser posted image ,koj toa ke go vidi i uvidiuser posted image ..Zatoa i rekov da ne se nadevash i potpirash na uviduvanjeto od uchilishteto,mozea mnogu poefikasno da im izlezea vo presret na decata.Shto ke gi koshtashe tolku ako go potvrdea istoto toa shto ti kaj shto prijavi,pa da pochneshe od negde neshto,a vo meguvreme neka posmatraat okolu decava..

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 22.11.2013 11:06:40 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Семејно насилство
24.11.2013 17:25:09   
Bethany


Затвор од една од 10 години за злоупотреба на родителско право

Доколку првпат се случи злоупотреба и занемарувањето на родителското право, односно родителот го наведува и користи детето на питачење, Центарот за социјална работа првично ќе го предупреди родителот за пропустите и ќе мора да донесе решение за постојан надзор над вршењето на родителското право, а ќе спроведе стручно советодавна работа со родителите и детето. Но, ако родителот и покрај укажувањата повторно го наведува детето на питачење или врши насилство врз него, Центарот е должен времено да му го одземе детето, задолжително да покрене постапка пред надлежниот суд и да поднесе кривична пријава против родителот.

Ова се предвидува со измените на Законот за семејство усвоени на последната седница на Владата кои денеска на прес-конференција ги презентираше министерот за труд и социјална политика Диме Спасов. Истакна дека Центарот за социјална работа е должен да му обезбеди соодветно згрижување на детето и да преземе мерки за заштита на правата и интересите на малолетното дете.

- Во случаите кога Центарот за социјална работа ќе утврди дека родителот со своите постапки го довел во опасност животот на детето, должен е веднаш да го одземе детето од родителот и да му обезбеди соодветно згрижување како и да преземе мерки за заштита на правата и интересите на детето до донесување на конечната одлука на судот за одземање на родителското право, без претходно да го предупреди родителот на недостатоците и пропустите во вршењето на родителското право како и задолжително да поднесе кривична пријава, рече Спасов.

Нагласи дека доколку Центарот не постапи на овој начин се предвидени глоби во износ од 1.000 до 1.500 евра во денарска противвредност за прекршок на овластеното служено лице, 3.000 до 5.000 евра на правното лице за прекршок и 1.500 до 2.000 евра на одговорното лице за прекршок.

Како злоупотреба или грубо занемарување на родителските должности се смета и наведувањето на детето на питачење или користење на дете за питачење, ако родителот врши физичко или емоционално насилство врз него, полово го искористува, му дозволува употреба на алкохол, дрога или други психотропни супстанции,г о наведува на општествено неприфатливи поведенија, го напуштил детето и подолго од три месеци не се грижи за него и на кој било начин грубо ги крши неговите права.

- Согласно измените на Кривичниот законик кои се во собраниска процедура за кривичното дело Запуштање и малтретирање на дете - Родител кој со грубо запоставување на својата должност за грижа и воспитување ќе го запушти малолетното лице, ќе го малтретира или ќе го принудува на работа што не одговара на неговата возраст или поради корист го наведува на питачење превидени се казни со затвор од една до десет години. А доколку делото е сторено спрема дете до давање наркотични дроги или психотропни супстанции, сторителот ќе се казни со затвор најмалку осум години, истакна Спасов.

Посочи дека како Министерството постојано ќе преземаат мерки со кои строго и недвосмислено ќе се санкционираат обидите за злоупотреба врз децата, бидејќи државата ја има должноста да ја осигура нивната иднина.

- Улогата на родителите е бесценета и таа мора да се извршува согласно законот и моралот, додаде министерот Спасов.

Извор: Сител

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Семејно насилство
28.5.2014 17:42:47   
Dilina
Во мн заостаната држава живееме, каде што не се решава семејното насилство како што треба..... луѓе за проневера на пари лежат и скапуваат по затвори, а за силување им даваат неколку години, или ги пушта на викенд зошто биле примерни во затвор...... неможам да си поверувам, на кој крај сме на светот, на господ позади грбот човече... сум видела еден куп семејно насилство и полиции и комбиња, и што? Една вечер притвор од задутре бетер удри ќотекот!

