|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
17.8.2014 22:55:03   
kapina
I sestra mi zet mi pusat pred vnuceto pa maloto e zdravo pravo a deverot I jatrvata. ne davaat pred nivnite deca da se puse pa slobodno mozam da kazam oti vnukickata mi e ponezna so poslab imunitet od moeto vnuce a jas da sum najiskreno ako gospod mi dade dete ne bI sakala da se puse vo negova blizina oti jas ne podnesuvam cigari voopsto sveki kolku pati ode zenata na terasata da puse cigari od mene I ona neznae vo denot

< Поракaта ја уредил kapina -- 17.8.2014 22:56:42 >

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
18.8.2014 13:35:44   
nataly86
Дефинитвно сум против пушење кај бебе...Кај нас дома во дневната се пушеше иако јас и мм не пушиме но сега ова летото варосавме и падна договор пушење на тараса user posted image кој му одговара кој не не мора да идиuser posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
18.8.2014 14:17:55   
deluxe
Јас сум пушач,но пред децата никако,ниту пред туѓи,ниту пред мои.Јас дома си пушам во двор или на тераса.До сега сум немала никаков проблем со гостите,сите имале совест или едноставно ме гледаат мене дека си излегувам надвор и си доаѓаат со мене ако сакаат цигарчеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
19.8.2014 13:01:26   
tincule
Ние сите сме пушачи ама рековме кога ќе дојде малата нема пушење само на тераса, е евентуално навечер некогаш палам на прозор во работната соба ама нејзе воопшто не ја носиме таму, а за гости исто сите излагаат на тераса и јас кога идам негде каде што има деца ми е жал да им димам пред лице да ги трујам, па дури и кај пријател непушач кога идам никогаш не му пушам во соба знам колку би му сметал чадот после одкако ќе си отидам а тој треба да спие таму. Мислам секој треба да има респект во туѓа куќа и да ги почитува правилата на таа куќа. Јас не признавам ни тоа живееме во аедница па си биле така цел живот навикнати и сега им е тешко да се сменат, и јас сум во заедница свекорот еднаш запали во соба без да отвори да пролуфтира као чадот сам од себе ќе исчезне па одма изреагирав, договор си е договор, утре и да сум негде на гости цел ден тоа не значи дека треба пушница да прават. Сепак тие се кревки суштества со нежна плуќа кај има бре тоа дете капацитет толку токсини да поднесува, а тој што вика јас ги израснав моите така па што им фали, прашај те го за некоја година кога ќе фатат пневмонија,астма или бронхит децата затоа што има нежна плуќа.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
20.8.2014 20:30:10   
sonc90
ne smee da se pusi vo prisustvo na kerka mi i toa e zakon...koga ona ne e vo taa prostorija slobodno,no pred nea nikako...isto i vo spalnata kaj sto spieme jas soprugot i kerka mi ne se pusi...imav situacija kade svekrva mi ja nacekav kako si pusi a jas i ja ostaiv malata za da iscistam vo soba i koga vidov ubavo se ispokarav i i ja zemav,pa od togas pa navaka ne i teknalo da zapali cigara pred nea i ako uste ednas taka napravi pak taka ke postapam...ne samo so svekrva mi tuku so sekoj,nivnite deca kako gi rastele ic ne me interesira,jas so moeto ne sakam taka i kraj a koj ne saka da se pridrzuva kon pravilata nema ni da ja gleda kerka mi,prosto i ednostavno!

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
22.8.2014 1:19:11   
Defne90 RR
И јас сум пушач ама во никој случај не пушам ни пред мои ни пред туѓи деца.Дома си излегувам на тераса и таму си пушам.Кај нас не се пуши и досега не сум имала никаков проблем со некој гостин да сака да запали цигара.Едноставно луѓето сами се свесни дека дошле кај мали деца и си ја почитуваат забраната за пушење и до сега веќе 5 години успешно си функционира.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
18.9.2014 1:12:07   
Melanija RR
Домот сега ни е чист.Последниот пушач (лично јас) се откажа и дома мириса на бебеuser posted image Пред мое дете досега во наш дом не се пуши,на гости се случи 1-2 пати но голема просторија и ок. Реалноста е таа, не дека ќе дозволам но каде ќе кажам ,каде не ќе биде по мој избор па ќе напуштам просторија.Децата неможе од се да се заштитат но колку може толку

