|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ручек за еден ден!
6.12.2010 20:55:50   
Snowhite RR
Дали кога готвите ручек, готвите за еден ден или ставате повеќе да има и за наредниот ден. Мислам дека повеќето од нас, поради недостиг на време, готвиме да има најмалку за 2 дена. Но во последно време се нешто слушам дека најдобро и најздраво е ручекот да се јаде истиот ден, а не да се чува да стои до наредниот, а вчера пак со чистачката кај нас во фирма разговаравме, ми кажуваше за нејзиниот син дека бил готвач и ми вели, па тој никако не сака да готви или да јади нешто што не е свежо. И сега јас сум во дилема, некако и мене сега не ми се јаде храна од претходниот ден. А од друга страна, сите знаеме ако се готви во поголема количина е повкусно
Ај кажете вие како правите?


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ручек за еден ден!
6.12.2010 21:00:44   
Natuska85
Јас секогаш ќе направам за два дена демек ај за двајцата само да не трошам струја за едно јадењеuser posted image .Ама многу ретко вториот ден да јадеме од тоа јадење и ќе стои два три дена па ќе го фрлам.user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ручек за еден ден!
6.12.2010 22:28:53   
suzeto
nie mnogu malce jademe pa kolku i da napravam malku, ni ostanuva i za dr.den...samo ako e nesto przeno ne mi ostanuva pr.stek coftina i sl.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ручек за еден ден!
6.12.2010 22:32:21   
Annet
јас готвам за еден ден,практикувам секој ден да има нешто различно,и се така се врти во кругuser posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ручек за еден ден!
6.12.2010 23:01:04   
jovanka
Treba mnogu vnimatelno so hrana!Nekoi namirnici ednostavno se jadat vednas dali vo sveza ili prigotvena forma.Primer kompirot treba da se jade istiot den ne se ostava da odstoi bidejki vo nego ima materii koi stetno deluvaat na organizmot tuka i spanakot,svezite salati...no mnogu e vazno pravilno da se prigotvuva za da se zadrzi zdraviot vkus na hranata za na teloto mu obezbedime energija.No sepak ima jadenja koi mozat da se prigotvuvaat navecer i pravilno ke se cuvaat toa znaci na ladno i temno mesto(frizider).

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ручек за еден ден!
7.12.2010 9:55:10   
arh_diz
Nikogas neprakitkuvam toa sto sum go zgotvila vcera da go jadam denes nekako mi e nevkusno. Ako nemam rucek podobro  mi e da  izedam nesto sto e na brzina.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ручек за еден ден!
7.12.2010 11:59:10   
majka 79
i jas nemozam da jadam isto jadenje dva dena po red, a i mm nema sansi.
zatoa ako ostani od jadenjeto barem za uste ednas , go zamrznuvam, toa sto trpi zamrznuvanje.
kompirot, spanakot ne se zamrznuvaat , orizot ne e ubav zamrznat.
zamrznuvam gulas, kofte javnija, przeno meso..

_____________________________

mudriot covek ne kazuva se sto misli, tuku misli i razmisluva se sto ke kaze.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ручек за еден ден!
7.12.2010 12:03:10   
Палешка РР
Ниту ние не јадиме два дена исто.

Имавме една смешна ситуација со готвењето за два дена :kога беше Марио мал слушнал на телевизија дека не смее да се јаде еднолична храна user posted image и тоа толку буквално го сфатил што не сакаше ништо исто да јаде два дена, дури и лепче кога му мачкав требаше да биде различно од вчера user posted image  

< Поракaта ја уредил Палешка -- 7.12.2010 12:04:12 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ручек за еден ден!
7.12.2010 12:31:26   
mami2
Готвам секој ден, ако немам време има брзи варијанти: тестенини, пржено
Има само неколку јадења кои ги правам за два дена: сарма не ми се исплати да крчка тенџере со 5-6 сарми, потоа кога месам пита ја замрзнувам половина, месо печено може ако остане за друг ден, ама гледам да е со друг прилог...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ручек за еден ден!
7.12.2010 12:40:49   
lukas
grasak,grav,boranija,musaka,koga gi pravam ovie raboti gi jadime dva dena se drugo,gotvam za eden den,i zatoa obozavam koga pravam manga zosto drugiot den sum free...user posted image ...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ручек за еден ден!
23.12.2010 11:04:05   
mosa
i jas seogas gotvam  za istiot den bidejki mojot fin maz ne saka da jade jadenje od vcera pa taka sto za nas trojca gotvam po malku,a gotvam sekoj den .Mi e grev koga jadenjeto se frla.Moze nekogas koga ima sarma da jademe dva dena.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ручек за еден ден!
28.5.2011 10:50:30   
Maca25
Мене од ручекот секогаш ми останува. Ретко кога го јадеме и следниот ден, посебно не и давам отстојано јадење на Нина. НЕкогаш ги терам да го јадат истото за вечера. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ручек за еден ден!
7.2.2016 14:35:30   
AneLav RR
Јас обично правам ручек за два дена. Не е страшно мислам два дена иста манџа да се јаде. Ако ми остане помалку другиот ден комбинирам со нешто и така поминуваме.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ручек за еден ден!
8.2.2016 21:18:48   
nataly86
Ручек гледам да е за два дена...освен нешто што како спанаќ, тестенини тоа обично е за еден ден...инаку манџа дефинитвно се јади два дена кој сака кој нејки немора да седнува да маса user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ручек за еден ден!
8.2.2016 21:58:43   
lukajana RR
Е кај мене се прави ручек секој ден ,два дена исто не јадат освен може грав и сарма

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?