Инаку гледав едно видео од ПРОФЕСОРКА МАЈКА т.е. таткото веројатрно ја снимил скришум.... не го препорачувам за секого, посебно не ако сте мн сентиментални, јас се изнаплакав, а да ми беше близу госпоџата незнам што би направила... инаку институциите во соседната ДРЖАВА СРБИЈА не превземале ништо.... а и да беше кај нас исто ќе се случуваше....

https://www.youtube.com/watch?v=e3EuM3lRYko

< Поракaта ја уредил elenak RR -- 29.5.2014 10:27:42 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Семејно насилство
29.5.2014 8:44:30   
princessa
i jas go gledav videoto ama nemozev da izdrzam do kraj pocnav da placam, nemozev da poveruvam luge ej a bila profesorka na medicinski fakultet. Ziti umobolnata. Kaj nas se e samo na list hartija, nisto ne se pocituva, se sto se prikazuva e samo za pred graganite a vo praksa e poinaku. I plus tie sto se zlostavuvani se vo mnogu losa polozba, uste poveke ja zaglavuvaat ako prijavat semejno nasilstvo. Zalno no vistinito.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Во мн заостаната држава живееме, каде што не се решава семејното насилство како што треба..... луѓе за проневера на пари лежат и скапуваат по затвори, а за силување им даваат неколку години, или ги пушта на викенд зошто биле примерни во затвор...... неможам да си поверувам, на кој крај сме на светот, на господ позади грбот човече... сум видела еден куп семејно насилство и полиции и комбиња, и што? Една вечер притвор од задутре бетер удри ќотекот!

Инаку гледав едно видео од ПРОФЕСОРКА МАЈКА т.е. таткото веројатрно ја снимил скришум.... не го препорачувам за секого, посебно не ако сте мн сентиментални, јас се изнаплакав, а да ми беше близу госпоџата незнам што би направила... инаку институциите во соседната ДРЖАВА СРБИЈА не превземале ништо.... а и да беше кај нас исто ќе се случуваше....



< Поракaта ја уредил elenak RR -- 29.5.2014 10:28:06 >


_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Семејно насилство
26.11.2015 11:24:26   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

25 ноември
ОДБЕЛЕЖАН МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН ПРОТИВ НАСИЛСТВО ВРЗ ЖЕНИТЕ

Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство бара ратификација на Истанбулската конвенција, а централните институции и локалните власти да издвојат средства за функционирање на специјализираните сервиси за заштита и поддршка на жените жртви на семејно насилство. Барањата се по повод 25 Ноември - Меѓународниот ден против насилство врз жените.

Според официјалните податоци на Министерството за труд и социјална политика има четири прифатни центри за згрижување на жени жртви на семејно насилство и уште еден центар, раководен од невладин сектор. Постои еден кризен центар кој е раководен од невладин сектор, еден советувалишен центар и пет центри за бесплатна правна помош, раководени од невладин сектор.

Извор:Утрински.мк


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Семејно насилство
26.11.2015 11:25:04   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

25 ноември
ОДБЕЛЕЖАН МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН ПРОТИВ НАСИЛСТВО ВРЗ ЖЕНИТЕ

Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство бара ратификација на Истанбулската конвенција, а централните институции и локалните власти да издвојат средства за функционирање на специјализираните сервиси за заштита и поддршка на жените жртви на семејно насилство. Барањата се по повод 25 Ноември - Меѓународниот ден против насилство врз жените.

Според официјалните податоци на Министерството за труд и социјална политика има четири прифатни центри за згрижување на жени жртви на семејно насилство и уште еден центар, раководен од невладин сектор. Постои еден кризен центар кој е раководен од невладин сектор, еден советувалишен центар и пет центри за бесплатна правна помош, раководени од невладин сектор.

Извор:Утрински.мк




25 Ноември е почеток на меѓународната кампања 16 дена активизам против насилство врз жените. Се одржува ширум светот со најразлични локални кампањи во насока на О толеранција за насилството врз жените. И кај нес се одбележува со по нешто, најчесто со акции за подигањена свест, а мноооогу ретко со акции насочени кон системот кој треба да овозможи О толеранција кон насилството. На пример, четирите прифатни центри за жртви на семејно насилство, не функционираат, и мислам дека годинешниве кампање најмногу требаше да се насочат тука. Ама не, ние ќе ја боиме Македонија портокалово, или не знам таму што. Според мене нема веќе 16 дена активизам во Мк. иако има повеќе на број активност од предходните години. Доста со подигање на свст, дајде да го притиснеме системот! Една жена која долги годони работеше со жени жртви на насилство ми рече, толку, не работам веќе тоа, не ги храбрам веќе жените да ги напуштат насилниците, оти откако ќе ги напуштат, нема кому да се обрата, нема систем да ги згрижи, практично остануваат на улица..и на мојата совест!



_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 71
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?