|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Разгалено дете
24.11.2014 12:02:03   
tincule
За мене разгалено дете е дете што нема граници за ништо, некогаш се а некогаш и не се родителите криви затоа што додека расте несвесно ние самите го потикнуваме тоа негово однесување со самото тоа што двајцата брачни другари не се сложни околу некоја работа па детето си зима здраво за готово дека може да манипулаира со секого. Плус многу ме нервира и не дај боже моја Д да е таква дете што сака да има се што има некое друго дете, па да почне да плаче да се треска, да вика ужас, а за размазеност родителите се криви кога се се дозволува само ЗА ДА НЕ ПЛАЧЕ, зашто што од умор што од немање време се дозволува се на детето за да седи мирно да бидеш раат што се вика 5 минути. Се тоа разбирам ама не е начин.Кога ќе дојдат или ако отидам на гости во никој случај нема да и дозволувам така да се понаша како се да е нејзино без почит кон никого ако е таква на гости без нејзе белким ќе и дојде памет. Размазеност не е поживо и темпераментно дете, размазеност за мене е дете без почит кон никого и ништо, кое си мисли дека само тоа е на свет и се е негово и така треба да биде. Пример за размазеност за мене е девојчето со телефонот што те замарала КАлина пет саати без никој ништо да и рече па после се треска од земја за да биде по нејзино и што татко и и го направил ќефот еве ти телефонот само немој да викаш, наместо да ја прекори дека вознемирува околина. Па ти се осеќаш крива user posted image Не знам какво ќе биде моево утре ама ќе се трудам бар да ја научам на почит кон се и секого.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Разгалено дете
24.11.2014 14:25:44   
caciana
Kratka definicija za razgalenost:" Toa e dete koe Ne znae za pravila I normi vo odnesuvanjeto"Se odnesuva kako sto mu nalaga situacijata,bez pritoa DA vnimava dali ke prekrsi nekoe pravilo,bidejki znae deka nema DA dobie kazna ili ukor.Ovaa definicija ja izvediv od moi zaklucoci ,od iskustvo so deca vo mojata okolina.user posted image

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Разгалено дете
24.11.2014 22:03:07   
Defne90 RR
M vazese za mnogu razgaleno dete do skoro vreme.Znaci postojano se prepirase so nas i sakase se da bide po negovo.Ama primetiv izvesni promeni kaj nego otkako trgna na gradinka.Kade kade e pokulturen i prestana da bide tolku zahteven vo ocekuvanjata od nas.Doma postojano so baba mu i dedo mu posebno otkako se rodi i A i nekako stana duri i sebicen po malku.Ama navistina mi e mnogu milo sto pocna da se odnesuva poubavo i pokulturno.Maliot proba da bide razgalen,ama go sosekovme uste vo koren.Sto ne edozvoleno ne e i kraj.So tek na vreme i toj ke se nauci na disciplina i na kultura i ke se pomiri so faktot deka ne moze da mu se dozvoluva se.Zatoa sto bas taka deteto stanuva razgaleno i pocnuva da manipulira so svoite roditeli.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Разгалено дете
20.3.2016 0:10:10   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90 RR

M vazese za mnogu razgaleno dete do skoro vreme.Znaci postojano se prepirase so nas i sakase se da bide po negovo.Ama primetiv izvesni promeni kaj nego otkako trgna na gradinka.Kade kade e pokulturen i prestana da bide tolku zahteven vo ocekuvanjata od nas.Doma postojano so baba mu i dedo mu posebno otkako se rodi i A i nekako stana duri i sebicen po malku.Ama navistina mi e mnogu milo sto pocna da se odnesuva poubavo i pokulturno.Maliot proba da bide razgalen,ama go sosekovme uste vo koren.Sto ne edozvoleno ne e i kraj.So tek na vreme i toj ke se nauci na disciplina i na kultura i ke se pomiri so faktot deka ne moze da mu se dozvoluva se.Zatoa sto bas taka deteto stanuva razgaleno i pocnuva da manipulira so svoite roditeli.

Morav da citiram, sakav da prasam za vase mislenje, dali mislite deka gradinkite pozitivno vlijaat vrz.vospitanieto na decata? I drugo, sakav da dodadam kako razgaleno dete mozete najlesno da skrotite? Stefan dodeka napravi godina ipol bese odlocno dete slusase sto mu se zboruva vnimavase dodeka mu se zboruva pokazuvase zainteresiranost... Sega na 3 godini ne prifajka pravila,mora so placenje i karanje da mu se objasni pa da poslusa. Sekako ne za sve ama pretezno e. Taka

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 29
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?