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
18.9.2014 8:42:10   
Mihaela 2010
Naj naj protivnik sum za ova da se pisu vo blizina na bebe/ dete pa duri i deteto da e vo druga soba...kaj nas mm e pusac a jas onaka od vreme na vreme uz kafe...no vekje 5 -6 godini ne se pusi kaj nas a boga mi i luge koga ni doagaat si iskacaat u dvor i si palat nadvor...ednas bev kaj moja bratucetka na gosti,bebeto im imase nekolku meseci a tie zadimile u dnevna pusat li pusat..a bebevo tuka...i mm onaka bas izreagira vika abe ne palete aj ke iskocime nadvor a oni onaka cepacki abe uzivaj pusi tuka cudo golemo...mislam odrvatna slika bese toa...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
18.9.2014 12:54:08   
Defne90 RR
значи не можам да ги разберам оние родители што си пушат дома а имаат и мали деца и сето тоа со изговор Нека се челичи детето.Па како може да се челичи бе едно мало детенце.Не ми е јасно тоа себично размислување на родителите.Исто и кај нас веќе 5 години не се пуши и немам намера ни да дозволам никому уште долго време да ми дими дома.Имавме едни пријатели,абе бебето не беше наполнило ни 40 дена они пушат пред него во дневна спиеше бебето а тие таму соберени и пушат ли пушат,детето дасе навикнело.Абе ајде сето тоа се само себични причини оти се без осет и свест.Друго објаснување за таквите несовесни родители немам.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
22.9.2014 10:57:48   
Dilina
Maмички што пушите, јас сум страствен пушач и едвај се додржувам да не палам цигара зашто дојам ама тешко ми успева, но НИКОГАШ не пушиме дома и во близина на детето... ме интересира оние што доеле а пушеле што мислат, знам дека не е ок, ама гледам да ги изрегулирам колку толку..... user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
22.9.2014 13:29:41   
Snowhite RR
Кај нас мм е пушач и тој излегува надвор да пуши, а и сите што идат пушачи излегуваат надвор, единствените што немаат осет пријатели, престанавме да се дружиме со нив, мислам се оддалечивме заради обврски, ама искрено и тоа е една причина поради која не ми се викаат на гости и не ми се оди кај нив, зашто ептен немаат осет, пушат како турци

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
22.9.2014 18:29:46   
sandriana RR
Негде низ страниците имам пишувано искуство со пушачите по дома, кога Т беше бебе, да не се навраќам...Сега е друга песна...горниот дел целосно го реновиравме и е само наш, владее мое правило - никој не смее да пуши тука, во ниеден случај.Има тераса и има двор - нека бира место за пушење.
Долу, кај "старите" се пуши, ама сеа бебево не го симнувам таму, единствено кога е излуфтирано и не се расчурени со цигарите.
А мајки што дојат и пушат - нивни е изборот, само тоа да го прават подалеку од бебето.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
24.11.2014 23:28:32   
caciana
Jas sum pusac do sega Ne sum zapalila nitu Edna cigara pred moite vnuci,nitu pred decinja na drugarki.Mnogu sum protiv DA Se true malo dusice.Iako koga sum na gosti kaj niv mi bilo dozvoleno,duri I roditelite pusat pred decata,no mene sovesta Ne mi dava...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
25.11.2014 8:49:05   
AneLav RR
Мислам дека само луѓе без осет и без никаква здравствена култура би можеле да пушат пред бебе или пред мали дечиња.Ако некој решил да се труе не мора и другите окулу него да ги труе.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
7.5.2015 23:05:43   
lukajana RR
Денес ми беше на мм братучетка на кафе и таман го направив кафето и таа извади цигара,си запали гајле нема а Ј си игра на паркет.
Косата ми се крена,викам ако сакаш со цигара кафе да пиеме надвор и ми вика јас не одам на кафе кај што не се пуши.
Е тогаш шчуревuser posted image и и викам ич не мора да доаѓаш ,ме заболе менеuser posted image после си викам леле што кажав ама ми е гајле ,ако таа не почитува мои правила во моја куќа зошто па јас да се замарам со неаuser posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 7.5.2015 23:07:22 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
8.5.2015 9:42:59   
AnnaMolly RR
Јас сум пушач, маж ми е пушач, ама кај нас дома не се пуши. Кога ќе ми дојдат гости пушачи, пушиме надвор. А кој нејќе да дојде зашто не давам да се пуши внатре, ич нека не доаѓа.
е сега бидејќи детево ми е големо има 5 години, не се тресам многу кога некој во околина пуши.
Кога ќе одиме на гости кај пушачи, нормално дека не можам јас да им диктирам во сопствениот дом дали да пушат или не.
Кај моите кога одиме, се пуши и пред него.
Летно време пушиме и ние дома во дневна, ама во дневна ни е еден ѕид со оние прозори од горе до доле и врата на тераса што води и тоа е нон стоп отворено, па не се задржува димот.
Го пазам ама не му се тресам, а вакви луѓе како во примерот на лукајана ме вадат од такт.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
8.5.2015 17:31:54   
lukajana RR
Пуши и мм ама пред Ј не или надвор или во друга соба,за Л и ние толку не пазиме сепак е поголем .
Ако одиме на гости дека со мало бебе и домаќините не пушат пред неа а ако пушат не ми е проблем ја тргам понастрана и толку ама дома сепак седат ,спијат и затоа преферирам да не се пуши,а не разбирам зошто е тоа проблем за некои луѓе.

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
8.5.2015 17:40:38   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90 RR

значи не можам да ги разберам оние родители што си пушат дома а имаат и мали деца и сето тоа со изговор Нека се челичи детето.Па како може да се челичи бе едно мало детенце.Не ми е јасно тоа себично размислување на родителите.Имавме едни пријатели,абе бебето не беше наполнило ни 40 дена они пушат пред него во дневна спиеше бебето а тие таму соберени и пушат ли пушат,детето дасе навикнело.

jas za moeto dete dodeka bese bebe sansi nemase da dozvolam vo sobata da se pusi. ne go nosev vo prostorii kade sto se pusese i na 9 meseci fati bronhitis. doktorite me sovetuvaa da izbegnuvam zacadeni prostorii i se cudat kako deteto fatilo bronhitis koga ne bilo izlozuvano na cad od cigari,a sekoj mesec prethodno odevme na kontroli. od togas resiv da prekinam so toa zasto i so cigari i bez cigari isto se fakja. odtogas deteto ne se ni razboli a MM si pusi doma.mene mi e cudno no toa e.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 93
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?