|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Седење
5.2.2014 11:00:58   
AneLav RR
Јас не ги седнував моиве дечиња додека педијатарката не ми кажа дека можам а тоа се случи на 6 месеци кога бевме на вториот преглед за колкчињата. Таа дури беше изненадена затоа што се близначиња и затоа што тој процес потешко оди кај нив бидејќи тие во мешето поголемиот период го минуваат во седечка положба.Значи не си правите експерименти туку тоа направете го кога педијатар или ортопед же ви каќе дека смеете да ги седнувате.И за секое дете нормално е индивидуално. Моите рано почнаа да седат но покасно проодеана 12- 13 месеци.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Седење
5.2.2014 12:29:18   
Melanija RR
И јас мислев пред 6 месеци не,но навистина секое дете е индивидуално.Уште 1 недела па 6 месеци.Моето лежи и се крева со горниот дел од телото да стане,потстане.Плаче несака многу да лежи,па ајде седи во скут ама одеднаш почнува да ги тегне исправува нозете.и сега ниту долежува ниту доседува.По мирен е кога не на мене туку сам со газето да седи.
Има дозвола од педијатар и ортопед ,па се надевам дека се ќе биде ок и ќе реши што побрзо која позиција му одговараuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Седење
24.6.2014 22:57:35   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: emaaaa

aj ve molam za sovet od koga pocnavte da gi stavate vasite bebinja da sedat.Mojot bebus ima tocno 5m i 20 dena se kreva sam no koga ke go stavam da sedne mi izgleda nestabilen molam za iskustva pozzzuser posted image



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Седење
24.6.2014 23:05:22   
Felly RR
Нормално е на таа возраст да биде нестабилен. Затоа ќе му ставаш околу него перничиња, но сепак најпрво гледај дали user posted image е спремно и му е удобна таа положба, не го форсирај. Некои седат уште на 5 месеци а некои на 7 почнуваат да седат. Се е индивидуално.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Седење
26.6.2014 14:08:01   
Lacrymosa
Почнав да ја ставам да седи на околу 5.5 месеци, а самостојно и стабилно почна некаде околу 7 месеци мислам без да се клати и да паѓа

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Седење
27.6.2014 12:03:29   
sandriana RR
И Т беше многу нестабилна во однос на седењето - почнав да ја потседнувам на 6 месеци, ама сама, стабилно да седи почна дури после 8 месеци, и тоа пак потпрена со перничиња.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Седење
18.9.2014 19:07:09   
Dilina
Незнам колку има врска со седењето ама ај.... пред некој ден си шетавме со малата тука во едно паркче и како што си ја држам ми улетува една жена на минување "аууу какво е ова дете машко или женско" и викам женско е и ми рече да не ја држам така зошто нетребало до 7м женски да седнуваат. А јас ја држев исправена кај мене на гради со рачето под газе.... што е лошо во ова држење? Јас со едната рака ја придржувам за грбчето со другата ја држам под газе. Нејзе така и е најубаво и дури е највесела и најзаинтересирана за околината. Веќе недела дена сама ја држи главата а може и повише... на стомак никогаѓ не сум ја држела зошто ми е страв, а и мн ми повраќа па така неможам да ја земам.... дали таквото држење има врска со седењето или да не слушам совети од секој шо ќе ме сретне на улица?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Седење
19.9.2014 22:35:39   
Melanija RR
По улица има секакви коментари user posted image Совет:аха така си сака .аха така ми одговара
Мразам советувалки кој никој ништо не ги прашува.
Ете сум чула дека женски да се седнувале покасно зошто немам појма .Но бебето си покаѓува,повеќето уште на 4 месеци сакаат да се исправат и седнат и се прават вежби за седнување.Кога се оди на педијатар за да го види држењето и како ја држи главата ја прават таа вежба.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Седење
19.9.2014 23:10:34   
Felly RR
Според мене едно е држење, друго е седење. И мене многу ме нервираат така непознати на улица што се мешаат. Па за 2-месечно бебе се работи, сигурно нема да го седнуваш. А кога го држиш тежината не е на него, вака како што опишуваш сосема ок е држењето.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Седење
22.9.2014 9:51:43   
sandriana RR
А јас ја држев исправена кај мене на гради со рачето под газе.... што е лошо во ова држење? Јас со едната рака ја придржувам за грбчето со другата ја држам под газе.

Откако сме дома,и ние со мм така го држиме бебето - исправено, со едната рака под газе - дури и за подждригнување таа позиција и е најсоодветна. Исто така ја држевме и Т, најудобна позиција и беше. Ваквото држрње нема врска со седењето, а тетките нека продолжат да делат совети по улица user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Седење
22.9.2014 10:44:37   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

А јас ја држев исправена кај мене на гради со рачето под газе.... што е лошо во ова држење? Јас со едната рака ја придржувам за грбчето со другата ја држам под газе.

