|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 31 32 [33]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
15.4.2015 19:06:03   
Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

Zdravo
Sum citala deka MACA pomaga pri zabremenuvanje.
Dali nekoj od vas imaat pieno MACA i dali znaete za nekoe pozitivno iskustvo?

Pozdravce user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

Dali nekoj piel MACA kapsuli ili prasok?
Kapsulite mislam deka gi ima vo Biokult, gi pijat i mazot i zenata, navodno ja zgolemuvale sexualnata zelba, davale energija, a isto taka i pomagale pri zabremenuvanje.
Spodelete ako znaete nesto... user posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin

На речиси 4000метри надморска височина, на Андите, помеѓу ретката вегетација, се издвојува Маката. Позната како “жен-шен од Андите".



Маката традиционално се корити во Јужна Америка, како извор на енергија, а истовремено е високо почитувана помеѓу мажите и жените.
Денес е познато дека големиот број на активни соединенија на ова растение, како што се масните киселини, алкалоидите, танините, стеролите и глукозинолатите, се дирекно одговорни за плодноста кај жените и мажите.
Кај жените, маката има афродизијачки ефект, го зголемува либидото, дава енергија, влијае врз сексуалната стимулација. Го намалува чувство на депресија и ефектите на стресот, кои се причина за намалената сексуална активност. Ги намлува и несаканите симптоми при менопаузата.
Кај мажите маката има афродизијачки ефект, го зголемува либидото, обезбедува енергија и издржливост, ја подобрува потенцијата и ерекцијата, значително го подигнува нивото на DHEA (кој учествува во биосинтезата на секс хормоните), зголемува бројот на сперматозоидите и нивната подвижност.
Терапевтскиот ефект на Маката се манифестира со зголемување на физичката активност и издржливост. Помага во балансот при хормонална дисуфициенција, особено во менопауза и андропауза.
Маката е иделна билка за сите двојки кои сакаат деца.

Препорачана дневна доза е 500 – 1000 мг.

Забелешка: Мака не се препорачува за бремени жени и доилки, како и за луѓе кои имаат висок крвен притисок или болест на тироидната жлезда. Пред да решите да внесете Мака во вашиот секојдневен живот, потребно е да се советувате со вашиот лекар или фармацевт.


Ова е мој текст што го имам пишувано за еден портал. Значи таблети, или во форма на семе во продавници за здрава храна. Немора да бараш најскапи, има едни шпански пакување со 50 капсули а не се скапи. ако сакаш повеќе информации пиши ми пп.




_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
15.4.2015 19:08:46   
Felly RR
Биби Риби, оди на претходнава страна од темата ќе видиш искуства конкретно за маката.
Јас ја пиев еден месец, ама немав некои позитивни ефекти од тие што се набројани, напротив почнаа да ми се јавуваат мигрени и ги прекинав вториот месец. Третиот месец останав бремена. Не знам дали беше до нив или не, ама ете тогаш се случи.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
16.4.2015 9:32:25   
bibi ribi
Da, citam bas sega niz temava i gledam deka mislenjata se podeleni.
Ne znam dali da pocneme so mm da gi pieme na svoja raka, ili samo dokolku ima hormonalen disbalans... user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
16.4.2015 12:57:31   
Hopeful RR
bibi ribi, размислете добро, сепак мака не е играчка и колку што знам, помага многу кај луѓе со хормонален дисбаланс, но ако е се во ред, може па да направи проблем. Многу арно не е на арно user posted image Мене исто ми препорачуваа, се мислев многу, ама решив да не ја пијам, некако шубе ми беше. Прочитај убаво, збори со доктори па види.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
16.4.2015 15:32:19   
bibi ribi
Da, ke zboruvam so mojot ginekolog, pa ke vidam sto ke mi kaze, ama nekako mislam deka nasive doktori ne se ic za alternativna medicina.
A dali ste ispituvale hormonalen status kaj mazot, ili toa ne vlijae na zabremenuvanjeto?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
16.4.2015 15:48:10   
Hopeful RR
Ние не испитувавме. Логично е да влијае нивото на тестостерон, ама не знам дека се прават тестови во тој контекст.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
16.4.2015 16:11:11   
bibi ribi
Felly, a tvojot ginekolog ti preporaca samo ti da pies maka, ili i soprugot?
I dali da pies zaradi doveduvanje vo ramnoteza na hormonite, ili?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
16.4.2015 17:28:57   
Felly RR
Да биби, гинекологот ми препорача само јас да пијам, и според симптомите се сомневаше дека имам некој хормонален дисбаланс, но немав испитано хормони.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
23.4.2015 15:04:40   
bibi ribi
Во врска со исхраната, сакам да ве прашам за влијанието на кафето.
Јас пијам по 2 кафиња на ден, а мм по едно. Не сме пушачи.
Дали би требало да го исфрлиме и кафето за да ги зголемиме шансите за забременување?
Имате ли некои информации за негативно влијание на кофеинот?
Фала user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
23.4.2015 16:25:46   
Roberta r
bibi ribi neznam kakva ti e situacijata jas piev kafe 2-3 na den najcesto tursko,isto taka sum i pusac soprugot ne pie ni kafe ni pusi.inaku 1 god pred da zabrameneam vezbav 5 pati nedelno po cas i polovina(zumba i fitnes)dorucok samo svezo podgotven sok,rucek salata so nekoe meso vecera samo salata.piev caevi od gumbir,kopriva,neven,ajducka treva,kantarion,anason seme 5 pati vo nedelata i vitamini za bremeni zeni so folna.najverovatno nesto mi e pomognalo od toa.eve ova mi e prva bremenost so prethodno 3 spontani vo 5 nedela.nikogas ne sum odila na doktor za tie raboti oti znam ke me pratat na site ispituvanja mozebi ke e trebalo lekarstva itn ,a jas sakav prirodno i eve bide user posted image

