|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.4.2014 16:16:28   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR


[ Кој како мама го воспитала и научила-така ќе си биде. Затоа, мамички, обратете внимание на синчињата, за да не ни страдаат ќерчињатаuser posted image
user posted image

Баш така, ама и ќеркичките да си ги научиме да не прифааќаат компромис, туку да си стојат до своето. Е за жал тоа успева само ако не си во заедница, односно ако немаш суфлери и потпомагачи во близина. Само во тој случај ти успева да си го истераш своето и да успееш да воспоставиш рамнотежа.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
14.5.2014 13:11:05   
Mila mamicka
Па мислам дека успева и кога си во заедница. Еве ние сме во заедница, и свекрва ми, со маж и двајца сина цел живот им била слугинка, никој по дома ништо не фаќал. Кога дојдов јас да живеам тука, почнав прво од мм, и таа секогаш ми викаше, ако јас не сум го научила да работи по дома, научи го ти. Па така, не само што го научив мм, туку полека полека, и свекор ми, па и девер ми. Кога се чисти дома, на сите им давам задолженија, и сите си ги извршуваат без збор. Јас сепак грешката ја гледам во неа, требала уште на почетокот да си олесни, и да ги научи сите да и помагаат. Затоа, сметам дека може мажот да се научи, па дури и на 30 години, па богами и на 55 (како свекор ми), само треба да има волја, и тоа да биде на убав начин кажано, а не преку расправии и префрлувања.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
14.5.2014 13:13:13   
LoveableMe RR
„Улогата“ на жената во семејството/домот"

Колку побрзо ќе сфатиме дека сме и глава и врат, полесно ќе си туркаме во живототuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
14.5.2014 13:45:09   
nataly86
е баш така колку побрзо ке сфатиме толку полесноuser posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
15.5.2014 2:08:37   
Defne90 RR
Значи мажот е главата а жената вратот што ја движи.Жената е и столбот на фамилијата.Преовладува кај нас и оваа мажот со вреќи да внесува пари жената со игла да изнесува ќе ги испотроши се.Ако жената нема контрола на тоа колку троши,ако жената се однесува ноншалантно и не внимава џабе е се.И баш таа е и улогата на жената.Да внимава на финансиите,да се грижи за домот и неговата чистота и за тоа секогаш децата да бидат средени и чисти.И да не набројувам,значи тоа е улогата на жената е да внимава на се што прави мажот.user posted image Хе хе баш така.Ние сме тие што ја држиме фамилијата соединета и заедно.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: „Улогата“ на жената во семејството/домот
15.5.2014 20:51:25   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

vo nedela znam da gi ispratam da proset_aat negde za da mozam jas na raat da iscistam i na vreme da gi zavrsam osnovnite raboti...



Ете за ова зборувам..зошто да не е обратно! Ќе можеме да праиме муабет за рамноправмост на жената по дома, кога ќе биде обратно, хе,хе,,

Pa zatoa i sum svesna deka vo mojata kukja nema ramnopravnostuser posted image , i za toa sme si samite krivi...a na mazite toa i im odgovara...demek nie sme po sposobnite od niv...znaes nekogas sum tolku umorna od toa zborenje,potset_uvanje sto ednostavno podobro mie da se izmoram fizicki otkolku psihicki

POTPISSS.... user posted image i kaj nas e isto,mene maz mi mi pomaga pretezno okolu cuvanje na deteto,vsusnost toa ne e pomos tuku cisto negova obrska ama aj da receme deka pomognal user posted image a za domasnite obvrski kako perenje mienje takci vuda iskreno ne sakam da mi se mesa user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 181
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?