Откако сме дома,и ние со мм така го држиме бебето - исправено, со едната рака под газе - дури и за подждригнување таа позиција и е најсоодветна. Исто така ја држевме и Т, најудобна позиција и беше. Ваквото држрње нема врска со седењето, а тетките нека продолжат да делат совети по улица user posted image


Хихи за моето рачиште сум пишала рачето... ц ц ц...
Него сакав да кажам како инаку детето би знаело која е вистинската положба на движење, седење ако цело време ја држам легната user posted image абе живи глупости, нема везе, јас си го гледам детево дека све му е ок и убаво му е, па не слушам баби жаби .... фала ви на поддршката мамички, ептен ми се наоѓате, знаете кога ќе ви кажат нешто малце ќе се замиските, но вашето мислење многу често ми е на прво место :) user posted image user posted image


user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Седење
25.11.2014 18:30:51   
Maja Peovski
Здраво на сите, ние сме 4 ипол месеци скоро и многу сакаме да седиме, но ме двоуми да не му е рано уште, сам се крева кога лежи, а кога го потрам на мене најрадосен е..што мислите

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Седење
25.11.2014 23:25:55   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maja Peovski

Здраво на сите, ние сме 4 ипол месеци скоро и многу сакаме да седиме, но ме двоуми да не му е рано уште, сам се крева кога лежи, а кога го потрам на мене најрадосен е..што мислите


Sestra mi ja imase istata dilema kako tebe.Nea pedijatarot ja sovetuvase Dokolku deteto samo ne izrazi zelba DA sedi,da ne go forsirame sosila.Vnuka mi bese mnogu temperamentna I zilava,taka postepeno okolu 5 mes.pocna da sednuva no samoinicijativo.

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Седење
26.11.2014 8:12:10   
Dilina
Илина од 3 месеца се фаќа за моите раце и се тегне да стане user posted image и јас и помагам, ама по неколку секунди, а сега сака да седи и тоа некогаш е хистерична за да ја седнеме... ама не многу исто така минутка максимум. Има 4м.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Седење
26.11.2014 11:30:57   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Јас не ги седнував моиве дечиња додека педијатарката не ми кажа дека можам а тоа се случи на 6 месеци кога бевме на вториот преглед за колкчињата. Таа дури беше изненадена затоа што се близначиња и затоа што тој процес потешко оди кај нив бидејќи тие во мешето поголемиот период го минуваат во седечка положба.Значи не си правите експерименти туку тоа направете го кога педијатар или ортопед же ви каќе дека смеете да ги седнувате.И за секое дете нормално е индивидуално. Моите рано почнаа да седат но покасно проодеана 12- 13 месеци.

еден постар мој пост и пак ќе ви повторам не си правите експерименти советувајте се со педијатар и ортопед.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Седење
18.3.2015 8:19:04   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandi

Здраво мајки би сакала да знам кога е вистинско време да го седнете вашето бебенце ? Ние имаме скоро шест месеци и сеуште не седиме дали 6 месеци се доволно за бебенцето самостојно да седи?



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Седење
18.3.2015 8:36:53   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandi

Здраво мајки би сакала да знам кога е вистинско време да го седнете вашето бебенце ? Ние имаме скоро шест месеци и сеуште не седиме дали 6 месеци се доволно за бебенцето самостојно да седи?



Бебето не смее да се форсира со седнување,треба да се остави самостојно да проба да седнува.Кога ќе го направи тоа самото,дури тогаш е вистинското времеuser posted image


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Седење
18.3.2015 9:08:52   
lukajana RR
Санди моите деца почнаа да седат со мала помош од 6 месеци а сами без потпирање седат од 7 месеци .Не го форсирај кога ке сака да седне ке го приметиш ке почне само да се крева

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Седење
18.3.2015 11:12:29   
Felly RR
Санди, се согласувам со другите, месеците не значат ништо, бебето само ќе ти покаже дали е спремно за седење. Некое уште на 5 месеци може да седи, а на некое му се потребни и 7 месеци.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Седење
18.3.2015 14:29:43   
sandi
Фала за советите бебушко постојано се крева па затоа сакав да знам дали е рано или не тогаш нема да брзаме и ќе го оставам буцко да биди поупорен user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Седење
19.3.2015 9:07:11   
sandriana RR
Бебе И покажува желба за седење уште од 4 месеци, се напира да се крене, но до сега седеше само во скут кај мене или татко и. Сега има 6 месеци и веќе сама потседнува, но пак и треба потпора од страна, не може долго да седи.
6 месеци е орентациона возраст, но самите бебиња покажуваат кога се спремни за седење.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandi)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Седење
30.3.2015 15:35:43   
hopeless
Ќерка ми никако не сакаше да седи. Кога ќе ја седнев се влечеше за да легне.
На 8.5 месеци почна да седи стабилно.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Седење
28.7.2015 12:51:10   
lolla RR
И моево бебе не сака да седи. интерсно му е да го фатам за раце и да се подигне да седне и после игра хип хоп со главата и само гледа нешто да пикне во уста. Го потпирам за кратко во таа перницата за доење ама иде или нанапред или се фрла наназад. Мислам уште не е спремен и не форсирам мада сите ми викаат веќе време било да го оставам така подседнат.

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 198
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali slavite nekoja slava?

Da (29%)

Ne (43%)

Slavat nasite roditeli (29%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!