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
23.4.2015 16:43:28   
Hopeful RR
bibi ribi, количината кафе што ја пиете не делува, така што не се грижи за тоа, Тоа што не пушите е многу побитно и браво за тоа! За сопругот е битен внесот на алкохол - не дека не треба ич, но ако е многу, да се намали, бидејќи директно влијае на квалитетот на сперматозоидите. Во однос на количината, да напоменам дека 1-2 чаши вино дневно не е проблем.

Во однос на зголемување на шансите, секако здрава исхрана со зголемен внес на овошје и зеленчук, без џанк, и активен живот - спортување и општа активност. Ние двајца сме прилично активни, јас вежбам интензивен аеробик и пилатес со години и возам точак низ град (сега правам пауза во бременост), што ми помогна за општото здравје и имунитетот, сопругот е посветен велосипедист плус теретана, а исто така и двајцата планинариме. Не дека тоа решава се, ние сепак направивме ивф, но без оглед, здрав начин на живот секако помага. Со среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
24.4.2015 14:58:45   
bibi ribi
Ние двајцата се храниме доста здраво, наутро цедени сокови, овошје, за ручек салата обавезно со плус нешто домашно зготвено.
Сопругот е физички прилично активен, јас малку послабо, но ќе се активирам и јас поинтензивно.
Алкохол пие не повеќе од 2 пати во неделата по 2 чаши user posted image
Го направив рецептот со мед и мелени ореви, бадеми, лешници...
Мачина трева (Очајница) и Мака сеуште не пијам додека не направам хормонално испитување.
Уште сувите смокви во маслиново масло ми останаа, и поздрав зивот здравје user posted image
Со среќа на сите, ако имате позитивно искуство од некој рецепт пишете user posted image user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
24.4.2015 18:14:37   
Kvisko
Смоквите исто се јадар ако има висок ФСХ. Тоа со медот е ако проблем со спермограмот. Сега за сега е доволно само добра исхрана и активност. Другото по испитувањата.

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
19.6.2015 13:44:45   
Libra88
Ova sto go procitav malku me zbuni.. tamponi so MED vo vagina?????
Zarem medot moze da go stavame vo vagina, neli moze da sozdade candida ili nekoja druga infekcija???


Биостимулативен сок од алое вера: Сокот од алое е многу корисен, но малкумина знаат дека од него можеме да добиеме сок збогатен со ферменти, биостимулативен сок, кој содржи неколку пати повеќе корисни компоненти и материи, отколку обичниот свежо иседен сок. “Ќерка на мои пријатели боледуваше од полицистични јајници . По овие третмани цистите ги снема, а таа во четириесет и првата година затрудне и роди здраво девојче на радост на своите најблиски“

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
22.6.2015 10:14:00   
Kvisko
Ма каков мед ставање. Не се будалете. Сљамо прописна терапија наменета баш за проблемот што го имате може да помогне. Ова другово само малку. Некогаш може и поголема беља да се направи со земање се и сешто на своја рака.
Алое, битамини и слично секако дека може. Само некаде прочитав дека алое не се препорачува на трудници така што внимателно и со тоа.

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
6.7.2015 0:17:10   
sakambebuvce
zdravo sakam da prasam dali mozam da pijam maca posto jas imav pokacena vrednost na hormonot na tiroidnata zlezda i pijam apcinja eutirox50 sega mie vo red 1.6 mie vrednosta samo me interesira dali e dozvoleno da se zema maka dodeka primam apcinja za tiroidnata fala vi odnapred pozz

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
6.7.2015 9:42:20   
Kvisko
Sakambebuvce од она што го пишуваше на другите делови од форумов никако не земај ништо на своја рака. Прво направи добри испитувања на се а потоа средувај едно по едно. Природните препарати помагаат ако немаш никаков проблем малку непто да поттикнат. Кај проблемчиња лекарите најмногу помагаат.

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
8.7.2015 15:17:09   
bibi ribi
А што мислите, колку често е најдобро да се има односи за да дојде до забремнување?
Секој ден, секој втор ден... или нема правило како и за се останато во овој процес user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
8.7.2015 15:57:55   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

А што мислите, колку често е најдобро да се има односи за да дојде до забремнување?
Секој ден, секој втор ден... или нема правило како и за се останато во овој процес user posted image



Што почесто тоа подоброuser posted image . Мој совет повеќе овошје зеленчук, јаткасти плодови како афродизијак и опуштеноuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
8.7.2015 16:19:17   
Bea
bibiribi, да почесто е подобро. Ама немој те молам сексот да ви стане обврска - дека мора по секоја цена.
Јас и сопругот поминавме низ оваа фаза и верувај нема убавина во таквото водење на љубов.
Полека, опуштено, ништо на сила.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
8.7.2015 23:24:59   
bibi ribi
Da da, logicno e neli deka sto pocesto tolku pogolemi sansi user posted image , no imam citano deka kvalitetot na spermata se namaluva pri sekojdnevni ejakulacii, i se preporacuvaat odnosi sekoj vtor den. Tuka mi e dilemata user posted image user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 821
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 31 32 [33]
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 31 32 [33]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?